Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Με τι ακούμε στα εξοχικά μας?

User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Με τι ακούμε στα εξοχικά μας?

Unread post #1 by Chris1967 » Fri Apr 21, 2017 7:12 pm

Ξεκινώ αυτό το νήμα κατόπιν παρότρυνσης του Πάνου, αφού φέτος με πήρε την ώρα που περιποιόμουν το αρνί την ημέρα του Πάσχα, υπό τους ήχους... Baroque :mrgreen:

Το σύστημα αποτελείται από:

Technics SLQ2/AudioTechnica AT95e γυμνή (και διάφορες άλλες ΜΜ που έχουν καταλήξει στο εξοχικό αφού δεν τις ακούω στο κυρίως σύστημα καλύτερη εξ αυτών η Acutex M312 III STR)

CD player ένα παλαιό φορητό Sony το οποίο σας πληροφορώ ότι παίζει πολύ καλά.

Προ και τελικός Benytone X-Caliber (Marubeni) MA/MC4000

Ηχεία Bose 501 seriesIII / KLH 3 (with analog bass computer) [βέβαια σε κάποιο πάρτι έλιωσαν τα drivers και τώρα έχουν μέσα Cervin Vega drivers για να αντέχουν :lol: ] / Δύο επαγγελματικά stage για έξω κοντά στην ψησταριά όταν ανάβουν τα κέφια.

Ένα κασετόφωνο Aiwa το οποίο δεν λειτουργεί πια και ένα Tuner Kenwood επίσης εκτός λειτουργίας.

Εναλλακτικός προ (με τηλεχειρισμό) μια παλαιά κάρτα ήχου Creative Extigy

Ντεμπούτο φέτος το νέο μου απόκτημα το Fiio X5 III στο ρόλο ψηφιακού τράνσπορτ.

2017-04-16 12.17.16.jpg
2017-04-16 12.17.16.jpg (897.88 KiB) Viewed 4679 times

2017-04-16 12.25.45.jpg
2017-04-16 12.25.45.jpg (896.14 KiB) Viewed 4679 times

2017-04-16 12.26.41.jpg
2017-04-16 12.26.41.jpg (737.96 KiB) Viewed 4679 times

2017-04-16 12.29.34.jpg
2017-04-16 12.29.34.jpg (665.42 KiB) Viewed 4679 times

2017-04-16 12.26.10.jpg
2017-04-16 12.26.10.jpg (853.88 KiB) Viewed 4679 times
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Με τι ακούμε στα εξοχικά μας?

Unread post #2 by Dr Pan K » Fri Apr 21, 2017 7:28 pm

Τα δεύτερα συστήματα εχουν πολύ ενδιαφέρον, συνήθως απαρτίζονται απο μηχανήματα που δεν ακούμε πια, vintage και ευκαιρίες που χωρίς να είχαμε ανάγκη να αγοράσουμε τις χτυπήσαμε και κατέληξαν στο σπίτι στο χωρίο..

Σύστημα για πολλα γκάζια αυτο Χρηστο!

Οι ενισχυτές δεν ειναι καθόλου άσχημοι ομως και με μια πηγη σαν το Fiio πρέπει να εχεις αξιοπρεπές αποτέλεσμα.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Με τι ακούμε στα εξοχικά μας?

Unread post #3 by Chris1967 » Fri Apr 21, 2017 8:34 pm

Παρότι τα ηχεία δεν είναι σπουδαία, βγάζει πολύ καλό ήχο, και πράγματι έχει γκάζια, αλλά το καλύτερο όλων είναι ότι δεν φοβάσαι να το τσιτάρεις αφού τα ηχεία είναι αναλώσιμα :lol:
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Με τι ακούμε στα εξοχικά μας?

Unread post #4 by pankon » Tue Apr 25, 2017 11:03 am

Dr Pan K wrote:Τα δεύτερα συστήματα εχουν πολύ ενδιαφέρον, συνήθως απαρτίζονται απο μηχανήματα που δεν ακούμε πια, vintage και ευκαιρίες που χωρίς να είχαμε ανάγκη να αγοράσουμε τις χτυπήσαμε και κατέληξαν στο σπίτι στο χωρίο..
...


