Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands on] ATC SCM40 v2

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

[Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #1 by angpsi » Sat Mar 26, 2022 2:48 pm

IMG_2032.jpg
IMG_2032.jpg (1.19 MiB) Viewed 5338 times

Παρ' ότι αρκετοί από την παρέα τα γνωρίζουν ήδη, νομίζω ότι τους αξίζει ξεχωριστό νήμα: κατά τη γνώμη μου το απόλυτο sweet spot μεταξύ του VFM και του ολοκληρωμένου ήχου, οτιδήποτε διαφορετικό μπορεί να εμπίπτει στην κατηγορία 'de gustibus (...)' ή να ανεβάζει συνολικά το επίπεδο αλλά κανε΄να δεν κα΄νει τόσα πολλά πράγματα, τόσο σωστά και σε τόσο σωστή τιμή!

Σε αυτό το πλαίσιο το μοντέλο τοποθετείται στο μεταίχμιο μεταξύ του εισαγωγικού hi-end και του 'κυρίως', αφήνοντας περιθώριο για πολύ περισσότερα αλλά ορίζοντας κι ένα σημείο από το οποίο δύσκολα γυρίζεις πίσω.

Την στιγμή της ανάρτησης έχουν πλέον στηθεί (thnx Chris!) και στρώνουν πάνω στην playlist του Πάνου, επομένως τυπικά είναι νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα. Από την άλλη μεριά, ο ήχος και η ίδια η εταιρεία είναι γνώριμες ποσότητες και μάλλον βλέπω για το πού πάει το πράγμα.

IMG_2051.jpeg
IMG_2051.jpeg (1.05 MiB) Viewed 5338 times

Η καμπίνα είναι από MDF, με καλής ποιότητας καπλαμά κερασιάς της οποίας το χρώμα είναι αρκετά ουδέτερο και μπορεί να ταιριάξει εύκολα σε πολλά διαφορετικά οικιακά σενάρια. Το ίδιο ισχύει και με τη βάση και τα ποδαράκια, τα οποία είναι επίσης MDF με μαύρο σατινέ φινίρισμα. Η ATC δίνει μαζί και από τέσσερις μαύρες ακίδες για κάθε ηχείο, όπως και ένα κλειδί Allen για την τοποθέτηση των εγκάρσιων ποδιών. Φυσικά το κάθε ηχείο ήρθε σε ξεχωριστό κουτί με προσεκτική τοποθέτηση μέσα σε αφρώδη.

Ηχητικά, παρ' ότι τα πράγματα είναι ακόμα πολύ σφιχτά, οι πρώτες εντυπώσεις συνοψίζονται ως εξής:

Πρώτον:
Η ηχητική υπογραφή είναι η γνώριμη της ATC, με τον σχετικά σφιχτό ήχο και την ακρίβεια στην περιγραφή. Εκείνο που κάνει αμέσως την μεγαλύτερη εντύπωση σε σχέση με τα SCM20sl που είχα πριν είναι πως η τρίδρομη διάταξη δεν βγαίνει απλώς ως "περισσότερο μπάσο" αλλά μάλλον σαν (πολύ) περισσότερη πληροφορία. Είναι κάτι που είχα ακούσει και στα ενεργά 40άρια του Κώστα, που με οδήγησε άλλωστε και στη δική μου απόφαση, και διαπιστώνω με ευχαρίστηση πως ο ίδιος χαρακτήρας είναι εμφανής και στην παθητική εκδοχή τους. Φυσικά είναι γνωστό ότι τα ATC χρειάζονται σοβαρά σύνοδο, ωστόσο ο ολοκληρωμένος της ATC SIA2-150 πρώτης γενιάς αποδεικνύεται απολύτως ικανός στα καθήκοντά του.

Δεύτερον:
Τα ηχεία μπορούν να χωρέσουν σε οποιονδήποτε χώρο, καθώς η κλειστή καμπίνα τους επιτρέπει να κάνουν παιχνίδι χωρίς να ανησυχούν ιδιαίτερα για ειδικές γεωμετρίες. Ο δικός μου χώρος ακρόασης είναι ένα κοινό σαλόνι σε οικιακό περιβάλλον, με αναλογίες περί τα 5Χ3μ. και τα ηχεία τοποθετημένα στην φαρδιά πλευρά. Παρ' όλη την μικρή απόσταση από τη θέση ακρόασης (φανταστείτε περίπου ένα ισοσκελές τρίγωνο με πλευρές στα 2,5μ. και απόσταση των ηχείων από τους πίσω τοίχους στα 40-50 εκ.) η εικόνα που στήνουν φτάνει εύκολα μέχρι το ταβάνι, με ικανό βάθος και γρανιτένια περιγραφή των θέσεων μέσα στον ακουστικά αντιληπτό χώρο. Το κάπως μέτριο βάθος νομίζω πως οφείλεται ξεκάθαρα στην απόσταση των ηχείων από τον πίσω τοίχο, αλλά και της θέσης ακρόασης από τον αντίστοιχο δικό της, μιας και το κεφάλι του ακροατή βρίσκεται μόλις τα 30-35εκ. από εκεί.

