Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

HXOS EIKONA SHOW 2018

Κώστας Γκαβάκος
Posts: 72
Joined: Sat Apr 30, 2016 7:23 pm

Re: HXOS EIKONA SHOW 2018

Unread post #61 by Κώστας Γκαβάκος » Tue Nov 27, 2018 12:24 am

Dr Pan K wrote:
TAD - Conrad Johnson - Kuzma


Ενα απο τα καλύτερα ηχεια του κοσμου, παροτι το σχεδιο ειναι πια αρκετων ετων. Στο μπόι του παραμένει μαλλον αξεπέραστο, με σωστή οδήγηση (οπως το εχουμε ακουσει επαναλληλημενα στο Μοναχο, δλδ με τα απίθανα solid state ενισχυτικα της TAD) απλα παίρνει κεφαλια, θερίζει, σπέρνει κτλ κτλ κτλ. Αν ειχα την οικονομικη ανεση θα το σκεφτομουν πολυ σοβαρα για αντικαταστάτη των ATC 100. Με τους CJ στην οδηγηση δεν έδειξε ολες τις αρετες του αλλα και παλι έπαιξε για την κορυφαια τριάδα της έκθεσης.

Ειδαμε και τον νεο, μεσαιας κατηγοριας πικαπ του Kuzma, με τον απλοποιημενο 4point 9 (πακετο στα 10.500ευρω) και την κεφαλη Carr 50.

DSC00966.JPG


DSC00967.JPG


DSC00969.JPG


DSC00971.JPG


DSC00973.JPG


O φιλος Τηλεμαχος Κατσενης ποζαρει με το βραβειο που απεσπασε προσφατα.
DSC00975.JPG


Αν και δεν άκουσα πολλά συστήματα, στο δωμάτιο της Golden Acoustics άκουσα έναν από τους καλύτερους ήχους που έχω ακούσει σε μικρό δωμάτιο. Έπαιζε ένα βινύλιο της Erato με τον Gardiner σε Handel στο παραγνωρισμένο έργο <l' Allegro il Penserososo ed il moderato>. Έπαιζε τόσο ωραία που αν και το έχω σε άυλο σκέπτομαι να το πάρω και σε βινύλιο.

Όπως πάντα άριστη η παρουσίαση από τον Παναγιώτη. Θέλω μόνο να τον ερωτήσω αν έχει ακούσει και το Reference one floor standing της TAD και πως ακούγεται σε σχέση με το Compact reference one που ακούσαμε στη έκθεση (αν και η τιμή του μικρού ήταν απαγορευτική).
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: HXOS EIKONA SHOW 2018

Unread post #62 by Dr Pan K » Tue Nov 27, 2018 1:51 am

Κώστα έχω ακούσει όλα τα τρέχοντα μοντέλα της TAD, και μάλιστα παρέα με τον σχεδιαστή που είναι και φίλος. Τα δύο μοντέλα δαπέδου είναι και αυτά εξαιρετικά, ειδικά το μεγάλο είναι καταιγιστικό σε κλασσική μουσική. Αλλά και με το βάσης μια χαρά θα κάλυπτες το σαλονι σου. Στο Μόναχο το μικρό που ακούσαμε και στην Αθήνα έχει παίξει στο μεγαλύτερο δωματιο της έκθεσης (πολύ πάνω από 100μ2) και το γέμιζε με άνεση, τόσο που αναρωτιούνται όλοι τι ξέρουν στην TAD που οι άλλοι αγνοούν.

Αν τα πάρεις ετοιμάσου να με φιλοξενήσεις...

Υγ Άσχετο με την έκθεση μας, η TAD μετά τον Andrew κυκλοφόρησε και νέα σχέδια (ενός Ιάπωνα) τα οποία συνεχίζουν να βασίζονται επάνω στις ίδιες σχεδιαστικές αρχές (coaxial mid/tweeter, έξυπνο bass reflex, σοβαρή καμπίνα) αλλά σε μικρότερες διαστάσεις. Κανένα δεν είναι πραγματικά φτηνό αλλά όλα παίζουν πολύ καλά.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: HXOS EIKONA SHOW 2018

Unread post #63 by Dr Pan K » Tue Nov 27, 2018 12:51 pm

Στην επίσημη ανακοίνωση του περιοδικού Ήχος διάβασα ότι η προσέλευση ήταν 3.500 επισκέπτες. Ειλικρινά δεν ξέρω πώς βγαίνουν αυτά τα νούμερα..
Παναγιώτης
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: HXOS EIKONA SHOW 2018

Unread post #64 by dapost » Tue Nov 27, 2018 9:11 pm

+1 και απο μενα για το μικρο ΤΑD. Τα ειχε ολα. Και περισσοτερα. Π.χ. ειχε βαθος, ακουγες το reverb οπως σε πολυ πολυ λιγα ηχεια.
Δημήτρης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: HXOS EIKONA SHOW 2018

Unread post #65 by DomieMic65 » Tue Nov 27, 2018 11:47 pm

Το έχω γράψει πολλές φορές αλλά άλλη μια δεν βλάπτει μπορεί το σύμπαν .... ξέρετε.... τα TAD είναι τα ηχεία των ονείρων μου.
Από τότε που τα είχα ακούσει πριν πολλά χρόνια σε έκθεση....
Μάλλον θέλουν κάτι διαφορετικό από τα CJ (όχι πως έπαιζαν άσχημα προς Θεού) ... αλλά έδειξαν τι μπορούν να κάνουν όπως κ να έχει.

