Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands on] ATC SCM40 v2

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #31 by Dr Pan K » Sat Apr 02, 2022 12:02 am

Μιχάλη είναι εύκολο και φτηνό να μετατρέψεις το αφρώδες skyline σε διάχυτη, για να αυξήσεις δλδ την διάχυση αρκεί λίγη ρητίνη.. Ακόμα και έτσι όμως, που προφανώς θα απορροφά περισσότερα απ οτι διαχέει αν μπει μπροστά από την τηλεόραση θα βελτιώσει το βάθος της σκηνής δραματικά. Το κόστος είναι αστείο, το αποτέλεσμα ουσιαστικό και καθώς είναι ελαφρύ και φορητό δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να μην το προχωρήσει ο Αγγελος
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #32 by DomieMic65 » Sat Apr 02, 2022 10:10 am

Ναι σε καμια περίπτωση δεν είπα να μην το κάνει.
Μακάρι να βρεθεί τρόπος να κοπεί το υλικό σωστά!
Μπορεί να με ενδιαφέρει και εμένα κάτι τέτοιο!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #33 by Dr Pan K » Mon Apr 04, 2022 6:35 pm

Αγγελε για δωσε εντυπώσεις απο το στρωσιμο. Αυτο που θα περιμενα ειναι να αρχησει να δενει το χαμηλο με τις μεσαιοψηλες, το 40ρι ειναι μακραν το πιο ομοιογενες ηχειο της ATC (σαφως καλυτερο απο τα μεγαλα pro με bass reflex). Εαν εχεις λιγο αποσταση απο τα ηχεια ακουγονται σχεδον σαν μονοδρομα.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #34 by angpsi » Mon Apr 04, 2022 9:13 pm

Dr Pan K wrote:Αγγελε για δωσε εντυπώσεις απο το στρωσιμο. Αυτο που θα περιμενα ειναι να αρχησει να δενει το χαμηλο με τις μεσαιοψηλες, το 40ρι ειναι μακραν το πιο ομοιογενες ηχειο της ATC (σαφως καλυτερο απο τα μεγαλα pro με bass reflex). Εαν εχεις λιγο αποσταση απο τα ηχεια ακουγονται σχεδον σαν μονοδρομα.

Για κάποιο λόγο εγώ το ακούω να έχει δέσει από τις 40-50 ώρες και αυτός ο χαρακτήρας δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα... Εκείνο που ακούω είναι το μπάσο ένα έχει γίνει λίγο πιο 'ελαστικό', αν μπορώ να το πω έτσι, αλλά και αυτό χωρίς να έχω κάτσει να ακούσω κριτικά. Επιφυλάσσομαι να καθίσω να ακούσω προσεκτικά μόλις βρω την ευκαιρία και να γράψω με μεγαλύτερη ασφάλεια, δυστυχώς η οικογένεια (και κάποιες άλλες εξελίξεις στην παρέα που με δέσμευσαν το Σ/Κ ;-) ) δεν μου επέτρεψαν να βρω χρόνο για να κάνω ακροάσεις με ησυχία!

Edit: έβαλα τώρα λίγο να ακούσω το JLT Play Bach Vol.1 και ίσως να σηκώνει ακόμα επιπλέον δέσιμο για να γίνει πλήρως ομοιογενές, ωστόσο η στερεοφωνική εικόνα είναι ήδη πολύ δυνατή.
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #35 by Chris1967 » Mon Apr 04, 2022 9:38 pm

angpsi wrote:... δυστυχώς η οικογένεια (και κάποιες άλλες εξελίξεις στην παρέα που με δέσμευσαν το Σ/Κ ;-) ) δεν μου επέτρεψαν να βρω χρόνο για να κάνω ακροάσεις με ησυχία!


:lol: :lol: :lol: [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #36 by Dr Pan K » Thu Apr 07, 2022 8:37 am

Εβαλα μια φωτο παράδειγμα απο χρηση skyline diffuser σαν 3D διαχυτη πισω και αναμεσα στα ηχεια (απο τον Reiner Weber που κατασκευάζει διαχυτες και ηχεια με την επωνυμία Kaiser Acoustics), για να μην χαλαμε το νημα των ATC 40 gen 2 την μεταφερω στο σχετικο νημα ακουστικων παρεμβασεων
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #37 by Dr Pan K » Thu Apr 14, 2022 9:20 am

Αγγελε τι γινεται με τα ηχεια? Με το τσιγκέλι στα βγαζουμε..
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #38 by angpsi » Thu Apr 14, 2022 8:52 pm

Dr Pan K wrote:Αγγελε τι γινεται με τα ηχεια? Με το τσιγκέλι στα βγαζουμε..