* Εδώ να διευκρινίσω πως η συζήτηση για το αν τα τελευταία κομμάτια έχουν τουίτερ και mid με μαύρο σασί λύνεται οριστικά, τα ηχεία μου είναι μόλις 2 μηνών και το σασί και στα δύο είναι γκρι!

IMG_2050.jpg
IMG_2050.jpg (881.5 KiB) Viewed 5338 times

Τρίτον:
Ακόμα δεν έχω δει πού μπορεί να φτάσει ο έλεγχος του μπάσου, μιας και για να φτάσουμε να βγάλουμε ικανά συμπεράσματα θα χρειαστεί πολύ στρώσιμο. Κρίνοντας από τα 40άρια του Κώστα, τα περιμένω περισσότερο ελεγχόμενα παρά 'γεμάτα', αν και το καθιστικό του Κώστα φορτίζεται πολύ εύκολα από αυτά ―σε βαθμό που χρειάστηκε εξειδικευμένος έλεγχος του χώρου και ειδικές παρεμβάσεις. Ο δικός μου χώρος είναι πιο εύκολος από αυτήν την άποψη, μιας και λόγω της ιδιαίτερης αρχιτεκτονικής του έχει μόλις μια γωνία για να μαζέψει στάσιμα κι αυτή σπάει από τη βιβλιοθήκη. Εκείνο που πιστεύω ότι θα παίξει αρκετό ρόλο θα είναι ο συντονισμός του με το παλιό ξύλινο καδρονιαριστό δάπεδο, αλλά θα αφήσω το fine tuning με ακίδες ή χωρίς μέχρι να στρώσουν τα ηχεία (προς το παρόν παίζουν πάνω σε πατάκια).

Τέταρτον:
Διαφάνεια στα συνοδά: η ελληνική αγορά το γνωρίζει ήδη, τα ATC είναι μανούλες στο να δείχνουν ακριβώς τι παίζει πίσω τους. Στην δική μου περίπτωση είμαι σίγουρος ότι ακούω το Denafrips Pontus να σπέρνει, μάλιστα πρέπει να είναι και ο κύριος λόγος για τον οποίο η εικόνα έχει ανοίξει στο Θεό. Είχα ακούσει τα ίδια και όταν το είχα βάλει πάνω στα 20άρια μου, τώρα πλέον είμαι βέβαιος για το τι μπορεί να κάνει αυτό το εξαιρετικό μηχάνημα και πάνω στα 40άρια. Κα΄τι ανάλογο συμβαίνει και με τον ολοκληρωμένο SIA2-150 αλλά επιφυλάσσομαι για ωριμότερες εντυπώσεις αργότερα, αφού στρώσουν τα ηχεία.

Εντέλει, θα έλεγα πως προβλέπω να συμβεί το εξής περίεργο: για τα επόμενα χρόνια, υποψιάζομαι πως το σύστημα θα παίξει με ελάχιστες παρεμβάσεις. Αν όλα πάνε όπως πρέπει, το πράγμα είναι τόσο αρμονικά ολοκληρωμένο ώστε δεν αποκλείεται η επόμενη αναβάθμιση να είναι η αγορά άλλου ηχείου, πιθανότατα από την ίδια εταιρεία στην classic σειρά (αγαπημένα 50άρια, ή καλύτερο).

Μέχρι τότε, δεν βλέπω κανέναν λόγο να πειράξω καλώδια, υποκαλώδια, διακόπτες, υποδιακόπτες, κ.ο.κ.: το σύστημα είναι στο κατώφλι του κυρίως hi-end και του αξίζει να το βλέπουμε ως τέτοιο. Αλλά ως τέτοιο φαίνεται να κάνει τα πάντα ακριβώς όπως πρέπει, και του αξίζει να το απολαμβάνει κανείς γι αυτό που είναι: ένα σωστό τρίδρομο ηχείο πλήρους φάσματος που με τα κατάλληλα συνοδά αφήνει λίγα να ζητήσει κανείς παραπάνω χωρίς να πρέπει να αλλάξει συνολικά επίπεδο.

