Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands on] Ikea Symfonisk by Sonos

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

[Hands on] Ikea Symfonisk by Sonos

Unread post #1 by Dr Pan K » Mon Apr 26, 2021 5:53 pm

20210401_091101.jpg
20210401_091101.jpg (1016.44 KiB) Viewed 3787 times


Τα ηχεία που άλλαξαν την καθημερινότητα μου, μια συνεργασία ανάμεσα σε δυο κολοσσούς, την Ikea και την Sonos*, τα πολυαναμενόμενα Symphonisk.

*H Sonos ειναι αυτη την στιγμή ανάμεσα στις μεγαλύτερες εταριες ηχου στον κοσμο, με πανω απο 1500 εργαζόμενους οταν μια κλασσική εταιρία Hign End εχει και δεν εχει 5... Ειναι εισηγημένη στο χρηματιστήριο της NY, εχει σοβαρή κεφαλαιοποίηση κτλ κτλ.

20210401_082702.jpg
20210401_082702.jpg (1.02 MiB) Viewed 3787 times


Unboxing και τοποθέτηση

Συσκευασία άψογη, ανακυκλωμένο χαρτι, ασφαλής για μεταφορά και με ολα τα οικολογικά και αισθητικά πρότυπα για ενα προϊόν που απευθύνεται στον σύγχρονο καταναλωτή. Μεσα εχει το ηχειο (πωλούνται ένα - ένα) και το καλώδιο ρεύματος. Το ιδιο το ηχειο προσφέρεται σε δυο χρώματα στην τιμη των 119 ευρω ενω υπαρχει και λαμπατέρ φωτισμου με ενσωματωμένο ηχειο σε λιγο πιο ακριβή τιμη, στα 199 ευρω. Το καθε ηχειο εχει ρυθμιση σταθμης με πληκτρα και play/ pause που δουλευει ακομα και αν δεν ειναι συνδεδεμενο σε καποιο PC.

20210401_082851.jpg
20210401_082851.jpg (1.11 MiB) Viewed 3787 times


Σε αντιστοιχη συσκευασια ερχεται και η επιτοιχια βαση στηριξης, στο ιδιο χρωμα με το ηχειο και σε 2 επιλογες, σταθερου τυπου στα 10 ευρω ή με μικρη ανακλιση στα 13 ευρω. Λογω της γεωμετριας του χωρου μου επελεξα βάσεις σταθερου τυπου. Τα ηχεια πηραν την θεση τους στις μπριζες που ειχα προβλεψει οταν κατασκευαζα το ιατρειο, ψηλα απεναντι απο το γραφειο μου.

20210401_085855.jpg
20210401_085855.jpg (1.03 MiB) Viewed 3787 times


Εγκατάσταση

Παιχνιδάκι καθως η εφαρμογη της Sonos ειναι idiot-proof. Απο την στιγμη που θα μπει στην μπριζα μεχρι που θα "βγαλει" μουσικη δεν παίρνει παραπανω απο 2 λεπτα. Στο σεταρισμα εβαλα τους κωδικους του Qobuz που εχω, οποτε ολες οι δοκιμες γίνονται μεσω της υπηρεσιας streaming. Τα ηχεια Symfonisk δεν απαιτουν καποια συνδρομη καθως μπορουν να παιζουν μουσικη και απο καποιο NAS, σκληρο δισκο κτλ. Θα μπορουσα να ζησω και χωρις το Qobuz δηλαδη καθως η συλλογη μου οπως και των περισσοτέρων εδω μεσα υπερκαλύπτει τις αναγκες μας.

thumbnail.jpg
thumbnail.jpg (93.06 KiB) Viewed 3787 times


Μεσω τις εφαρμογης συνδέετε και το δευτερο ηχειο, το οποιο μπορει να παιξει σαν δευτερο μονοφωνικο σε αλλο χωρο ή σαν στεροφωνικο με δυνατότητα ηχητικού εντοπισμού οσον αφορα το ποιο ειναι δεξιο και ποιο αριστερό.