Πολλές περιπέτειες αυτές τις μέρες, άσχετες με το hi-end, και με έχουν βγάλει από το mode στρωσίματος και παρακολούθησης των εξελίξεων... Ακροάσεις λίγες αλλά εκλεκτές, όμορφη μουσική, σφιχτός ήχος με γρανιτένια εικόνα και ωραίο μπάσο που πλέον, σε σχέση με τα 20άρια, κουνάει πραγματικό αέρα και δίνει πραγματικό σώμα στους ήχους (π.χ. το πιτσικάτο ακούγεται πλέον σαν πιτσικάτο, όσο και το rumble της ηλεκτρονικής μουσικής ακούγεται σαν πραγματικός τόνος στα σωστά Hz).

Από την άλλη μεριά, οι μονάδες δείχνουν τα όρια του μεγέθους τους: είναι γεγονός ότι οι χαμηλές ρολάρουν στα 40 Hz και αυτό ακούγεται σε σχέση με άλλα θηρία όπως τα πρώην δικά σου ή του Χρήστου που τα γνωρίζω και καλύτερα. Συνεχίζω να επιμένω ότι σαν ηχεία βρίσκονται πολύ πιο κοντά στον σφιχτό monitor χαρακτήρα των SCM20, περισσότερο 'γρήγορα' παρά 'γεμάτα' όπως ισχύει στην οικογένεια των SCM50 και πάνω με το bass reflex. Συνολικά ο τρόπος που παίζουν με κάνει να τα βλέπω σαν ένα crossover μοντέλο: ηχητικά ανήκει στο μεταίχμιο μεταξύ της εισαγωγικής σειράς και της Classic, παίζοντας πληρέστερα από όλα τα ηχεία που βρίσκονται πίσω του στην εισαγωγική σειρά αλλά και ―νομίζω― πληρέστερα από τα 20άρια της Classic.

Ο χαρακτήρας έχει κάτσει εδώ και λίγο καιρό, βρίσκομαι περίπου στις 100 ώρες και δεν ξέρω αν πρέπει να περιμένω πια δραματικές αλλαγές. Έχω βάλει με το μυαλό μου σαν όριο τις 200 ώρες, μετά από αυτές θα αρχίζω να παίζω με βάσεις, spikes, κ.λπ. Επίσης αξίζει να πω ότι ο ολοκληρωμένος SIA2-150 της ATC παίζει εξαιρετικά μαζί τους, και ίσως να μην χρειάζεται να ζηλεύω και τόσο τα ενεργά 40άρια του Κώστα. Το ξέρω ότι εσύ το είχες πει αυτό νωρίς, αλλά είναι άλλο να το βλέπεις / ακούς εμπράκτως.
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #39 by Dr Pan K » Thu Apr 14, 2022 11:52 pm

Αυτό ακριβώς είναι το 40αρι. Το μικρότερο απο τα τριδρομα, μια γέφυρα ανάμεσα στα μεγάλα και τα μικρά.

Η ATC είναι από τις εταιρίες με τον πιο ομοιογενή χαρακτήρα ανάμεσα στα διάφορα μοντέλα της γκάμας της. Παίζουν όλα με τον ίδιο τρόπο. Μεγάλο προτέρημα για εταιρία ήχου, ξέρεις ακριβώς που βαδίζεις.

Το κακό με τα 40ρια είναι πως αν έχεις γευτεί τα μεγάλα κάτι θα σου λείπει. Όταν είχα αναγκαστεί να περάσω από μεγάλο μοντελο αυτοκινήτου σε μικρότερο της ίδιας εταιρίας είχα ξενερώσει απερίγραπτα. Το άλλο κακό είναι πως μετά τα 40ρια θες 100ρια γιατί τα 50ρια δεν είναι και τόσο μεγαλύτερα.

Στην παρούσα φάση κοιτα να τα χαρείς γιατί η αναβάθμιση σε σχεση με τα προηγούμενα είναι ουσιαστική και αλματώδης, πιο μεγάλη από το 40ρι σε 50ρι. Εγώ πέρασα ευτυχισμένα χρόνια με τα 40ρια, άνετα αγόραζα άλλο ένα ζευγάρι για το σπίτι στην Αθήνα.
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: [Hands on] ATC SCM40 v2

Unread post #40 by kostas6a3 » Fri Apr 15, 2022 7:54 am

angpsi wrote:
Dr Pan K wrote:Αγγελε τι γινεται με τα ηχεια? Με το τσιγκέλι στα βγαζουμε..

Ακροάσεις λίγες αλλά εκλεκτές, όμορφη μουσική, σφιχτός ήχος με γρανιτένια εικόνα και ωραίο μπάσο που πλέον, σε σχέση με τα 20άρια, κουνάει πραγματικό αέρα και δίνει πραγματικό σώμα στους ήχους (π.χ. το πιτσικάτο ακούγεται πλέον σαν πιτσικάτο, όσο και το rumble της ηλεκτρονικής μουσικής ακούγεται σαν πραγματικός τόνος στα σωστά Hz).

Νομίζω ότι αδικήσε στο audiohub ....... :shock:
Κώστας

Return to “Ηχεία”



Login · Register