Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ηχητικη νιρβανα

User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1515
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #41 by Chris1967 » Mon Oct 15, 2018 11:08 am

Ακρόαση χθες στο Γιώργο, πειράματα με usb interfaces και σταθεροποιημένες τροφοδοσίες. Επίσης κατασκευή καλωδίων ethernet cat7 για μελλοντική χρήση με NAS.

2018-10-14 12.56.57.jpg
2018-10-14 12.56.57.jpg (1.21 MiB) Viewed 4227 times


Χρησιμοποιήθηκε καλώδιο CAT7 με μπλεντάζ και foil στις δυάδες των αγωγών. Η κατασκευή 4 καλωδίων απεδείχθη λίγο δύσκολη λόγω της μεγάλης διατομής των αγωγών και της σχετικής δυσκαμψίας των αγωγών. Τα βύσματα έχουν μεταλλικό περίβλημα όπου έρχεται σε επαφή το μπλεντάζ. Ευτυχώς 4 στα 4 χωρίς πρόβλημα. Θα δοκιμαστούν μελλοντικά όταν ο Γιώργος προχωρήσει σε αγορά NAS. Αυτή την στιγμή ο Γιώργος παίζει από σκληρούς συνδεδεμένους κατευθείαν στο Aurender.

2018-10-14 12.13.40.jpg
2018-10-14 12.13.40.jpg (829.84 KiB) Viewed 4227 times

2018-10-14 12.13.47.jpg
2018-10-14 12.13.47.jpg (727.79 KiB) Viewed 4227 times


Στην συνέχεια προχωρήσαμε σε δοκιμές οι οποίες αφορούσαν την παρέμβαση ανάμεσα στο Aurender και Rockna, του Audiobyte Hydra Z, και του Ideon 3R.

hydra-z-persp.jpg
hydra-z-persp.jpg (73.03 KiB) Viewed 4227 times

http://audiobyte.net/products/hydra-z
3R_1024x1024.jpg
3R_1024x1024.jpg (29.97 KiB) Viewed 4227 times

http://www.ideonaudio.com/index.php/pro ... enaissance

Ακούσαμε πρώτα με το Hydra με διασύνδεση I2S με καλώδιο HDMI, με τροφοδοτικό πακάκι, μετά με τροφοδοτικό DIYINHK ultralinear
https://www.diyinhk.com/shop/audio-kits ... 15ax2.html

Μετά τοποθετήσαμε πριν το Hydra και το 3R πρώτα με το πακάκι του και μετά και αυτό με την τροφοδοσία DIYINHK.

Τα αποτελέσματα λίγο πολύ αναμενόμενα, το ότι οι τροφοδοσία βελτιώνει κάπως τα πράγματα, όμως μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι οι διαφορές ήταν μεγάλες.

Το σύστημα του Γιώργου παίζει πολύ καλά και αποτελεί πια για μένα ένα από τα reference συστήματα. Τελικά καταλήξαμε ότι και τα δύο αυτά interface κάνουν δουλειά, το θέμα είναι κατά πόσο κάποιος θέλει να μπει στην διαδικασία, να ξοδέψει ένα σεβαστό ποσό (αν μιλάμε και για τα δύο αυτά interface, άλλο ένα ποιοτικό καλώδιο USB, δύο σταθεροποιημένες τροφοδοσίες καλύτερες από αυτές που δοκιμάσαμε, ένα καλό καλώδιο HDMI, όμορφα κουτιά για τις τροφοδοσίες και τουλάχιστον καλούτσικα καλώδια ρεύματος) το οποίο μπορεί να είναι αρκετά πάνω από 1000-1500 ευρώ.

Τελικά ο ήχος μου άρεσε πιο πολύ με όλα τα εξτρά επάνω, αν και το σκέτο Rockna έπαιζε πολύ καλά.

Η βελτίωση αφορούσε στην μεγαλύτερη στερεοφωνική εικόνα, ελαφρώς μεγαλύτερη λεπτομέρεια και αέρα και μεγαλύτερη ποσότητα μπάσου το οποίο παρέμενε απόλυτα ελεγχόμενο.

