Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ηχητικη νιρβανα

User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #71 by andreasecon » Sat Mar 30, 2019 4:07 pm

Το ενα παιζει με mode 0 και το αλλο με mode 1
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #72 by Geopolitis » Tue Apr 02, 2019 10:27 am

DomieMic65 wrote:
andreasecon wrote:Μεγεια Γιώργο !! Πρωτα κατεβασε και κανε Installation τον minimserver ειναι πιο καλος οσον αφορα στη διαχειριση της μουσικης βιβλιοθηκης και των metadata https://minimserver.com/install-melco.html

app εγω χρησιμοποιω το bubble DS αλλα υπάρχει μονο σε android περιβαλλον gia iOs το app τηε melco

Ανδρέα ποια η διαφορά στο bubble DS κ στο bubble upnp γιατί εγώ τα βλέπω εντελώς ίδια.
Σε Android για τον minimserver.

Είναι λίγο off topic αλλά ίσως ενδιαφέρει και τον Γιώργο!


To Bubble UPnP ειναι για χρηση με συσκευες που υποστηριζουν το ομωνυμο πρωτοκολλο UPnP ενω το BubbleDS ειναι για το πρωτοκολλο OpenHome.... Το Melco υποστηριζει και τα δυο πρωτοκολλα.

Πρακτικα για τον χρηστη στο ενα πρωτοκολλο το playlist διατηρειται στην συσκευη χειρισμου (πχ Ipad) ενω στο δευτερο το playlist διατηρειται στον server.
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #73 by DomieMic65 » Wed Apr 03, 2019 2:41 pm

Geopolitis wrote:
DomieMic65 wrote:
andreasecon wrote:Μεγεια Γιώργο !! Πρωτα κατεβασε και κανε Installation τον minimserver ειναι πιο καλος οσον αφορα στη διαχειριση της μουσικης βιβλιοθηκης και των metadata https://minimserver.com/install-melco.html

app εγω χρησιμοποιω το bubble DS αλλα υπάρχει μονο σε android περιβαλλον gia iOs το app τηε melco

Ανδρέα ποια η διαφορά στο bubble DS κ στο bubble upnp γιατί εγώ τα βλέπω εντελώς ίδια.
Σε Android για τον minimserver.

Είναι λίγο off topic αλλά ίσως ενδιαφέρει και τον Γιώργο!


To Bubble UPnP ειναι για χρηση με συσκευες που υποστηριζουν το ομωνυμο πρωτοκολλο UPnP ενω το BubbleDS ειναι για το πρωτοκολλο OpenHome.... Το Melco υποστηριζει και τα δυο πρωτοκολλα.

Πρακτικα για τον χρηστη στο ενα πρωτοκολλο το playlist διατηρειται στην συσκευη χειρισμου (πχ Ipad) ενω στο δευτερο το playlist διατηρειται στον server.

Προφανώς είναι προτιμότερο το πρώτο ναι;
Ώστε ο server να μην επιβαρύνεται με οτιδήποτε άλλο. (Λέμε τώρα)
Οπτικά πάντως αλλά και σαν λειτουργία είναι ίδια.
Ποια εφαρμογή κάνει το ένα κ ποια το άλλο από αυτά που λες;

Ευχαριστώ!
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #74 by andreasecon » Wed Apr 03, 2019 4:05 pm

Το Bubble UPnP κρατάει την Playlist στο ipad ενώ το DS στο Server

Πάντως πιο πρακτικό είναι το δεύτερο, αφου και να χαθεί η επαφή ipad και server, συνεχίζει να παίζει σε αντίθεση με το UPnP
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #75 by DomieMic65 » Sat Apr 06, 2019 11:23 am

