Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Τα πρώτα μας συστήματα

spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: Τα πρώτα μας συστήματα

Unread post #31 by spyhar66 » Sun Jan 07, 2018 4:19 pm

Το πρώτο μου σύστημα αγοράστηκε από το εξωτερικό (1981). Οι συσκευές προέρχονταν από τα μεγάλα εμπορικά ονόματα εκείνης της εποχής καθόσον δεν υπήρχαν ιδιαίτερες γνώσεις (15 ετών ήμουν) για πιο "ψαγμένα" μηχανήματα.

Πικάπ : Technics SL-DL1

sldl1.jpg
sldl1.jpg (39.63 KiB) Viewed 3887 times


Ενισχυτής : Sansui AU-D5s

aud5s.JPG
aud5s.JPG (19.21 KiB) Viewed 3887 times


Κασετόφωνο : Technics RS-M255X. Κατά την άποψή μου το πιο ενδιαφέρον μηχάνημα. Έγραψε άπειρες κασέτες, με απίστευτη ποιότητα κάτι που αναγνώρισαν πολλοί φίλοι που είχαν κασέτες μου.

rs-m255x.JPG
rs-m255x.JPG (32.6 KiB) Viewed 3887 times


Ηχεία : Bose 501

501.jpg
501.jpg (9.6 KiB) Viewed 3887 times


Αργότερα προστέθηκε και ο ισοσταθμιστής Sansui SE-77s.

se77.jpg
se77.jpg (5.6 KiB) Viewed 3887 times


Πρώτα αντικαταστάθηκαν τα ηχεία γιατί στην 8ετία κόπηκαν οι αναρτήσεις των woofers (σύνηθες πρόβλημα των Bose). Η εδώ αντιπροσωπεία ήθελε 75.000δρχ για να αλλάξει τα δύο μεγάφωνα. Εννοείται ότι δεν τα έδωσα και αγόρασα με 108.000δρχ τις Στήλες της Roister. Αργότερα βρήκα έναν τεχνικό στην Μπουμπουλίνας πίσω από το Πολυτεχνείο που με 10.000δρχ άλλαξε τις αναρτήσεις και τα ηχεία πουλήθηκαν σε άριστη κατάσταση σε φίλο. Το πικάπ βρίσκεται και λειτουργεί στο σπίτι του αδερφού μου ενώ το κασετόφωνο μετά από πρόσφατο service βρίσκεται στην αποθήκη. Ο ενισχυτής ήταν μια χαρά μέχρι που πριν από 3 χρόνια (στο εξοχικό εν απουσία μου ...) μια απροσεξία του ανηψιού μου (δεν έβγαλε από πάνω ένα πανάκι που είχα για τις σκόνες) τον έκαψε. Δεν μπόρεσε να επισκευαστεί και βρίσκεται ξεχασμένος σε γνωστό κατάστημα επισκευής vintage ιαπωνικών μηχανημάτων.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Τα πρώτα μας συστήματα

Unread post #32 by Chris1967 » Tue Jan 09, 2018 3:50 pm

Συνεχίζω

Το πρώτο πράγμα που έπρεπε να αλλάξω ήταν τα ηχεία, δυστυχώς το δωμάτιο της εστίας μικρό, πήρα λοιπόν τα Mission 700 leading edge.
mission_700_leading_edge_loudspeakers.jpg
mission_700_leading_edge_loudspeakers.jpg (324.87 KiB) Viewed 3871 times

Τώρα τα πράγματα είχαν μπει στην θέση τους, άκουγα επιτέλους καλές και καθαρές μεσαίες μαλακά πρίμα με λεπτομέρεια χωρίς να ξυρίζουν, τα μπάσα ήταν αυτά που ήταν. 'Ίσως έπεφτε λίγος ο Nad3020.
Cyrus One amp λοιπόν.
original_cyrus_one.jpg
original_cyrus_one.jpg (51.75 KiB) Viewed 3871 times

