Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Subwoofer ανοιχτής μπάφλας (open-baffle)

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1315
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Subwoofer ανοιχτής μπάφλας (open-baffle)

Unread post #1 by pankon » Sun May 24, 2020 6:13 pm

Επειδή μείναμε όλοι πολύ καιρό μέσα, είπα λοιπόν να δοκιμάσουμε να "βγούμε από το κουτί"... :lol:

Αργία μήτηρ πάσης κακίας, οπότε...

...παράγγειλα τα εξαρτήματα για ένα open-baffle subwoofer, το οποίο αποτελείται από 2 μεγάφωνα 12" με servo-control. Ο ενισχυτής είναι της Rythmik (A370PEQ). Και στο δρομο είναι και οι τάβλες για την καμπίνα (σε flatpack).

Υποτίθεται ότι το τελικό αποτέλεσμα θα είναι κάτι τέτοιο...

image.php-3.jpeg
image.php-3.jpeg (32.6 KiB) Viewed 3680 times


image.php-4.jpeg
image.php-4.jpeg (39.4 KiB) Viewed 3680 times


Έχουμε κανένα μερακλή μαραγκό, που μπορεί να μας βοηθήσει λίγο με τις κολλήσεις;

Εννοείται ότι μόλις ολοκληρωθεί η κατασκευή, και υπό την προϋπόθεση ότι θα παίζει το subwoofer, θα γράψουμε κι εντυπώσεις... (Τα Falcon LS3/5a περιμένουν με αγωνία)
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Subwoofer ανοιχτής μπάφλας (open-baffle)

Unread post #2 by AthanasiosL » Tue May 26, 2020 11:14 pm

Παναγιώτη είναι εύκολη κατασκευή αυτή γιατί δεν την κάνεις μόνος σου? Αλλιώς σε οποιονδήποτε μαραγκό της γειτονιάς θα έλεγα...
platon
Posts: 93
Joined: Mon Apr 18, 2016 9:35 am

Re: Subwoofer ανοιχτής μπάφλας (open-baffle)

Unread post #3 by platon » Fri May 29, 2020 10:42 pm

Πιο δύσκολο είναι το βάψιμο παρά το κόλλημα των ξύλων, οπως λεει πιο πανω και ο Θανάσης.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1315
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Subwoofer ανοιχτής μπάφλας (open-baffle)

Unread post #4 by pankon » Fri May 29, 2020 10:52 pm

AthanasiosL wrote:Παναγιώτη είναι εύκολη κατασκευή αυτή γιατί δεν την κάνεις μόνος σου? Αλλιώς σε οποιονδήποτε μαραγκό της γειτονιάς θα έλεγα...


Σάκη,

εκείνο που με αγχώνει κάπως είναι ότι δεν έχω σφικτήρες για να δέσω καλά την καμπίνα, ώσπου να πήξει η κόλλα. Μπορεί να κάνω μια προσπάθεια, θα δούμε. Το μόνο που δεν πήρα είναι το ηχοαπορροφητικό υλικό, που ο Danny της GR-research ονομάζει "NoRez". Είπα ότι μάλλον θα μπορούσα να βρω κάτι αντιστοιχο εδώ και να μην χρειαστεί να το φέρω από Αμερική, όπως τα μεγάφωνα και τον ενισχυτή...

Τα παιδία παίζει...
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1315
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Subwoofer ανοιχτής μπάφλας (open-baffle)

Unread post #5 by pankon » Fri May 29, 2020 10:58 pm

platon wrote:Πιο δύσκολο είναι το βάψιμο παρά το κόλλημα των ξύλων, οπως λεει πιο πανω και ο Θανάσης.


