Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Παντός καιρού.

User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Παντός καιρού.

Unread post #1 by BityaBit » Sun May 08, 2016 10:29 pm

Αν και έχω ξεπεράσει την πώρωση με το απόλυτο εδώ και δύο περίπου χρόνια. Σαν φανατικός μουσικόφιλος για να μην πώ πρεζόνι με την μουσική κάθε είδους (όχι οτι δεν έχω τις προτιμήσεις μου) έμαθα στην πορεία της δεκαεπτάχρονης ενασχόλησης μου με το χόμπι του ΗΙ-FI να εκτιμώ την μουσική περισσότερο απο κάποιο σωστό και ισορροπημένο σύστημα.

Μετα πόνων και βασάνων είχα το προνόμιο να φτιάξω ένα τέτοιο πιστεύω το οποίο είναι παντός καιρου κοινώς αποδίδει το ίδιο καλά ότι μουσική και να του βάλεις. Βασικό κριτήριο για την υλοποίηση του ως τέτοιου η απόδωση του στην κλασική η οποία άν και δεν είναι η μουσική που ακούω κατα κόρον, η απόδωση της με ξεκούραστο, ισορροπημένο αλλα και μεγαλειώδη τρόπο είναι οτι πιό δύσκολο μπορεί να ζητήσει κανείς απο ένα ηχοσύστημα.

Άν και λόγω έλειψης χρόνου, οικογενειακών και λοιπών υποχρεώσεων και λοιπών εμποδίων της καθημερινότητας δεν το απολαμβάνω όσο θα ήθελα* κάθε φορά που αυτό συμβαίνει νιώθω οτι με κερνάω ένα σπέσιαλ μουσικό έδεσμα και αυτή είναι η αμοιβή μου άν θέλετε..

Τα συστατικά του συστήματος μου λοιπόν είναι.

-Ηχεία B&W 803S
-Oλοκληρωμένος ενισχυτής LUXMAN L590A II
-Aναλογική πηγή Clearaudio Performance πικάπ με ελεγκτή στροφών Pro-Ject Speed Box SE - ZYX R100 κεφαλή με δύο phono stages.
-Phono Stage 1 το εσωτερικό του ενισχυτή για πιό πομαντικό ήχο
-Phono Stage 2 Μytek Brooklyn για πιό δυναμικό monitor αναλυτικό ήχο που είναι και αυτο που προτιμώ.
-Ψηφιακή πηγή Μytek Βrooklyn Dac με εξωτερική γραμμική σταθεροποιημένη custom τροφοδοσία Μac Mini / Audirvana+ ψηφιακό τράνσπορτ.
Για τις σπάνιες φορές που βάζω πιά cd διακάκι να παίξει χρησσιμοποιώ ώς τρανσπορτ ένα φτηνό Bluray της Phillips το οποίο ερισσότερο βέβαια παίζει ταινίες.

Δυό λόγια για το ψηφιακο.
Άν και σκότωνε όπως είναι με το καλημέρα, όταν έγινε η προσθήκη του εξωτερικου τροφοδοτικού, η οποία σημειωτέον έγινε αρχικά για να καταπολεμηθεί ο θόρυβος που αναδυόταν με την χρήση της χαμηλοέξοδης MC κεφαλής μου με το phono stage του, λόγω του εσωτερικού διακοπτικού τροφοδοτικού, η απόδωση του πραγματικά και ομολογώ απρόσμενα απογειώθηκε μια αν μη τι άλλο ευχάριστη εκπληξη.
Η προσθήκη του εξωτερικού τρογφοδοτικού σημειωτέον ήταν και η μόνη αναβάθμιση στο συγκεκριμένο που μου άρεσε αφου όλες οι άλλες που κυρίως αφορούσαν την περιποίηση της usb σύνδεσης του του αλοιωναν τον χαρακτήρα που μου άρεσε όπως ήταν και απορρίφθηκαν συλλήβδην.

