Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

ATC Speakers

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: ATC Speakers

Unread post #101 by angpsi » Wed Mar 23, 2022 9:04 am

Κώστα, περί ορέξεως ουδείς λόγος γίνεται, όμως στην περίπτωση σου νομίζω πως νομοτελειακά θα συμβούν τα εξής:
    1. Αν πάρεις τα pro, θα χάσεις οπωσδήποτε σε αισθητική. Η καμπίνα της κλασικής σειράς σίγουρα δένει καλύτερα σε ένα οικιακό περιβάλλον. Επίσης, τα pro θα βγουν αρκετά έξω από το ράφι σου εξ' αιτίας της ψύκτρας που έχουν από πίσω, συν το τερματικό των καλωδίων, επομένως νομίζω πως θα δυσκολευτείς αρκετά να τα βάλεις σε ράφι μικρότερο των 50 εκ.
    2. Από τη στιγμή που δεν κάνεις υποχωρήσεις στην ποιότητα του ήχου, τότε νωρίτερα ή αργότερα φοβάμαι πως θα απομακρύνεις και τα κλασικά 20άρια από τον τοίχο. Το είχα δοκιμάσει κι εγώ κάποτε όταν είχα πρωτοπάρει τα 12άρια και έπαιξα αρκετό καιρό έτσι, όμως όταν ένιωσα στο πετσί μου τι έχανα μπήκα σε διαδικασία να πάρω βάσεις.
    3. Το ράφι θα πρέπει να κατασκευαστεί ίσως με κάποιου είδους αποσύζευξη μεταξύ των επιφανειών του, στη λογική των μακριών ραφιών της Finite Elemente Image

Ίσως μια πιο απλή λύση θα ήταν να προβλεφθεί χώρος ώστε τα ηχεία να είναι τον περισσότερο καιρό κοντά στον τοίχο αλλά πάνω σε ξεχωριστές βάσεις, ώστε να βγαίνουν όποτε θέλεις να κάνεις προσεκτικότερες ακροάσεις.
Άγγελος

Return to “Ηχεία”



Login · Register