Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

ATC Speakers

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ATC Speakers

Unread post #11 by Dr Pan K » Wed Apr 19, 2017 1:50 pm

Αυτο ειναι κατι που θέλω να ακουσω με τα αυτιά μου γιατι καλως ή κακως δεν εμπιστεύομαι κανενα, και ειναι και ο λογος που δεν θα στείλω πισω το tweeter μου στην ATC.

To ferrofluid ομως ναι μεν χανει τις ιδιότητες του αλλα αυτο γίνετε σε πολλα χρόνια, οχι σε 2-3. Μου φαίνονται καπως υπερβολικοι οι φιλοι που το αλλάζουν τοσο συχνα.
Παναγιώτης
MichaelV
Posts: 29
Joined: Wed Apr 26, 2017 10:45 am

Re: ATC Speakers

Unread post #12 by MichaelV » Fri May 05, 2017 4:12 pm

Dr Pan K wrote:
Kostas k wrote:είμαι λίγο μπερδεμένος

στην classic σειρά η ATC δεν έχει φορέσει το in-house tweeter της;

Αν δεν κάνω λάθος εδώ http://atcloudspeakers.co.uk/hi-fi/loud ... ies/scm20/ φαίνεται το παλιό, σωστά;

ενώ το αντιστοιχο 20άρι στην pro σειρά έχει το καινούριο
http://atcloudspeakers.co.uk/profession ... 20psl-pro/


Η κατάσταση ειναι λιγο μπερδεμένη Κώστα. Φιλος απο το εδω έκανε αναβάθμιση (πριν απο λίγες εβδομάδες) στο "παλιο" (προηγούμενο) tweeter γιατι του είπαν οτι το καινούργιο ναι μεν αλλά...

Στις φωτογραφίες εμφανίζονται τα γνώριμα tweeter σε ολα τα μοντελα της σειρας classic και tower, τα νεα in house tweeter αυτη την στιγμη δείχνουν πως μπαίνουν μονο σε Special edition μοντέλα. Tα entry level εχουν ενα παραπλήσιο in house tweeter (με λιγο μικρότερο μαγνητικό σύστημα και αντίστοιχα κόστος).

Η ATC μας εχει συνηθίσει πια σε κατι τέτοιες ιστορίες. Μην ξεχναμε οτι αυτο το tweeter παει πισω 8? χρονια και ακομα δεν εχει αλλάξει κατι στο επίσημο site.

Μπορω να κανω εικασίες, υποψιάζομαι οτι δεν εχουν ανεση μεγαλης παραγωγής (ή οτι ακομα κατι δεν εχουν αυτοματοποιήσει ή πετύχει). Θα ηθελα και εγω να το φορεσω στα 100ρια μου αλλα δεν θα το κανω μεχρι να εχω εγγυήσεις οτι ολα βαίνουν καλώς.

Σε ενα μήνα ειναι η εκθεση του Μοναχου και θα μιλήσω με τους ανθρώπους της ATC για να δω τι θα μου πουν, αν υπαρχει ενδιαφέρον θα ενημερώσω απο εδω.


