Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands on] ATC SCM40 v2

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #51 by angpsi » Wed Apr 20, 2022 9:39 pm

Dr Pan K wrote:Αυτή είναι η καλύτερη 5 που έχει ηχογραφηθεί κατ εμέ. Σε βινύλιο είναι καταιγιστική αν και προφανως δεν έχει το βάθος την ηχογραφήσεων της Decca.

Από μουσική σκοπιά ισχύει, ωστόσο στο ψηφιακό ακούγεται κάπως πίσω και αναιμικό. Τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα στο Qobuz που είναι 24/96 αλλά κι εκεί χρειάζεται να ανεβάσει κανείς την ένταση για να ακούσει κάποιο βάθος... Πιστεύω πως είναι και θέμα ηχογράφησης / παραγωγής, εσύ το ακούς διαφορετικά στο βινύλιο;

Από την άλλη μεριά, η ηχογράφηση των 13ων βαλς του Ciccolini στην ετικέτα με το μοτοσακό (La Dolce Vita) έχει μια εικόνα που ακούγεται στο Θεό! Το ίδιο ισχύει και για τις υποδειγματικές ηχογραφήσεις άπαντων του Haydn (Haydn 2032 / Alpha) από τον Antonini.
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #52 by Dr Pan K » Wed Apr 20, 2022 10:10 pm

Είναι πολύ πιο εύκολο να ηχογραφήσεις καλά μουσική δωματίου ή σόλο πιάνο πάρα συμφωνικά έργα με 100 μουσικούς. Πέραν αυτού η Alpha είναι καλή δισκογραφική (αν ειναι η Αlpha που γνωρίζω) καθώς έκανε καλές δουλειές και στην εποχή των δίσκων.

Η DGG θεωρείται κακή δισκογραφική και στα βινύλια με εξαίρεση τις μεγάλες τουλίπες επί Siemens & Halske.

Edit Και προφανώς δεν υπάρχουν αναλογικές ηχογραφήσεις που να παίζουν καλύτερα σε ψηφιακό. Ισχύει για τον Erich Kleiber, για τον Carlos Kleiber και το σύνολο της παγκόσμιας μουσικής. Την μουσική την ακούμε στο πλησιέστερο φορματ που μπορούμε και συνήθως για οτιδήποτε ηχογραφήθηκε πριν την 9η του Καραγιαν πάμε σε βινύλιο (αν αντέχει το πορτοφόλι)
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #53 by angpsi » Thu Apr 21, 2022 11:03 am

Dr Pan K wrote: (...) η Alpha είναι καλή δισκογραφική (αν ειναι η Αlpha που γνωρίζω) καθώς έκανε καλές δουλειές και στην εποχή των δίσκων.

Δεν νομίζω ότι λέμε για την ίδια εταιρεία. Εγώ μιλώ για την Alpha Classics, είναι σχετικά νέα εταιρεία από Γαλλία με έτος ίδρυσης το 1999: https://outhere-music.com/en/labels/alpha-classics. Για το πρότζεκτ του Antonini δες εδώ, νομίζω πως έχω γράψει κι αλλού για το ζήτημα. Η τελευταία τους έκδοση Haydn 2032, vol. 11: Au Goût Parisien σάρωσε και πάλι τα βραβεία στη Γαλλία...

haydn-2032-vol-11-au-goût-parisien-alpha688-20220414152446-front.jpg
haydn-2032-vol-11-au-goût-parisien-alpha688-20220414152446-front.jpg (128.76 KiB) Viewed 4514 times
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #54 by Dr Pan K » Thu Apr 21, 2022 11:19 am

Ναι, δεν είναι η παλιά Alpha αλλά η νεότερη με την οποία έχει κόψει δίσκους και ο Κουρεντζης. Καλή εταιρία
Παναγιώτης
User avatar
Kostas k
Posts: 41
Joined: Thu Apr 28, 2016 10:20 pm

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #55 by Kostas k » Wed Aug 31, 2022 8:13 pm

angpsi wrote:Αυτή η διττή ικανότητα του συστήματος να υποστηρίζει χαλαρές ακροάσεις με την μουσικότητά του αλλά και να σε βάζει σε κατάσταση κριτικής εγρήγορσης με τις τεχνικές του δεξιότητες είναι πραγματικά ένας περίεργος συνδυασμός: ο χαρακτήρας των νέων SCM40 δεν βρίσκεται ούτε 100% στο πρώτο, αλλά ούτε 100% και στο δεύτερο, όμως νομίζω ότι βρίσκεται 100% στο επίκεντρο του χόμπι μιας και μαζί με την απόλαυση της μουσικής αναζητούμε συνάμα πράγματι και την απόλαυση της αναπαραγωγής της.


