Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #301 by Jim » Sat Mar 16, 2019 11:30 am

Ομολογώ οτι ήταν πολλές οι αλλαγές στο σύστημα του Παναγιώτη από την τελευταία φορά που το είχα ακούσει [phono, προενισχυτής, κεφαλή, καλώδια, stepup] ....
έπαιξε πολύ πολύ ωραία
τα falcon στην αρχή με ξένισαν με την έλειψη σώματος, στην πορεία όμως σε κερδίζει η σαγηνευτική τους μεσαία ενώ στήνουν μια πολύ ωραία σκηνή ...
εξακολουθώ να προτιμώ τα harbeth αλλά τα μικρά ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη ...
τις ευχαριστίες μου στην καλή παρέα και στον πάντα φιλόξενο οικοδεσπότη !
πάντα τέτοια !!!
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #302 by pankon » Mon Apr 15, 2019 8:42 pm

Καθώς οδεύουμε προς την ολοκλήρωση των παρεμβάσεων/αναβαθμίσεων του προενισχυτή Croft Micro25RSLS, μόλις ενημερώθηκα ότι έχει ολοκληρωθεί η τοποθέτηση των stepped attenuators (shunt με z-foil αντιστάσεις), κατασκευής Khozmo/Hattor, και του επιλογέα εισόδων. Συνημμένες οι σχετικές φωτό (πριν και μετά).

Τελική πινελιά ο προγραμματισμός του remote control.

Βέβαια, αν δεν ακούσουμε το αποτέλεσμα, δεν θα ξέρουμε αν άξιζε η αναμονή...

Croft Micro25RSLS.jpg
Croft Micro25RSLS.jpg (1.01 MiB) Viewed 3690 times


Croft_25RSLS_upgraded1.jpg
Croft_25RSLS_upgraded1.jpg (180.3 KiB) Viewed 3690 times


Croft_25RSLS_upgraded2.jpg
Croft_25RSLS_upgraded2.jpg (109.42 KiB) Viewed 3690 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #303 by Dr Pan K » Mon Apr 15, 2019 8:48 pm

Στις φωτο δεν διακρινω τα Khozmo, μονο τις καλωδιοταινιες για τις ενδείξεις (πολυ γουστοζικο καντραν). Ποτε θα τα εχεις Πανο? Μηπως καταφερουμε να τα ακουσουμε καποια στιγμη...
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #304 by pankon » Mon Apr 15, 2019 9:03 pm

Αυτό το παρατήρησα κι εγώ, αλλά ο Arek είπε ότι είναι ακριβώς τα ίδιο κύκλωμα και τα συστατικά με το Hattor dual mono παθητικό προενισχυτή που έχω.
Ελπίζω να έρθει από βδομάδα, οπότε κάτι θα κανονίσουμε (εννοείται!)
Είμαι κι εγώ περίεργος για το πώς θα ακούγεται. Πάντως ο συνδυασμός του passive Hattor και του active Croft μέσω interconnects ήταν πολύ καλύτερος από τον καθένα προενισχυτή μόνο του. Αναρωτιέμαι πώς θα ακούγεται ο Croft μετά την μετατροπή στο εσωτερικό του...
User avatar
Στέλιος Περγιουδάκης
Posts: 163
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:01 pm

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #305 by Στέλιος Περγιουδάκης » Mon Apr 15, 2019 10:14 pm

Είναι κλασικό κύκλωμα R2R με ρελέδες που κάνουν τις ενώσεις των αντιστάσεων.
κάτι παρόμοιο είχε σχεδιάσει και ο dim dim παλιότερα. Αν το βρω θα το βάλω, ελπίζω να με προλάβει ο Δημήτρης.
Διακρίνω από μία πλακέτα σε κάθε κανάλι και πίσω πίσω το κύκλωμα με τους ρελέδες εισόδου.
Προβλέπω σαφή υπεροχή ηχητικά από πριν....
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #307 by Dr Pan K » Mon Apr 15, 2019 11:12 pm

Ρελεδες? Νόμιζα ότι θα βάλεις με διακριτές αντιστάσεις
Παναγιώτης
User avatar
Στέλιος Περγιουδάκης
Posts: 163
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:01 pm

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #308 by Στέλιος Περγιουδάκης » Tue Apr 16, 2019 7:49 am

Η ίδια αρχή λειτουργίας είναι, απλά αντί να γίνεται η σύνδεση των αντιστάσεων με μηχανικό περιστροφικό διακόπτη γίνεται με τους ρελέδες.
Αν θες να έχεις τηλεχειρισμό στη στάθμη ακρόασης είναι πολύ βολικός τρόπος.
Με τον περιστροφικό διακόπτη δεν είναι καθόλου εύκολο κάτι τέτοιο.
Επίσης αφού οι συνδέσεις των αντιστάσεων γίνεται σε κλειστό περιβάλλον δεν έχει θέμα με σκόνες κλπ.
Σε περίπτωση που αστοχήσει κάποιος ρελές στο μέλλον είναι πολύ εύκολη η αντικατάσταση του.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #309 by pankon » Tue Apr 16, 2019 7:57 am

Όσο η ηχητική ποιότητα δεν επηρεάζεται (αρνητικά) από τους ρελέδες σε σχέση με τους περιστροφικούς διακόπτες, εμένα δεν μου κάνει διαφορά.
Θα έχουμε άραγε τα καλύτερα από τους δυο κόσμους, τον παθητικό και τον ενεργητικό; Ή μήπως τα χειρότερα;
Για να δούμε ποιο θα είναι το αποτέλεσμα...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #310 by Dr Pan K » Tue Apr 16, 2019 8:31 am

Καποιοι λενε οτι οι ρελεδες παρεμβαίνουν ηχητικα στο αποτέλεσμα, εξαρταται απο τον τροπο υλοποίησης του σχεδιου. Οπως και να εχει περιμενουμε να μαθουμε εντυπωσεις απο τον Πανο.
Παναγιώτης

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register