Λοιπόν, αγαπητοί "εν ATC αδελφοί", με το θέμα των νέων tweeters ασχολούμαι ενδελεχώς εδώ και πολλά χρόνια, έχοντας παρακολουθήσει δηλώσεις σε forums επίσημων αντιπροσώπων της ATC ανά τον κόσμο, πέρα από τις κατ’ επανάληψη προσπάθειές μέσω του φίλου Θέμη να πάρουμε μια ενημέρωση από «μαμά» ATC (η οποία εδώ και κάποιο καιρό, σα ν’ απαξιεί ν’ απαντήσει στα ερωτήματά μας) και έχω απαντήσεις στα περισσότερα από τα ερωτήματα επί του θέματος:
1. Όλα τα καινούργια ηχεία που φεύγουν από τις εγκαταστάσεις της ATC, εδώ και αρκετό καιρό, φορούν σίγουρα τα νέα tweeter της ATC, που είναι δύο τύπων, ένα (το μικρότερο) για τις μικρές σειρές (δηλ. μέχρι τα 40ρια) και ένα (το μεγαλύτερο) που είναι για τα 50ρια και άνω.
2. Το ότι στο website της ATC φαίνονται όντως τα προηγούμενα tweeter (Seas Excel) οφείλεται προφανώς στην ανεξήγητη, παραδοσιακή μεν, αλλά εκνευριστική εν πολλοίς αβελτηρία και αδιαφορία των Άγγλων γενικότερα, αλλά και των (νέων;;) κρατούντων στην εταιρία ειδικότερα, να διατηρούν τις παλιές photos με τα Seas και να μπερδεύουν τον κόσμο.
Παραμένει βέβαια η απορία, μ’ όλο το σεβασμό προς την ATC, ποιός σοβαρός manufacturer που έχει κατασκευάσει επιτέλους ένα (πάνω από 10 χρόνια πολυαναμενόμενο) tweeter, για το οποίο θα’ πρεπε να δηλώνει υπερήφανος, όχι μόνο αδιαφορεί τελείως να το προβάλει στο site του, αλλά αντίθετα, να αφήνει να πλανάται η εντύπωση ότι σε πολλά μοντέλα του (ακόμα και στις σειρές Special Edition) προτιμά τα Seas της προηγούμενης γενιάς!! Και να σε κάνει μοιραία ν’ αναρωτιέσαι, πάλι μ’ όλο το σεβασμό στην ATC, μήπως τελικά κάτι θέλει να πει ο «ποιητής», αλλά ντρέπεται!
3. Προ 4ετίας είχε ανακοινωθεί επίσημα από την ATC μέσω του εκπροσώπου της (κι ο Θέμης τότε το επιβεβαίωνε), ότι τα νέα tweeter θα ήταν πολύ εύκολα retrofitable (με εύκολες μικροεπεμβάσεις από τους κατά τόπους αντιπροσώπους) σ’ όλα τα προηγούμενης γενιάς ATC, από 50ρια και πάνω, και απλώς ήταν θέμα κάποιων μηνών να κυκλοφορήσουν τα upgrade kits και να αποσταλούν στους κατά τόπους αντιπροσώπους. Μάλιστα οριζόταν και ως ημερομηνία έναρξης της κυκλοφορίας τους, ο Απρίλιος του 2014!
4. Μεσολάβησαν 4 χρόνια σχεδόν απόλυτης σιωπής σε αλλεπάλληλα σχετικά ερωτήματα παγκοσμίως για τα upgrade kits.
Κατά τα λεγόμενα, στο μεσοδιάστημα αυτό, μεταξύ άλλων συνέβησαν και σημαντικές ανακατατάξεις και αποχωρήσεις στην ATC, τα ηνία της οποίας ανέλαβε (κατά πληροφορίες από forums) πλέον ο Willie, υιός του θρυλικού Billy Woodman που ίδρυσε την ATC και την έτρεχε μέχρι πρόσφατα.
Επίσης πληροφορίες λένε ότι αποχώρησε και ο Bob Pulley (ένας εξαιρετικός άνθρωπος και πολύ επικοινωνιακός και ευπροσήγορος-για Άγγλος-που γνώρισα προσωπικά το 2009, όταν έφερε τα 100ρια μου στο τότε Athens Hi Fi Show), που ήταν ο βασικός σχεδιαστής της σειράς με τα tweeter της Seas, την οποία λανσάρισε κάπου το 2002 (αν θυμάμαι καλά) με εκείνα τα υπέροχα 70ρια και τα πέρασε κατόπιν σ’ όλη τη μεγάλη σειρά δίνοντας στα ATC έναν άμεσα διακριτό, πολύ πιο ώριμο και ολοκληρωμένο ήχο σε σχέση με πριν, χωρίς όμως (βασικότατο) ν’ αλλάξει την γνώριμη φυσιογνωμία τους!
[Τα οποία 70ρια, μόλις τα άκουσα τότε στο Athens Hi Fi Show στο Park (που ο Θέμης τα’ παιζε στο ίδιο δωμάτιο με τα πολυτραγουδισμένα τότε Wilson Watt Puppy 7, τα οποία μπροστά στα 70ρια δεν έβρισκαν που να πάνε να κρυφτούν), έτρεχα αλαφιασμένος την επόμενη κιόλας να αλλάξω τα (κάπως στριφνά και μονιτορέ) tweeters της Vifa με τα (πολύ πιο μουσικά, διάφανα και ολοκληρωμένα) Seas!]
5. Πρόσφατα όμως (Μάρτιος 2017), και μετά από συνεχιζόμενα επίμονα ερωτήματα από τους απανταχού ATCάκηδες, ο Marketing Manager της TransAudio Group (επίσημος αντιπρόσωπος της ATC στις Η.Π.Α.), έγραψε σε επίσημο forum, εις απάντηση αντίστοιχων με τα δικά μας ερωτήματα:
«Upgrading has proved a more difficult challenge than originally anticipated 3 years ago. The sensitivity of the ATC tweeters is too different for a simple drop in. Re-calibration is necessary. Unfortunately, this needs to be done at the factory at the moment».
Απάντηση που επιβεβαίωσε και ο Ben Lilly της ATC και μετά από λίγο κι ο Θέμης σ’ εμένα.
6. Τι σημαίνει αυτό; Αν κατάλαβα καλά από σχετικές διευκρινήσεις που δόθηκαν μετά την παραπάνω ανακοίνωση, επειδή τα νέα tweeters τελικά έχουν άλλη ευαισθησία από τα Seas και φυσιολογικά και άλλη καμπύλη στην περιοχή cross με το mid, είναι απαραίτητο, για τα μεν ενεργά, το ηχείο να πάει Αγγλία και να επαναρυθμιστούν (Re-calibration) τα trimmers των ενισχυτών σε ένταση και φασική σύγκλιση, για τα δε παθητικά, αλλαγή όλου του cross-over, ή πιθανώς εκτεταμένες επεμβάσεις (στα κεντρικά της ATC) στο υπάρχον cross-over.
7. Κι αν πάλι κατάλαβα καλά, θα τοποθετείται το νέο tweeter (που κανονικά έχει φλάντζα με 3 τρύπες για να βιδώνει στην νέα μπάφλα) με ανάλογη ειδική φλάντζα που να ταιριάζει στις 4 οπές και το κοίλωμα της παλαιάς (για Seas) μπάφλας. Κι ότι όλ’ αυτά δεν μπορούν προς το παρόν να γίνουν παρά μόνο στις εγκαταστάσεις της ATC!
8. Για τις μικρές σειρές (από 40ρια και κάτω) δεν φαίνεται να προβλέπονται modifications πουθενά για τις προηγούμενες γενιές.
9. Κόστος προς το παρόν δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου να έχει ανακοινωθεί.