Ποιος είπε ότι τα vintage μηχανήματα δεν τα ακούμε και σήμερα, ακόμα και στα κύρια συστήματά μας; ;-)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Με τι ακούμε στα εξοχικά μας?

Unread post #5 by Dr Pan K » Tue Apr 25, 2017 12:57 pm

pankon wrote:
Dr Pan K wrote:Τα δεύτερα συστήματα εχουν πολύ ενδιαφέρον, συνήθως απαρτίζονται απο μηχανήματα που δεν ακούμε πια, vintage και ευκαιρίες που χωρίς να είχαμε ανάγκη να αγοράσουμε τις χτυπήσαμε και κατέληξαν στο σπίτι στο χωρίο..
...


Ποιος είπε ότι τα vintage μηχανήματα δεν τα ακούμε και σήμερα, ακόμα και στα κύρια συστήματά μας; ;-)


Και εγώ ακούω με vintage στο κυρίως σύστημα και ειδικά με κεφαλές πικαπ. Έχω κάποιες σε συνεχές rotation για τον δεύτερο βραχίονα αλλά και για το δεύτερο σύστημα το οποίο έχει και diy εκτός από vintage.

Φωτο δεν έχω αλλά θα ανεβάσω το συντομότερο
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Με τι ακούμε στα εξοχικά μας?

Unread post #6 by pankon » Tue Apr 25, 2017 1:06 pm

Dr Pan K wrote:
pankon wrote:
Dr Pan K wrote:Τα δεύτερα συστήματα εχουν πολύ ενδιαφέρον, συνήθως απαρτίζονται απο μηχανήματα που δεν ακούμε πια, vintage και ευκαιρίες που χωρίς να είχαμε ανάγκη να αγοράσουμε τις χτυπήσαμε και κατέληξαν στο σπίτι στο χωρίο..
...


Ποιος είπε ότι τα vintage μηχανήματα δεν τα ακούμε και σήμερα, ακόμα και στα κύρια συστήματά μας; ;-)


Και εγώ ακούω με vintage στο κυρίως σύστημα και ειδικά με κεφαλές πικαπ. Έχω κάποιες σε συνεχές rotation για τον δεύτερο βραχίονα αλλά και για το δεύτερο σύστημα το οποίο έχει και diy εκτός από vintage.

Φωτο δεν έχω αλλά θα ανεβάσω το συντομότερο


Άντε, με το καλό να δούμε και μερικές κεφαλές από το παρελθόν!
MichaelV
Posts: 29
Joined: Wed Apr 26, 2017 10:45 am

Re: Με τι ακούμε στα εξοχικά μας?

Unread post #7 by MichaelV » Thu May 04, 2017 6:28 pm

Σύστημα Εξοχικού

Μετά από παραίνεση του Παναγιώτη, περνάω και το δικό μου σύστημα του εξοχικού στο παρόν νήμα, μιας και περιληπτικά το είχα παραθέσει κατά την παρουσίαση του κυρίου συστήματός μου.

Το εξοχικό βρίσκεται σε πλαγιά του Πλαταμώνα Πιερίας με θέα (πέρα από τη θάλασσα) το κάστρο του Πλαταμώνα και τον Όλυμπο, που αμφότερα συμβάλουν καθοριστικά στο πόσο εξαίσια τελικά νιώθεις τη μουσική να σε κατακλύζει, παιγμένη έστω κι από αναλογικό ραδιόφωνο, από ένα σύστημα «ταπεινό» σε σύγκριση με τα απίστευτα περιποιημένα (σε χρήμα και κανάκεμα) κύρια συστήματά μας!