Το δωμάτιο της South Sounds είχε όπως κάθε φορά πάρα πολύ ωραίο ήχο και φέτος. Είχε πολύ ενδιαφέρον το «πείραμα» με/χωρίς clamp στο VPI. Άκουσα την γνωστή σουίτα βασισμένη στα θέματα της Καρμεν. Υπήρχαν πολύ καλές χροιές δυναμισμός και εικόνα. Πολλά μπράβο...

Συμφωνώ με τον Παναγιώτη για το δωμάτιο με τους Jadis. Πολύ καλό αποτέλεσμα.

Τα Spendor και τα Harbeth έδειξαν ότι παραμένουν κλασικές αξίες!

Μακάρι να μπορούσα να είμαι μαζί σας το Σάββατο αλλά δεν ήταν δυνατο δυστυχώς και την Κυριακή για άλλη μια φορά ήμουν λίγο στο τρέξιμο.
Μακάρι του χρόνου να έχουμε έκθεση και να είναι μεγαλύτερης έκτασης και καλύτερης ποιότητας!
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: HXOS EIKONA SHOW 2018

Unread post #66 by Grandpa » Wed Nov 28, 2018 9:01 am

Dr Pan K wrote:Στην επίσημη ανακοίνωση του περιοδικού Ήχος διάβασα ότι η προσέλευση ήταν 3.500 επισκέπτες. Ειλικρινά δεν ξέρω πώς βγαίνουν αυτά τα νούμερα..

Παντως Σαββατο 12.00-14.00 που ημουν τουλαχιστον 500 ατομα γυροφερναν τους χωρους. Αρα, αναλογικα, βγαινει το νουμερο.
Εντυπωσεις; σχεδον ...παζαρισιες με ελαχιστες εξαιρεσεις: της south sound (απο τις πραγματικα σοβαρες αιθουσες), των Τσακιριδαιων, του Ορφεα μεNaim - Audio Physics, και ισως κανα δυο ακομη. Αντιθετα κακιστη εντυπωση μου εκαναν: τα Harbeth μου ετσι οπως τα επαιζε ο ιδιοτυπος (μα συμπαθεστατος, κατ' εμε) αντπροσωπος, ο Ορφεας που ειχε τα Projects μεσα στα κουτια τους, και το "χυμα ολα" ή "φυρδην μιγδην" της Athens Pro εντος γηπεδου.
Απαιτειται διαφορετικη αντιμετωπιση απο ολους, η εκθεση ΕΙΝΑΙ απαραιτητη και αναγκαια για/σε ολους. Ο μονος που δεν την εχει αναγκη ειναι ο ΗΧΟΣ (το περιοδικο).
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: HXOS EIKONA SHOW 2018

Unread post #67 by Dr Pan K » Wed Nov 28, 2018 9:24 am

Τα 500 άτομα που ήταν μέσα στις 14.00 ήταν κατά 90% τα ίδια που μπήκαν το πρωί και σαν και την παρέα μας ξαναμπήκαν κάποια στιγμή μετά το μεσημεριανό γεύμα. Αν μου έλεγαν ότι οι επισκέπτες ήταν στο συνολο των 2 ημερών 1500 και παλι δεν θα το πίστευα. Είχαμε 30 δωμάτια; και 500 σημαίνει 15 ταυτόχρονα μέσα σε κάθε δωμάτιο + άλλοι 50 στους διαδρόμους, πράγμα μάλλον δύσκολο. Για να δώσω ένα σημείο σύγκρισης στο Μόναχο (μεγαλύτερη έκθεση του κόσμου με έκταση μεγαλύτερη από το ξενοδοχείο ολόκληρο, διάρκειας 4 ημερών και με πολλά δωμάτια που ξεπερνούν τα 80μ2, με ενιαίο ισόγειο σαν το Ελ.Βενιζελος) κόβουν 17.000 εισιτήρια Και εμείς κάναμε 3.500;

Και ο ήχος την χρειάζεται παρά πολύ την έκθεση καθώς από αυτήν βγαίνουν τα χρήματα της χρονιάς ολόκληρης. Το καθεαυτό περιοδικό δεν αποδίδει ουσιαστικο κέρδος. Να υπενθυμίσω ότι το περιοδικο του Πορφυρίου έκλεισε όταν σταμάτησε η έκθεση. Ο Φωτιάδης, ευτυχώς για αυτόν, έχει τα EISA awards που τον κρατάνε οικονομικά ζωντανό παράλληλα με την έκθεση.

