Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ηχητικη νιρβανα

User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #51 by Chris1967 » Thu Oct 18, 2018 3:36 pm

πως δηλαδή? σκέτο Rockna από usb και με όλα τα παραφερνάλια από I2S? αυτό κάναμε.

Δώσε συνδεσμολογία που θες και θα το κάνουμε.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #52 by Dr Pan K » Thu Oct 18, 2018 5:04 pm

Η σύγκριση που για εμένα έχει ενδιαφέρον είναι

Aurender > Rockna
Vs
Aurender > Hydra Z > Rockna (με I2S προφανώς)

Φυσικά με το ίδιο USB καλώδιο και με το Hydra με κάποια προσεγμένη τροφοδοσία. Το λέω γιατί θα αποδείκνυε ότι όσο παραπάνω receiver/ reclocker βάλουμε τόσο καλύτερα ή ότι η I2S παίζει καλύτερα.

Το 3R επειδή ξέρω ότι στο σύστημα μου δεν βελτίωσε τον ήχο και απλά μου μπερδεύει την δοκιμή προσθέτοντας παράγοντες bias δεν το θέλω στο πείραμα.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #53 by Chris1967 » Thu Oct 18, 2018 5:19 pm

Δηλαδή θέλεις να βγάλουμε το 3R από την αλυσίδα.

Οκ ο Γιώργος θα το κάνει απόψε και θα μας πει.

ΥΓ. Το 3R το άκουσες κρύο και με το απλό κινέζικο πακάκι και δεν σου βελτίωσε τον ήχο. Μια δοκιμή και σε σένα χρειάζεται όμως με καλό σταθεροποιημένο τροφοδοτικό και μετά από τουλάχιστον 1 ώρα ζεστάματος για να διαπιστώσεις ότι αλλάζει αρκετά και δεν είναι άσχημο.
Χρήστος
BLUES
Posts: 267
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #54 by BLUES » Fri Oct 19, 2018 12:54 pm

Dr Pan K wrote:Η σύγκριση που για εμένα έχει ενδιαφέρον είναι

Aurender > Rockna
Vs
Aurender > Hydra Z > Rockna (με I2S προφανώς)

Φυσικά με το ίδιο USB καλώδιο και με το Hydra με κάποια προσεγμένη τροφοδοσία. Το λέω γιατί θα αποδείκνυε ότι όσο παραπάνω receiver/ reclocker βάλουμε τόσο καλύτερα ή ότι η I2S παίζει καλύτερα.

Το 3R επειδή ξέρω ότι στο σύστημα μου δεν βελτίωσε τον ήχο και απλά μου μπερδεύει την δοκιμή προσθέτοντας παράγοντες bias δεν το θέλω στο πείραμα.

Καλημερα,Πανο
Η συνδεση με Ι2S,μεσω του ιντερφεις,παιζει καλυτερα,απο την συνδεση αουρεντερ -rοκνα μεσω usb
Kαι ακομη καλυτερα με την προσθηκη του 3ρ και του τροφοδοτικου του Χρηστου
BLUES
Posts: 267
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #55 by BLUES » Sat Nov 03, 2018 11:12 am

IMG_0039.JPG
IMG_0039.JPG (734.89 KiB) Viewed 3872 times
BLUES wrote:
Dr Pan K wrote:Η σύγκριση που για εμένα έχει ενδιαφέρον είναι

Aurender > Rockna
Vs
Aurender > Hydra Z > Rockna (με I2S προφανώς)

Φυσικά με το ίδιο USB καλώδιο και με το Hydra με κάποια προσεγμένη τροφοδοσία. Το λέω γιατί θα αποδείκνυε ότι όσο παραπάνω receiver/ reclocker βάλουμε τόσο καλύτερα ή ότι η I2S παίζει καλύτερα.

Το 3R επειδή ξέρω ότι στο σύστημα μου δεν βελτίωσε τον ήχο και απλά μου μπερδεύει την δοκιμή προσθέτοντας παράγοντες bias δεν το θέλω στο πείραμα.

Καλημερα,Πανο
Η συνδεση με Ι2S,μεσω του ιντερφεις,παιζει καλυτερα,απο την συνδεση αουρεντερ -rοκνα μεσω usb
Kαι ακομη καλυτερα με την προσθηκη του 3ρ και του τροφοδοτικου του Χρηστου

Αναθεωρηση της ηχητικης αποτιμησης του 3r στο συστημα μου
Τελικα η προσθηκη του δεν προσδιδει κατι ουσιαστικο,περισσοτερο δημιουργει μια αισθηση εντυπωσιασμου και τελικα πουσαρισματος του μπασου των ηχογραφησεων
Οι αλλες εντυπωσεις απο την χρηση του interface Audiobyte Hydra with I2S Ισχυουν,αισει καλυτερα και με την προσθηκη του εξωτερικου γραμμικου τροφοδοτικου
H I2S στο συστημα μου παιζει καλυτερα
Συνεχεια πειραματισμων με interface reclocker SingxerSU-I Magnafied to I2S και καλωδιο hdmi-Rockna
https://www.magnahifi.com/fr/webshop/pr ... -su1-black
https://www.magnahifi.com/fr/webshoppro ... dge-dsf512
IMG_0040.JPG
IMG_0040.JPG (823.28 KiB) Viewed 3872 times
IMG_0041.JPG
IMG_0041.JPG (858.48 KiB) Viewed 3872 times