Άγγελε δεν θα μπορούσα να εκφράσω καλύτερα την άποψη που έχω για τα ηχεία μας.

Εγώ χωρίς ηχεία προς το παρών, χωρίς rack και χωρίς καναπέ. Σύντομα θέλω να πιστεύω θα έχω νέα να σας πω.
Spoiler: Επ'ευκαιρίας της ανακαίνησης απόκτησα μπρίζα στον τοίχο με dedicated ασφάλεια στον πίνακα. Τίποτα το εξωτικό σε υλικά, τουλάχιστον δεν θα είναι στην ίδια γραμμή με φωτιστικά, τηλεοράσεις, ανεμιστήρες κλπ.

Για την ώρα κάθομαι στο πάτωμα και κοιτάζω την μπρίζα και φαντάζομαι πως θα είναι η φάση αν πάνε καλά τα πράγματα.
Απλα διαβάζοντας το νήμα, συνειδητοποίησα ότι μου έλειψε η φάση περισσότερο από όσο πίστευα ότι θα μου έλειπε.

Την καλησπέρα μου στην παρέα.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #56 by Dr Pan K » Thu Sep 01, 2022 11:23 am

Αλλαζεις ηχεια Κωστα?
Παναγιώτης
User avatar
Kostas k
Posts: 41
Joined: Thu Apr 28, 2016 10:20 pm

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #57 by Kostas k » Thu Sep 01, 2022 7:12 pm

Ηχεία Ναι, εταιρία ποτέ
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #58 by Dr Pan K » Fri Sep 02, 2022 1:45 am

50?
Παναγιώτης
User avatar
Kostas k
Posts: 41
Joined: Thu Apr 28, 2016 10:20 pm

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #59 by Kostas k » Fri Sep 02, 2022 12:43 pm

που τέτοια τυχη. Δεν ειναι μόνο το χρήματα το πρόβλημα αλλά και ο χωρος.
Το παλεύω για καινούριο 20άρι, αν δεν μου φτάσουν τα χρήματα τότε για το νέο 19άρι.

Ξερω τι θα μου πείτε, μην κουράζεστε. Ειμαι απόλυτα σίγουρος ότι περισσότερο θα γουστάρω με τα μικρότερα αλλιώς δεν θα το τολμούσα.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #60 by angpsi » Sat Sep 03, 2022 9:04 pm

Kostas k wrote:(...)
Εγώ χωρίς ηχεία προς το παρών, χωρίς rack και χωρίς καναπέ. Σύντομα θέλω να πιστεύω θα έχω νέα να σας πω.


Καλησπέρα Κώστα, κι ο καναπές σημαντικός είναι, μην τον αμελείς! :lol: Εκτός αν ―πλάκα, πλάκα― πας σε κάτι τέτοιο: http://www.gamutaudio.com/the-gamut-hi- ... ter-chair/
Kostas k wrote:(...)
Για την ώρα κάθομαι στο πάτωμα και κοιτάζω την μπρίζα και φαντάζομαι πως θα είναι η φάση αν πάνε καλά τα πράγματα.
Απλα διαβάζοντας το νήμα, συνειδητοποίησα ότι μου έλειψε η φάση περισσότερο από όσο πίστευα ότι θα μου έλειπε.
(...)

Ωραία η στιγμή της προσμονής, όλα πάνε τέλεια μέσα στο κεφάλι μας (μετά είναι που δυσκολεύουν τα πράγματα)! Από ενισχυτικά κ.λπ. τι θα χρησιμοποιήσεις;
Άγγελος

Return to “Ηχεία”



Login · Register