Η θέα:
20140608_203916 (1).jpg
20140608_203916 (1).jpg (959.95 KiB) Viewed 4607 times


Γενική άποψη συστήματος
Το ταπεινό στέρεο του εξοχικού.jpg
Το ταπεινό στέρεο του εξοχικού.jpg (1.28 MiB) Viewed 4607 times


Αποτελείται από:
Ολοκληρωμένο ραδιοενισχυτή Magnum Dynalab MD-208.
Magnum Dynalab Πλοκληρωμένος-Tuner, Pioneer Universal Player.jpg
Magnum Dynalab Πλοκληρωμένος-Tuner, Pioneer Universal Player.jpg (55.95 KiB) Viewed 4607 times


Αγοράστηκε μεταχειρισμένος το 2006 (~1.200 €), για το κυρίως σύστημά μου στο προηγούμενο σπίτι, κυρίως για το πολύ ονομαστό του Tuner, μιάς και το αναλογικό ραδιόφωνο ήταν (και εν μέρει παραμένει) μεγάλος έρωτας!

[Για την ιστορία και γιά διδάγματα: Τότε, προενισχυτή στο κυρίως σύστημα είχα τον BAT 51 SE, ένα λαμπάτο εξαιρετικό μηχανάκι, το οποίο σ΄ όποιο σύστημα της …«μαφίας του κάμπου» κι αν δοκιμάστηκε, έλαμψε! Μόνο στο δικό μου είχε πρόβλημα!
Ποιό; Είχε πολύ υψηλό output impedance (από 500 έως και 1500 Ω) με αποτέλεσμα να έχει mismatch με τους ενισχυτές των ενεργών μου SCM 50 Active που έχουν εξαιρετικά χαμηλό input impedance (μικρότερο των 10ΚΩ, και απαιτείται λένε, σχέση in-out ίση με τουλάχιστον 10, κατά πολλούς καλύτερα και πάνω από 20)!
Αποτέλεσμα ήταν να μου κάνει roll off στα ψηλά κυρίως, αλλά και να μην έχει καλό έλεγχο στα χαμηλά!
Γιατί τα λέω όλ’ αυτά; Γιατί κάποια στιγμή, έτσι για την πλάκα, τροφοδότησα τα 50ρια μου με την έξοδο pro του «ταπεινού» ολοκληρωμένου Magnum και …εγένετο φως! Τα 50ρια μου τρελάθηκαν (κι εγώ μαζί) και δεν έλεγαν να ξεκολλήσουν απ’ τον Magnum! Τι είχε συμβεί; Το input impedance του ..λεγάμενου ήταν σταθερό από πάνω μέχρι κάτω, μόνο 50Ω!

Ηθικόν Δίδαγμα: Καλά τα ενεργά, αλλά (τουλάχιστον για ATC) μεγάλη προσοχή στον προενισχυτή, να έχει μεταξύ άλλων και το χαμηλότερο δυνατό output impedance σ’ όλο το ακουστικό φάσμα (και ιδίως στα πάνω-κάτω άκρα, κι όχι μόνο στο 1KHz, που δίνουν παραπειστικά οι περισσότεροι κατασκευαστές) ! Τα δικά μου 50ρια έχουν ..«φτύσει» πάνω από μιά χούφτα πολύ ονομαστούς προενισχυτές (ευτυχώς προς δοκιμή) για πλάκα!
Έτσι κατέληξα και στoν Moon της Sim Audio για προενισχυτή, αφού έψαξα κι έμαθα ότι τα ενισχυτικά της Magnum τα κατασκευάζει η Sim Audio!]

Οπότε κι ο Magnum μεταφέρθηκε στο εξοχικό του Πλαταμώνα, όπου το καλοκαίρι «αράζω» για πάνω από 2 μήνες, και αρκετά ΣΚ τους χειμώνες. Για κάποιο διάστημα οδηγούσε τα μικρά ηχεία της AudioVector και ταίριαζαν μια χαρά.
Όταν όμως πούλησα τα 50ρια μου, ο αγοραστής είχε τα παθητικά 40ρια τα οποία τα έδινε υποχρεωτικά «τράμπα» κι έτσι τα 40ρια κατέληξαν στο εξοχικό, κάνοντας με τον Magnum ένα ταίρι πολύ ελκυστικό!

