Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands on] ATC SCM40 v2

Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #11 by Geopolitis » Mon Mar 28, 2022 2:17 pm

Καλοακουστα φιλε να τα χαρεις.... Εξαιρετικα ηχεια...
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #12 by Jazzer » Mon Mar 28, 2022 4:11 pm

Μεγειές και καλές ακροάσεις ! Υπέροχα ηχεία, τα οποία θα σε συντροφέψουν για πολλά χρόνια !
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #13 by angpsi » Mon Mar 28, 2022 9:18 pm

Λοιπόν, μετά από περίπου 30-35 ώρες παίξιμο - στρώσιμο εκείνο που αρχίζει να ξεχωρίζει είναι η ποιότητα του τουίτερ.

Τα πράγματα είναι ακόμα λίγο σφιχτά στα άκρα, όμως αρχίσει και φαίνεται ότι η καινούργια μονάδα της ATC παίζει με καλή ευκρίνεια και διαύγεια, ωστόσο χωρίς να ξυρίζει αλλά ούτε και να γλυκαίνει την συνταγή. Επειδή τα δικά μου 20άρια ήταν από τα πρώτα SL που πρόλαβαν τη μονάδα της Vifa προ΄του γυρίσουν σε SEAS Excel, νομίζω πως ο χαρακτήρας των νέων μονάδων πετυχαίνει να παίρνει τα καλύτερα στοιχεία από εκείνο το tweeter, να τους δίνει μια μεγαλύτερη αίσθηση ταχύτητας και ταυτόχρονα να κατορθώνει να ακούγονται χωρίς οξύτητα, χωρίς όμως να ακούγονται και σαν ρολαρισμένα.

Αν το φάσμα συνεχίσει να ανοίγει κρατώντας τα ίδια χαρακτηριστικά, τότε μπορώ να πω με ασφάλεια πως η συνταγή έχει πετύχει άψογα, όντας ένα από τα λίγα ηχεία που μπορούν να ισχυρίζονται πως φορούν εξ' ολοκλήρου in-house σχεδιασμένες μονάδες!

Kostas k wrote:Αγγελε με την σειρά μου να σου ευχηθώ καλορίζικα και πολύωρες ακροάσεις.
Κουκλιά είναι.
(...)
Αναφέρεις "Εκείνο που κάνει αμέσως την μεγαλύτερη εντύπωση σε σχέση με τα SCM20sl που είχα πριν είναι πως η τρίδρομη διάταξη δεν βγαίνει απλώς ως "περισσότερο μπάσο" αλλά μάλλον σαν (πολύ) περισσότερη πληροφορία."
Η περισσότερη πληροφορία αφορά το κάτω φάσμα ή πιάνει και την mid περιοχή;

Γεια σου Κώστα, με έπιασες πάνω στη φάση που θα έδινα την αναφορά των 30 ωρών! Κατ' αρχήν σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Ως προς το ζήτημα της "πληροφορίας", με κριτικό αυτί εκείνο που βλέπω σαν διαφορά από τα 20άρια είναι ο τρόπος με τον οποίο κάθε μονάδα παίζει στην περιοχή που της αρμόζει, χωρίς να μπλέκουν τα πράγματα όπως συμβαίνει με την μονάδα mid-woofer των 20sl. Κάτω από αυτό το πρίσμα, η πληροφορία είναι περισσότερη σε όλο το φάσμα: τόσο το mid, όσο και το tweeter, όσο και το woofer αναλαμβάνουν το καθένα στο φάσμα που μπορεί να παίξει καλύτερα και τα πράγματα βγαίνουν όλα μαζί προς τα έξω πιο ακούραστα ―αν μπορώ να το πω έτσι. Προς το παρόν τα ηχεία είναι λίγο σφιχτά στα άκρα αλλά περιμένω να ανοίξουν μετά τις 100 ώρες και τότε θα μπορώ να σου πω περισσότερα. Το ίδιο φαίνεται να ισχύει και για το δέσιμο των μονάδων, που δείχνει να είναι εξαιρετικό.
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #14 by angpsi » Thu Mar 31, 2022 8:14 am

