Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

YAHS - Παρουσίαση συστήματος

User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

YAHS - Παρουσίαση συστήματος

Unread post #1 by Jim » Sat Apr 23, 2016 5:02 pm

Yet another humble system

να παρουσιάσω και εγώ με την σειρά μου το σύστημα μου, όπου μετά από μερικά 'ντιούικα' χρόνια (λάμπες, σετ, τρανζίστορ, α τάξη, μονόδρομα, κόρνες, προ / τελικούς, μπάφερ κλπ)
κατέληξα εδώ και λίγο καιρό σε αυτόν τον συνδυασμό :

Ηχεία :Harbeth C7es3
Ενισχυτής :Hegel H160
Πικαπ : Lenco 75 σε special πλίνθο @ Denon 103
Phono stage : Musical Fidelity M1 ViNL
Streamer : Raspberry
R2R : Revox A77 mkIV
Fun time : PS4 :P

*απαραίτητο
Πλυντήριο: Okki Nokki

Στην άκρη και ένας βραχίονας jelco 750 περιμένει καρτερικά να βρω τον χρόνο για να τον τοποθετήσω και να βρω και την ευκαιρία να λακάρω τον πλίνθο.

Ακούσματα 80-85% jazz και 85-90% βινύλιο.

αντί για φωτό μικρή γεύση από ένα μικρό βιντεάκι
cos
You Get More Bounce With Curtis Counce!
[beer]

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: YAHS - Παρουσίαση συστήματος

Unread post #2 by Dr Pan K » Sat Apr 23, 2016 5:25 pm

Congrats για το σύστημα Δημήτρη, έχει εξελιχθεί σημαντικά τα τελευταία χρόνια. Το ίδιο και η δισκοθήκη σου, πρέπει να περάσω μια βόλτα να δω και να ακούσω...

Αν θες δοκίμασε να ανεβάσεις εδώ σε εμάς μερικές φώτο, έχουμε νέα λειτουργία στο λογισμικό με ζουμ και άλμπουμ ανά νήμα.
Παναγιώτης
spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: YAHS - Παρουσίαση συστήματος

Unread post #3 by spyhar66 » Sat Apr 23, 2016 5:56 pm

Δημήτρη καλησπέρα. Αν και δεν έχω ακούσει το σύστημά σου, είμαι σίγουρος ότι η μεγάλη διαδρομή σου στο χώρο και η τεράστια εμπειρία σου έχουν οδηγήσει στη δημιουργία ενός συνόλου που τιμά με τον καλύτερο τρόπο τη μουσική που καλείται να αναπαράγει.

Πολύ θα ήθελα κάποια στιγμή να ακούσω τη δική σου DL-103 για να καταλάβω τη διαφορά που έχει στο τελικό αποτέλεσμα η τοποθέτηση αυτής της ιστορικής κεφαλής σε ένα βραχίονα (τον δικό σου) που ταιριάζει καλύτερα σε αυτή απ' ό,τι ο δικός μου. Εναλλακτικά θα μπορούσαμε να ακούσουμε τη δική μου και να μου πεις την άποψή σου σε ποιοτική σύγκριση με τη δική σου. Φυσικά τα συστήματά μας είναι διαφορετικά, αλλά πιστεύω ότι έχουμε και οι δύο αρκετή εμπειρία πια για να καταλάβουμε ποιες διαφορές προέρχονται και από που. Τα σέβη μου και καλό Σαββατόβραδο [beer]
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: YAHS - Παρουσίαση συστήματος

Unread post #4 by Jim » Sat Apr 23, 2016 6:07 pm

Παναγιώτη θα βρεθούμε ξανά σύντομα (θέλω να ελπίζω) αφού θα έρθεις με το "ιατρικό" βαλιτσάκι για να ρυθμίσουμε τον jelco.

Σπύρο, το τελικό αποτέλεσμα όπως έχει αυτή τη στιγμή είναι τέτοιο που με κάνει να ευχαριστιέμαι μουσική,
υπάρχουν βράδια που βάζω να ακούσω έναν δίσκο που μόλις έχω πάρει και ξαφνικά έχουν περάσει 3-4 ωρίτσες για πλάκα.
Όσο για την 103 κανονίζουμε ότι θέλεις.
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: YAHS - Παρουσίαση συστήματος

Unread post #5 by Gojakla » Sat Apr 23, 2016 7:56 pm

Μαντευω, κρινιντας απο τα συστατικα, πως προκειται για συστημα που θα ξεκινησεις να ακους απο το πρωι με τον καφε σου, εως αργα τα ξημερωματα για τις "μοναχικες διαδρομες" και δεν θα εχεις κουραστει ουτε για αστειο.

Τα Harbeth μου αρεσουν και πιστευω πως με τη "ζεστη ουδετεροτητα" του Hegel θα ειναι ταμαμ για τα jazz σου.

Εαν κανω λαθος, διορθωθειτε... :lol:


[beer]
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: YAHS - Παρουσίαση συστήματος

Unread post #6 by Chris1967 » Tue Apr 26, 2016 11:04 pm

Συγχαρητήρια Δημήτρη για το πολύ ωραίο σύστημα, να το χαίρεσαι και να σε ταξιδεύει!! [thumbup] [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: YAHS - Παρουσίαση συστήματος

Unread post #7 by Jim » Wed Apr 27, 2016 5:40 pm

Thanks,

ξέχασα να αναφέρω οτι το rpi (όποτε παίζει) κουμπώνει είτε πάνω σε ένα mambobery dac είτε κατευθείαν στο dac του hegel.
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: YAHS - Παρουσίαση συστήματος

Unread post #8 by Jim » Fri Sep 09, 2016 6:28 pm

new toy :)
Attachments
st.jpg
st.jpg (589.48 KiB) Viewed 6518 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: YAHS - Παρουσίαση συστήματος

Unread post #9 by Dr Pan K » Fri Sep 09, 2016 6:53 pm

Ξεκίνα στήσιμο..
Παναγιώτης
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: YAHS - Παρουσίαση συστήματος

Unread post #10 by Jim » Fri Sep 09, 2016 7:13 pm

το ρακ μολις το εδεσα, πολυ στιβαρο,
ειμαι περιεργος πως θα συμπεριφερθει το πικαπ πανω του και αν θα χρειαστει τιποτα εξτραδακια - εχει η solid tech κατι special μαντζουνακια ....

τωρα πρεπει να αδειασω το αλλο ,
επισης αδειαζω ενα ikea kallax με δισκους για να βαλω ξυλοκολλα στις ξυλοβιδες ...

σε δουλεια να βρισκομαστε :)

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register