Θα δοκιμάσω να δω τι γίνεται γιατί δεν το είχα υπ'όψην μου αυτό.
Κυρίως βέβαια χρησιμοποιώ το iPad με την εφαρμογή Lumin, αλλά θέλω να δω τι γίνεται και στο Android. Δεν θυμάμαι αν κάποια στιγμή αποσυνδέθηκε η συσκευή από το δίκτυο και τι έγινε με την μουσική.
Επίσης δεν χρησιμοποιώ Melco. Τρέχω τον minimserver στο NAS μου, αν αυτό μπορεί να έχει κάποια σχέση.
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #76 by DomieMic65 » Mon Apr 08, 2019 6:30 pm

Μετά από δοκιμή στο δικό μου setup (NAS/MinimServer-RPi3/Archphile) και στις δύο εφαρμογές (bubbleupnp & bubble DS) βγάζοντας το κινητό μου εκτός δικτύου η αναπαραγωγή συνεχίστηκε κανονικά.

Ίσως να έχει να κάνει με το ότι χρησιμοποιώ Archphile στο οποίο πιθανώς "αποθηκεύεται" η τρέχουσα λίστα αναπαραγωγής.
Πάντως εγώ δεν το έχω σετάρει να κάνει κάτι τέτοιο. Λειτουργεί μόνο ως renderer για τον minimserver ο οποίος κάνει όλη την διαχείριση της βιβλιοθήκης!

Αν όλα τα παραπάνω είναι ot ας διαγράφουν. Απλά τα αναφέρω σαν συνέχεια της πιο πάνω κουβέντας.
BLUES
Posts: 268
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #77 by BLUES » Sun Apr 28, 2019 7:12 am

BLUES wrote:
Chris1967 wrote:Ο Γιώργος έκανε παρατεταμένες ακροάσεις με το 3R στην αλυσίδα (μαζί με το Hydra) και χωρίς αυτό.

Κατέληξε ότι η αύξηση του μπάσου που προκύπτει από τον συνδυασμό αυτόν (3R με το Hydra Z) δεν του άρεσε τελικά (επειδή ήταν υπερβολική).

Σήμερα έκανα μια μικρή βόλτα από τον Γιώργο και άκουσα και το "πειραγμένο" Singxer.

Μετά από μερικές Α/Β με το Singxer και χωρίς αυτό, κατέληξα ότι πράγματι κάνει διαφορά τόσο στην σκηνή όσο σε λεπτομέρεια (ελάχιστα), αλλά έχει και αυτό την τάση να φουσκώνει το μπάσο.

Κατά τον Γιώργο το φούσκωμα αυτό δεν είναι τόσο όσο του 3R (που δεν του άρεσε) αλλά τόσο όσο τελικά του αρέσει :lol:

Δυστυχώς δεν είχαμε και τον προηγούμενο συνδυασμό για να κάνουμε σύγκριση με το Singxer.

Εγώ έχω να πω σαν αποτίμηση όλων αυτών των πειραμάτων ότι διαφορές ακούσαμε σχετικά μεγάλες, δηλαδή τόσο μεγάλες που αναμφισβήτητα τις παρατηρούσαμε χωρίς να υπάρχει αυτή η αμφιβολία με απανωτές επαναλήψεις Α/Β για να τις διαπιστώσουμε.

Όπως ειπώθηκε και πιο πάνω το θέμα είναι αν σου αρέσουν ή όχι, και εάν υπάρχει υποκειμενική εκτίμηση ότι αυτό που σου αρέσει είναι πραγματικά και καλύτερο.

Γενικά το Rockna παίζει πιο φλατ σκέτο και έχει μια στενότερη αλλά πιο "ομοιόμορφη" σκηνή παρά με τα διάφορα USB interfaces που άκουσα. Φαίνεται όμως ότι παίρνει λίγο και σε λεπτομέρεια. Το φούσκωμα του μπάσου είναι ένα θέμα.

