Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ήχος Εικόνα Show 2022

User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Ήχος Εικόνα Show 2022

Unread post #31 by Chris1967 » Sun Oct 23, 2022 12:40 pm

Technics INTERTECH

Πολλά και ενδιαφέροντα με τόνους vintage.

Δυστυχώς το δωμάτιο πολύ μικρό και πολύς κόσμος όπως αναμενόταν άλλωστε τα πικάπ SL1200 αποτελούν θρύλο και αντικείμενα πόθου για πολλούς Έλληνες.

Ο Σταμάτης είχε φέρει και το μπομπινόφωνο RS 1700 (αν δεν απατώμαι) του που έπαιζε με τον SU-G700M2 και απο κάτω το πολυεργαελείο SL-G700 και από πάνω το SL-1200G . Τα ηχεία δεν είμαι σίγουρος μάλλον τα SB-G90M2.

Δεν μπόρεσα να καθίσω να ακούσω αλλά ο ήχος μου φάνηκε σωστός. Επίσης δεν μπόρεσα να βγάλω φωτογραφίες άλλες λόγω πολυκοσμίας.

IMG_20221022_111801.jpg
IMG_20221022_111801.jpg (512.4 KiB) Viewed 1445 times
Χρήστος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Ήχος Εικόνα Show 2022

Unread post #32 by Chris1967 » Sun Oct 23, 2022 12:57 pm

Audio Soul Ultra

Δεν είχαν κάποιο σύστημα με ηχεία να παίζει. Τα 3 ATC της SCM σειράς ήταν στατικά, όπως και ο
SIA2-150 ενισχυτής.

Τα ακουστικά επίσης περιορισμένα Μόνο ένα ζευγάρι Audeze, Ένας Violectric DHA V590 MK2 (μάλλον), και το Aqua La Voce.

Εντύπωση μου έκανε το OB4 της Teenage Engineering που έγραψε ό Άγγελος πιο πάνω.

Στον πάνω όροφο τα προϊόντα IFI κι εκεί ψιλοχαμός δεν τράβηξε φωτογραφίες λόγω πολυκοσμίας.

Τα παιδιά σίγουρα κατάλαβαν τους περιορισμούς των χώρων και αποφάσισαν να μην αποτολμήσουν δικάναλες ακροάσεις.

IMG_20221022_113403.jpg
IMG_20221022_113403.jpg (466.8 KiB) Viewed 1445 times
IMG_20221022_113427.jpg
IMG_20221022_113427.jpg (537.05 KiB) Viewed 1445 times
Χρήστος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Ήχος Εικόνα Show 2022

Unread post #33 by Chris1967 » Sun Oct 23, 2022 1:16 pm

Αυτά λοιπόν από μένα για την έκθεση έκανα ότι μπορούσα στο μικρό χρόνο που είχα (και προσοχής αποφυγής πολυκοσμίας λόγω πανδημίας).

Γενικά δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος από την έκθεση και από άποψη κτιριακού αλλά και ότι δεν είχε μεγάλο αριθμό εκθετών.

Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολα τα πράγματα χαμηλότεροι οι τζίροι, αλλά εγώ θα ήθελα να δω πιο πολλά μικρότερα και εξυπνότερα στημένα συστήματα, κάποιες προσπάθειες να αντιμετωπιστεί ο κακός χώρος που και αυτό μπορεί να προωθηθεί και σαν προϊόν.

Είδα κάπως μια βαρεμάρα και κάπως σαν αγγαρεία (αυτό αποκόμισα να με συγχωρείτε είναι απλά η γνώμη μου δεν κατηγορώ κανέναν) ενώ τώρα είναι η περίοδος μεγαλύτερης προσπάθειας για αυτό που είπα πιο πάνω για φτηνότερα συστήματα που παίζουν σωστά.

