Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ψηφιακή αναβαθμιση......

x.o.
Posts: 38
Joined: Sun Jan 07, 2018 6:49 pm

Ψηφιακή αναβαθμιση......

Unread post #1 by x.o. » Sun Aug 11, 2019 10:26 am

Καλημέρα καλοκαιριατικα.

Οι διακοπές του δεκαπεντάυγουστου έφεραν ένα καλό και ένα κακό. Καλό ΄είναι ο διαθέσιμος χρόνος για τον καθένα μας, και κακό το ότι οι αντιπροσωπείες έκλκεισαν για διακοπές. Ετσι από τον Ορφέα μου είπαν: κοίταξε , είμαστε που είμαστε κλειστά, να σου στείλουμε το dcs Bartok να ακούσεις και το στέλνεις πίσω μετά τις 20 που θια ανοίξουμε.
Ετσι λοιπό ήγρθε σπίτι το μηχάνημα και συνδέθηκε στο σύστημα (φωτο 1)[image][/image].
Οι συνδέσεις έγιναν με διαφορα καλώδια ψηφιακά και μη όπως audioquest, VDH, nordost viablue.
ΣΤο μηχάνημα το άκουσα τόσο σαν streamer όσο και συνδεδεμένο με τον υπολογιστή με usb . Ακόμη δοκίμασα την ακρόαση σκληρού δισκου 1ΤΒ κατευθείαν στην είσοδο usb του dac. τέλος το χρησιμοποίησα σαν dac με transport το dvd sony 999 es.
Συγκρ'ισεις έγιναν με τοβασικό ψηφιακό νσύστημα naim dac, naim streamer ND5XS, κασι εξωτερικά τροδοτικά για το καθένα. Επίσης χρησιμοποίησα το αγαπημένο Wadia 850, όπως τροποποιήθηκε με την αποσύνδεση του trasport του και τη χρήση του ωσαν dac αποκλειστικά.
Συμπεράσματα, το naim έδειξε την κλάση του παίζοντας εξαιρετικά μέχρι την ανάλυση 24/192 που υποστηρίζει στις SPDIF εισόδους του ΄ή στο streaming.
To ςαδια υποδεέστερο και από τους δύο ανταγωνιστές του, ενώ το DCS αισθητα ανώτερο και από τα δύο.
Βέβεια δεν περίμενα να ακούσω τρελλές διαφορές, αλλα αυτά πουτ ακουσα δικαιολογούν αλοίμονο την απόκλτησή του όταν και όπ[οτε γίνει αυτό οικονομ ικά δυνατό.
Συγκεκριμένα το dcs έδειξε μεγάλη ηχητική ομοιογένεια και αίσθητη συμμετοχής μου στα δρώμενα στην σκηνή τα υψηλά βελούδιναενω το χαμηλό όπως πρέπει σφικτό και γρήγορο.
Ο ήχοες πλησίασε το αγαπημ΄ένο μου αναλογικό χωρίς όμως να το φτάσει . Ιδιαίτερα μάλιστα που οι ακροάσεις έγιναν κυρίως από αντιγραφα δίσκων μου σε 24/192 η DSD 128, που ήταν διαθέσιμα για άμεση σύγκριση. Ο ήχος ήταν pol;y καλύτερος στο στριμινγκ από Nas, παρά από απο συνδεση με Η/Υ μέσω USB καλωδίου.
Σας ευχαριστ΄ω και συγνώμη για το σεντόνι.
Attachments
20180608_194035[1].jpg
20180608_194035[1].jpg (1.09 MiB) Viewed 4390 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ψηφιακή αναβαθμιση......

Unread post #2 by Dr Pan K » Sun Aug 11, 2019 1:32 pm

Μα σε εμάς αρέσουν τα σεντόνια..

Οπότε σκέφτεσαι να δώσεις τα Wadia και Naim και να κρατήσεις το dCS?
Παναγιώτης
x.o.
Posts: 38
Joined: Sun Jan 07, 2018 6:49 pm

Re: Ψηφιακή αναβαθμιση......

Unread post #3 by x.o. » Sun Aug 11, 2019 7:00 pm

Ναι, και μετρά από την ολοκλήρωση ο΄λων των δοκιμ΄ών και το αγαπημένο μ0υ cd (burmester 001), αλλά όχι τιοσο σιγουρα αυτό το τελευταίο
x.o.
Posts: 38
Joined: Sun Jan 07, 2018 6:49 pm

Re: Ψηφιακή αναβαθμιση......