Σε αυτό που θα συμφωνήσω, και κάπου το έχω αναφέρει ήδη, είναι η αίσθηση παζαριού και όχι έκθεσης όπως τις βλέπουμε στο εξωτερικό. Στην Ελλάδα οι περισσότεροι είναι εισαγωγείς και ταυτόχρονα λιανεμποροι, άρα παρουσιάζουν ότι οι ίδιοι εισάγουν. Δεν παίρνουν εύκολα από τον δίπλα ένα ενισχυτικό για να ταιριάξουν με το ηχείο τους.. Και φέρνουν ολόκληρο το μαγαζί, το στήνουν επάνω σε τραπέζια και μέσα σε βιτρίνες με την ελπίδα ότι κάποιος θα αγορασει το καλωδιο που του λείπει, το DAC που είχε μπροστά του κτλ. Τέτοιες πωλήσεις γίνονται αλλά είναι ελάχιστες, πόσους είδατε με τσάντες στα χερια;
Παναγιώτης
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: HXOS EIKONA SHOW 2018

Unread post #68 by Grandpa » Wed Nov 28, 2018 1:48 pm

Δε νομοζω οτι αναφερθηκε σε 3500 εισιτηρια, μα σε παρουσιες. Εγω πχ ουτε εισιτηριο πληρωσα ουτε προσκληση εδειξα. Περι των οικονομικων του ΗΧΟΥ με τα της εκθεσης δεν τα ξερω...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: HXOS EIKONA SHOW 2018

Unread post #69 by Dr Pan K » Wed Nov 28, 2018 2:11 pm

Ναι, και εγώ σε παρουσίες αναφέρομαι. Οι Γερμανοί, Πολωνοί και λοιποί διοργανωτές που είναι πολύ τυπικοί μιλούν για επισκέπτες αλλά τους διαχωρίζουν σε επαγγελματίες, εκθέτες, δημοσιογράφους κτλ. Δεδομένου ότι κάποιοι μπαίνουν "ετσι" ενω κάποιοι πληρώνουν είναι δύσκολο ακόμα και για τους διοργανωτές να έχουν ακριβή εικόνα του αριθμού των επισκεπτών, εξ ου και η γενικότητα των 3500. Στην Γερμανία πχ όταν μου στέλνουν τον απολογισμό είναι του τύπου 17.389 επισκέπτες, 467 δημοσιογράφοι, τόσοι εκθέτες, τόσο δωμάτια, τα πάντα με απόλυτη ακρίβεια. Επίσης αναφέρουν και διακυμάνσεις, αν πχ κάνει καλό καιρό το ΣΚ έχουν μείωση της τάξης του 5-10% γιατί οι οικογένειες προτιμούν να πάνε βόλτα στα πάρκα. Αν βρέχει γίνετε το αδιαχώρητο.

Όποιος και να είναι τελικά ο αριθμός των επισκεπτών νομίζω πως η γενικότερη εντύπωση είναι ότι η έκθεση ήταν υποτονική και πως ισχύει το κάθε πέρυσι και καλύτερα.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: HXOS EIKONA SHOW 2018

Unread post #70 by angpsi » Thu Nov 29, 2018 12:15 pm

Σε κάθε περίπτωση όμως θα ήταν κρίμα –πραγματικά δεν μπορώ να το φανταστώ– να πάψει να υφίσταται έστω μια έκθεση Hi-end Audio. Όπως και πέρισυ, έτσι και φέτος ήταν μια ακόμα καλή αφορμή να δούμε φίλους και να ακούσουμε μουσική, έστω και με τους περιορισμούς των δωματίων κ.λπ.

Προσωπικά χαρηκα που μετά από το φαΐ ένιωσα αβίαστα την ανάγκη να ξαναμπώ και να ακούσω κάποια πράγματα εκ νέου. Ομολογουμένως η αίσθηση παζαριού υπήρχε, ωστόσο τα ένα-δυο καλοστημένα συστήματα (ίσως και 3-4) μου χάρισαν μεγάλη απόλαυση. Για μένα μακράν του δευτέρου μου άρεσε το σύστημα με τα Wilson SashaDAW, Burmester, dCS, και TechDAS, έπαιζαν καλά ακόμα και μέσα από το βίντεο που τράβηξα με το κινητό! Επίσης, θα ήθελα πολύ κάποια στιγμή να ακούσω τα TAD σε μεγάλο δωμάτιο.
Άγγελος

Return to “Audio Shows”



Login · Register