Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Under the river setup

carlosm
Posts: 36
Joined: Tue Dec 13, 2016 6:16 pm

Under the river setup

Unread post #1 by carlosm » Tue Apr 03, 2018 2:16 pm

Καλησπέρα σε όλους [wavegreen] ,

έφτασε η στιγμή να παρουσιάσω και εγώ τι σύστημα μου, δεν το λες και κάτι το ιδιαίτερο. Είναι μια προσπάθεια που ξεκίνησε πριν χρόνια και αρχίζει τώρα να παίρνει την τελική μορφή όσο τελική υπάρχει σε αυτό το Hobby [+1] .

Λοιπόν ας ξεκινήσουμε:

Ενισχυτής Symphonic Line Rg10 MkIV Ref αναβάθμιση από ΜkIII από κ. Gemein.
Ηχεία Audio physic Virgo V edition 25 με το καινούργιο tweeter, εσωτερικές βελτιώσεις και κρος
Εξωτερικό phono pre ASR mini basis excl
CDp Primare Cd31 και dac Lab dac1. Τέλος και το Thorens Td810 mod edition.

Καλώδια Signal Project, Nordost, Lab12, Furutech. Κεφαλή στο Thorens Zyx 50 bloom και Βραχίονας Moth Rb300 με Cardas. Usb treatment 3R με εξωτερικό τροφοδοτικό και Usb cable Belkin. Επίσης πρίζα Furutech FT-SWS (R). Πρόγραμμα αναπαραγωγής από Macbook Pro, Audirvana Plus 3.2

Rack custom design με αρκετά bamboo από Ικεα.

ΥΓ Ακολουθεί Φωτογραφικό Υλικό για τους ματάκηδες [thumbup]

DSC_0609.JPG
DSC_0609.JPG (1014.04 KiB) Viewed 4548 times


DSC_0610.JPG
DSC_0610.JPG (1.06 MiB) Viewed 4555 times


DSC_0611.JPG
DSC_0611.JPG (1.05 MiB) Viewed 4548 times


DSC_0612.JPG
DSC_0612.JPG (1.03 MiB) Viewed 4555 times


DSC_0613.JPG
DSC_0613.JPG (1 MiB) Viewed 4555 times


DSC_0614.JPG
DSC_0614.JPG (1.06 MiB) Viewed 4555 times
Dr Spiridon Mantzoukas
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Under the river setup

Unread post #2 by Dr Pan K » Tue Apr 03, 2018 2:41 pm

(Έφτιαξα λίγο τις φώτο)

Το εχω ακούσει το σύστημα αυτο πριν μερικά χρόνια. Τα ηχεια και το CD player της Primare ηταν τα ιδια, ο ενισχυτής ομως και το Lab12 DAC δεν υπήρχαν τοτε. Έπαιζε ολοκληρωμένος Primare και απο DAC νομίζω ήσουν σε φάση αναζήτησης. Επίσης παρατηρώ οτι έχουν αλλάξει κάποια καλώδια (θυμάμαι Nordost σε μεγάλο βαθμό, τωρα βλέπω κάτι γνώριμους μαύρους βόες (Signal Projects ειναι στα ηχεια ή κανω λάθος?)
Παναγιώτης
carlosm
Posts: 36
Joined: Tue Dec 13, 2016 6:16 pm

Re: Under the river setup

Unread post #3 by carlosm » Tue Apr 03, 2018 2:46 pm

Καλησπέρα Αγαπήτε Παναγιώτη,

τα ηχεία δεν είναι ίδια, εσυ άκουσες τα tempo. Τωρά είναι τα Virgo, καμία σχέση. Ναι κορακάκιος καλώδια και στα ηχεία. Μετά τα ηχεία ίσως η μεγαλύτερη αναβάθμιση. Με τον Primare είχες ακούσει το Mambo.

Σε περιμένω να το ακούσεις και πάλι

ΣΜ
Dr Spiridon Mantzoukas
carlosm
Posts: 36
Joined: Tue Dec 13, 2016 6:16 pm

Re: Under the river setup

Unread post #4 by carlosm » Tue Apr 03, 2018 2:50 pm

Dr Pan K wrote:(Έφτιαξα λίγο τις φώτο)

Το εχω ακούσει το σύστημα αυτο πριν μερικά χρόνια. Τα ηχεια και το CD player της Primare ηταν τα ιδια, ο ενισχυτής ομως και το Lab12 DAC δεν υπήρχαν τοτε. Έπαιζε ολοκληρωμένος Primare και απο DAC νομίζω ήσουν σε φάση αναζήτησης. Επίσης παρατηρώ οτι έχουν αλλάξει κάποια καλώδια (θυμάμαι Nordost σε μεγάλο βαθμό, τωρα βλέπω κάτι γνώριμους μαύρους βόες (Signal Projects ειναι στα ηχεια ή κανω λάθος?)



Σευχαρiστώ για τις φωτογραφίες. Ξέχασα και ενα acoustic revive reference που βλέπει το ASR :-D .
Dr Spiridon Mantzoukas
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Under the river setup

Unread post #5 by Dr Pan K » Tue Apr 03, 2018 2:56 pm

Σωστά Σπύρο, Virgo 25, προφανώς δεν υπήρχαν τότε.