Προστεθηκε το usb interface Singxer Su-i στην αλυσιδα πλεον
Στρωνεται ευλαβικα
Επομενο βημα,αμεσα η προσθηκη εξωτερικου γραμμικου τροφοδοτικου χαμηλου θορυβου απο Λεμον(Μανωλη) και καλωδιων ρευματος απο Neotech nep 3200/3001
Και επεται συνεχεια με ακουστικες εντυπωσεις μεσω του Ri-Ri του Λεμον(Μανωλη),μολις το εχω
για ακροαση

Αναβαθμισεων συνεχεια
Προσθηκη γραμμικου εξωτερικου τροφοδοτικου χαμηλου θορυβου
για το Singxer SU-1 δια χειρος Μανωλη aka Lemon
Το Singxer συνδεεται με usb με το MelcoN1a60/2 και δινει εξοδο I2S στο Rockna Wavedream Signature
Κουτι απο Hammond 1455n1601bk
https://www.hammfg.com/files/products/1 ... 01bkrb.jpg
Τα υλικά του τροφοδοτικού είναι:
IEC = Kobiconn
Switch = Miyama Japan
Fuse = LittelFuse Double 160mA Slow
M/T = Talema 70060K 2X7Vac @ 25VA
Quasimodo Filter = Vishay Verdestein MKP1837 double (CRC), X2
Capacitor = Cornell Dubilier CDE Series 10000uf/35V @105°, X2
Reg1 = Διπλό παράλληλο 5V fix LT3045, θορύβου 0,56uV, 1Α peak, 0.6A continues
Reg2 = Διπλό παράλληλο 7V variable LT3045, θορύβου 0.56uV, 1A peak, 0.4-0.6A continues(για μελλοντικη χρηση σε usb reclocker-redrive)
galanis.jpg
galanis2.jpg galanis1.jpg
Αλλαγη 3.3v reg με LT-3045 και νεα καλωδιωση
Van Damme Pro Grade Classic XKE Super Flexible,
http://www.van-damme.com/vandamme_p...1 ... f4009-5c89
Είναι καλώδιο OFC, χαλκού με επαργύρωση σε κάθε κλώνο
IMG_0127 - Αντιγραφή.JPG IMG_0133.JPG
Συνδεθηκε με καλωδιο ρευματος Neotech nep-3200 στο dc blocker Vibex
Το τροφοδοτικό μπορεί να παραμετροποιηθεί με αρκετούς τρόπους ως προς την έξοδο.
1) διπλή ανεξάρτητη έξοδος, για παράδειγμα 5Vdc + 7,5Vdc
2) συμμετρική έξοδος π.χ ±6Vdc, ±15Vdc
3) μονή έξοδος για μεγαλύτερο ρεύμα, όπου παραλληλίζονται όλα τα ρεγκ της πλακέτας
4) μεταβλητού εύρους τάσης αναλόγως εάν βάλεις 7+7 ή 12+12 μετασχηματιστή.
Η επάρκεια ρεύματος, είναι πολυπαραγοντική Το θεωρητικό είναι 1Α ανά δευτερεύων, 2Α εάν παραλληλιστούν όλα, αλλά αυτά είναι μόνο στη θεωρία, η σωστή υλοποίηση λαμβάνει υπόψη ποιο είναι το σύνηθες που θα απαιτηθεί και ποιες οι κορυφές, επίσης σημαντικός παράγοντας ο τρόπος που θα υλοποιηθεί η αποβολή θερμοκρασιας. Τώρα εάν κάποιος θέλει να σηκώνει HDD ή να δουλεύει σε NAS που τραβά ότι του κατέβει...όχι πρέπει να στραφεί σε άλλη λύση, να μην κοιτάξει τα θεωρητικά αμπέρ.(Μανωλης)

Οι κύριες χρήσεις του είναι: ψηφιακά απαιτήσεων όπως dac, receiver, reclocker, αναλογικά στάδια, μπάφερ..