Κάποια στιγμή θα έρθει η ώρα να τα βάψω. Εκείνο που με κάνει να αναρωτιέμαι είναι αν θα "παίξουν" με τα Falcon LS3/5a. Οι επαείωντες δεν είναι και πολύ σίγουροι, αλλά το αποτέλεσμα θα δείξει...
platon
Posts: 93
Joined: Mon Apr 18, 2016 9:35 am

Re: Subwoofer ανοιχτής μπάφλας (open-baffle)

Unread post #6 by platon » Sat May 30, 2020 9:28 am

Το κλειδί ειναι στο "δεσιμο" του σαμπ με τους δορυφορους. Τοποθετηση του σαμπ σε σχεση με τον πισω (κυριως) τοιχο.
Συχνοτητας κρος και αν χρειαστεί delay.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1315
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Subwoofer ανοιχτής μπάφλας (open-baffle)

Unread post #7 by pankon » Sat May 30, 2020 9:51 am

platon wrote:Το κλειδί ειναι στο "δεσιμο" του σαμπ με τους δορυφορους. Τοποθετηση του σαμπ σε σχεση με τον πισω (κυριως) τοιχο.
Συχνοτητας κρος και αν χρειαστεί delay.


Εγώ τυχαίνει να είμαι οπαδός της nearfield ακρόασης και ως ακ τούτου τα ηχεία τα έχω πολύ κοντά στη θέση ακρόασης και πολύ μακριά από τον πίσω (μπροστά) τοίχο. Το ίδιο θα κάνω και για το sub, το οποίο μάλλον το βλέπω τοποθετημένο οριζόντια, και να λειτουργεί ως τραπεζάκι για καφέ και ποτά. [beer]
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Subwoofer ανοιχτής μπάφλας (open-baffle)

Unread post #8 by AthanasiosL » Sat May 30, 2020 11:48 am

pankon wrote:
AthanasiosL wrote:Παναγιώτη είναι εύκολη κατασκευή αυτή γιατί δεν την κάνεις μόνος σου? Αλλιώς σε οποιονδήποτε μαραγκό της γειτονιάς θα έλεγα...


Σάκη,

εκείνο που με αγχώνει κάπως είναι ότι δεν έχω σφικτήρες για να δέσω καλά την καμπίνα, ώσπου να πήξει η κόλλα. Μπορεί να κάνω μια προσπάθεια, θα δούμε. Το μόνο που δεν πήρα είναι το ηχοαπορροφητικό υλικό, που ο Danny της GR-research ονομάζει "NoRez". Είπα ότι μάλλον θα μπορούσα να βρω κάτι αντιστοιχο εδώ και να μην χρειαστεί να το φέρω από Αμερική, όπως τα μεγάφωνα και τον ενισχυτή...

Τα παιδία παίζει...


Βάλε βίδες με φωλιές οπότε δεν χρειάζεσαι σφικτήρες. Το σχέδιο που δείχνεις πάντως είναι οπτικά άθλιο εγώ στην θέση σου θα το βελτίωνα - κρίμα να βάλεις τα ηχειάκια αυτά πάνω σε αυτό το πράγμα...
Τα harbeth τα πήγες στις φυσιολογικές τους θέσεις ή τα έχεις και αυτά ακόμη "nearfield"?
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7851
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Subwoofer ανοιχτής μπάφλας (open-baffle)

Unread post #9 by Dr Pan K » Sat May 30, 2020 12:36 pm

Δεν εχω δει κυριολεκτικά ποτε κάποιον να προσπαθεί να σαμποτάρει με τετοιο ζήλο το ηχοσυστημα του! Πανό ρίχνω ιδέες για το μέλλον: Να βαλεις ένα μίκτη! Να βαλεις κλασση Δ ενισχυση στο χαμηλό! Να τροποποιήσεις το crossover των ηχείων! Να προσθέσεις ένα subwoofer, μονο ενα όμως που να παίρνει σήμα από την μια πλευρά μόνο, που να μην ταιριάζει σχεδιαστικά (ανοιχτής μπαφλας ας πουμε) με ενισχυση που δεν εχει σχέση με αυτή των ηχειων, που να είναι κροσσαρισμενο όπου νάναι, που να είναι παντελώς εκτος φάσης και χρονισμού, ιδανικά δε να ειναι και ιδιοκατασκευη από κάποιον που δεν εχει ιδέα τι πάει να κάνει.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1315
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Subwoofer ανοιχτής μπάφλας (open-baffle)

Unread post #10 by pankon » Sat May 30, 2020 2:23 pm

Χαχαχα, στο μυαλό μου είσαι, συνονόματε!

Return to “Ηχεία”



Login · Register