Λοιπόν, παρ' ότι δεν έχω πιάσει ακόμα ούτε 100 ώρες νομίζω πως η γνωστή υπογραφή της ATC είναι εδώ και δεν πρόκειται να αλλάξει περισσότερο: το focus είναι ακλόνητο και τα ηχεία σχεδόν δεν ακούγονται στο sweet spot, η εικόνα είναι σχεδόν ανάγλυφη και είμαι βέβαιος πως πλέον ακούω περισσότερο το Pontus παρά τα 40άρια. Το μπάσο έχει γίνει λίγο πιο 'ελαστικό', τα tweeter κάνουν τη δουλειά τους και δένουν εξαιρετικά με τις υπόλοιπες μονάδες, νομίζω πως από εδώ και μπρος θα έχουμε μόνο κάποιες μικροβελτιώσεις στον χρονισμό και στο smearing. Παρ' όλα αυτά θα αφήσω μικρορυθμίσεις όπως ακίδες, πέτρες, κ.λπ. για μετά τις 200 ώρες, έτσι ώστε να είμαι σίγουρος ότι τα ηχεία καθ' αυτά έχουν κλείσει με το στρώσιμό τους.

Σχετικά με το μπάσο που έλεγε ο Κώστας, να διευκρινίσω πως οι 48 κύκλοι των 40αριών απέναντι στους 56 των 20αριών ακούγονται ξεκάθαρα, δίνοντας περισσότερο και σωστότερο σώμα σε οτιδήποτε παίζει στην μουσική.

Όπως είπα και πριν, τούτο δεν βγαίνει προς τα έξω ως booming αλλά σαν περισσότερη και σωστότερη πληροφορία, καθώς ο σφιχτός έλεγχος των χαμηλών επιτρέπει στα ηχεία να παίζουν απλά με περισσότερη ακρίβεια. Πρόκειται για τη γνωστή μόνιτορ υπογραφή της ATC με τις διάσημες μεσαίες με επιπρόσθετη ευεργεσία αυτούς τους 8 κύκλους χαμηλότερα, θα ικανοποιήσει αυτούς που αναζητούν την ποιότητα στην λεπτομέρεια αλλά οπωσδήποτε δεν είναι ηχείο για εκείνους που αναζητούν το μπάσο τους σε 12ιντσες ή 15ιντσες μονάδες. Ακόμα και συγκριτικά με τα 50άρια, με τις 9'' μονάδες και την εκτόνωση με bass reflex που κατεβαίνουν αμέσως 10 κύκλους παρακάτω, τα 40άρια βρίσκονται πιο κοντά στον μόνιτορ ήχο των 20αριών παρά στην πιο 'γεμάτη' εικόνα που συναντάμε από εκείνα τα λίτρα και πάνω στην classic σειρά.

Ωστόσο η ακρίβεια μπορεί να είναι ευεργετική στα αυτιά μας, όπως άλλωστε είναι ξεκάθαρο από το γεγονός πως η γάτα μου η Μόλλυ ―με την οξύτατη ακοή― δεν ενοχλείται από τις πολύωρες πρωινές ακροάσεις με την burn-in λίστα του Πάνου σε γεμάτα db όταν λείπω!

IMG_2055.jpeg
IMG_2055.jpeg (1.03 MiB) Viewed 3956 times
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #15 by Dr Pan K » Thu Mar 31, 2022 8:39 am

Το μεγαλύτερο ζητημα που προκύπτει ειναι η τηλεόραση ανάμεσα στα ηχεια. Η αισθηση βαθους δεν ειναι ποτε καλη γιατι την σαμποτάρει η σκληρη ανακλαστική επιφάνεια. Λυση n1: αγοράζεις ενα διαχύτη (φορητό) σαν αυτο που εχω φτιαξει εγω στην συρόμενη πορτα του σαλονιου μου, λυση n2: ραβεις ενα κάλυμμα (αλλα πρεπει να ειναι πολυ χοντρο, ή γεματο με καποιο απορροφητικό υλικο, που και παλι δεν ειναι στα επιπεδα της λυσης n1)
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #16 by angpsi » Thu Mar 31, 2022 8:42 am