Το τροφοδοτικό του Lemon είναι ένα cost no object τροφοδοτικό αναφοράς. Οι μετρήσεις του μαρτυρούν πόσο προσεγμένο είναι και πόση δουλειά έχει βάλει ο Lemon σε αυτή την κατασκευή. Το σκεπτικό κατασκευής του είναι με τα διπλά rail του ιδανικός σύντροφος ψηφιακών κατασκευών ειδικά dac που χρειάζονται διπλή τροφοδοσία 3,3v και 5v. Το γεγονός ότι είναι ένα απόλυτο εργαλείο και με το σκεπτικό ότι είναι κατασκευασμένο να δίνει απόλυτες τάσεις σε εξειδικευμένα εξαρτήματα το κάνει μάλλον χρήσιμο για συσκευές και κατασκευές ά τύπου (πχ εσωτερική τροφοδοσία DAC chip και receiver){Χρηστος)
Το τροφοδοτικο του Μανωλη πρακτικα δεν εχει χαρακτηρα,το ηχητικο φασμα ειναι φλατ
Το ιδιαιτερα χαμηλο noise floor,δινει μια πιο τρισδιαστατη σκηνη και εχτρα λεπτομερεια
Εχει δυο μειονεκτηματα
Μεγάλο κόστος υλικών (πραγματικά state of the art τσιπακια, πλακέτες και υλικα) και ταυτόχρονα η επιλογή των υλικών είναι τέτοια που δεν μπορεί να υλοποιηθεί από κάποιον ερασιτέχνη χωρίς εξειδικευμένο εργαστήριο.{Παναγιωτης)
Η Λαμπρη για μενα ηρθε προωρα
Επομενο βημα ενσωματωση RE-RE(Readrive-Reclocker) στην ψηφιακη αλυσιδα και ακροασεις
Respect Lemon
IMG_0126.JPG
IMG_0126.JPG (1 MiB) Viewed 4255 times
IMG_0127.JPG
IMG_0127.JPG (1016.28 KiB) Viewed 4255 times
IMG_0133.JPG
IMG_0133.JPG (1021.63 KiB) Viewed 4255 times
galanis.jpg
galanis.jpg (1022.91 KiB) Viewed 4255 times
IMG_0129.JPG
IMG_0129.JPG (939.68 KiB) Viewed 4255 times
Attachments
galanis2.jpg
galanis2.jpg (812.5 KiB) Viewed 4255 times
galanis1.jpg
galanis1.jpg (643.92 KiB) Viewed 4255 times
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #78 by angpsi » Sun Apr 28, 2019 4:17 pm

Δηλαδή κάτι σαν «Ανάστασιν Χριστού Θεασάμενοι, Προσκυνήσωμεν Άγιον Κύριον Ιησούν Τον Μόνον Αναμάρτητον»; Χρόνια πολλά Γιώργο και καλές ακροάσεις!
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #79 by angpsi » Thu May 16, 2019 2:28 pm

Λοιπόν, εν μέσω Μονάχου και λοιπών εξελίξεων, μαζί με τον Chris 1967 είχαμε την ευκαιρία να επισκεφτούμε τον πάντα φιλόξενο χώρο του Γιώργου και ν' ακούσουμε το σύστημά του μετά από τις πολύ ενδιαφέρουσες εξελίξεις που έχει περιγράψει παραπάνω. Προοιωνίζω τις εντυπώσεις μου λέγοντας ότι τόσο ο Χρήστος όσο κι εγώ στο τέλος παρακαλούσαμε τον Γιώργο να μείνουμε μέσα και να παραγγείλουμε ώστε να συνεχίσουμε την ακρόαση, αλλά ο καλός οικοδεσπότης είχε καρφωθεί στην ιδέα να βγούμε σε κοντινό μεζεδοπωλείο. Το ομολογουμένως εξαιρετικό φαγητό μας δοκίμασε μεσοβδομαδιάδικα (κρατούσαμε τα στομάχια μας όταν τελειώσαμε μέχρι και το επόμενο πρωί), ωστόσο εκείνο που έμεινε από την βραδιά ήταν η εξαιρετική πλέον ακουστική εντύπωση από το σύστημα του οικοδεσπότη.