Για Rack αρχικά δοκίμασα ένα παλιό της Solid steel του JohnMagnepan, όμως το σετ έπαιζε καλύτερα πάνω στο …ρουστίκ τραπέζι της τραπεζαρίας, οπότε και παρέμεινε εκεί, με αποτέλεσμα να τρώμε όλοι στο ..«πόδι»!
Ψηφιακή πηγή:Pioneer Universal Player, το οποίο όμως παίζει ελάχιστα μιάς και ο Magnum έχει εκπληκτικό tuner οπότε παίζει ασταμάτητα το ραδιόφωνο! Για να επιτρέπει τον αερισμό του Magnum, είναι τοποθετημένο πάνω σε τρία γυάλινα αποστασιακά, που η κανονική τους χρήση είναι ως υποδοχείς μικρών κεριών-ρεσώ!
Το καλοκαίρι έρχεται και το laptop και ακούμε και κανένα "άυλο" συνδέοντας την έξοδο ακουστικών του με μία από τις εισόδους line του Magnum.

Καλώδιο ηχείων(διπλοκαλωδίωση): Κάποιο Townshend Litz που είχε ξεμείνει από κάποια «ειδική διαδρομή» της άγουρης νιότης μου.

Interconnect και καλώδια ρεύματος-πολύμπριζο: Στην αρχή, από κεκτημένη ταχύτητα και οξεία χαιεντίτιδα, ψάχτηκα λίγο και στο εξοχικό, αλλά κατά ένα περίεργο τρόπο κατέληξα παντού στα Generic, που παίζουν λίγο καλύτερα από κάτι δευτεροκλασάτα Hi End που δοκίμασα, ή και ίσως γιατί δεν θέλω να «μαγαρίσω» το σύστημα του εξοχικού με το Hi End άγχος του κύριου συστήματος! Και γιατί, με τον τρόπο αυτό ανακτώ ένα μέρος της χαμένης μας αθωότητας και ηρεμίας, που κάπου τη χάσαμε στο κυνήγι της χίμαιρας μιας κάποιας τελειότητας αναπαραγωγής της μουσικής μέσα από καλωδιώσεις τύπου «ανακόντας» και από τροφοδοτικά μεγέθους τεράστιων ενισχυτικών!

Εκεί λοιπόν στο εξοχικό, μου ‘ρχεται κάθε τόσο και λιγάκι να κραυγάζω: «Απεταξάμην το Hi End”!!
Που είναι κλεμμένο απ’ το Βαγγέλη, που όταν το πετάει κάθε τόσο στους σκληροπυρηνικούς της ..«μαφίας του κάμπου», γίνεται ένας χαμός, ιδίως άμα στο μεταξύ έχουν ρεύσει και μπόλικα τσίπουρα!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Με τι ακούμε στα εξοχικά μας?

Unread post #8 by Dr Pan K » Thu May 04, 2017 6:59 pm

Απιθανη παρουσιαση Μιχαλη, ευχαριστουμε!

Τον Magnum Dynalab τον εχω ακούσει λιγο στου Φουαση, μου άρεσε και παραλίγο να τον δανειστώ και για δοκιμή (πριν κάποια χρονια που υπήρχε λιγο παραπάνω χρόνος). Τα καναδικα μηχανηματα μεσουρανούσαν στις εποχές του ραδιοφώνου, όντας δεύτερα σε ποιότητα tuner πίσω μόνο απο τα Day Sequerra.

Η λογική του κρατάω το δεύτερο σύστημα λιγο πιο "καθαρό" απο highendιλικια μου αρέσει, μας θυμίζει πως ηταν οταν ξεκινήσαμε και αυτες ειναι ωραίες αναμνήσεις.