Screenshot_20210401-085710_Sonos.jpg
Screenshot_20210401-085710_Sonos.jpg (246.29 KiB) Viewed 3787 times


Το app για το PC δεν προσφερει δυνατοτητα πρώτης εγκατάστασης αλλα παρεχει ολες τις επιλογες για την playlist και μπορει να ρυθμιστει και η τονικοτητα (bass, treble) καθως και το balance ανάμεσα στα ηχεια. Στα ορια του τι μπορει να περιμένει κανεις απο μια λυση σαν το Sonos το μοντελο της Ikea ειναι πλήρες.

20210426_094407.jpg
20210426_094407.jpg (964.56 KiB) Viewed 3787 times


Υπαρχει και εξωτερικο ποτενσιομετρο αλλα για να δουλεψει πρεπει να συνδυαστει με την πύλη δικτύου TRÅDFRI, συνολικο κοστος αλλα 50 ευρω. Αξιζει να σημειωθει οτι η Sonos δεν προσφερει αντιστοιχο χειριστηριο.

Ηχητικά

Αναλογα με τις προσδοκιες του καθενος το μονοφωνικο ηχειο θα μπορουσε να χαρακτηριστεί απο μέτριο εως κακο. Ειναι καπως bass heavy γιατι προφανώς αυτο εντυπωσιάζει τον μεσο ακροατη, προσωπικα του εχω αφαιρέσει ενα κλικ χαμηλό απο το Eq. Παιζει ομως πολυ καλύτερα μολις μπει και η δευτερη μοναδα σε διάταξη στερεο, οπου πια γινετε σχετικά καλο αν και οχι στα ιδια επίπεδα ηχητικης λεπτομέρειας με τα πρωτότυπα Sonos και συγκεκριμενα με το One που ειχα δοκιμάσει παλαιοτερα. Για αυτο που κοστίζει, την ευκολια και την αψογη αισθητική του που δενει αψεγάδιαστα με τον χωρο το βρίσκω πολυ καλο. Αν καποιος θελει το κατι (λίγο) παραπανω στον ηχο μπορεί να παει προς τα εκει, ειδικα η έκδοση χωρις μικρόφωνο και Alexa ειναι αρκετα καλο value for money.

20210426_094426.jpg
20210426_094426.jpg (724.46 KiB) Viewed 3787 times


Το Symfonisk ειναι εξαιρετικο σαν αναβαθμιση ηχειων PC, για καποιον που θελει να ακουει τις μελωδιες του απο Qobuz, Spotify ή ιντερνετικο ραδιοφωνο στην κουζινα ή στην δουλεια και δεν εχει τεραστιες απαιτήσεις, εμενα μου έδωσε αυτη την μουσική συντροφιά που μου έλειπε στο ιατρείο. Φυσικα υπαρχουν και πολυ πιο ακριβες λυσεις οπως τα Devialet Phantom αλλα σε πολλές περιπτωσεις δεν εχουν και τοσο νοημα, λογω στάθμης που de facto πρεπει να ειναι χαμηλη και λογω θεσης ακροασης που ποτε δεν θα ειναι ιδανική. Για τα χρηματα τους, στα 260 ευρω για το ζευγος με τις βασεις, για την ευκολια εγκαταστασης και τοποθετησης, για την εξαιρετικη εφαρμογη αποτελουν σχεδον μονοδρομο.



20210401_092910.jpg
20210401_092910.jpg (1.28 MiB) Viewed 3787 times
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands on] Ikea Symfonisk by Sonos

Unread post #2 by DomieMic65 » Sat May 08, 2021 7:26 pm

Παναγιώτη υπάρχει δυνατότητα multi room; Με πάνω από 2 μονάδες προφανως :-D
Επίσης είναι αυστηρά wifi ή έχουν κ Bluetooth;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] Ikea Symfonisk by Sonos

Unread post #3 by Dr Pan K » Sat May 08, 2021 11:13 pm

DomieMic65 wrote:Παναγιώτη υπάρχει δυνατότητα multi room; Με πάνω από 2 μονάδες προφανως :-D
Επίσης είναι αυστηρά wifi ή έχουν κ Bluetooth;


Multiroom ναι, δλδ στο σεταρισμα του δεύτερου ηχείου αποφασίζεις αν θες να παίζει και αυτό σαν μονοφωνικο (σε άλλο δωμάτιο πχ) ή εάν θες να τα ζευγαρωσεις σε στέρεο.