Βέβαια το ερώτημα που πρέπει (αν και πολύ δύσκολο το κόβω) ν’ απαντηθεί, δεδομένου του κόστους, αλλά και του τεράστιου κόπου να συσκευαστούν και ν αποσταλούν τα «τέρατα» τούτα στην Αγγλία (για να μη μιλήσω για τυχόν ψυχολογικά σε περίπτωση που το όλο εγχείρημα δεν …,) είναι αν όντως το νέο ATC tweeter «παίζει» τελικά καλύτερα από το εδώ και χρόνια Seas Excel, δεδομένου ότι πιθανώς να έχουν αλλάξει και οι «χορδιστές» στην ATC.
Όπως και τι σημαίνει εν προκειμένω το τυχόν «καλύτερα», και ποιος το λέει αυτό;
Και κυρίως, αν συνεχίζει να διατηρεί τον ξεχωριστά γνώριμο από μακριά (και λατρεμένο από κάποιους, ονόματα να μη λέμε..) χαρακτήρα της εταιρίας, που παρέμενε ίδιος σ’ όλα τα μοντέλα της προηγούμενης γενιάς, απ΄τα 7ράκια, μέχρι τα 350ρια!
Κάποιοι σε ξένα forums (οι περισσότεροι βέβαια στουντιακοί μονιτοράδες και μαστεράδες) ισχυρίζονται πως το νέο tweeter είναι πιο transparent από το Seas.
Μήπως όμως άλλα ζητάνε τελικά οι επαγγελματίες από ένα ηχείο (προς το χειρουργικό εργαλείο ίσως;) και άλλα ίσως οι audiophiles Hi Endάδες;
Παραμένει τέλος και η επιφύλαξη (για να μην πω βεβαιότητα), μήπως οι περισσότερες συγκρίσεις γίνονται με Seas σχετικά κουρασμένα από πολυετές παίξιμο σε μεγάλες εντάσεις (άρα μοιραία, λίγο έως πολύ dull και με κάποια αρκετή ίσως παραμόρφωση, επ’ αυτού θα επανέλθω με πολύ πληροφορία και documentation), κόντρα σε ολοκαίνουργια ATC tweeters.