IMG_2045.jpeg
IMG_2045.jpeg (1.15 MiB) Viewed 5338 times

Κλείνοντας, αξίζει να κάνω και ειδική μνεία στον νέο επίσημο αντιπρόσωπο Audio Soul Ultra και στην Audio Show για την εξαιρετική τους υποστήριξη, χωρίς αυτούς θα είχα δυσκολευτεί ιδιαίτερα να ξεκινήσω αυτό το ταξίδι! Προτείνονται ανεπιφύλακτα και τους χρωστώ ευγνωμοσύνη!

Όποιος ενδιαφερθεί να ακούσει τα μοντέλα της ATC σε έκθεση, δεν έχει παρά να κόψει μια βόλτα από τη Δάφνη ή τον Πειραιά!
--------------------------
Υ.Γ. Διαπιστώνω με ενδιαφέρον πως μετά από τόσα χρόνια στην παρέα δεν έχω κάνει ποτέ περιγραφή του συστήματός μου. Δεδομένου ότι θεωρώ τα 40άρια μαζί με το Pontus ένα ωραίο σημείο εκκίνησης, υπόσχομαι να ανοίξω το σχετικό νήμα μόλις αρχίσουν να βγαίνουν και τα πρώτα ασφαλή συμπεράσματα.
Άγγελος
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #2 by andreasecon » Sat Mar 26, 2022 4:27 pm

Μεγειά και από εδώ Άγγελε και καλές ακροάσεις !!!
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #3 by kostas6a3 » Sat Mar 26, 2022 4:49 pm

Καλές ακροάσεις φίλε !!! Τις ακίδες δεν τόλμησες να τις βάλεις;;;
Υπάρχουν και αυτά https://isoacoustics.com/home-audio-iso ... s/gaia-ii/ :-D :-D :-D

ΥΓ. Στη γραφή σου υποκλίνομαι [blueobey] .
Κώστας
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #4 by Chris1967 » Sat Mar 26, 2022 6:06 pm

Μεγειά και από μένα Άγγελε, αν και όλη την ιστορία την έχω ζήσει μαζί σου, με όλες τις σκέψεις ενδοιασμούς πλάνα τωρινά και μελλοντικά!! Καλοάκουστα και καλορίζικα.

Τα ηχεία είναι πολύ γνωστή συνταγή, μια συνταγή η οποία είναι πολύ σίγουρη από οποιαδήποτε άποψη, μια και το ηχείο αυτό παίζει σωστά με τα κατάλληλα συνοδά και σε οποιοδήποτε χώρο. 'Όπως λες αγγίζει, το hiend χωρίς να κοστίζει μια ολόκληρη περιουσία.

Δεν θα σχολιάσω τίποτε από τα συνοδά αυτή την στιγμή αφού το νήμα είναι αποκλειστικά για τα ηχεία. Έχω να σου πω κάποια πράγματα (δλδ που σου έχω ήδη πει :lol: ), και θα περιμένω να σου πω στο νήμα παρουσίασης του συστήματος σου.

Για την τοποθέτηση και αφού την κάναμε μαζί, έχω να πω στρώσε πρώτα, και μετά άρχισε να βλέπεις κάποια πέτρα από κάτω, στυλ πωρόλιθου/ασβεστόλιθου για να μπορεί το ηχείο να καθίσει σωστά χωρίς να ταλαντεύεται στο παρκέ. Επιπροσθέτως τα Gaia II μου αρέσουν πολύ όπως τα έχουμε δει να παίζουν στου Κώστα. Αρκεί βέβαια να σου βγαίνει το ύψος αφού ο καναπές σου είναι πολύ χαμηλός.

[wavegreen]
Χρήστος
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #5 by dapost » Sat Mar 26, 2022 8:52 pm

Καλες ακροασεις Αγγελε! Κουκλια! Ωραια στιγμη το ξεπακεταρισμα νεων ηχειων! Ειδικα αν αυτα ειναι ειτισια! Πιστος πελατης, οχι σαν καποιους αλλους που αλλαξαν στρατοπεδο;-)
Δημήτρης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #6 by angpsi » Sat Mar 26, 2022 10:12 pm

kostas6a3 wrote:Καλές ακροάσεις φίλε !!! Τις ακίδες δεν τόλμησες να τις βάλεις;;;
Υπάρχουν και αυτά https://isoacoustics.com/home-audio-iso ... s/gaia-ii/ :-D :-D :-D

ΥΓ. Στη γραφή σου υποκλίνομαι [blueobey] .