Τι να το κάνω εγώ το phono της Phasemation που κάνει 35.000 ευρώ και παίζει θεϊκά εκτός από το να λέω ότι είναι ένα φανταστικό προϊόν ένα άπιαστο όνειρο για εμάς του κοινούς θνητούς. Δεν λέω ήταν και το καλύτερο δωμάτιο αυτό και ο αντιπρόσωπος έκανε τα αδύνατα δυνατά στον μικρό χώρο(και είχε και μικρότερο σύστημα που έπαιζε σωστά), αλλά πόσο πιο ενδιαφέρον θα ήταν να είχαμε πολλά συστήματα σε τιμές προσιτές που θα εντυπωσίαζαν. Και πάλι δεν είναι αιχμές προς πρόσωπα ή εταιρίες και μηχανήματα είναι απλ΄΄α οι σκέψεις μου.

Τέλος πάντων ας μην είμαστε και πλεονέκτες ίσως από το τίποτα κάτι είναι και αυτό στις δυσκολίες που έχει η χώρα μας και όχι μόνο.
Χρήστος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Ήχος Εικόνα Show 2022

Unread post #34 by DomieMic65 » Sun Oct 23, 2022 4:45 pm

Καλά μιλάμε το ξέχασα τελείως πως ήταν η έκθεση αυτό το ΣΚ…. :oops: :-? :-(
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Ήχος Εικόνα Show 2022

Unread post #35 by andreasecon » Sun Oct 23, 2022 8:12 pm

By far η χειρότερη έκθεση που έχω πάει …. Οι χώροι επιεικώς απαράδεκτοι διάσπαρτα δωμάτια πολύ μικρά, καμία ατμόσφαιρα κρίμα για μια χώρα που τα τελευταία χρόνια έχει βγάλει πολλούς κατασκευαστές που πρωταγωνιστούν διεθνώς.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Ήχος Εικόνα Show 2022

Unread post #36 by angpsi » Mon Oct 24, 2022 7:07 pm

Chris1967 wrote:(...)
Τέλος πάντων ας μην είμαστε και πλεονέκτες ίσως από το τίποτα κάτι είναι και αυτό στις δυσκολίες που έχει η χώρα μας και όχι μόνο.

Λοιπόν, έχω την αντίθετη άποψη. Πιστεύω πως αν οι εκθέτες θεωρούν πως η αγορά έχει πέσει και ότι με αυτούς τους όρους η συμμετοχή τους στην έκθεση μπορεί να είναι και αγγαρεία, τότε με τη συμπεριφορά τους είναι και οι ίδιοι υπαίτιοι για την κατάσταση αυτή. Πόσο δύσκολο θα ήταν να βάλουν όλοι πλάτη―και αν χρειαστεί να βοηθήσουν ο ένας τον άλλον―για να στήσουν με έξυπνο τρόπο σωστά συστήματα για τους διαθέσιμους χώρους και τους περιορισμούς τους, δίνοντας όλοι μαζί το στίγμα τους για εμάς τους υπόλοιπους; Μπορεί η αγορά μας να μην είναι Αμερική ή Κίνα, όμως το ενδιαφέρον του κόσμου ήταν έστω για μια φορά στο χρόνο εκεί στο ξενοδοχείο και ήταν στην ευχέρεια όλων των εκθετών μαζί να τους βάλουν ξανά στο κόλπο.

Εν τω μεταξύ, κατά το δεύτερο πέρασμα που έκανα είδα και αρκετά παιδιά μικρής ηλικίας να περιεργάζονται τα εκθέματα. Ακόμα κι αν δεν είχαν τα 100-500€ ή τα 3-30Κ (ή ακόμα και 100Κ;) για να αγοράσουν κάτι από τους εκθέτες, δεν θα ήταν μεγάλο όφελος για όλους μας αν κάποια από αυτά κολλούσαν το μικρόβιο ακούγοντας όμορφες μουσικές αντί για κοσιουμεράδικα προϊόντα, κακόηχες φαντασμαγορίες, ή στατικές επιδείξεις;