Ως προς τα της ακρόασης, για μένα είχε πελώρια διαφορά προς το καλύτερο από την τελευταία φορά που το άκουσα. Σημειωτέον ότι εγώ είχα μείνει με το Rockna να έχει μόλις αναβαθιστεί σε Signature, και το Aurender και εκτελεί χρέη streamer. Προφανώς το σύστημα έχει βελτιωθεί σε περισσότερα των 2-3 σημείων, συν το ανανεωμένο/ξαναμετρημένο στησιμο των ηχείων συδυαστικά με τις νέες μπασοπαγίδες στους τοίχους, επομένως είναι σαν να το άκουγα από την αρχή.

Η πρώτη εντύπωση ήταν άμεση, νομίζω τόσο για μένα όσο και για τον Χρήστο: το σύστημα αποδίδει μια εξαιρετικά συμπαγή εικόνα, με ένα ακριβέστατο και σταθερότατο στήσιμο των οργάνων και των φωνών στον χώρο, και –το πλέον εντυπωσιακότερο όλων– ένα πρακτικά ολογραφικό κενό ανάμεσά τους. Αν ληφθεί υπ' όψη το μικρό μέγεθος του χώρου ακρόασης, η στερεοφωνική εικόνα έφτανε πραγματικά στο όριο μιας immersive (εμβυθιστικής;) πραγματικότητας! Και μάλιστα, παρ' ότι το σύστημα έχει στηθεί προφανώς στοχεύοντας στην κύρια θέση ακρόασης, το φαινόμενο γινόταν αντιληπτό ακόμα και σημαντικά έξω από τον άξονα. Χωρίς να ξέρω περισσότερα, η αίσθησή μου ήταν πως αυτή η πεντακάθαρη και αβίαστη σιωπή οφειλόταν πρωτίστως στα νέα τροφοδοτικά και τα διάφορα συναφή καλούδια και δευτερευόντως στην προσεγμένη ακουστική φροντίδα του χώρου, γιατί αλλιώς δεν βλέπω πώς το φαινόμενο να γίνεται αντιληπτό και off axis.

Ένα δεύτερο χαρακτηριστικό που μου έκανε εντύπωση ήταν το πόσο αβίαστα και χωρίς παραμορφώσεις έβγαινε ο ήχος ακόμα και από mp4 κομμάτια. Παίξαμε μια ευρεία γκάμα μουσικών επιλογών και ποτέ δεν πήραμε την εντύπωση ότι ακούγαμε κάτι άλλο από τα όσα είχε να δώσει το αρχείο. Από την άλλη, το όλο σύστημα υπερέβαινε το φαινόμενο του 'μεγεθυντικού φακού' που κάνουν τα ATC όταν βρίσκουν ατέλειες, κάτι που γινόταν αντιληπτό μόνο όταν ακούγαμε με κριτικό αυτί. Προσωπικά μπορούσα να απολαύσω την μουσική εύκολα και χωρίς τέτοιες έγνοιες, καθώς έβγαινε με ικανά περιθώρια headroom και ποτέ δεν μας δόθηκε η εντύπωση ότι το σύστημα θέλει να πάρει τα κομμάτια και να τα φτύσει. Ο Χρήστος ζήτησε μεγαλύτερη έκταση χαμηλά, ωστόσο για κάτι τέτοιο νομίζω πως θα χρειαζόταν αλλαγή των ηχείων ή ένα καλό sub. ;-) Φυσικά ο Χρήστος δεν είχε άδικο, έχουμε ακούσει και τα 150άρια της παρέας να κατεβαίνουν χαμηλά και υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Εδώ όμως νομίζω πως ερχόμαστε στο κομμάτι του ακουστικού treatment: με το δωμάτιο έξω από την εξίσωση, λογικά ακούγαμε στα φυσικά όρια των 50αριών του Γιώργου.

