Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #1 by pankon » Tue Apr 04, 2017 10:07 pm

Ιδού λοιπόν το 2° αγγλοσαξωνικό σύστημα...

CD:Marantz CD6005
Amplification: Croft Micro25R + Series7R mono blocks
Speakers: KEF LS50
Interconnects: Mark Grant HDX1
Speaker cables: QED XT-40, Speaker stands: Custom Design

Και φυσικά και οι απαραίτητες φωτογραφίες...

IMG_1994.jpg
IMG_1994.jpg (639.23 KiB) Viewed 6282 times


Σημειωτέον ότι η παραπάνω φωτογραφία δεν δείχνει τα ηχεία στην πραγματική τους θέση. Κατά τη διάρκεια των ακροάσεων τα φέρνω πολύ μπροστά, κοντά στην άκρη του μικρού ξύλινου τραπεζιού. Αυτό δίνει μια απόσταση περίπου 1.2-1.5m μεταξύ ηχείων και θέσης ακρόασης. Μπορώ να πω ότι μεταμορφώνονται τα ηχεία, γίνονται πιο αποκαλυπτικά και με μεγαλύτερο (αποδεκτό) σώμα από ό,τι όταν είναι τραβηγμένα πίσω, κοντά στο τραπεζάκι των ενισχυτών. Το εντυπωσιακό είναι ότι η "σκηνή" παίρνει πραγματικό βάθος. Το ίδιο διαπίστωσα και με τα Harbeth SHL5 Plus, που δοκίμασα με το συγκεκριμένο σύστημα.

IMG_1995.jpg
IMG_1995.jpg (539.87 KiB) Viewed 6282 times


Το εσωτερικό του ενός Croft Series 7R mono power amp με μια εξαιρετική NOS Raytheon 12BH7A τέρμα αριστερά.

IMG_1996.jpg
IMG_1996.jpg (726.11 KiB) Viewed 6282 times


Το εσωτερικό του Croft Micro25R preamp με τις εντυπωσιακές NOS Tesla E83CC στο phono stage και δυο Brimar ECC83 στο regulation.

MyMicro25R.jpg
MyMicro25R.jpg (758.64 KiB) Viewed 6282 times


Και μια που μιλάμε για λάμπες, παρακάτω μερικά δείγματα από λάμπες που έχω δοκιμάσει στο ταξίδι του valve-rolling (tube-rolling για τους αμερικανοτραφείς).

My_Tesla+Brimar_1.jpg
My_Tesla+Brimar_1.jpg (1.07 MiB) Viewed 6282 times


Οι CV492 είναι επίσης κρυφά διαμάντια...

IMG_0498.jpg
IMG_0498.jpg (1011.49 KiB) Viewed 6282 times


Και μερικές 12BH7Α...
12BH7A.jpg
12BH7A.jpg (1.08 MiB) Viewed 6282 times


Και το ταξίδι συνεχίζεται...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #2 by Dr Pan K » Tue Apr 04, 2017 11:27 pm

Μου κανει εντύπωση που δεν σου εχουν κάτσει τα Ls50, αρκετοι πίνουν νερο στο ονομα τους. Σε εικόνα πρεπει να πηγαίνουν πολύ καλα, το χαμηλό ειναι αυτο που ειναι (οποτε και το "σωμα" που λες δεν ειναι το πιο γεματο). Δυστυχως τα μικρα ηχεια ειναι σχεδον παντα και αναισθητα οποτε οι Croft που δεν τους λες και θηρία ισχύος (50W εχουν?) θα τα πηγαίνουν καλα αλλα μεχρι εκεί. Λεω τώρα, μπορει να κανω και λάθος.

Παρατηρώ επισης οτι εχει μια ταση προς marantz CD players, δεν το εχεις σκεφτει καθολου για καποιο DAC?

Οι λυχνιες τωρα ειναι μεγαλη ιστορια, αν εχεις ορεξη μπορεις να γραψεις εντυπωσεις απο τις δοκιμες σου εδώ
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #3 by Dr Pan K » Tue Apr 04, 2017 11:38 pm

A, ναι, ξεχασα, εχω και αυτο κάπου (μικρο μέρος της δικιάς μας συλλογής)

IMG-20131101-00059.jpg
IMG-20131101-00059.jpg (1.39 MiB) Viewed 6268 times
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #4 by BityaBit » Tue Apr 04, 2017 11:38 pm

Πολύ ωραίο και αυτό πικάπ όμως δεν έχει; (γιατι άν κατάλαβα καλά phono έχει) .
Αλήθεια και εμένα με "έτρωγε" η απορία αλλα μιάς και σε ρωτησε και o Doc πώς και δεν έχεις υποκύψει ακόμα στις "άυλες" σειρήνες;..

Πάντως ένα είναι το σίγουρο. Είσαι μεγάλος fan της Marranz και της Croft!! :)
γιαυτό και εγώ για να σε πικάρω..
XL_hddac1_n_b_34.jpg
XL_hddac1_n_b_34.jpg (294.92 KiB) Viewed 6268 times


[thumbup] [wavegreen]
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #5 by BityaBit » Tue Apr 04, 2017 11:40 pm

Dr Pan K wrote:A, ναι, ξεχασα, εχω και αυτο κάπου (μικρο μέρος της δικιάς μας συλλογής)

IMG-20131101-00059.jpg

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :-o
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #6 by pankon » Wed Apr 05, 2017 12:10 am

Dr Pan K wrote:Μου κανει εντύπωση που δεν σου εχουν κάτσει τα Ls50, αρκετοι πίνουν νερο στο ονομα τους. Σε εικόνα πρεπει να πηγαίνουν πολύ καλα, το χαμηλό ειναι αυτο που ειναι (οποτε και το "σωμα" που λες δεν ειναι το πιο γεματο). Δυστυχως τα μικρα ηχεια ειναι σχεδον παντα και αναισθητα οποτε οι Croft που δεν τους λες και θηρία ισχύος (50W εχουν?) θα τα πηγαίνουν καλα αλλα μεχρι εκεί. Λεω τώρα, μπορει να κανω και λάθος.