Dr Pan K wrote:Το μεγαλύτερο ζητημα που προκύπτει ειναι η τηλεόραση ανάμεσα στα ηχεια. Η αισθηση βαθους δεν ειναι ποτε καλη γιατι την σαμποτάρει η σκληρη ανακλαστική επιφάνεια. Λυση n1: αγοράζεις ενα διαχύτη (φορητό) σαν αυτο που εχω φτιαξει εγω στην συρόμενη πορτα του σαλονιου μου, λυση n2: ραβεις ενα κάλυμμα (αλλα πρεπει να ειναι πολυ χοντρο, ή γεματο με καποιο απορροφητικό υλικο, που και παλι δεν ειναι στα επιπεδα της λυσης n1)


Για βάλε κανένα link για τη λύση 1; Θα μπορούσα να φτιάξω κάτι αναρτημένο από την tv με μαλακή πλάτη και επένδυση από foam diffusers σαν αυτούς;
2021_Metrofuser_2__66214.1639488570.png
2021_Metrofuser_2__66214.1639488570.png (1.11 MiB) Viewed 3943 times
Άγγελος
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #17 by dapost » Thu Mar 31, 2022 11:36 am

Αισθητικά έδεσαν άψογα τα νέα ηχεία Άγγελε - καλά, δεν περίμενα και τίποτα λιγότερο ;-) Η ενσωμμάτωση του στέρεο στο χώρο είναι άψογη.
Δημήτρης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #18 by Dr Pan K » Thu Mar 31, 2022 11:59 am

Ναι, η αισθητικη ενσωματωση στον χωρο ειναι πολυ καλη Δημητρη. Πατωμα με ηχειο σχεδον ενα..

Αγγελε για να δημιουργησεις βαθύτερη σκηνη πρεπει να φανταστεις οτι αναμεσα και πισω απο τα ηχεια σου δεν υπαρχει τπτ, δλδ οτι το δωματιο εχει πολυ μεγαλυτερες διαστασεις, οποτε η ανακλαση των κυματων χανει αρκετη ενεργεια ωστε να ακους σχεδον αποκλειστικα μονο το πρωτεύον κυμα των ηχείων.

Οποτε ειτε βαζεις απορρόφηση, ειτε βαζεις διαχυση. Προφανως οι αφρώδεις διαχυτες εχουν μεγαλυτερο ποσοστο απορρόφησης παρα διαχυσης αλλα τον σκοπο σου θα τον πετυχεις. Αυτοι που εβαλες στην φωτο ειναι 2 κατευθυνσεων, εσυ για εκει πισω θελεις τριων.

GIK-Acoustics-Gotham-Skyline-Diffusor.jpg
GIK-Acoustics-Gotham-Skyline-Diffusor.jpg (303.78 KiB) Viewed 3924 times


GIK-Acoustics-1600x806.jpg
GIK-Acoustics-1600x806.jpg (603.47 KiB) Viewed 3924 times
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #19 by angpsi » Thu Mar 31, 2022 4:45 pm

Κάτι τέτοιο κάνει; https://www.thomann.de/gr/the_t.akustik ... ps_set.htm
Κρίνοντας από τις φωτό που ανέβασες καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να καλύψω όλη την τηλεόραση, σωστά;
Όπως και να 'χει, η ιδέα είναι να είναι ελαφρύ (άρα όχι ξύλινο) για να μπορώ να το κρεμάσω από τη βάση της tv.
15145258_800.jpg
15145258_800.jpg (28.3 KiB) Viewed 3903 times
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #20 by kostas6a3 » Thu Mar 31, 2022 5:00 pm

Εγώ προτείνω Χάρη (Zakman35), μην πετάς χρήματα άσκοπα.
Κώστας

Return to “Ηχεία”



Login · Register