Τώρα πια είχα δυναμικά και ένταση χωρίς να ακούω το soft clipping της Nad.
Τώρα είχε σειρά το πικάπ.
Rega Planar 2 με Goldring Epic (όχι τόσο καλή όσο η Stanton T4P που είχα στο Techcnics αλλά σαν συνδυασμός ένα πολύ γλυκός "Βρετανικός" 'ηχος, πολύ καλός για τζαζ και κλασσική.
rega-planar-2-r250.jpg
rega-planar-2-r250.jpg (330.05 KiB) Viewed 3871 times

Από τύχη τα πικάπ στην εστία τα είχα βάλει σε ένα τσιμεντένιο/τούβλινο πρεβάζι δίπλα στο παράθυρο με αποτέλεσμα να παίζουν καλά, έτσι εξηγείται και η πολύ καλή στήριξη του Rega που είχε σαν αποτέλεσμα τον αρκετά καλύτερο ήχο από το τίμιο Technics.

Με είχαν μάθει στο και από όλα τα καταστήματα που πούλαγαν ηχητικά συστήματα, τόσο στο πλαίσιο συνεργασίας με αυτά τα καταστήματα από εκθέσεις αλλά και από το πού κέφι και περιέργεια που είχα να μαθαίνω το καθετί. Τότε είχα αρχίσει να διαβάζω και τα περιοδικά της εποχής.

Μου έγινε πρόταση να πάω να δουλέψω σε κατάστημα που πουλούσε αμιγώς ηχοσυστήματα και μάλιστα hiend. Δέχτηκα με περίσσεια χαρά! Είχε μπει το σωτήριο έτος 1988.
Χρήστος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Τα πρώτα μας συστήματα

Unread post #33 by Chris1967 » Sun Jan 14, 2018 8:07 pm

Λίγο πριν φύγω από το κατάστημα έπρεπε να πάρω μερικά πράγματα που είχαμε σε παλαιές τιμές/ old stock κλπ. κανένας δεν ενδιαφερόταν τα τα πουλήσει ή να τα αγοράσει νεκρό στοκ, μου τα έδωσαν με χαρά όταν τα ζήτησα.
Τσίμπησα λοιπόν μια Ortofon MC10 Super, τα Ortofon T-5 stepup και έναν Sme 3009 S2 improved.
ortofon mc10 super.jpg
ortofon mc10 super.jpg (12.13 KiB) Viewed 3831 times

Ortofon T-5 stepup.jpg
Ortofon T-5 stepup.jpg (31.01 KiB) Viewed 3831 times

sme 3009 s2 improved.jpg
sme 3009 s2 improved.jpg (80.27 KiB) Viewed 3831 times

Τι θα τα έκανα δεν ήξερα αλλά έπρεπε να τα πάρω σε τιμή χώμα που τα πήρα, και όλα καινούργια του κουτιού.

Στο νέο κατάστημα τα πράγματα ήταν διαφορετικά, σαν νέος έπρεπε να μάθω από τους παλαιότερους να είμαι προσεκτικός, να γνωρίζω τα προϊόντα και να ακούω προσεκτικά τις επιθυμίες των πελατών. Για μένα ήταν παράδεισος, μεγαλύτερο μεροκάματο και επίσης λόγω των μεγαλύτερων τιμών περισσότερη προμήθεια.

Είχαμε την αντιπροσωπεία Quad, Linn, Nad, Rotel, Kef, Boston Acoustics, TDL, Proton, VanDenHul, Kimber και μεταπωλητές Musical Fidelity και Audio Technica/Nagaoka. Παράδεισος. Μια δυσκολία όμως δεν μου έκαναν πολύ καλές τιμές σαν νέος που ήμουνα. Έπρεπε να δείξω καλή διαγωγή και πολλές πωλήσεις. Πράγμα που έκανα.

