Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1343
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #151 by pankon » Thu Apr 12, 2018 4:09 pm

Παρηγγειλα ήδη βάση πυκνωτής από Κίνα. Έρχεται σε 10-15 μέρες. Κόστισε 3ε με μεταφορικα. Αν δεν μου αρέσει, πάω στην υπάρχουσα λύση
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7904
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #152 by Dr Pan K » Thu Apr 12, 2018 4:13 pm

Είναι στο σωστό μέγεθος; και έχει 3 σημεία στήριξης όπως αυτός της φωτογραφίας μου; έχει φαρδιά ζώνη στήριξης;
Παναγιώτης
User avatar
Jim
Posts: 434
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #153 by Jim » Thu Apr 12, 2018 8:06 pm

ωραία πράγματα χθες ...

πολλές αλλαγές από την προηγούμενη φορά, και στον χώρο αλλά κυρίως στο setup (από το ρεύμα και dac μέχρι ενισχυτές),
το συνολικό αποτέλεσμα βελτιώνεται συνεχώς ...
να δούμε τώρα με κάτι καλώδια των 9000 ευρώ :) τι θα κάνει ο Πάνος ...

πάντα τέτοια !!!
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1343
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #154 by pankon » Thu Apr 12, 2018 8:39 pm

Να'σαι καλά, Δημήτρη, για τα καλά λόγια. Προσπαθούμε να κάνουμε βήματα αναβάθμισης. Μπορεί να μην είναι όλα επιτυχημένα, αλλά κι αυτό είναι μέσα στο παιχνίδι.
Δυστυχώς ο συνονόματός μου μας δάνεισε καλώδια μόνο των 2Κ€. Το Indigo (9Κ€+) τo κρατάει για τον εαυτό του, ο μοναχοφαγάς! :lol: :mrgreen:
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1343
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #155 by pankon » Thu Apr 12, 2018 8:47 pm

Dr Pan K wrote:Είναι στο σωστό μέγεθος; και έχει 3 σημεία στήριξης όπως αυτός της φωτογραφίας μου; έχει φαρδιά ζώνη στήριξης;


3 σημεία στήριξης; Ένα-ένα μας τα βγάζεις -))

Αυτό παρήγγειλα με διάμετρο 30mm, αλλά κάτσε να δούμε τι θα έρθει (από την Κίνα)...

Screen Shot 2018-04-12 at 20.42.05.png
Screen Shot 2018-04-12 at 20.42.05.png (354.9 KiB) Viewed 2559 times


Σκέφτομαι ότι θα μπορούσα να βιδώσω τη βάση με μια ξυλόβιδα σε ένα σημείο μόνο (ως pivot point) και μετά να περιστρέφω το μοτέρ γύρω από αυτό το σημείο, ώστε να τεντώνω ή να χαλαρώνω τον ιμάντα ανάλογα με τις ανάγκες.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7904
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #156 by Dr Pan K » Thu Apr 12, 2018 8:55 pm

Ξέχασε τα αυτά που γράφεις Πάνο.

Με 2 σημεία ενδέχεται να έχεις tilt, για να ορίσεις σωστά το επίπεδο θες 3. Βρες σαν αυτό που έβαλα εγώ αν θες το τέλειο.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1343
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #157 by pankon » Thu Apr 12, 2018 8:59 pm

Έχεις δίκιο, Παναγιώτη, χρειάζονται τρία σημεία. Η βάση φαίνεται να έχει δυο σημεία για βίδες, αλλά βλέπω κι άλλες δυο μικρές πατούρες. Για να δούμε...
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1343
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #158 by pankon » Thu Apr 12, 2018 9:18 pm

Λοιπόν, τελικά αναρωτιέμαι αν το θέμα της κακής απόδοσης του πικάπ χθες, είναι κάτι στο πικάπ ή στο phono stage, όπως πρότεινε ο Χρήστος.

Τώρα που το σκέφτομαι, το Roksan ποτέ δεν το είχα δοκιμάσει ουσιαστικά με τον συγκεκριμένο προενισχυτή (και το ενσωματωμένο phono stage), δηλ. τον Croft Micro 25R, καθώς στη Θεσσαλονίκη, όπου κατοικοέδρευε το πικάπ, έπαιζε με έναν παλιότερο Croft προενισχυτή, τον SuperMicro IIR (φωτό). Αυτόν τον προενισχυτή, να φανταστείτε, τον είχα αγοράσει το 1989 στην Αγγλία κι από τότε συνεχίζω να τον χρησιμοποιώ, με κατά καιρούς service κι αναβαθμίσεις από τον Glenn Croft.

SuperMicroII_NOS_TeslaE83CC.jpg
SuperMicroII_NOS_TeslaE83CC.jpg (971.97 KiB) Viewed 2552 times


Πριν από ένα χρόνο είχα συγκρίνει το ενσωματωμένο phono stage του Croft SuperMicro IIR με το καλύτερο phono stage του Graham Slee, το Accession, και τελικά προτίμησα το phono stage του Croft!

Για να δω τελικά αν είναι το πικάπ ή το phono stage, λέω να κατεβάσω τον προενισχυτή από τη Θεσσαλονίκη και να κάνω κάποιες άμεσες συγκρίσεις μεταξύ των phono stages των δυο προενισχυτών. Έτσι θα μπορέσω να απομονώσω το πρόβλημα, πιστεύω...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7904
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #159 by Dr Pan K » Thu Apr 12, 2018 9:21 pm

Καλή σκεψη.

Κάτι μου έλεγε o Jim να δοκιμάζατε το ASR mini ..
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1343
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #160 by pankon » Thu Apr 12, 2018 9:33 pm

Ναι, ναι, σωστά. Σαφώς θα δοκιμάσουμε και το ASR mini του Δημητρη, που ευγενώς προσφέρθηκε να μου δανείσει για λίγες μέρες. Μου φαίνεται ότι τώρα που κλείσαμε με τα ψηφιακά, όπως κι εσύ, Παναγιώτη, έκλεισες με το δικάναλο σύστημά σου (ξέρει ο @gojakla), θα περάσουμε στο ξεκαθάρισμα της αναλογικής αλυσίδας. Θα αρχίσουμε τις συγκρίσεις των phono stages, κτλ.

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register