Από εμάς, εδώ, έχει σχηματιστεί κάποια άποψη για τις νέες versions σε σχέση με τις προηγούμενες;
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: ATC Speakers

Unread post #13 by dapost » Fri May 05, 2017 5:45 pm

Απο γνωστο στο Αγγλικο φόρουμ, 600-700 ευρω του κόστισε η αναβαθμιση για ενεργα στο εργοστασιο. Συν τα μεταφορικα. Ελπιζω ο Θεμης να κανονίσει κατι αναλογο και Ελλαδα. Απο οσους εκαναν την αναβαθμιση, ακουω οτι αξιζε.
Δημήτρης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ATC Speakers

Unread post #14 by Dr Pan K » Fri May 05, 2017 6:03 pm

ATC-SH25-76S-tweeter-web-res.jpg
ATC-SH25-76S-tweeter-web-res.jpg (127.19 KiB) Viewed 4605 times


Η δικη μου εμπειρία με τα νεα tweeter ειναι ακομα περιορισμένη. Το SEAS Excel το θεωρώ (και ειναι) πολυ καλο tweeter μαλακού θόλου, υλικο αγαπημένο μου καθως τα σκληρα (Be, Diamond κτλ) συμπεριφέρονται πολυ άσχημα σε δυνατες στάθμες. Το νεο tweeter παραμένει μαλακού θολου αλλα εισάγει κάποιες σχετικές καινοτομίες.

http://atcloudspeakers.co.uk/2015/06/

To θέμα οπως πολυ σωστά το εθεσε ο Μιχαλης ειναι αν τελικα αυτο το tweeter ειναι εφάμιλλο ή καλύτερο του γνωστου και δοκιμασμένου SEAS και σε δεύτερο λογο αν μπορει να φορεθεί επανω στα ηχεια μας χωρις δραματικές (και αμφίβολες) τροποποιήσεις. Μετα υπεισέρχεται και το υποκειμενικό θεμα της χροιας, αν θα μας αρεσει το αποτύπωμα του.

Ο Θεμης μου ειπε οτι δενει πιο στρωτά με το mid αλλα ο Θέμης ειναι αντιπρόσωπος και δεν μπορω να τον φανταστω να μου λεει οτι ειναι μάπα. Με τον Ben Lilly γνωριζόμαστε λιγο και θα τον αναζητήσω στο Μοναχο ελπίζοντας να παρω πιστικες εξηγήσεις.

Να πω οτι οταν ειχα κανει την σχετική κουβέντα με Θεμη και ATC μου είχαν πει οτι αρκει ενας πυκνωτής στο cross για να γινει η αλλαγη (κατι απλο). Ίδωμεν
Παναγιώτης
MichaelV
Posts: 29
Joined: Wed Apr 26, 2017 10:45 am

Re: ATC Speakers

Unread post #15 by MichaelV » Fri May 05, 2017 6:59 pm

dapost wrote: Ελπιζω ο Θεμης να κανονίσει κατι αναλογο και Ελλαδα. Απο οσους εκαναν την αναβαθμιση, ακουω οτι αξιζε.


Δημήτρη thanks.
Αν εννοείς να γίνεται το retrofit-recallibration στην Ελλάδα, ειδικά γιά ενεργά, χλωμό το βλέπω. Δεν είναι καθόλου εύκολη διαδικασία. Να σκεφθείς ότι το προσπάθησαν στις USA, δεν ξέρω τα αποτελέσματα, αλλά ακριβώς μετά απ’ αυτό υπήρξε η ανακοίνωση της ATC, ότι οι αναβαθμίσεις στο εξής θα γίνονται μόνο στις εγκαταστάσεις της, πράγμα με το οποίο συμφωνώ 100% και δείχνει σοβαρό επαγγελματία που θέλει να έχει τον απόλυτο έλεγχο στο quality control..
Γιά τα παθητικά είναι πιό εύκολο γιά Ελλάδα (αλλαγή ή ανακατασκευή των cross σε Αγγλία, plus τα νέα tweeter βγάλε-βάλε)

