Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Mon petit système

kmyl
Posts: 99
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Re: Mon petit système

Unread post #41 by kmyl » Fri Nov 06, 2020 10:29 am

Τέλος Παναγιώτη. Έρχονται τα επόμενα. Δεν θα πω μέχρι (επιτέλους) να φτάσουν στη φωλιά.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Mon petit système

Unread post #42 by Dr Pan K » Fri Nov 06, 2020 5:51 pm

Μαλιστα, με το καλο τα νεα ηχεια λοιπον. Τι δεν σου αρεσε στα Dynaudio (γιατι δεν έμειναν και πολυ) ?
Παναγιώτης
kmyl
Posts: 99
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Re: Mon petit système

Unread post #43 by kmyl » Fri Nov 13, 2020 2:49 pm

Δεν είχα κάποιο παράπονο από τα Dynaudio. Ήταν λίγο/πολύ θύμα των περιστάσεων αφού η χρήση τους ήταν πολύ λίγη και κυρίως για τους διάφορους που βοήθησαν (και έχουμε μέλλον) ακόμα με το room treatment. Έτυχε μέσα στο καλοκαίρι να δεχτώ ένα τηλεφώνημα από ένα dealer της Ευρώπης που μου έκανε ένα πολύ καλό offer για τα....επόμενα. Δεν είχε τύχει να τα ακούσω και ήμουν λίγο διστακτικός. Ύστερα από μια έρευνα και με τις διάφορες δυσκολίες λόγω COVID κατέληξα στο να τα πάρω. Φωτογραφίες παρακάτω.
kmyl
Posts: 99
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Re: Mon petit système

Unread post #44 by kmyl » Fri Nov 13, 2020 2:54 pm

Ναμαστε και εμείς.

speakers.jpg
speakers.jpg (729.64 KiB) Viewed 3395 times


speaker1.jpg
speaker1.jpg (466.68 KiB) Viewed 3395 times


speaker2.jpg
speaker2.jpg (802.36 KiB) Viewed 3395 times
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Mon petit système

Unread post #45 by angpsi » Fri Nov 13, 2020 3:03 pm

Ω!
Άγγελος
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Mon petit système

Unread post #46 by andreasecon » Fri Nov 13, 2020 3:29 pm

Ωραία πράγματα !! Καλορίζικα και καλά ακούσματα !
MILES
Posts: 167
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Mon petit système

Unread post #47 by MILES » Fri Nov 13, 2020 4:16 pm

Καλορίζικα, είμαι σίγουρος ότι θα σου αρέσουν!!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Mon petit système

Unread post #48 by Dr Pan K » Fri Nov 13, 2020 6:02 pm

Καλοριζικα, περιμενουμε εντυπωσεις (review κανονικο δλδ)
Παναγιώτης
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Mon petit système

Unread post #49 by dapost » Sat Nov 14, 2020 2:48 pm

Μεγειά! Super σύστημα!
Δημήτρης
kmyl
Posts: 99
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Re: Mon petit système

Unread post #50 by kmyl » Tue Nov 24, 2020 12:40 pm

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Μετά από δέκα ημέρες ακροάσεων και χωρίς ιδιαίτερη δουλειά στο positioning των ηχείων είμαι πραγματικά γοητευμένος από την αρτιότητα που έχουν. Αν μπορούσα να τα χαρακτηρίσω με μια λέξη θα ήταν φυσικότητα. Από πολλές απόψεις. Γοητεύει το ηχείο με το απλά να παίζει σωστά τα πάντα και σε κάθε στάθμη. Ο χώρος είναι ακόμα γυμνός με μέτριο reverb (~0.5) και θέματα στα χαμηλά. Πάραυτα, το ηχείο δίνει ένα γεμάτο και δυναμικό ήχο. Φοβερή έκταση και προς τα δύο άκρα χωρίς να φορτίζει το χώρο και να δημιουργεί πρόβλημα. Τα πρίμα έχουν διαύγεια, αληθοφάνεια και πραγματικά χωρίς να είναι προβολικά σε μαγεύουν (δεν ήμουν ποτέ λάτρεις των πρίμων). Στα χαμηλά βλέπεις και νοιώθεις τη ταχύτητα, το ηχόχρωμα (που δύσκολα βρίσκεις σύστημα να δίνει τόση πληροφορία στα χαμηλά) και την ενέργεια που έχουν. Όλο το άκουσμα είναι ιδιαίτερα ξεκούραστο και κάνει το σύστημα να ακούγεται σαν ένα καλό μπαλαντέρ: σε υψηλές ή χαμηλές στάθμες, σε αναλογικό ή ψηφιακό, σε κάθε είδους μουσική. Απλά σε κρατάει να ακους και να ακους. Οι μεσαίες του είναι απλά αληθοφανείς. Τίποτα άλλο. Καμμία μαγεία, κανένας χρωματισμός - τίποτα. Φυσικότητα με σωστά μεγέθη που δένουν εξαιρετικά με τα χαμηλά και τα υψηλά. Όλο αυτό κάνει το soundstage μεγάλο με άριστη ποιότητα σε όλα τα γνωστά στοιχεία που θες να δείς. Θα πρέπει να κάτσω να ασχοληθώ με το στήσιμό τους (Ακόμα πατάνε στα ροδάκια) αλλά πραγματικά κάθε μέρα κάθομαι και ακούω μουσική. Δεν μου πάει η καρδιά να μην ακουω μουσική και να στήνω μικρόφωνο για μετρήσεις και στησίματα. Κάποια στιγμή όμως θα γίνει. Ίσως μετά από μερικές εβδομάδες που το στρώσιμο θα έχει ολοκληρωθεί. Ξέρω ότι είναι ένα ηχείο κάποιας κατηγορίας. Γνωρίζω ότι υπάρχουν πολύ καλύτερα ηχεία αλλά δεν νομίζω να προχωρήσω ποτέ στην αλλαγή τους. Ταίριαξαν υπέροχα στο χώρο και στο άκουσμα που θέλω.

Υ.Γ. Ήμουν προκατελλημένος για το twitter τους. Περίμενα να ξύριζε και εμένα να προσπαθούσα να το μαζέψω με όποιο τρόπο. Καμμια σχέση. Ακόμα και τώρα με <100 ώρες δεν έχουν κανένα δείγμα για υπερανάλυση, τόνωση υψηλών ή κάτι τέτοιο.

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register