Αναρωτιέμαι πως και δεν εχει βάλει κανα πικαπ στο εξωχικο. Εγω ειχα ενα DD απο τα φτηνα του 80, (το χάρισα μαζι με ενα τον ενισχυτη του πρώτου μου συστήματος και κατι RCF ηχεία που ειχα παρει φοιτητής) και τώρα ετοιμάζομαι να βαλω κατι καλύτερο (την ιδιοκατασκευη μου με βραχίονα SME 3009). Εχω παρατήσει και μερικά βινυλια εκει, κουβαλάω και τίποτα φρεσκο μαζι στα ταξίδια και κανω κατάσταση.
Παναγιώτης
MichaelV
Posts: 29
Joined: Wed Apr 26, 2017 10:45 am

Re: Με τι ακούμε στα εξοχικά μας?

Unread post #9 by MichaelV » Thu May 04, 2017 7:12 pm

Dr Pan K wrote:Απιθανη παρουσιαση Μιχαλη, ευχαριστουμε!

Τον Magnum Dynalab τον εχω ακούσει λιγο στου Φουαση, μου άρεσε και παραλίγο να τον δανειστώ και για δοκιμή (πριν κάποια χρονια που υπήρχε λιγο παραπάνω χρόνος). Τα καναδικα μηχανήματα μεσουρανούσαν στις εποχες του ραδιοφώνου, όντας δεύτερα σε ποιότητα tuner πίσω μόνο απο τα Day Sequerra.

Η λογική του κρατάω το δεύτερο σύστημα λιγο πιο "καθαρό" απο highendιλικια μου αρέσει, μας θυμίζει πως ηταν οταν ξεκινήσαμε και αυτες ειναι ωραίες αναμνήσεις.

Αναρωτιέμαι πως και δεν εχει βάλει κανα πικαπ στο εξωχικο. Εγω ειχα ενα DD απο τα φτηνα του 80, (το χάρισα μαζι με ενα τον ενισχυτη του πρώτου μου συστήματος και κατι RCF ηχεία που ειχα παρει φοιτητής) και τώρα ετοιμάζομαι να βαλω κατι καλύτερο (την ιδιοκατασκευη μου με βραχίονα SME 3009). Εχω παρατήσει και μερικά βινυλια εκει, κουβαλάω και τίποτα φρεσκο μαζι στα ταξίδια και κανω κατάσταση.


Παναγιώτη ευχαριστ΄για τα καλά σου λόγια!
Ο Magnum όντως είναι ένα διαμάτι ακόμα και σήμερα και ικανός να κάνει κάτι σημερινά πανάκριβα να κλάψουν και να ψάχνουν τη μαμά τους!
Πικαπ, είχα το τελευταίων φοιτητικών χρόνων μου, ένα Garrard DD130 με μιά Standon σειράς 500 (δεν θυμάμαι ακριβές νούμερο) αλλά έκανα τη βλακεία και το πούλησα για ένα Walker CJ51 (εντάξει, τούτο ήταν καλύτερο, αλλά το παλιό ειν' αλλιώς...)
Όμως τώρα, στη λογική της αποχαιεντοποίησης όταν είμαι στο εξοχικό, δεν μου λείπει, άσε που παίρνω πάρα πολύ vintage απ' το πολύ καλό ραδιόφωνο...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Με τι ακούμε στα εξοχικά μας?

Unread post #10 by Dr Pan K » Thu May 04, 2017 8:19 pm

Μήπως εννοείς το μαύρο, στρόγγυλο Walker 61? Το 51 δεν το γνωριζω. H Walker εκανε συμπαθητικά πικαπ, καλύτερα απο τα Garrard για οικιακή χρήση. Εγω ετοιμάζω αυτο για το εξοχικο μια που χωρο για να το βαλω στο κυριως σύστημα δεν εχω και κεφαλες + βραχίονες περισσεύουν.

20170504_201707.jpg
20170504_201707.jpg (737.75 KiB) Viewed 4588 times
Παναγιώτης

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register