Bluetooth νομίζω όχι, δεν υποστηρίζουν. Αν θυμάμαι καλά ούτε τα Sonos παίζουν με κάτι άλλο πέραν του δικτύου
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] Ikea Symfonisk by Sonos

Unread post #4 by Dr Pan K » Sat May 08, 2021 11:28 pm

Μιχάλη, με Apple δεν είσαι; Υποστηρίζει Airplay 2
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands on] Ikea Symfonisk by Sonos

Unread post #5 by DomieMic65 » Tue May 11, 2021 5:54 pm

Δεν είναι για εμένα.
Αλλά με apple ναι
Το air play δεν γίνεται κ αυτό μέσω δικτύου ή είναι μέσω btooth?
Το "πρόβλημα" που υπάρχει με το wifi είναι ότι μιλάμε για εξοχικό σπίτι που δεν έχει όλο το χρόνο δίκτυο πάρα μόνο το καλοκαίρι.
Βέβαια από την άλλη το τοπικό wifi μας ενδιαφέρει ναι; Όχι η πρόσβαση στο ίντερνετ. Είναι έτσι;
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: [Hands on] Ikea Symfonisk by Sonos

Unread post #6 by Στέλιος Π. » Wed May 12, 2021 9:01 am

Μιχαλη, αν ειναι να παιζεις μονο τοπικα αρχεια και οχι να κανεις stream, τοτε λογικα ναι, μονο το τοπικο δικτυο σε νοιαζει.
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] Ikea Symfonisk by Sonos

Unread post #7 by Dr Pan K » Wed May 12, 2021 9:12 am

Ναι, ναι, μονο local με ενα παλιο modem/ router και εισαι κομπλε. Στο σπιτι στην Αθηνα ετσι επαιζα μεχρι πρότινος, καθως εχω διακοψει την σύνδεση στο δικτυο. Δεν θα εχεις προσβαση στο Spotify / Qobuz αλλα με ενα NAS ή διαδικτυακό σκληρο δισκο, ή με την μουσικη σου στο laptop ή το κινητο με το οποιο θα ελέγχεις την εφαρμογη θα εισαι κομπλε.

Το πιο απλο σετ απ ειναι : Symfonisk > modem router > κινητο τηλ.

Για πρακτικους λογους, καθως ετσι δεν θα εχεις ιντερνετ το κινητο, το καλυτερο ειναι να εχεις ενα παλιο κινητο ή ταμπλετα με την μουσικη μεσα, συνδεδεμενη στο τοπικο δικτυο και το κινητο σου ελευθερο για να σερφαρεις.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] Ikea Symfonisk by Sonos

Unread post #8 by Dr Pan K » Wed May 12, 2021 11:14 am

Επιστρεφω στο review καθως τις τελευταίες ημερες ο ηχος ειναι χωρις αμφιβολια βελτιωμενος. Τα ηχειακια εστρωσαν και αλλο, εδεσαν καλυτερα οι μεσαιοχαμηλες με τις ψηλες, ωριμασε και η τονικοτητα. Καθολου ασχημα, ακουω και μια δισκαρα του Olafsson σε εργα Bach και πλέω σε πελάγη ευτυχίας. Δεν εχω μετανιωσει ουτε στο ελαχιστο την αγορα, το μονο ερωτημα ισως να ειναι γιατι δεν αγορασα πιο ακριβα ενεργα ηχεια. Στο μελλον ισως να το κανω, αλλα για να αξιζει σαν αναβαθμιση πρεπει να εχω χρονο να ακουω σε μεγαλυτερη σταθμη, κατι σπανιο γιατι ο χρονος απλα δεν υπαρχει μεσα στο ιατρειο, και για να μιλαμε για αναβαθμιση πρεπει να παμε σε Devialet Phantom? γιατι τα Sonos τα μαμισια δεν νομιζω να παίζουν καλυτερα τωρα που εστρωσαν τα Ikea Symfonisk.

Εντωμεταξύ ειναι τοσο φτηνα, ευκολα στο στησιμο και στην καθημερινη χρηση αλλα και συνδεσιμοτητα που και να αγοραζα αλλα ηχεια χαμενα δεν θα πηγαιναν σε καμια περίπτωση.
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands on] Ikea Symfonisk by Sonos

Unread post #9 by DomieMic65 » Fri May 14, 2021 8:35 am

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Παναγιώτη

Return to “Ηχεία”



Login · Register