Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands on] Vimberg Tonda D

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands on] Vimberg Tonda D

Unread post #31 by angpsi » Tue Mar 08, 2022 5:31 pm

Καλά, κάτσε να τακτοποιήσω μερικές υποθέσεις και μετά βάζω τον γιατρό στο αυτοκίνητο και ερχόμαστε Ζάκυνθο!
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] Vimberg Tonda D

Unread post #32 by Dr Pan K » Tue Mar 08, 2022 10:02 pm

Σας περιμένω! Αν και νομίζω άλλος θα είναι ο πρώτος που θα ακούσει το νεο συατημα
Παναγιώτης
User avatar
Kostas k
Posts: 41
Joined: Thu Apr 28, 2016 10:20 pm

Re: [Hands on] Vimberg Tonda D

Unread post #33 by Kostas k » Mon Mar 21, 2022 11:48 pm

Διαβάζοντας το νήμα στην αρχή είπα από μέσα μου "ρε το θηρίο ο Πάνος, τι του στείλανε για review".
Μετά κατάλαβα.

Respect και να τα χαρείς. Τίποτα άλλο.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] Vimberg Tonda D

Unread post #34 by Dr Pan K » Tue Mar 22, 2022 12:10 pm

Kostas k wrote:Διαβάζοντας το νήμα στην αρχή είπα από μέσα μου "ρε το θηρίο ο Πάνος, τι του στείλανε για review".
Μετά κατάλαβα.

Respect και να τα χαρείς. Τίποτα άλλο.


Tnx Κωστα! Για δοκιμη τα ηθελα αλλα οταν το καθε ηχειο με το κουτι ειναι 140 κιλα τα πραγματα δυσκολευουν για καποιον σαν και εμενα που μενει επαρχια. Πως να σταλουν, ποιος να ερθει να βοηθησει στο στησιμο κτλ. Οταν ημουν Αθηνα οι αντιπροσωποι εβγαζαν το φιδι απο την τρυπα, εδω δεν υπαρχει κανεις.. Περυσι οταν ηρθαν τα Avalon Isis με βοηθησαν τα παιδια απο την TLA στο στήσιμο. Οποτε αποφασισα να προχωρησω σε αγορα με οποιες εντυπωσεις ειχα αποκομίσει απο τις εκθέσεις του Μοναχου που τα ειχα ακουσει. Εχω να βγω βραδυ περιπου 1.5 μηνα, την βγαζω στο σαλονι και ακουω ακατάπαυστα μουσικη, αυτο νομιζω λεει πολλα.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] Vimberg Tonda D

Unread post #35 by Dr Pan K » Mon Apr 04, 2022 10:28 am

20220403_234432.jpg
20220403_234432.jpg (731.53 KiB) Viewed 2226 times


Δυο μηνες και αρκετες ωρες ακροασης μετα εχω καταληξει σε ασφαλή συμπερασματα οσον αφορα τα Tonda D.

Επι της ουσιας ειναι αυτο που ήθελα και περίμενα. Τα βασικα τους χαρακτηριστικα ειναι η πληρης εκταση τοσο στο πανω οσο και στο κατω ακρο, η συνοχη σε ολοκληρο το ακουστικο φασμα, οι απειροελάχιστοι χρωματισμοί τοσο απο την καμπινα οσο και απο τις μοναδες και η χαμηλοτατη παραμορφωση ακομα και σε δυνατες στάθμες.

Το κερασακι στην τουρτα ειναι το πολυ ευκολο φορτιο, ειδικα να αναλογιστουμε το μεγεθος του ηχειου και των αριθμο των μοναδων (3x woofer, mid, tweeter ανα ηχειο). Κοιταζωντας το θα περιμενε κανεις να ζηταει ενισχυτες οπως ο ASR Emitter II Exclusive αλλα το Tonda ειναι ικανο να παιξει απολυτα ικανοποιητικα ακομα και μεγαλα συμφωνικα εργα ή ροκ και με 25-30 W.

Το Avalon Isis με εκανε να ερωτευτώ το Black Diamond tweeter της Accuton αλλα αν καποιος θελει να μπει στην high end οικογένεια των Tidal - Vimberg μπορει να το κανει και με πιο οικονομικό τροπο, αρκει να επιλεξει το Tonda (ή και το μικροτερο Mino) σε φινιρισμα με χρωμα Velvetec και το "απλο" κεραμικο tweeter αντι για το διαμαντι, γλιτώνοντας περιπου το ενα τριτο της λιανικης. Και παλι θα εχει ενα εξαιρετικο ηχειο..
Παναγιώτης
MILES
Posts: 167
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: [Hands on] Vimberg Tonda D

Unread post #36 by MILES » Mon Apr 04, 2022 11:24 am

Εχω να βγω βραδυ περιπου 1.5 μηνα, την βγαζω στο σαλονι και ακουω ακατάπαυστα μουσικη, αυτο νομιζω λεει πολλα.