Εν αναμονη εντυπωσεων
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #56 by Gojakla » Sat Nov 03, 2018 12:32 pm

το 3R πως και αναθεωρηθηκε; Τι αλλαξε;
BLUES
Posts: 267
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #57 by BLUES » Sat Nov 03, 2018 12:49 pm

Gojakla wrote:το 3R πως και αναθεωρηθηκε; Τι αλλαξε;

Αντωνη καλημερα
Ο τροπος ακουσματος και οι προτιμησεις ειναι παντα διαφορετικες
Παντα στο συστημα μου,δεν προσεδωσε κατι καλυτερο,και δεν θα το χρησιμοποιησω
Σε αλλες usb υλοποιησεις και αλλα συστηματα και αλλες προτιμησεις μπορει και πιθανα να κανει διαφορα
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #58 by Gojakla » Sat Nov 03, 2018 2:08 pm

Γιώργο εννοώ πώς εσύ ο ίδιος αναθεώρησες τη θετική εντύπωση στο σύστημά σου?
Άλλαξε κάτι? "Έστρωσε"? Συγκρίθηκε με κάτι άλλο?


Διαβάζω αυτό σε προηγούμενο post σου:

Αύριο θα προσθέσω καλύτερο καλώδιο usb -power, στο 3R και στο εξωτερικό τροφοδοτικό του Χρήστου, και θα μεταφέρω τις εντυπώσεις μου, παίζοντας από I2s (περιμένω και νέο καλώδιο I2S από Rockna) σε σχέση με το να παίζει το Rockna με το Aurender κατευθείαν.



Έπαιξε ρόλο?

[wavegreen]
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #59 by Chris1967 » Sat Nov 03, 2018 9:54 pm

Ο Γιώργος έκανε παρατεταμένες ακροάσεις με το 3R στην αλυσίδα (μαζί με το Hydra) και χωρίς αυτό.

Κατέληξε ότι η αύξηση του μπάσου που προκύπτει από τον συνδυασμό αυτόν (3R με το Hydra Z) δεν του άρεσε τελικά (επειδή ήταν υπερβολική).

Σήμερα έκανα μια μικρή βόλτα από τον Γιώργο και άκουσα και το "πειραγμένο" Singxer.

Μετά από μερικές Α/Β με το Singxer και χωρίς αυτό, κατέληξα ότι πράγματι κάνει διαφορά τόσο στην σκηνή όσο σε λεπτομέρεια (ελάχιστα), αλλά έχει και αυτό την τάση να φουσκώνει το μπάσο.

Κατά τον Γιώργο το φούσκωμα αυτό δεν είναι τόσο όσο του 3R (που δεν του άρεσε) αλλά τόσο όσο τελικά του αρέσει :lol:

Δυστυχώς δεν είχαμε και τον προηγούμενο συνδυασμό για να κάνουμε σύγκριση με το Singxer.

Εγώ έχω να πω σαν αποτίμηση όλων αυτών των πειραμάτων ότι διαφορές ακούσαμε σχετικά μεγάλες, δηλαδή τόσο μεγάλες που αναμφισβήτητα τις παρατηρούσαμε χωρίς να υπάρχει αυτή η αμφιβολία με απανωτές επαναλήψεις Α/Β για να τις διαπιστώσουμε.

Όπως ειπώθηκε και πιο πάνω το θέμα είναι αν σου αρέσουν ή όχι, και εάν υπάρχει υποκειμενική εκτίμηση ότι αυτό που σου αρέσει είναι πραγματικά και καλύτερο.

Γενικά το Rockna παίζει πιο φλατ σκέτο και έχει μια στενότερη αλλά πιο "ομοιόμορφη" σκηνή παρά με τα διάφορα USB interfaces που άκουσα. Φαίνεται όμως ότι παίρνει λίγο και σε λεπτομέρεια. Το φούσκωμα του μπάσου είναι ένα θέμα.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #60 by Dr Pan K » Sat Nov 03, 2018 10:52 pm

Απλά να προσθέσω ότι το jitter δίνει την εντύπωση της διεύρυνσης της σκηνής... Πολλοί συγχέουν τα 2, για να τα διαχωρίσει κάποιος πρέπει να λαμβανει υπόψιν την ακρίβεια (σαφήνεια) ταυτόχρονα με το εύρος. Γενικά φούσκωμα και διεύρυνση σκηνής τα αντιμετωπίζω με καχυποψία...
Παναγιώτης

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register