Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #341 by DomieMic65 » Fri Jun 07, 2019 10:01 am

Ένα μεγάλο ευχαριστώ και από εμένα στον Παναγιώτη!
Για άλλη μια φορά ακούσαμε όμορφες μουσικές και του τα κάναμε λίμπα Χεχ... όχι το μικρό ηχείο πιο εκεί το μεγάλο πιο εδώ κλπ κλπ...
Οι γνώμη μου παραμένει ... τα Harbeth είναι η προφανής επιλογή για κάποιον που θέλει ένα εξαιρετικό ηχείο που τα παίζει όλα και καλά. Όμως τα Falcon έχουν ένα κάτι τις που εμένα προσωπικά μου πάει πααααρα πολύ!! Ναι πιο μικρά σώματα ναι πιο λίγο χαμηλό ναι πιο αναίσθητα κλπ κλπ... Αλλά ταυτόχρονα όταν ξεκινήσεις να ακούς και σε βάλουν στον «κόσμο» τους δύσκολα βγαίνεις.
Σε σχέση τώρα με τους δυο προενισχυτές ο παθητικός ήταν σαφώς πιο καθαρός και με πιο καλή ανάδειξη των μικρολεπτομερειών -βασικοτατη αρετή για εμένα- από την άλλη ο Croft είχε πιο πολύ όγκο που τα Falcon ειδικά τον ζητάνε.... αν έπρεπε να επιλέξω μάλλον θα πήγαινα στον παθητικό .... είπα σε πρώτη φάση... ΟΜΩΣ! Μετά ο Παναγιώτης άλλαξε κάτι λάμπες στον Croft και σκάλισε και ακόμα κάτι τις στο εσωτερικό και το άκουσμα άλλαξε... δλδ πήγε πιο κοντά στις αρετές του παθητικού ... ΑΒΥΣΣΟΣ!!

Παιδιά χάρηκα που τα είπαμε και ελπίζω σύντομα να ξαναβρεθούμε και να φάμε και κανα σουβλάκι την επόμενη φορά ....
Παναγιώτη ευχαριστώ και πάλι!

Την καλημέρα μου σε όλους!
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #342 by pankon » Fri Jun 07, 2019 10:23 am

Να'σαι καλά Μιχάλη. Μου φαίνεται θα ξεκινήσει ένας "κύκλος" δοκιμών με διαφορετικές λάμπες. Αλλά όπως είπαμε, ο κύκλος δεν κλείνει ποτέ, όπως ισχύει και το "tomorrow never comes".
Την επόμενη φορά όντως πρέπει να πάμε για σουβλάκια για να φιλοσοφούμε με γεμάτο στομάχι.
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #343 by DomieMic65 » Fri Jun 07, 2019 11:47 am

Έτσι έτσι...
Να είσαι καλά κ να χαίρεσαι τις μουσικές και τα μηχανάκια σου!!
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #344 by angpsi » Fri Jun 07, 2019 7:11 pm

DomieMic65 wrote:Ένα μεγάλο ευχαριστώ και από εμένα στον Παναγιώτη!
(...) ελπίζω σύντομα να ξαναβρεθούμε και να φάμε και κανα σουβλάκι την επόμενη φορά ....
(...)

Στ' αλήθεια, αν θελεις να πάμε για σουβλάκια θα πρέπει να μειώσουμε την κατανάλωση σε όλα αυτά τα εθιστικά μπινελίκια που βγάζει ο Παναγιώτης κάθε φορά που ερχόμαστε! Πραγματικά ατελείωτες προμήθειες από πατατάκια, μπύρες και φυστίκια...
Ξαναβάζω την σχετική φωτό για να δείτε πόσο περιποιητικός είναι στους καλεσμένους του! [inlove]
IMG_2727.JPG
IMG_2727.JPG (1015.49 KiB) Viewed 4406 times
Άγγελος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #345 by pankon » Fri Jun 07, 2019 7:21 pm