Καλώδια Ηχείων Kimber 12TC
Kαλώδια Ρεύματος (diy δικά μου)
Καλώδια ιντερκοννέκτ(diy δικά μου)
Kαλώδιο USB Mytek Metropolis.
Πολύμπριζο ένα εισαγωγικό της Isotek δεν θυμάμαι.

Τέλος να γράψω οτι αν και σαφώς υπάρχουν ακόμα περιθώρια βελτίωσης του συστήματος ή έλειψη πόρων και η χαμηλή του θέση στις προτεραιότητες μου (τώρα που ολοκληρώθηκε και το ευχαριστιέμαι) αν λάβει κανείς και το πόσο πολύ ικανοποιημένος έχω μείνει με το αποτέλεσμα κάνουν την παιρεταίρω επένδυση βαρέως τύπου, επ αόριστον αναβληθείσα..

Συνεπώς όλες οι συμβουλές δεκτές μέν ιδιαιτέρως οι χαμηλού κόστους δε




*Υπάρχουν και καβάντζες για να ακούω η μία είναι ήδη στο νήμα των ακουστικών, ή άλλη αργότερα θα παρουσιαστεί εδώ.

Ακολουθουν φωτογραφίες
Attachments
System left.jpg
System left.jpg (468.87 KiB) Viewed 5318 times
System from right.jpg
System from right.jpg (423.7 KiB) Viewed 5318 times
Last edited by BityaBit on Sun May 08, 2016 10:34 pm, edited 2 times in total.
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Παντός καιρού.

Unread post #2 by BityaBit » Sun May 08, 2016 10:33 pm

Και μερικές επι μέρους. Και μία με το τιουνεράκι της pro-ject που είχα τελείως ξεχάσει αφου δεν ακούω καθόλου ράδιο στο σπίτι, το έχω προσθέσει για την σύζυγο..
Attachments
turntablefromright.jpg
turntablefromright.jpg (365.83 KiB) Viewed 5317 times
Turntablefromleft1.jpg
Turntablefromleft1.jpg (456.45 KiB) Viewed 5317 times
Tuner.jpg
Tuner.jpg (244.58 KiB) Viewed 5317 times
Transport & Psu.jpg
Transport & Psu.jpg (289.89 KiB) Viewed 5317 times
Luxfromleft.jpg
Luxfromleft.jpg (414.25 KiB) Viewed 5317 times
Brooklynasphono.jpg
Brooklynasphono.jpg (466.09 KiB) Viewed 5317 times
Mytekdigfr.jpg
Mytekdigfr.jpg (383.77 KiB) Viewed 5317 times
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Παντός καιρού.

Unread post #3 by BityaBit » Sun May 08, 2016 10:35 pm

Και μία τελευταία
Attachments
A+ on TV.jpg
A+ on TV.jpg (543.67 KiB) Viewed 5314 times
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Παντός καιρού.

Unread post #4 by Gojakla » Sun May 08, 2016 11:04 pm

Ποοοοολυ ωραιο σεταπ.
Luxman και για μενα φετιχ...
Για τα B&W, δεν χρειαζεται να πω κατι, ειμαι δηλωμενος φανμποϊς.

Ειμαι σιγουρος οτι πραγματι το φχαριστιεσαι.

Η μονη αλλαγη που εχω να προτεινω (χανω το κεφαλι μου με αυτα) και με μηδενικο κοστος ---> κρυψε τα καλωδια απο πισω! :mrgreen:


[beer]
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Παντός καιρού.

Unread post #5 by Dr Pan K » Mon May 09, 2016 1:09 am

To σύστημα του Πετρου ειχα την χαρα να το ακουσω πριν καποιο καιρο, οταν ειχε ακόμα το Mytek DSD, τα υπόλοιπα αν δεν κανω λαθος δεν έχουν αλλάξει, δεν υπάρχει και λογος βεβαια (με μικρά παιδιά στο σπίτι και παλι καλα που ειναι όπως είναι). Θυμάμαι πως ειχα προτιμήσει το αναλογικό του αλλα με το νεο ψηφιακό δεν ξερω τις ισορροπίες.