Οι πρώτες αγορές ήταν από τα μεταχειρισμένα από τράμπες κλπ.
Πικάπ A&R The Legend
AR The Legend.jpg
AR The Legend.jpg (21.94 KiB) Viewed 3831 times

που πάνω του έβαλα την MC10 Super
Ενισχυτή Naim Nait1
nait1_front.jpg
nait1_front.jpg (33.75 KiB) Viewed 3831 times

Σε σχέση με τον Cyrus έπαιζε πολύ πιο διάφανα, ολογραφικά και φυσικά, αλλά δεν είχε γκάζια.
Stepup Fidelity Reserch XF1
Fidelity Research F1.jpg
Fidelity Research F1.jpg (411.93 KiB) Viewed 3831 times

Τα Τ-5 καλά χρυσά αλλά όταν άκουσα το FR έπαθα πλάκα. Αυτό ήταν ένα κομμάτι που θα έπρεπε να είχα κρατήσει μέχρι και σήμερα. Δυστυχώς το έδωσα χωρίς να έχω επακριβώς καταλάβει την αξία του.
Κασετόφωνο Akai GX-52
akai_gx52_b.jpg
akai_gx52_b.jpg (65.8 KiB) Viewed 3831 times

Αν το Aiwa έκανε καλές ηχογραφήσεις, αυτό ήταν απλά μαγικό. Ένα από τα καλύτερα κασετόφωνα που είχα (και αργότερα είχα και μεγαθήρια).
Ηχεία DCM Time Windows
the-windows-of-time-dcm-time-windows.jpg
the-windows-of-time-dcm-time-windows.jpg (159.12 KiB) Viewed 3831 times

a-look-through-the-windows-of-time-dcm-time-windows.jpg
a-look-through-the-windows-of-time-dcm-time-windows.jpg (125 KiB) Viewed 3831 times

Αυτά τα ηχεία ήταν πάρα πολύ εντυπωσιακά, είχαν πολύ πλατιά εικόνα (αλλά τελείως λάθος, αυτό το ξέρω τώρα όμως), και έναν γλυκό γλυκό ήχο. Πιο μεγάλη λεπτομέρεια αλλά και έκταση από τα ταπεινά Mission. Δυστυχώς ήθελαν και καλύτερη και πιο δυνατή ενίσχυση.
Καλώδια ηχείων Kimber 4TC

Αυτό ήταν το πρώτο "HiEnd" σύστημα μου
Τον SME δεν τον ήξερα τότε τι μπορεί να κάνει, με είχαν επηρεάσει από την φιλοσοφία LInn ότι τα knife edge είναι μάπα και κατέληξα αρχικά σε ένα μεταχειρισμένο Linn Basik πάνω στο AR,
Linn_Basik_.JPG
Linn_Basik_.JPG (38.32 KiB) Viewed 3831 times

και μετά σε έναν ολοκαίνουργιο Rega RB300. H MC10 Super παρέδωσε στην Audio Technica ATF-5
audio_technica_atf5_cartridge.jpg
audio_technica_atf5_cartridge.jpg (71.53 KiB) Viewed 3831 times


Το σύστημα αυτό ακόμα το θυμάμαι. Οι πρώτες στιγμές πραγματικής αποκάλυψης των δίσκων μου, οι ακροάσεις με έναν δύο φίλους χωρίς να βγάζει κανείς μιλιά. Επίσης θυμάμαι που με είχαν επισκεφτεί και οι γονείς μου (τώρα πια έμενα σε ένα διαμέρισμα και όχι στην φοιτητική εστία) και πόσο τους είχε κάνεις εντύπωση ο ήχος ειδικά στον αδερφό μου (που είναι και πιανίστας).