Τα πακάκια δεν παίζουν σωστά με καμία συσκευή και καλό θα είναι να αποφεύγονται για να μην υπάρχουν λάθος συμπεράσματα. Το Hydra δεν μου άρεσε σκέτο με πακάκι.

Το ρεσουμέ είναι ότι όλα αυτά σίγουρα επηρεάζουν τον ήχο ειδικά σε συστήματα ικανά να αναδείξουν λεπτομέρειες όπως αυτό του Γιώργου. Από κει και πέρα είναι προσωπικό θέμα κατά πόσο είναι ευχαριστημένος κανείς με αυτό που έχει ή θέλει να "παίζει" με το fine tuning και μέχρι ποίου σημείου.

2018-10-14 12.17.25.jpg
2018-10-14 12.17.25.jpg (1018.04 KiB) Viewed 4227 times

2018-10-14 12.16.44.jpg
2018-10-14 12.16.44.jpg (935.25 KiB) Viewed 4227 times


Περάσαμε υπέροχα, και φυσικά μετά τις ακροάσεις, κατασκευές και τα τεστ, ακολούθησε μάσα σε κοντινή ψησταριά [beer] [wavegreen] .
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7904
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #42 by Dr Pan K » Mon Oct 15, 2018 11:54 am

Σαν σύστημα έχει βελτιωθεί τα μάλα. Μπράβο Γιώργο!

To 3R έπαιξε δηλαδη με γραμμικό και υπηρχε βελτιωση;

Το Hydra έχει νόημα μαζί με το Rockna?
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1515
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #43 by Chris1967 » Mon Oct 15, 2018 12:03 pm

To 3R παίζει στο σύστημα μου με αυτό το γραμμικό της DIYINHK εδώ και ένα χρόνο και όπως έχω ήδη αναφέρει έχει τεράστια διαφορά με το πακάκι, γιαυτό και πλέον δεν θεωρώ καμία δοκιμή τέτοιων συσκευών καθοριστική αν δεν έχουν συνδεθεί με γραμμικά τροφοδοτικά χαμηλού θορύβου.

Το Hydra Z μάλλον είναι το ίδιο interface που έχει το Rockna μέσα, αλλά η διαφορά είναι στην τροφοδοσία. Επισήμανα ότι το Hydra Z δεν μου άρεσε με το πακάκι σε σχέση με το Rockna σκέτο. Αλλά είχε μεγάλη βελτίωση με το τροφοδοτικό.

Η ίδια η Audiobyte έχει και γραμμικό τροφοδοτικό για το Hydra Z, αλλά δεν γνωρίζω άλλες λεπτομέρειες.

Τα γραμμικά τροφοδοτικά χαμηλού θορύβου είναι τα πασπαρτού για μεγάλες βελτιώσεις στον ήχο, γιαυτό και το τεστ που πρόκειται να κάνετε μα τον Dim & Lemon είναι μεγάλης σημασίας.

Τώρα αν έχει η δεν έχει νόημα νομίζω και εδώ τοποθετήθηκα στην τελευταία πρόταση του ποστ μου. Το Rockna παίζει εξαιρετικά μόνο του, αλλά παίζει διαφορετικά με την προσθήκη των interface. Μου άρεσε το τελικό αποτέλεσμα και με τα δύο επάνω. Είναι θέμα προσωπικού γούστου και προσωπικής ενασχόλησης με το fine tuning.

Σίγουρα δεν είναι απαραίτητα
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7904
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #44 by Dr Pan K » Mon Oct 15, 2018 12:57 pm

To Hydra έχει τροφοδοτικό με supercapacitors, οι οποίοι συμπεριφέρονται σαν μπαταρίες και γεμίζουν με ένα μικρό γραμμικό.