Θα αποφύγω να μιλήσω από την σκοπιά της ταχύτητας, του ρυθμού, της τονικότητας κ.λπ. γιατί το φαινόμενο της immersive πραγματικότητας επισκίασε κάθε επιμέρους συζήτηση για τα χαρακτηριστικά του ήχου. Προσωπικά δεν μπόρεσα να απομονώσω κάτι λάθος, όμως και τα δικά μου ακούσματα αναφοράς έρχονται από τα ATC SCM20sl μου: ως προς αυτό το ηχόχρωμα, το σύστημα του Γιώργου ήταν απολύτως συνεπές. Κατά τα λοιπά, το Rockna πλέον δεν έχει καμία σχέση με το Edition απ' όπου ξεκίνησε, όπως και με το –ίσως τότε άστρωτο;– Signature που είχα ακούσει με την αναβάθμιση των πλακετών. Σύμφωνα με τον Γιώργο, ένα σημαντικό ρόλο έχει παίξει και η αλλαγή από Aurender σε Melco. Ίσως να είναι έτσι, ωστόσο εμένα μου φάνηκε ότι το Rockna έχει βελτιωθεί πολύ από την τελευταία φορά που το άκουσα, κάτι που καταλαβαίνω πως είναι αναμενόμενο σε ladder dac. Θα είχε πλάκα να το ξανατρέξουμε δίπλα στο dac του Παναγιώτη για επιστημονικούς σκοπούς, ωστόσο επί του πρακτέου βρίσκω πως κάτι τέτοιο θα ήταν αχρείαστο: το παιδί παίζει καταπληκτική μουσική και με το κατάλληλο σύστημα ξέρει και πώς να το δείξει.

Κλείνω λέγοντας πως, εκτός από το προαναφερθέν sub (πάλι σε έξοδα θα σε βάλουμε φίλε!), έφυγα με την αίσθηση πως το σύστημα δεν έχει κάπου αλλού να πάει, εκτός βέβαια από τις όποιες βελτιώσεις του 0,0001% που μπορεί να πάρει εφόσον ο ιδιοκτήτης του συνεχίσει να ξοδεύεται παίζοντας με τα γνωστά πανάκριβα ψιλικά που μαστίζουν δίνουν ζωή στο χόμπι μας. Ο γενικός χαρακτήρας του συστήματος είναι πλέον εκεί, σταθερός, ακλόνητος, και γνωρίζοντας πώς να χαρίζει μια αξιοσημείωτη ακουστική εμπειρία.

Γιατί ρε φίλε δεν μας άκουγες όταν σου λέγαμε να παραγγείλουμε μέσα;

-------------------------------
Υ.Γ. Στα συμπληρωματικά, η πιο άμεση βελτίωση που θα έβλεπα είναι πια από την ψυχοακουστική σκοπιά. Υποσχέθηκα στον Γιώργο να του υποδείξω μερικές αισθητικές παρεμβάσεις, μόλις βρω χρόνο από το γράψιμό μου, ώστε να συμπληρωσει για το μάτι ό,τι κάνει το σύστημά του για το αυτί.
Άγγελος
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #80 by dapost » Thu May 16, 2019 6:15 pm

Ρε συ Αγγελε, βαλτος εισαι; χθες χαζευα αυτην την αγγελία. Ειναι ακριβο ομως.

Τωρα σχετικά με το συστημα του Γιωργου που ειχα τη χαρα και εγω να το απολαυσω για λιγο, εχω ξεκαθαρη πρόταση αναβάθμισης: τα νεα tweeters!

Λοιπον, επικοινωνησα με Σλοβενο και μου ειπε πως κανονισε την αναβαθμιση των ηχειων του, που εγινε απο τον Ben Lilly στη Λιουμπλιάνα. Τον εφεραν 3-4 κατοχοι για δυο μερες και εκτος του κοστους υλικων του πληρωσαν την αμοιβη του και μεταφορικά και διαμονή. Αντε να οργανωθούμε!
Δημήτρης

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register