Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Mon petit système

kmyl
Posts: 100
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Mon petit système

Unread post #1 by kmyl » Thu Oct 12, 2017 9:11 pm

Καλησπέρα σε όλους! Παρακολουθώ εδώ και λίγο καιρό το φορουμ σας και είπα να ξεκινήσω την 'ενεργή δράση' με το να παρουσιάσω το σύστημά μου καθώς και να ανταλλάξουμε ιδέες και απόψεις επ αυτού για μελλοντικές κινήσεις.

Λίγα λόγια για αυτό:
Πρόκειται για ένα μικρό σύστημα το οποίο δεσπόζει στο καθιστικό ενός εργένικου σπιτιού. Σκοπός του είναι φυσικά να προσφέρει ώρες μουσικής απόλαυσης η όποία θα γίνεται συνοδευτικά με άλλες εργασίες αλλά και αφοσιωμένη ακρόαση. Ο χώρος έχεις αρκετά προβλήματα ακουστικής που πηγάζουν κυρίως από τη διαρύθμισή του. Παρά αυτά, κατέληξε να αποδίδει ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Η διαδρομή προς αυτό:
Την επιστροφή μου στα πάτρια εδάφη προ τριετίας συνόδευε ένα Audio Research i55. Έτσι λοιπόν σαν 'παραδοσιακός' μουσικόφιλος και με μια συλλογή βινυλίων ξεκίνησα το να στήνω ένα σύστημα - εμπευσμένος από διάφορα καλά και ακριβά συστήματα που είχα τη χαρά να ακούσω/απολαύσω ανά το κόσμο. Στη τριετία αυτή παρέλασαν από το χώρο μου οι περισσότεροι αντιπρόσωποι. Αρκετές ιστορίες χαράς, λύπης και απογοήτευσης έφεραν όλες αυτές καθώς και το ανάλογο 'χτύπημα' στο τραπεζικό μου λογαριασμό. Λαμπάτοι ενισχυτές, Ηλεκτροστατικά ηχεία, πικάπ, βραχίονες, κεφαλές, CD players, κλπ κλπ. πέρασαν από εδώ. Φαντάζομαι όλοι τα έχουμε ζήσει. Μέσα από αυτό κατάφερα να μάθω τι ακριβώς ζητάω και το πιο σημαντικό να τα ιεραρχήσω.

Έτσι λοιπόν έχουμε το εξής σύστημα που προφανώς έχει έμφαση στην αναλογική αναπαραγωγή και φυσικά υποστηρίζει την ψηφιακή σε κάποιο μέτρο.


Ενισχυτής: Hegel 360
Phono Stage: Audia Flight Phono S
Πικαπ: Transrotor Darkstar Reference με custom power supply το οποιο αναγεννά το ημιτονο
Βραχίονας: Reed 2G 10,5"
Κεφαλή: ZYX 4D
Streamer: BlackBerry based + Audioquest Diamond USB cable + Audioquest Jitterbug
Rack: Custom κατασκευή αποτελούμενη από sandwich υλικών (συμίδα, dynamat, αλουμίνιο) που προέκυψε μετά από έρευνα, δοκιμή και πολύ υπομονή (ίσως οχι και τόσο αυτή)
Αξεσουάρ Στήριξης: Finite Elemente (Rack, Ηχεία)
Καλώδια: Acrolink (ηχείων, ρεύματος, interconnect)



Αυτή τη στιγμή είμαι σε φάση δοκιμών και επιπλέον δοκιμών power distributors και όταν με το καλό κλείσω αυτό το κομμάτι ίσως δω την αλλαγή του βραχίονα με κάποιο άλλο.

Μερικές φωτογραφίες

11.jpg
11.jpg (689.05 KiB) Viewed 6729 times


22.jpg
22.jpg (711.25 KiB) Viewed 6729 times


33.jpg
33.jpg (645.12 KiB) Viewed 6729 times


44.jpg
44.jpg (693.78 KiB) Viewed 6729 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Mon petit système

Unread post #2 by Dr Pan K » Thu Oct 12, 2017 9:26 pm

Τι φανταστικο συστημα ειναι αυτο? Πολυ εμπειρες επιλογες, η διαδρομη πρεπει να ειναι μακρυα. Τον ενισχυτη και το πικαπ, βραχιονα τα ψιλογνωριζω, αλλα τα ηχεια της Lawrence Audio (Violin, σωστα?) δεν θυμαμαι να τα εχω ξαναδει στην Ελλαδα. Πες μας πως παιζουν..

Και καλώς ήρθες στο Audiohub!
Παναγιώτης
kmyl
Posts: 100
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Re: Mon petit système

Unread post #3 by kmyl » Thu Oct 12, 2017 9:38 pm

Σωστός Παναγίωτη! Λοιπόν τα Lawrence είναι τα Violin SE. Είναι απλά φανταστικά ηχεία. Διαφάνεια,λεπτομέρεια, ρεαλισμό, πολύ γρήγορα και τεράστιο sound stage. Καμμία σχέση με monitor ηχείο αφού έχει μια 'νότα' μουσικότητας. Είναι ένα φανταστικό ηχείο το οποίο προμηθεύτηκα κατευθείαν από τον δημιουργό τους ύστερα από συνεννόηση με τη σύζηγό του (Angela). Μεγάλη ιστορία για να τα παλαβάλω αλλά σίγουρα το άξιζαν. Προφανώς και τα έχω λατρέψει :)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Mon petit système

Unread post #4 by Dr Pan K » Thu Oct 12, 2017 9:48 pm

Οταν γνωρίζεις προσωπικά ενα σχεδιαστή δύσκολα ξεφεύγεις απο τα "μάγια" του (εκτος αν τους εχεις γνωρίσει λίγο πολύ ολους, αποκτάς ανοσία). Tα συγκεκριμένα πάντως εχουν παρει καλες κριτικες στην Αμερική, και παρότι τα γνωρίζω λιγο (ισως να τα εχω ακούσει μια η δυο φορες) κατι θυμάμαι για πολυ ανοιχτές ψηλές και καλή σκηνή.