Κάποιοι θεωρούν πως η χρήση πολλαπλών receiver εν σειρά βελτιωνει τον ηχο.
Παναγιώτης
BLUES
Posts: 269
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #45 by BLUES » Wed Oct 17, 2018 12:16 am

Καλησπέρα σε όλους

Ευχαριστώ τον Χρήστο ,για την ενδελεχή παρουσίαση.

Τα συμπεράσματα από την ακρόαση είναι ταυτόσημα.

Τα πειράματα με το fine tuning ξεκίνησαν πριν από 15 μέρες, όπου επισκέφτηκα μαζί με το Rockna, τον Γιάννη Βοίλη, για να ακούσουμε το ντακ στο νέο του σύστημα, -σε ηχητικά φροντισμένο χώρο-, με ενισχυτικά της Pilium, τρανσπορτ το Melco, ηχεία Tidal, καλώδια Argento, ντακ το Metrum Acoustics Onyx, εξωτερικό ρολόι της Cybershaft, Singxer USB interface και reclocker από την Mutek.

Παρών και ο Γιώργος Πολίτης.

Ειδικά με την προσθήκη πολλαπλών receiver το Rockna έπαιξε πολύ καλύτερα,μεγαλώνοντας την ήδη τεράστια σκηνή, και αναδεικνύοντας λεπτομέρειες και πληροφορίες του μουσικού προγράμματος.

Με έναυσμα αυτό, προσκάλεσα τον Γιώργο Πολίτη, και έφερε το Singxer USB interface ,με τροποποιημένη τροφοδοσία από την Magna HiFi, βασισμένο στο νέο τσιπάκι Xmos 208,για ακρόαση στον χώρο μου.

Ήδη είχα προμηθευτεί από τον εισαγωγέα και το interface της Audiobyte Hydra Z, χωρίς όμως το εξωτερικό τροφοδοτικό, με το πακακι του μόνο.

Από μόνο του το Hydra, ήταν απογοητευτικό.

Όταν ανέβηκε το Singxer, άλλαξε ακουστά προς το καλύτερο, το βάθος και το πλάτος της σκηνής, με καλύτερη τοποθέτηση των οργάνων, και ανάδειξε περισσότερες πληροφορίες του μουσικού προγράμματος, σε ένα ήδη αναλυτικό σύστημα.

Με παραξένεψε αρκετά αυτή η διαπίστωση, και γιαυτό την Κυριακή ήρθε ο Χρήστος στο σπίτι για να φτιάξουμε τα ethernet καλώδια, και παράλληλα έφερε ένα γραμμικό τροφοδοτικό, χαμηλού θορύβου, για να το συνδέσουμε στο Hydra.

Δυστυχώς δεν είχα και το Singxer του Πολίτη,για παράλληλη ακρόαση.

Όλα τα υπόλοιπα παρουσιάστηκαν από τον Χρήστο, πιο πάνω,αναλυτικά.

Μετά από αυτό το τρίπτυχο ακροάσεων με τα interface, είμαι πλέον πεπεισμένος για την χρησιμότητα τους στο fine tuning.

Επιπλέον το άκουσμα βελτιώνονταν με την προσθήκη διαφορετικών εξωτερικών τροφοδοτικών καλωδίων usb -power-.

Το κόστος κτήσης και χρήσης όλων αυτών είναι αρκετό, όμως οποίος επιθυμεί μπορεί να το φέρει στα δικά του οικονομικά μέτρα και σταθμά.

Αύριο θα προσθέσω καλύτερο καλώδιο usb -power, στο 3R και στο εξωτερικό τροφοδοτικό του Χρήστου, και θα μεταφέρω τις εντυπώσεις μου, παίζοντας από I2s (περιμένω και νέο καλώδιο I2S από Rockna) σε σχέση με το να παίζει το Rockna με το Aurender κατευθείαν.

Aυτά προς το παρών.