Αυτή η φράση τα λέει όλα!!!
Μπράβο. Καλορίζικα και καλές ακροάσεις κι' από εμένα.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] Vimberg Tonda D

Unread post #37 by Dr Pan K » Mon Apr 04, 2022 1:31 pm

MILES wrote:
Εχω να βγω βραδυ περιπου 1.5 μηνα, την βγαζω στο σαλονι και ακουω ακατάπαυστα μουσικη, αυτο νομιζω λεει πολλα.


Αυτή η φράση τα λέει όλα!!!
Μπράβο. Καλορίζικα και καλές ακροάσεις κι' από εμένα.


Tnx!!!
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: [Hands on] Vimberg Tonda D

Unread post #38 by kostas6a3 » Fri Apr 15, 2022 1:30 pm

Dr Pan K wrote:
20220403_234432.jpg


Αν και καθυστερημένα πολύ ωραίο το φως στη φωτογραφία.
Λίγο ίσιωμα ήθελε αλλά που τέτοια με το κινητό.
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] Vimberg Tonda D

Unread post #39 by Dr Pan K » Fri Apr 15, 2022 1:59 pm

kostas6a3 wrote:
Dr Pan K wrote:
20220403_234432.jpg


Αν και καθυστερημένα πολύ ωραίο το φως στη φωτογραφία.
Λίγο ίσιωμα ήθελε αλλά που τέτοια με το κινητό.


Τνχ Κώστα!
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] Vimberg Tonda D

Unread post #40 by Dr Pan K » Mon May 09, 2022 12:01 pm

Θελω να κανω μια μικρη αναφορα στα ηχεια της Tidal/ Vimberg πηγαίνοντας πισω πανω απο 12 χρονια. Εδω στην Ελλαδα ειχαμε την τυχη να τα ακουσουμε απο πολυ νωρις, ο πρωτος νομιζω που τα εφερε ηταν ο Σειριος στην Ερυθραια και απο τους πρωτους που θυμαμαι να τα ειχε αγορασει ηταν ο Σταυρος ο πιλοτος. Τον ειχαμε επισκεφθει με τον Γιωργο (που τοτε ισως να ειχε Hyperion??), επαιζε με τα τοτε ενισχυτικα της μοδας (Sovereign) και ενα πολυ ακριβο και καλοηχο CD player (Reimyo 777). Τα ηχεια με τις τοτε λευκες μοναδες της Accuton επαιζαν ηδη καλα, το crossover τους ηταν υποδειγματικο.

Την εξελιξη αυτν των ηχειων εχει σημερα ο Γιαννης, τα πιο μεγαλα τα εχει ο Γιωργος καθως και καποιοι λιγοι ακομα στην Ελλαδα. Η φιλοσοφια δεν εχει αλλαξει, οι μοναδες παραμενουν Accuton (το εργοστασιο της οποιας ειναι λιγα τετραγωνα πιο κατω στην ιδια Γερμανικη πολη), τα υλικα των cross και η καμπινα εχουν βελτιωθει αλλα πρακτικα μιλαμε για την ιδια φιλοσοφία και το ιδιο ηχοχρωμα. Αυτο που θα αποκαλουσα house - sound, την ελλειψη χρωματισμων, την διαύγεια, την ομοιογένεια, ολα τα χαρακτηριστικα ο Jorn τα εχει κρατησει ανεπαφα μεσα στα χρονια.

Προσωπικα δεν εμπιστευομαι νεες εταιριες, θελω πρωτα να δω καποια πραγματα πριν προχωρήσω σε αγορα. Θελω να δω οτι δεν ειναι διάττοντας αστερας, οτι εχει after sales support, οτι κανει λογικα βηματα εξελιξης, οτι δεν αλλαζει γραμμη πλευσης και κραταει το ιδιο στυλ, οτι εχει ενα συγκεκριμενο ηχο στο μυαλο του κτλ κτλ. Το "μικρο" Vimberg Amea ειναι ενα πιο παλιο σχεδιο της Tidal, το δικο μου Tonda ειναι μια πιο απλη εκδοση του μεγαλου Akira. Τα σχεδια δεν εχουν αλλαξει, εχουν βελτιωθει. Δυστυχως εχουν "βελτιωθει" και οι τιμες αλλα αυτο ειναι γενικευμενο προβλημα στο hobby. Κατα τ'αλλα μιλαμε για ενα εκ των δυο - τριων καλύτερων ηχειων καμπινας της αγορας.
Παναγιώτης

Return to “Ηχεία”



Login · Register