Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Νέα ηχεία

leonidasgr
Posts: 93
Joined: Thu Jun 30, 2016 4:38 pm

Re: Νέα ηχεία

Unread post #51 by leonidasgr » Wed Aug 30, 2017 11:03 pm

Λεπτομέρειες σε λίγες μέρες οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ μα πολύ θετικές θα ακολουθήσει παρουσίαση και του υπολοίπου συστήματος . Ρε έκατσαν και έκατσαν καλά !!!!!!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Νέα ηχεία

Unread post #52 by Dr Pan K » Wed Aug 30, 2017 11:12 pm

Ωωωωωωωω....
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Νέα ηχεία

Unread post #53 by angpsi » Thu Aug 31, 2017 12:22 am

Zakman35 wrote:Εχω την αίσθηση οτι το πρόβλημά σου δεν είναι τα ηχεία, αλλά ο χώρος.

Καλησπέρα κι από εμένα Λεωνίδα. Ως αρχιτέκτονας συμφωνώ με τον συμφορουμίτη (συγγνώμη, είμαι καινούργιος και δεν ξέρω ακόμα ονόματα). Σου είναι εύκολο να ανεβάσεις φωτογραφία του χώρου σου και από την απέναντι μεριά από εκεί που έχεις το σύστημά σου σήμερα; Καταλαβαίνω πως αυτές είναι οι δεσμεύσεις μιας φυσιολογικής ζωής, αλλά αναρωτιέμαι αν έχεις μια καλύτερη ευκαιρία με μια νέα διαρρύθμιση.

Αν μπεις στον κόπο, δώσε και τις δύο στενές πλευρές του χώρου, δηλαδή προς την τραπεζαρία και προς την μπαλκονόπορτα.
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Νέα ηχεία

Unread post #54 by angpsi » Thu Aug 31, 2017 12:24 am

Με την ευκαιρία, καλοάκουστα τα καινούργια σου ηχεία! Όλο το σύστημά σου είναι αξιοζήλευτο, στ' αλήθεια νομίζω ότι μόνο ο χώρος το αδικεί...
Άγγελος
leonidasgr
Posts: 93
Joined: Thu Jun 30, 2016 4:38 pm

Re: Νέα ηχεία

Unread post #55 by leonidasgr » Fri Sep 01, 2017 8:59 pm

Καλησπέρα δεν είναι δυνατή άλλη διαμόρφωση του χώρου του σαλονιού .

Λοιπόν οι εντυπώσεις από τα ηχεία είναι πάρα πολύ καλές άκουσα για την ωρα αρκετά αγαπημένα κομμάτια που στο παρελθόν μου δημιουργούσαν θέματα και πραγματικά δεν με απασχόλησαν καθόλου απόλαυσα την μουσική μου!!!! Φυσικά περιορισμοί στο χαμηλό υπάρχουν αλλά όχι κάτι που να με ενοχλεί . Είναι ταχύτατα και δεν περιμένεις να παίζουν όπώς παίζουν. Η υπομονή μου και η επιλογή με δικαιώνουν, καμία μετάνοια !.

Το room correction πάει για απόλυση! Τα ηχεια ειναι 2μ αποσταση το ενα απο το αλλο και 40cm από τον πισω τοίχο μετρώντας από το πίσω τμήμα των ηχειων .ακουω απο τα 2 και κατι μετρα. Η σκηνή που δημιουργούν είναι πραγματικά τεράστια και τα ακούς να αναπνέουν αν μου επιτραπεί η έκφραση . Αύριο θα εγκατασταθεί η νέα βελόνα μακάρι να ειμαι τυχερός και εκεί . Μεγάλη βοήθεια βρήκα με το να χρησιμοποιήσω τα παλιά sonus faber concertino για να δω τι σημαίνει να ζεις με μικρά ηχεία . Παρεμπιπτόντως τα guarneri δεν είναι μικρά σαν διαστάσεις. Φυσικά αν έχεις χώρο και λίγο τύχη τα μεγαλύτερα ηχεία μπορούν να προσφέρουν παραπάνω .

Θα κανω παρουσίαση με την πρώτη ευκαιρία αν καταφέρω να βελτιώσω το οπτικό κομμάτι αφού τα μηχανήματα μου είναι αρκετά παρδαλά και κάθονται πάνω σε άσπρο ρακ τον Θεό μου μέσα και την πρώην σύντροφό που το διάλεξε .
leonidasgr
Posts: 93
Joined: Thu Jun 30, 2016 4:38 pm