Απο Mambo σε Lab12 DAC πρέπει να ειναι η μέρα με την νύχτα, αντιδιαμετρικές σχολες (και κατα την γνώμη μου πολύ πιο εύηχο το Lab12 σε σχεση με το Mambo. Αραγε κυκλοφορούν ακόμα τα mambo?)

Στην ουσία δεν εχω ακούσει τιποτα απο αυτο το συστημα, αλλος ενισχυτής, αλλα ηχεια, DAC, πολλες αλλαγές και βελτιώσεις στα καλώδια και τα παραφερναλια. Θυμάμαι οπως οτι συζητιόταν μια μετακόμιση σε dedicated χωρο στον απο κατω οροφο. Τελικα εμειναν στο σαλονι.
Παναγιώτης
carlosm
Posts: 36
Joined: Tue Dec 13, 2016 6:16 pm

Re: Under the river setup

Unread post #6 by carlosm » Tue Apr 03, 2018 3:01 pm

Dr Pan K wrote:Σωστά Σπύρο, Virgo 25, προφανώς δεν υπήρχαν τότε.

Απο Mambo σε Lab12 DAC πρέπει να ειναι η μέρα με την νύχτα, αντιδιαμετρικές σχολες (και κατα την γνώμη μου πολύ πιο εύηχο το Lab12 σε σχεση με το Mambo. Αραγε κυκλοφορούν ακόμα τα mambo?)

Στην ουσία δεν εχω ακούσει τιποτα απο αυτο το συστημα, αλλος ενισχυτής, αλλα ηχεια, DAC, πολλες αλλαγές και βελτιώσεις στα καλώδια και τα παραφερναλια. Θυμάμαι οπως οτι συζητιόταν μια μετακόμιση σε dedicated χωρο στον απο κατω οροφο. Τελικα εμειναν στο σαλονι.



Καμία σχέση θα έλεγα, γενικά το σύστημα τώρα είναι σώστο. Επίσης inter κορακακιος καλώδια ;-) .
Dr Spiridon Mantzoukas
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Under the river setup

Unread post #7 by Dr Pan K » Tue Apr 03, 2018 3:07 pm

carlosm wrote: Επίσης inter κορακακιος καλώδια ;-) .


Ναι, κατι ξέρω.. εχω μαζεψει την μιση γκαμα της Signal Projects στο σπιτι μου. 3 ρεύματα, ηχεία, βραχίονα, interconnect, ακουστικων και ενα πολυμπριζο..
Παναγιώτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Under the river setup

Unread post #8 by Gojakla » Sun Apr 29, 2018 5:09 pm

Ωραίο σύστημα και τυγχάνει να παρακολουθώ την εξέλιξη του απο γειτονικό φόρουμ... [beer]


Symphonic Line κοίταζα και εγώ όταν είχα αποφασίσει να φύγουν οι Audiolab και να πάω σε κάτι πιο δυνατό και ρωμαλέο.

Σπύρο τί άλλους ενισχυτές δοκίμασες για να καταλήξεις τελικά στον SL?
carlosm
Posts: 36
Joined: Tue Dec 13, 2016 6:16 pm

Re: Under the river setup

Unread post #9 by carlosm » Mon Apr 30, 2018 11:54 am

Gojakla wrote:Ωραίο σύστημα και τυγχάνει να παρακολουθώ την εξέλιξη του απο γειτονικό φόρουμ... [beer]


Symphonic Line κοίταζα και εγώ όταν είχα αποφασίσει να φύγουν οι Audiolab και να πάω σε κάτι πιο δυνατό και ρωμαλέο.

Σπύρο τί άλλους ενισχυτές δοκίμασες για να καταλήξεις τελικά στον SL?



Καλησπέρα, αρκετούς άλλα ήξερα από την αρχή ότι με SL θα είναι το τέλειο ζευγάρι. Πολύ καλή εντύπωση μου είχε κάνει ένας ΑR ολοκληρωμένος.

Με εκτίμηση
Dr Spiridon Mantzoukas
carlosm
Posts: 36
Joined: Tue Dec 13, 2016 6:16 pm

Re: Under the river setup

Unread post #10 by carlosm » Fri Nov 13, 2020 6:08 pm

Καλησπέρα στο setup υπήρξαν ορισμένες αναβαθμίσεις

Προενισχυτής\dac Ayon Stealth
Τελικός Ενισχυτής Ayon Spirit PA
Cd Primare CD31
Streamer Melco N1A/2
Phono ASR mini basis exclusive
Turntable Thorens TD810\RB300\Zyx bloom
Ηχεία Audio Physic Virgo V 25 edition με Isoacoustics Gaia III
Πολυμπριζο Furman ELITE-16 PF E i
Καλώδια Nordost Vinshu, Brahma, Valhalla , Signal Project Alpha, Monitor, Lynx, Belkin Gold USB.

Φωτογραφίες σε λίγο

Με εκτίμηση [musicphones]
Dr Spiridon Mantzoukas

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register