Αφού ξέρετε, οι μπυρες καθαρίζουν τα αυτιά για να κάνουμε καλές ακροάσεις...! [musicphones]
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #346 by Jim » Fri Jun 07, 2019 8:03 pm

πήγα αργά
έφυγα νωρίς
είδα καλούς φίλους και ακούσαμε ωραία μουσικούλα ... :)

από την τελευταία φορά που είχα βρεθεί σπίτι του Παναγιώτη έχουν γίνει πολλές αλλαγές (κεφαλή, phono, προ) επίσης μέσα σε λίγο χρόνο έγιναν τόσες αλλαγές (ηχεία, προ, λάμπες) που χάθηκε προς στιγμήν το τόπι

μου άρεσε περισσότερο ο συνδυασμός harbeth με παθητικό προ,
με τα φαλκον νομίσω οτι ταίριαζε περισσότερο ο κροφτ ..
User avatar
Pappous Bufos
Posts: 21
Joined: Sun Jul 03, 2016 9:04 pm

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #347 by Pappous Bufos » Sat Jun 08, 2019 10:45 am

Νομίζω ότι προχωράμε με τη δοκιμή λυχνιών. Ξεκινάμε από τις 12ΒΗ7Α και συνεχίζουμε με τις ECC83.


Καλημερα.
Επειδη δεν γνωριζω τι λαμπες φοραει, αν φοραει την 12ΒΗ7Α, μου επιτρεπεις να προτεινω να στραφεις προς την ECC99. Καλυτερα χαρακτηριστικα, καμπυλες, κ.λ.π.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #348 by pankon » Sat Jun 08, 2019 1:19 pm

Καλησπέρα. Ο προενισχυτης έχει δυο 12BH7A και δυο ECC83 (ή E83CC αν μιλάμε για Tesla NOS).

Προς το παρόν οι δυο 12BH7A είναι NOS RCA. Είναι ‘πλουσιες’ αλλά δεν ξέρω πόσο ουδέτερες.

Οι ECC99 είναι απολύτως συμβατές ή έχουν τυχόν αποκλίσεις από τις 12BH7A; Ποιες μάρκες θα μπορουσα να κοιταξω σε ECC99;

Ευχαριστω.
User avatar
Pappous Bufos
Posts: 21
Joined: Sun Jul 03, 2016 9:04 pm

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #349 by Pappous Bufos » Sat Jun 08, 2019 8:15 pm

Στην προταση μου, εξυπακουεται η συμφωνη γνωμη του κατασκευαστη. Και. Αν υπαρξει πρασινο φως , τασεις, πολωσεις, κ.λ.π. που το βρισκω και αρκετα πιθανο, τοτε της αξιζει μια ευκαιρια.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #350 by pankon » Sat Jun 08, 2019 9:20 pm

Πάντως, σε συνέχεια της πρόσφατης ακρόασης και σύγκρισης των διαφόρων στοιχείων (προενισχυτών και ηχείων), συνέχισα να κάνω συγκριτικές ακροάσεις και τις αρκετά κοπιαστικές αλλαγές. Η προσωπική μου επιλογή είναι ο εξής συνδυασμός:

Croft preamp + Falcon LS3/5a + nearfield (1m από το αυτί).

Απλά δεν έχω καταλήξει στo ποιες λάμπες regulation προτιμώ... Mullard ECC83 ή Tesla E83CC. Οι πρώτες είναι πιο πλούσιες και πληθωρικές, οι δεύτερες πιο ακριβείς και ουδέτερες. Έχω και Brimar ECC83, αλλά πρέπει να ψάξω πού τις έχω καταχωνιασμένες.

Όσον αφορά τις 12BH7A, προς το παρόν στον προενισχυτή είναι τοποθετημένες RCA (NOS), αλλά θα δοκιμάσω και ένα ζευγάρι Tung-Sol, που έχω κρυμμένες σε ένα μαγικό κουτάκι...

Κάπου έχω διαβάσει ότι οι ECC99, παρόλο που είναι συμβατές με τις 12BH7A, τραβάνε περισσότερο ρεύμα (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό).

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register