Το γραμμικό τροφοδοτικό που αντικατέστησε το εσωτερικό παλμοτροφοδοτικο φαντάζει πολυ λογική κίνηση, νομιζω πως το σύνολο θα μεινει σταθερό για αρκετό καιρό.

Ευχαριστούμε για την ωραια παρουσίαση Πετρο! Καλές ακροάσεις
Παναγιώτης
User avatar
panos_adgr
Posts: 17
Joined: Wed Apr 20, 2016 8:52 pm

Re: Παντός καιρού.

Unread post #6 by panos_adgr » Mon May 09, 2016 7:41 am

Καλημέρα στην παρέα.

Πολύ ωραία παρουσίαση Πέτρο.
Έχω επισκεφθεί τον Πέτρο ουκ ολίγες φορές στις οποίες είχα την δυνατότητα να ακούσω το σύστημά του να παίζει και ψηφιακά αλλά και αναλογικά μουσικά θέματα. Έχει στήσει ένα εξαιρετικό set up σε όλα τα επίπεδα με σκοπό την πιστή μουσική αναπαραγωγή, κάτι που εκ του αποτελέσματος έχει καταφέρει. Με την προσθήκη του Brooklyn εχει αναβαθμιστεί πολύ το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα, γεγονός που αποδεικνύει την κλάση του συστήματος μέσα από ουσιώδης αναβαθμίσης σε σχέση με τις προσδοκόμενης βελτιώσεις.

Πραγματικός μουσικόφιλος ο Πέτρος, κάθε φορά παρασύρεται με τις μουσικές συζητήσεις και όχι με το hi-fi.

Να τα χαίρεσαι!
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παντός καιρού.

Unread post #7 by Chris1967 » Mon May 09, 2016 11:52 am

Συγχαρητήρια Πέτρο, να το χαίρεσαι, καλοάκουστο!!
Χρήστος
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Παντός καιρού.

Unread post #8 by andreasecon » Mon May 09, 2016 12:05 pm

Ωραια πράγματα, Πέτρο !! Δυστυχώς το σύστημα του Πέτρου το έχω ακούσει αρκετά χρόνια πριν, οπότε μάλλον επιβάλλεται μία επανάληψη....
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Παντός καιρού.

Unread post #9 by BityaBit » Mon May 09, 2016 12:49 pm

Αντώνη Πάνο να είστε καλά!

Xρήστο σ'ευχαριστώ πολύ.

Δόκτωρ Παν. χαρά μου να το παρουσιάσω, η διαφορά στο ψηφιακό είναι μακράν πρός τα γούστα σου. Τα παιδιά έχουν μεγαλώσει και πλέον ακούμε μουσική και μαζί, όχι φυσικά οτι αυτό γίνεται ανα πάσα στιγμή και καθημερινά αλλά όπως και να έχει ο μεσαίωνας της βρεφικής-νηπιακής ηλικίας έχει πιά περάσει και πλέον το χαίρομαι και αυτό ενώ και η δυνατότητα επισκέψεων τώρα που τελειώνουν και τα σχολεία είναι πλέον πολύ ευκολότερη.

Αντρέα αυτό το τελευταίο είναι και για εσένα anytime!.. (θέλω και εγώ όμως... :mrgreen: )
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Παντός καιρού.

Unread post #10 by BityaBit » Sat Jan 21, 2017 1:42 pm

Σήμερα είχα μια πολύ ευχάριστη αναπάντεχη επίσκεψη - "εξέταση" απο γιατρό..

IMG_0690.jpg
IMG_0690.jpg (1.15 MiB) Viewed 5078 times

;-)

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register