Unread post #4 by x.o. » Thu Oct 22, 2020 8:17 pm

Καλησπέρα,
Μετά το bartok dac το οποίο φυσικά δεν έφυγε από το σπίτι, ηλθε και και το rossini clock στο σύστημα και έφυγαν τα εξαιρετικά naim. Πιστεύω πως πλησιάζω πλέον στο τέλος του ψηφιακού δρόμου (μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλα λογια να μην λες). H ηχητική διαφορά με την προσθήκη του ρολογιού ήταν απόλυτα ουσιώδης προσθέτοντας κάτι παραπάνω σε όλες τις παραμέτρους του ακούσματος (όχι χαοτικές διαφορές για κουρτίνες που έφυγαν και χαμένους ήχους που επανεμφανίστηκαν, αλλά μία ακουστή και μεστή βελτίωση παντού). Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν να φύγει και το cd player της Burmester και να εγκατασταθεί ένα transport scarlatti της DCS περασμένο μοντέλο βέβαια για οικονομικούς λόγους, αλλά με την εγγύηση της αντιπροσωπείας, Το αποτέλεσμα κάτι παραπάνω από ικανοποιητικό σε CD και SACD. Είναι ελαφρά χειρότερο από εγγραφές 24/192 και DSD 128, αλλά καλύτερο από οτιδήποτε έχω ακούσει μέχρι σήμερα υπο ελεγχόμενες συνθήκες (σπίτι μου, ή σε σπίτια φίλων). Βέβαια το αναλογικό κάστρο είναι ακόμα εδώ και υπερασπίζεται σθεναρά την μουσική μου ικανοποίηση έναντι των ψηφιακών εισβολέων.
Τέλος πάντων, αποδεικνύεται , κατά τη δική μου γνώμη βέβαια, ότι όλα τα format ήχου είναι ικανά [beer] να σου δώσουν την μουσική ικανοποίηση.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Ψηφιακή αναβαθμιση......

Unread post #5 by Chris1967 » Thu Oct 22, 2020 9:56 pm

[wavegreen] Καλοάκουστα όλα!!!!!!! [wavegreen]

Για μένα απολύτως αναμενόμενο το αποτέλεσμα συγνώμη κιόλας ποτέ δεν μου άρεσαν τα Naim Dac.

Αλήθεια πως και δεν δοκίμασες και το Rockna Wavedream που μας αρέσει πολύ εδώ στην παρέα?
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Ψηφιακή αναβαθμιση......

Unread post #6 by angpsi » Thu Oct 22, 2020 10:47 pm

Κι από μένα καλοάκουστα τα dCS, είναι μηχανήματα που δεν έχουν ποτέ αφήσει παραπονεμένο κανέναν (παρά μόνο το πορτοφόλι του). Πρόσφατα ζαχάρωνα ένα Debussy σε δεύτερο χέρι που ήταν σε ρεαλιστικό κόστος, όμως ο Ρουμάνος Rockna φαίνεται να κάνει γερό entry στην ίδια προσιτή κατηγορία τιμής.

Θα μ' ενδιέφερε πάρα πολύ να ακούσω κάποτε το dCS και στο δικό μου σύστημα, αλλά τρέμω μην την πατήσω όπως εσύ και κατακρεουργήσω τα οικονομικά μου!
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ψηφιακή αναβαθμιση......

Unread post #7 by Dr Pan K » Fri Oct 23, 2020 8:52 am

To Rossini μπορει να δωσει χρονισμο και στο πιο παλιο Scarlatti? Αν ναι εχεις κλεισει (λεμε τωρα). Πολυ καλες αγορες, συγχαρητήρια.
Παναγιώτης
x.o.
Posts: 38
Joined: Sun Jan 07, 2018 6:49 pm

Re: Ψηφιακή αναβαθμιση......

Unread post #8 by x.o. » Fri Oct 23, 2020 8:54 am

Καλημέρα,
όσον αφορά στα rockna ενω πραγματικά έχω διαβάσει εξαιρετικά σχόλια, πρέπει να λάβετε υπόψη ότι το μηχάνημα πρέπει να αποσταλεί στη Δράμα όπου κατοικώ και βρίσκεται και το σύστημα, προκειμένου να γίνουν οι απαραίτητες δοκιμές και συγκρίσεις, φίλε angpsi, το Debussy κατα τη γνώμη μου αποτελεί εξαιρετική αγορά ιδιαίτερα αν έχουν ενσωματωθεί οι δυνατότητες αναπαραγωγής αρχείων DSD 128. Παρά τα όσα λέγονται σε διάφορα fora Ελληνική και ξένα, για μένα προσωπικά η δυνατότητα ενος dac να αναπαράγει αρχεία DSD είναι σημαντική εφ όσον τόσο εγω όσο και η υπόλοιπη παρέα έχουμε αρκετούς σκληρούς δίσκους με αρχεία αυτής της ανάλυσης, και γενικά, η ηχητική διαφορά ακούγεται.
x.o.
Posts: 38
Joined: Sun Jan 07, 2018 6:49 pm

Re: Ψηφιακή αναβαθμιση......

Unread post #9 by x.o. » Fri Oct 23, 2020 8:56 am

Ναι το rossini δίνει χρονισμό και στο transport και αυτό γίνεται ορατό επειδή στην οθόνη του, ανάβει στην περίπτωση του σωστού χρονισμού η ενδειξη "sync"
x.o.
Posts: 38
Joined: Sun Jan 07, 2018 6:49 pm

Re: Ψηφιακή αναβαθμιση......

Unread post #10 by x.o. » Fri Oct 23, 2020 9:12 am

και μια φωτογραφια

ψηφιακα.jpg
ψηφιακα.jpg (831.45 KiB) Viewed 3361 times

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register