Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #51 by Grandpa » Sun May 20, 2018 9:01 pm

Dr Pan K wrote:9W η 300Β δεν βγάζει. 6.5 με 7 και ας λένε ότι θέλουν. Άρα headroom δεν έχεις(και δεν θα έχεις ούτε με 20) και από έλεγχο με τριοδο το αφήνουμε.

Οι λάμπες που συζητάμε είναι πιο πολύ προς το push pull με άνω των 50 Watt ισχύ και πιστεύω πως ένα εύκολο κρος θα το κουμανταρουν.

Ο Αιολος των 35w το κουμανταρει, αλλα, οπως αναρωτηθηκα, ειναι η πληρης αξιοποιηση ;΄Ο Αλαν Σω λεει "ΟΧΙ"
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #52 by Dr Pan K » Sun May 20, 2018 9:06 pm

Εχω ενα φιλο που οδηγεί τα ATC40 με Copland 405 και είναι πανευτυχής. Εγώ τα ίδια τα έπαιζα με τον ASR..Το έχω ακούσει το σύστημα του και δεν παίζει άσχημα αλλά το απόλυτο σίγουρα δεν το έχει. Ξαναλέω όμως, είναι πανευτυχής..
Παναγιώτης
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #53 by Grandpa » Sun May 20, 2018 9:45 pm

Και τυχερος ... γιατι δεν εμπλεξε και δεν ψαχνεται για το (δηθεν; ) καλυτερο
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #54 by Dr Pan K » Sun May 20, 2018 10:12 pm

Grandpa wrote:Και τυχερος ... γιατι δεν εμπλεξε και δεν ψαχνεται για το (δηθεν; ) καλυτερο


Δεν θα έλεγα το καλύτερο "δηθεν". Ούτε και ο ιδιος θεωρούσε ότι δεν υφίστανται καλύτεροι ενισχυτές αλλά του αρέσει αυτό που ακούει και του αρκεί. Αν και εσύ είσαι χαρούμενος με το αποτέλεσμα των Τσακιρηδεων το τι λέει ο Σω και ο καθένας μας περνάει σε δεύτερη μοίρα
Παναγιώτης
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #55 by Grandpa » Sun May 20, 2018 10:20 pm

Tον Αιολο δεν μπορω να τον ακουσω εδω μεσα - στον Μιχαλη επαιζε καλα αλλα πρωτον, ακουσα λιγο χρονο και δευτερον σε χωρο φροντισμενο. Πως θα ακουσθει εδω αναμεσα σε καναπεδες, πολυθρονες, τραπεζια... μηπως θα χαθουν ολα;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #56 by Dr Pan K » Sun May 20, 2018 10:28 pm

Αν σε ενδιαφέρει καινούργιος ο Άιολος ειμαι βέβαιος ότι οι αφοι Τσακιριδη θα σου δανειζαν εναν για δοκιμή.

Επίσης σε παραπλήσια κατηγορία και πάντα made in Greece θα σκεφτόμουν και τον ολοκληρωμένο της Lab12 (και εδώ υπάρχει δυνατότητα δοκιμής κατ' οικον)
Παναγιώτης
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #57 by Grandpa » Sun May 20, 2018 10:55 pm

Οι Τσακ στελνουν επαρχια, για Lab12 δεν ξερω
MILES
Posts: 167
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #58 by MILES » Sun May 20, 2018 11:48 pm

Βαγγέλη όπως σου είπα (και άκουσες και ο ίδιος) σπίτι μου, ο Αίολος οδηγεί αξιοπρεπέστατα τα Harbeth ειδικά με τις ΚΤ150 που φοράει. Φυσικά ο CAT τα οδηγεί πολύ καλύτερα αλλά μη ξεχνάς ότι έχει 24.000€ και έπαιζε μαζί με ένα προ αξίας 9.000€.

Δε νομίζεις ότι είναι φυσικό το ηχείο να παίζει καλύτερα με το συνδυασμό αυτό?? Όλα είναι σεχτικά, αυτό όμως που έχει σημασία είναι ότι το ηχείο έχει αρκετά μεγάλες δυνατότητες και μπορείς να το αξιοποιήσεις αν φυσικά αντέχει η τσέπη σου.

Τώρα σχετικά με το χώρο, όντως ο δικός μου είναι φροντισμένος. Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με την δυνατότητα οδήγησης του ηχείου παρά μόνο με το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα.
Αν ο χώρος σου έχει πρόβλημα και τον CAT να πάρεις, πάλι θα ακούς το πρόβλημα του χώρου.

Μη φοβάσαι λοιπόν τις λάμπες και άσε τον Σω να λέει ότι θέλει. Εσύ να ακούς τι σου λένε τα αυτιά σου.
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #59 by Jim » Wed May 23, 2018 12:11 pm

τα τελευταία χρόνια ζω με harbeth, ξεκίνησα με τα c7es3 και τώρα έχω τα shl5+

τα έχω οδηγήσει με διάφορους ενισχυτές και έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι στον χώρο μου, στα αυτιά μου και στα γούστα μου ταιριάζει περισσότερο ένας καλός τρανζιστοράτος ενισχυτής άνω των 100 w....
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #60 by Grandpa » Wed May 23, 2018 2:25 pm

Δοκιμαζω αποψε leema tucana ii..

Return to “Ηχεία”



Login · Register