Παρατηρώ επισης οτι εχει μια ταση προς marantz CD players, δεν το εχεις σκεφτει καθολου για καποιο DAC?

Οι λυχνιες τωρα ειναι μεγαλη ιστορια, αν εχεις ορεξη μπορεις να γραψεις εντυπωσεις απο τις δοκιμες σου εδώ


Ναι, ομολογώ ότι κι εγώ αγόρασα τα LS50 με βάση τις καλές κριτικές. Για την τιμή τους μπορεί να είναι καλά (ή και πολύ καλά), αλλά σε απόλυτη κλίμακα είναι (κατά τη γνώμη μου πάντα) "λίγα". Τα Croft monoblocks δίνουν 65W, αλλά γενικά μπορούν να αντιμετωπίσουν με επιτυχία δύσκολα ηχεία. Και τα LS50 δεν είναι εύκολα ηχεία. Απαιτούν πολύ ρωμαλέα ενισχυτικά για να δείξουν τον εαυτό τους.

Για DAC έχω κι ένα Arcam irDAC. Ηχητικά όμως δεν διέκρινα κάποια υπεροχή απέναντι στο Marantz CD6005. Και καθώς το Marantz μπορεί να δεχτεί σύνδεση ενός iphone / ipad μέσω USB, σε συνδυασμό με το Tidal, μπορώ να ακούω ψηφιακά αρχεία με πολύ καλή ποιότητα.

Ξέχασα να αναφέρω ότι μαζί με τα LS50 έχω κι ένα subwoofer SVS SB2000, το οποίο το ενεργοποιώ όποτε θεωρώ ότι θέλω περισσότερο μπάσο.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #7 by pankon » Wed Apr 05, 2017 12:15 am

BityaBit wrote:Πολύ ωραίο και αυτό πικάπ όμως δεν έχει; (γιατι άν κατάλαβα καλά phono έχει) .
Αλήθεια και εμένα με "έτρωγε" η απορία αλλα μιάς και σε ρωτησε και o Doc πώς και δεν έχεις υποκύψει ακόμα στις "άυλες" σειρήνες;..

Πάντως ένα είναι το σίγουρο. Είσαι μεγάλος fan της Marranz και της Croft!! :)
γιαυτό και εγώ για να σε πικάρω..
XL_hddac1_n_b_34.jpg


[thumbup] [wavegreen]


Τη θέση του πικάπ την κρατώ για ένα idler wheel, κατά πάσα πιθανότητα το Solid9+12 του Peter Reinders (PTP Audio).

Οι άυλες σειρήνες υπάρχουν και θα υπάρχουν. Ποιος είπε ότι δεν έχω υποκύψει; Απλά το παίζω... "δίπορτο". ;-)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #8 by Dr Pan K » Wed Apr 05, 2017 12:30 am

pankon wrote:
Τη θέση του πικάπ την κρατώ για ένα idler wheel, κατά πάσα πιθανότητα το Solid9+12 του Peter Reinders (PTP Audio).



Στην φωτο ο Χρηστος, εγω και ο Peter στο Μοναχο. Καλο παιδι ο Peter και τα πικάπ του νομίζω σου ταιριάζουν στο στυλ

DSC03173.JPG
DSC03173.JPG (976.08 KiB) Viewed 6249 times
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #9 by pankon » Wed Apr 05, 2017 7:40 am

Dr Pan K wrote:
pankon wrote:
Τη θέση του πικάπ την κρατώ για ένα idler wheel, κατά πάσα πιθανότητα το Solid9+12 του Peter Reinders (PTP Audio).



Στην φωτο ο Χρηστος, εγω και ο Peter στο Μοναχο. Καλο παιδι ο Peter και τα πικάπ του νομίζω σου ταιριάζουν στο στυλ

DSC03173.JPG


Ωραία φωτογραφία, Παναγιώτη. Έχω διαβάσει πολλά καλά πράγματα για τα πικάπ του Peter (PTP) κι αν ισχύουν αυτά που λένε οι κάτοχοι των Solid 9/12, πρέπει τα συγκεκριμένα πικάπ να δίνουν πολύ καλό Value For Money. Και παίρνουν δυο βραχίονες (για να βάλω στον ένα μια μονοφωνική κεφαλή), αλλά και για να μπω στον χώρο των idler... Ο Peter λέει ότι το δικό του πικάπ θα παίζει σαφώς καλύτερα από το δικό μου Roksan Xerxes... Λες;;; -)

Αλλά όταν λες ότι τα "πικάπ του Peter μου ταιριάζουν στο στυλ", τι εννοείς; Ποιο είναι το στυλ μου; -)) (ειλικρινής ερώτηση).
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #10 by Dr Pan K » Wed Apr 05, 2017 10:51 am

Όταν επιλέγεις Snell, Croft και Music Maker δύσκολα θα αγοράσεις Technics 1200 mk II για πικαπ if you know what I mean
Παναγιώτης

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register