Θυμάμαι άλλωστε πως κι εγώ κάπως έτσι βρήκα τον δρόμο μου στο χόμπι: μετά από αρκετό καιρό ανάγνωσης των γνωστών περιοδικών, αξιώθηκα να πάω στην αντίστοιχη hi-end έκθεση και να τα δω τα μηχανήματα από κοντά. Εκεί βρέθηκα μπροστά σε ένα εξαιρετικά καλοστημένο σύστημα―αν θυμάμαι σωστά ήταν με Metronome, YBA και τα παλιά Sonus Faber―και κάθισα να ακούσω μουσική. Δεν είχα ούτε κατά διάνοια τα λεφτά που χρειαζόταν για να το αποκτήσω, όμως εκείνη την ημέρα δεν είδα κανένα άλλο δωμάτιο: πέρασα γύρω στη μία ώρα καθισμένος στο ίδιο σύστημα να ακούω μουσική.

Η έκθεση έκλεισε, αλλά η σχέση μου με το HiEnd μόλις είχε ξεκινήσει.

Δεν θα ήταν λοιπόν ωφέλιμο να καθίσουν μαζί οι άνθρωποι του χώρου και να κάνουν αυτό το πολυπόθητο reset μπας και ζεσταθεί εκ νέου η αγορά για όλους;
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ήχος Εικόνα Show 2022

Unread post #37 by Dr Pan K » Tue Oct 25, 2022 12:07 pm

οποτε καθε περυσι και καλύτερα..

High End η εκθεση δεν ειχε με εξαιρεση κανα 2 προιοντα σε κατα τ αλλα αδιαφορα συστηματα. HiFi ειχε και αυτο στατικό ή προσαρμοσμενο στις αναγκες των home theater.

Μια αλλη παρατηρηση, οι Ελληνες κατασκευαστες αφου κανουν την προσπαθεια να κατεβουν ας το εκαναν τουλαχιστον αξιοπρεπώς, με σωστα συνοδα για την κατηγορια τιμης των προϊόντων τους.
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Ήχος Εικόνα Show 2022

Unread post #38 by kostas6a3 » Wed Oct 26, 2022 1:55 pm

Το τι ακούσα, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, αν και το περιβάλλον ήταν τέτοιο που με απωθούσε.
Θα σταθώ, σαν περίεργος που είμαι, σε κάτι που μου έκανε αλγεινή εντύπωση.
Αναγκάστηκα να πάω για δεύτερη φορά για το λόγο που θα σας πω πιο κάτω.
Άνοιγε λοιπόν η έκθεση 09:30. Μένω κοντά και σκέφτηκα "ας πάω νωρίς για να βρω να σταθμεύσω εύκολα".
09:45 τα μισά και πλέον δωμάτια κλειστά με επισκέπτες να περιμένουν έξω.
Κανένας λοιπόν ΣΕΒΑΣΜΟΣ προς τους "υποψήφιους καταναλώτες" από μέρους των εκθετών.
Τι και αν ανοίγουμε 09;30, Κυριακή είναι, άσε τους γραφικούς να περιμένουν. (αλλιώς ήθελα να το γράψω.....ο νοών νοείτω).

Πήγα λοιπόν δεύτερη φορά προκειμένου να δώσω τα δύο καλώδια ρεύματος που είχα αγοράσει πριν 1,5 περίπου χρόνο από τον κ. Μάμαλο (http://mamalos.gr/) για αναβάθμιση.
Τον είχα βρει την προηγούμενη και στη συζήτηση που είχαμε από μόνος του μου πρότεινε να του πάω τα Electron 22 για κάποια αναβάθμιση που τους κάνει ΧΩΡΙΣ επιπλέον κόστος.
Νομίζω ότι τέτοιες ενέργειες πρέπει να επικροτούνται.
Κώστας

Return to “Audio Shows”



Login · Register