Re: Νέα ηχεία

Unread post #56 by leonidasgr » Mon Sep 18, 2017 12:02 am

Μετά απο αρκετές μέρες συμβίωσης με τα νέα ηχεια και αρκετούς πειραματιζόμους σε οτι εχει να κανει με την τοποθέτηση τους εχω φτάσει στο σημείο να απέχουν σχεδόν 80cm απο τον πησω τοίχο . Αυτο αλαξε κατα πολυ την συμπεριφορά των ηχείων προς το καλύτερο με κύριο χαρακτηριστικό τον καλητερο έλεγχο .
Με την κλίση τους ακομα παίζω ,η υψηλές συχνότητες δεν με προβληματίζουν για την ωρα .
Τα ηχεια ειναι ακλόνητα περίπου 45kg. Δεν ακούς καμπίνα ποτέ πραγματικά το δέσιμο ειναι απο τα καλητερα που εχω συναντήσει ακομα και σε πολυ ακριβότερα ηχεια .
Η βάση τους τα δίνει αρκετή κλίση προς τα πησω όποτε πρέπει να κάθεστε αρκετά ψηλά και δεν μπορει να γίνει ευκολα ρύθμιση .
Τα ηχεια εξαφανίζονται απο τον χώρο και εχεις έναν τοίχο απο ήχο .
Πρέπει να πω οτι το μπάσο ειναι απλα απολαυστικό για το μέγεθος τους ταχύτατο και με πολυ καλη ανάλυση φυσικα δεν φτάνει τα μεγάλα ηχεια που έχουν περάσει απο τα χέρια μου αλλα πολλά κομμάτια που παλιότερα δεν μπορούσα να ακουςω λόγο υπερβολικού θολωματος τωρα απλα δεν με απασχολούν .
Απολαυστικά ακούγονται και οι καλογραμμένες δουλειές όπως οι Dire Straits ,Alan Parsons,Rene Aubry κλπ .δεν νιώθεις οτι λυπεί κατι. Αν τα συγκρίνεις άμεσα με μεγάλα ηχεια τότε κατάλαβενεις οτι το μπάσο ειναι περιορισμένο .
Τα ηχεια που είχα ηταν με γουφερ στο πλάι audio physics Virgo 3 , burmester b 30.
Απο τις δυο υλοποιήσεις τα πρώτα ηταν ανώτερα κύριος σε ανάλυση και μέγεθος σκηνής .Τα Β30 ποιο μαζεμένα με καλύτερο μπάσο σε μεγάλες εντάσεις και καλύτερες υψηλές .Η τοποθέτηση τον γουφερ στο πλάι για εμενα πλέον εχει περάσει στο παρελθόν. Ακομα και πολυ καλές υλοποιήσεις όπως τα ap avantera Virgo 25 έχουν κατι που με φοβίζει . Πιστεύω οτι το κρος οβερ παίζει πολυ μεγάλο ρόλο σε αυτο . Η audio physics εχει πολυ μεγαλη εμπειρία αλλα και πάλι το δέσιμο στον χώρο μου δεν έκατσε . Κλασικά ηχεια για εμενα απο εδω και πέρα ελπίζω για αρκετό καιρο να μην με πιάσει η κρίση για παραπάνω . Δεν συζητάω για προσθήκη σαμπ για την ωρα μιας και ειμαι καλυμμένος .
leonidasgr
Posts: 93
Joined: Thu Jun 30, 2016 4:38 pm

Re: Νέα ηχεία

Unread post #57 by leonidasgr » Mon Sep 18, 2017 12:05 am

Τα παλιότερα ηχεια μαλλον θα είχαν ανάγκη απο περισσότερο αέρα και ποιο συμμετρική τοποθέτηση όποτε δεν θελω να τα αδικήσω .
Το ντιζάιν όμως με τα γουφερ στο πλάι εχει σαν περιορισμό τα ηχεια να έχουν μεγάλο βάθος και κατα αυτόν το τροπο να θέλουν ακομα ποιο μεγαλη απόσταση απο τον πίσω τοίχο πράγμα πολλές φορές αδύνατο .
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Νέα ηχεία

Unread post #58 by dapost » Mon Sep 18, 2017 9:59 am

Με 'γειά Λεωνίδα! Απίθανα ηχεία, τεχνικά αψεγάδιαστα και πανέμορφα.

Εγώ, παρόλο που συμφνωνώ μέ όλα όσα γράφει ο Παναγιώτης εδώ https://audiohub.gr/viewtopic.php?f=6&t=172, είμαι υπερ των μικρών ηχείων για οικιακή χρήση.
Δημήτρης
leonidasgr
Posts: 93
Joined: Thu Jun 30, 2016 4:38 pm

Re: Νέα ηχεία

Unread post #59 by leonidasgr » Mon Sep 18, 2017 10:46 am

Και εγώ συμφωνώ με τον Παναγιώτη αλλά για την ώρα τα πράγματα πάνε όπως τα περίμενα δεν έχω κάτι για να παραπονιέμαι . Η μουσική δεν έχει γίνει ακόμα μια εξέταση ηχογράφησης απολαμβάνω απλά τους περισσότερους δίσκους χωρίς να κάνω ουσιαστικές υποχωρήσεις .

Return to “Ηχεία”



Login · Register