Από δω και πέρα αρχίζει η περίοδος των δοκιμών. Ότι με αφήνουν να πάρω σπίτι το δοκιμάζω στον χώρο μου. Ήξερα ότι το σύστημα είχε σαν πιο αδύναμο κρίκο τον ενισχυτή του. Έπρεπε να περιμένω λίγο πάνω από έναν χρόνο για να κάνω σοβαρή αναβάθμιση.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Τα πρώτα μας συστήματα

Unread post #34 by Dr Pan K » Sun Jan 14, 2018 8:16 pm

Τον Naim Nait για το συλλεκτικό της υπόθεσης θα τον είχα κρατήσει. Τον 3009 επίσης (εγώ τον έχω τον δικό μου και μου αρέσει πολυ)
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Τα πρώτα μας συστήματα

Unread post #35 by Chris1967 » Sun Jan 14, 2018 8:37 pm

Πάνο τότε δεν ήταν η εποχή που είναι σήμερα. Η γνώση δεν υπήρχε απλόχερα και με το πάτημα ενός κουμπιού. Στο κατάστημα δε, όπως άλλωστε θα ξέρεις και εσύ από το πέρασμα σου από το κατάστημα του Ιταλού, τα μηχανήματα είναι απομυθοποιημένα και καθαρά εμπορικά προϊόντα που τώρα πουλάνε αυτό και αύριο το άλλο. Δεν είχα κανέναν να με συμβουλέυσει, μόνο τα αυτιά μου.

Σίγουρα ο Naim Nait ήταν ένα καλό μηχάνημα αλλά όχι τόσο όσο νομίζουμε τώρα διότι με χαρά τον άλλαξα για έναν ολοκαίνουργιο (μάλλον demo) Nad 3400 Monitor Series
NAD Monitor Series Stereo Power Amplifier 3400.jpg
NAD Monitor Series Stereo Power Amplifier 3400.jpg (53.48 KiB) Viewed 3820 times

και ναι έπαιζε καλύτερα.

Τώρα ο SME 3009 θυμήσου ότι είμαστε στο 1988 και όλοι μιλάνε για bearings μικρών ανοχών, η Linn (που κάνανε πλύση εγκεφάλου στο μαγαζί) έλεγε αυτά που έλεγε τότε. Ο 3009 φάνταζε vintage και τότε. Αν αναρωτιέσαι για την τύχη του, τον έκανα δώρο σε έναν πολύ καλό φίλο, τοποθετώντας τον σε ένα Technics Mk2 με Ortofon Concord και τα Τ-5. Το Technics το είχα πάρει από φίλο που εργαζόταν στην αντιπροσωπεία στο service, Ένα τέλειο Μκ2 με σπασμένο βραχίονα. Armboard έφτιαξα σε οπλουργό από αλουμίνιο. Ο φίλος αυτός που του είχα υποχρέωση τότε είχε πάθει την απόλυτη πλάκα με τον ήχο του συνδυασμού.
Χρήστος
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Τα πρώτα μας συστήματα

Unread post #36 by Gojakla » Sun Jan 14, 2018 8:43 pm

Ρε Κρις1864, εσυ γραφεις βιβλιο !
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Τα πρώτα μας συστήματα

Unread post #37 by Chris1967 » Sun Jan 14, 2018 8:55 pm

Αν σας αρέσει συνεχίζω [oldtimer] :lol:
Χρήστος
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Τα πρώτα μας συστήματα

Unread post #38 by Gojakla » Sun Jan 14, 2018 9:12 pm

Ποσα κεφάλαια μενουν;

:lol:
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Τα πρώτα μας συστήματα

Unread post #39 by pankon » Sun Jan 14, 2018 9:53 pm

Gojakla wrote:Ποσα κεφάλαια μενουν;

:lol:


Ακόμα στο ζέσταμα φαίνεται να είναι ο Χρήστος... [oldtimer]
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Τα πρώτα μας συστήματα

Unread post #40 by angpsi » Sun Jan 14, 2018 10:50 pm

Μας αρέσει, μας αρέσει, ρίχτα!
Άγγελος

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register