Πρεπει να δενουν ωραία και με τον Hegel. Για κεφαλή και αναλογικό δεν το συζητάω, πολυ καλες επιλογές και εκει, ειμαι γνωστος fanboy της ZYX εξάλλου ενω το phono stage των Ιταλων ειναι επίσης πολύ καλό με πληρέστατες ρυθμίσεις. Βλέπω και ενα Columbia 6eyes επανω στο πλατο..
Παναγιώτης
kmyl
Posts: 100
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Re: Mon petit système

Unread post #5 by kmyl » Thu Oct 12, 2017 9:57 pm

Μετά από μια Benz (ebony), Zyx Yatra II που δεν μου άρεσε καθόλου και μια Shelter 7000 ήμουν στο να επιλέξω μεταξύ Air Tight και Zyx. Ένα καλό deal και μια ακρόαση των κορυφαίων ZYX σε ένα στουντιο στην Ολλανδία με έκανε να πάω πάλι εκεί αφού αυτό είναι το άκουσμα που αναζητούσα. Αυτό που θα ήθελα να δω τώρα είναι κάποιο άλλο βραχίονα. Κάτι πιο κοντά στο χαρακτήρα της ΖΥΧ (Kuzma 4 point ή Phantom?). Την εγκατάστασή του δεν τη φοβάμαι. Ήδη κατασκευάστηκε αντίγραφο tonearm base σε τόρνο με το ίδιο ακριβώς υλικό που είναι το πλατό (Derlin, POM) για τον Reed και δουλεύει στη σωστή γεωμετρία του.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Mon petit système

Unread post #6 by Dr Pan K » Thu Oct 12, 2017 10:09 pm

ZYX & Kuzma δουλεύουν πολυ καλά μαζι, κατι ξερω ;-) Και με Phantom δεν θα έχεις πρόβλημα.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Mon petit système

Unread post #7 by Chris1967 » Thu Oct 12, 2017 10:54 pm

Καλώς όρισες kmyl, τι ωραίο σύστστημα!

Τι ακριβώς δεν σου άρεσε στην Yatra II? Η 4D είναι τελείως άλλη κατηγορία βέβαια.
Χρήστος
kmyl
Posts: 100
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Re: Mon petit système

Unread post #8 by kmyl » Thu Oct 12, 2017 11:40 pm

Τη θυμάμαι να είχε ένα 'Πεπλο' στις μεσαίες. Φαντάσου σαν να της κανεις load με λιγότερα ohm από ότι χρειάζεται. Επίσης στα μέσο-υψηλά και ψηλά την ενοιωθα συμπιεσμένη. Έκανε τον ήχο να ακούγεται 'στενό' και επιθετικό και παράλληλα η έκταση της να ειναι συγκρατημένη. Περίμενα μήνες ολόκληρους να 'στρωσει' αλλα δεν. Βέβαια και το τότε phono stage (ένα asr mini basis exclusive) ήταν άλλη κατηγορία και αυτό δεν απέδωσε.

Ειχα τη τύχη να ακούσω σε ένα απόγευμα τις airy 3 1000, Zyx 4d, Zyx 4d Premium και την Ultimate. Στο Dr feickert firebird η κάθε μια ήταν αρκετά μακρυά από τις άλλες και με τις δυο 4d κοντά αλλα λίγο διαφορετικές μεταξύ τους. Την air3 δεν θα την έπαιρνα. Μου ακούστηκε λίγο λεπτοηχη. Η 4d είναι πιο γεμάτη και ταυτόχρονα πολύ γρήγορη.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Mon petit système

Unread post #9 by Chris1967 » Fri Oct 13, 2017 4:20 pm

Η δικιά μου εμπειρία με την Yatra II (την οποία έχω) και την Airy3 που την άκουγα στο σύστημα του Παναγιώτη και την ξέρω πολύ καλά, είναι διαφορετική από την δική σου άποψη.

Η Yatra ΙΙ δεν μου ακούγεται συμπιεσμένη ούτε με πέπλο (την ακούω από ASR Basis Exlusive με Mark Levinson 380S) και η Airy3 δεν ήταν ποτέ λεπτόηχη σε φουλ σύστημα ASR.

Σϊγουρα η 4D και όντας σε άλλη κατηγορία είναι καλύτερη σίγουρα πιο γρήγορη και γεμάτη, αλλά θα έλεγα και πιο refined από τις άλλες ομόσταυλες.
Χρήστος
kmyl
Posts: 100
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Re: Mon petit système

Unread post #10 by kmyl » Fri Oct 13, 2017 4:32 pm

Αντιλαμβάνομαι τι λες, και οι εμπειρίες μας δεν διαφέρουν και πολύ :)

Απλώς έχουμε διαφορετικές απαιτήσεις ανά χαρακτηριστικό και εν γένει χαρακτήρα από τις κεφαλές. Ευτυχώς υπάρχουν επιλογές για κάθε γούστο. Το σημαντικό είναι να ξέρεις τι θέλεις και να το ιεραρχείς (π.χ. θέλω δυναμικά πιο πολύ από ότι έκταση και μπορώ να ζήσω με κάτι λιγότερο στο τομέα refinement.)

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register