Chris1967 wrote:Για την τοποθέτηση και αφού την κάναμε μαζί, έχω να πω στρώσε πρώτα, και μετά άρχισε να βλέπεις κάποια πέτρα από κάτω, στυλ πωρόλιθου/ασβεστόλιθου για να μπορεί το ηχείο να καθίσει σωστά χωρίς να ταλαντεύεται στο παρκέ. Επιπροσθέτως τα Gaia II μου αρέσουν πολύ όπως τα έχουμε δει να παίζουν στου Κώστα. Αρκεί βέβαια να σου βγαίνει το ύψος αφού ο καναπές σου είναι πολύ χαμηλός.


Ρε κορίτσια, τα Γαία κοστίζουν μια περιουσία! ―αν και έχοντας ακούσει τι κάνουν οι monitor βάσεις της IsoAcoustics είμαι σίγουρος πως αξίζουν τα λεφτά τους. Νομίζω πως συμφωνώ με τον Χρήστο, αν και το ζήτημα παίζει κι εκεί να είναι από πολύ απλό μέχρι πολύ σύνθετο έως και ακριβό (κι ας είμαι του επαγγέλματος)!
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #7 by angpsi » Sat Mar 26, 2022 10:16 pm

andreasecon wrote:Μεγειά και από εδώ Άγγελε και καλές ακροάσεις !!!

dapost wrote:Καλες ακροασεις Αγγελε! Κουκλια! Ωραια στιγμη το ξεπακεταρισμα νεων ηχειων!

Σας ευχαριστώ παιδιά, ελπίζω να καταφέρουμε και κάποια ακρόαση όταν κατασταλάξουν τα πράγματα γιατί αρκετά΄ μας απομάκρυνε ο κορωνοϊός!

dapost wrote:(...) Πιστος πελατης, οχι σαν καποιους αλλους που αλλαξαν στρατοπεδο;-)

Πιστός όσο το πορτοφόλι μου επιτρέπει, μην νομίζεις ότι δεν έχω λιμπιστεί την exotica εκείνων που έχουν αλλάξει επίπεδο ανάμεσά μας! :lol:
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #8 by Dr Pan K » Sun Mar 27, 2022 1:23 pm

Παραβλέπω τις μπηχτές και εύχομαι πολύωρες ακροάσεις με τα νέα ηχεία. Συνεχίζω να πιστεύω πως τα ATC αποτελούν την κορυφαία επιλογή σε vfm σε αρκετές κατηγορίες τιμής και για full range ηχείο σε λογική τιμή τα 40ρια είναι σχεδόν μονόδρομος.
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #9 by DomieMic65 » Sun Mar 27, 2022 4:49 pm

πέραν των "καλορίζικων" κλπ κλπ που τα έχουμε πει και κατ' ιδίαν το μόνο που μπορώ να πω σε αυτή τη φάση είναι πως ΖΗΛΕΥΩ!!!!!!!!!!! [wavegreen] [wavegreen] [wavegreen]
User avatar
Kostas k
Posts: 41
Joined: Thu Apr 28, 2016 10:20 pm

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #10 by Kostas k » Mon Mar 28, 2022 1:36 pm

Αγγελε με την σειρά μου να σου ευχηθώ καλορίζικα και πολύωρες ακροάσεις.
Κουκλιά είναι.

Εχω κάνα δυο ερωτήσεις να κάνω για τα συνοδά μηχανήματα αλλά τις φυλάω για το νήμα παρουσίασης του συστήματος σου.
Μια διευκρύνηση για τώρα που αφορά τα ηχεία:
Αναφέρεις "Εκείνο που κάνει αμέσως την μεγαλύτερη εντύπωση σε σχέση με τα SCM20sl που είχα πριν είναι πως η τρίδρομη διάταξη δεν βγαίνει απλώς ως "περισσότερο μπάσο" αλλά μάλλον σαν (πολύ) περισσότερη πληροφορία."
Η περισσότερη πληροφορία αφορά το κάτω φάσμα ή πιάνει και την mid περιοχή;

Return to “Ηχεία”



Login · Register