(Το συμμάζεψα λίγο Γιώργο να να είναι πιο ευανάγνωστο [wavegreen] )
BLUES
Posts: 269
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #46 by BLUES » Wed Oct 17, 2018 9:03 am

Το εταιρο ιντερφεις
https://www.magnahifi.com/en/webshop/pr ... dge-dsd512
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #47 by johnVO » Thu Oct 18, 2018 12:16 pm

Τελικά ακόμα και οι καλύτεροι receivers, μπορούν να βελτιωθούν, με προσεκτικά βήματα... Είναι κάτι που έχουμε διαπιστώσει εγώ και ο Geopolitis εδώ και κάποια χρόνια...
BLUES
Posts: 269
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #48 by BLUES » Thu Oct 18, 2018 1:02 pm

Καλημερα,Γιαννη
Εχεις δικιο,το καταννοησα πληρως σε ολη αυτη την φαση των πειραματων που ξεκινησε
απο το ακουσμα του Ροκνα στο συστημα σου
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1515
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #49 by Chris1967 » Thu Oct 18, 2018 1:06 pm

Στην χθεσινή μας συνάντηση μαζί με τον Άγγελο και έναν κοινό φίλο του Γιώργου, έγιναν οι εξής αλλαγές προσθήκες στην αλυσίδα:

Aurender- Belkin Gold usb-Ideon 3R (0,8μV ultralinear power@7 volt)-Curious cables usb-Audiobyte Hydra Z (0,8μV ultralinear power@5 volt)- 10cm HDMI cable I2S link- Rockna

Επίσης χρησιμοποιήθηκε καλώδιο ρεύματος diy 3χ2,5 θωρακισμένο στο τροφοδοτικό.

Θέλαμε αντί του Belkin Gold να χρησιμοποιήσουμε άλλο ένα Curious αλλά δεν κατέστη δυνατό.

Η διαφορά σε σχέση με πριν (Aurender-Curious-Ideon 3R-Απλό usb σκληρού δίσκου-Hydra- 2m απλό καλώδιο HDMI- Rockna), είναι ότι ήρθε πριν το Hydra το Curious, μπήκε το Belkin μετά το Aurender και χρησιμοποιήθηκε πολύ κοντό HDMI για το I2S από το Hydra στο Rockna. Το καλώδιο ρεύματος τροφοδοσίας επίσης. Οι αλλαγές έγιναν μονομιάς και όχι μία μία.
2018-10-17 20.21.02.jpg
2018-10-17 20.21.02.jpg (1002.55 KiB) Viewed 4094 times
2018-10-17 20.20.21.jpg
2018-10-17 20.20.21.jpg (738 KiB) Viewed 4094 times

Οι διαφορές με πριν έγιναν ακόμα πιο διακριτές και μεγιστοποιήθηκε η στερεοφωνική εικόνα και το μπάσο απέκτησε ακόμα καλύτερο έλεγχο σε βαθμό που δεν παρατήρησα τίποτε που να μην μου αρέσει μετά από το εκτενές μουσικό πρόγραμμα που ακούσαμε σε όλο το φάσμα ποιοτήτων ηχογραφήσεων είδους μουσικής και δειγματολειψίας.

Μου άρεσε το σύστημα πάρα πολύ, και μάλιστα είπα στον Γιώργο να μην το πειράξει καθόλου όπως είναι. Ο Γιώργος όμως θέλει να πειραματιστεί ακόμα λίγο πριν πάρει απόφαση να βάλει επάνω και το Singxer αντί για το Hydra που ενδέχεται ίσως να κάνει λίγο ακόμα μεγαλύτερη διαφορά προς το καλύτερο.

Για την πάρα πολύ καλή απόδοση του συστήματος ήταν σύμφωνη όλη η παρέα.

Ως είθισται είχαμε και βοηθήματα ακρόασης
2018-10-17 20.19.27.jpg
2018-10-17 20.19.27.jpg (1.03 MiB) Viewed 4094 times


Μια ακόμα πολύ ωραία βραδιά γεμάτη με πολλές μουσικές !! [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7904
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #50 by Dr Pan K » Thu Oct 18, 2018 2:39 pm

I2S vs USB πρέπει να κάνετε!!!
Παναγιώτης

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register