Με την ευκαιρία, έχει κανείς "αναβαθμίσει" το όποιο π.χ. 6ετίας και άνω γηρασμένο και κουρασμένο tweeter του (στο όποιο ηχείο του) με ένα νέο-φρέσκο tweeter ίδιο ακριβώς μοντέλο με το παλιό;
Επειδή το 'χω κάνει κατ΄επανάληψη και εις επήκοον αυστηρών και δύσπιστων (επί του θέματος τούτου) κριτών audiophiles, εκεί να δεις αναβάθμιση! Με τους "κριτές" να τρίβουν τα μάτια τους και τ' αυτιά τους!
Το γιατί, επειδή έχω μιλήσει εκτενώς με τη Seas κι όχι μόνο, θα το τεκμηριώσω στα επόμενα...

Μιχάλης
MichaelV
Posts: 29
Joined: Wed Apr 26, 2017 10:45 am

Re: ATC Speakers

Unread post #16 by MichaelV » Fri May 05, 2017 7:42 pm

Dr Pan K wrote:
ATC-SH25-76S-tweeter-web-res.jpg


Η δικη μου εμπειρία με τα νεα tweeter ειναι ακομα περιορισμένη. Το SEAS Excel το θεωρώ (και ειναι) πολυ καλο tweeter μαλακού θόλου, υλικο αγαπημένο μου καθως τα σκληρα (Be, Diamond κτλ) συμπεριφέρονται πολυ άσχημα σε δυνατες στάθμες. Το νεο tweeter παραμένει μαλακού θολου αλλα εισάγει κάποιες σχετικές καινοτομίες.

Ο Θεμης μου ειπε οτι δενει πιο στρωτά με το mid αλλα ο Θέμης ειναι αντιπρόσωπος και δεν μπορω να τον φανταστω να μου λεει οτι ειναι μάπα. Με τον Ben Lilly γνωριζόμαστε λιγο και θα τον αναζητήσω στο Μοναχο ελπίζοντας να παρω πιστικες εξηγήσεις.

Να πω οτι οταν ειχα κανει την σχετική κουβέντα με Θεμη και ATC μου είχαν πει οτι αρκει ενας πυκνωτής στο cross για να γινει η αλλαγη (κατι απλο). Ίδωμεν


Πάνο, κατ’ αρχήν συμφωνώ με την επιλογή του μαλακού θόλου ως ότι καλύτερο σε tweeter. Ειδικά σε σύγκριση με τα μεταλλικού θόλου, Be, ή ακόμα χειρότερα με τα Diamond!
Έχουν όμως ένα θεματάκι δυστυχώς, το οποίο μου το «έσκασε» σε ερώτημά μου η Seas: Απ’ το συνεχές πλατάγιασμα στον αέρα (που προβάλει αντίσταση) σε ρυθμούς μέχρι 20.000 παλμούς ανά δευτερόλεπτο, ή και παραπάνω, και ιδίως σε audiophile εντάσεις, σιγά-σιγά παραμαλακώνει ο θόλος υφίσταται μικρομετρικές παραμορφώσεις κατά την αναπαραγωγή, οπότε σταδιακά χάνει το crispness του! Και κατά τα λεγόμενα αυτό μπορεί να συμβαίνει πριν αρχίσει το ferrofluid να επιδρά στα σημάδια κόπωσης του tweeter!
Πράγμα βέβαια που σημαίνει ότι και τα tweeter χωρίς ferrofluid κουράζονται και σταδιακά γηράσκουν κι αυτά ηχητικά!

Σχετικά με το δέσιμο tweeter με mid στα μεγάλα ATC, είχε ποτέ παρατηρηθεί τέτοιο θέμα με τα Seas; Το αντίθετο μάλιστα θα ‘λεγα!

Μιχάλης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ATC Speakers

Unread post #17 by Dr Pan K » Fri May 05, 2017 9:11 pm

To ferrofluid χανει τις ιδιότητες του με αργο ρυθμό και θεμα γήρανσης δεν τίθεται, οχι κατι ανησυχητικό τουλάχιστον. Αν μιλαμε για ηχεία εικοσαετίας και πάνω τοτε ναι, η ευαισθησία πεφτει και η συμπεριφορά δεν ειναι πια η εργοστασιακή.

Ο λόγος που δημιουργήθηκαν τα hard dome tweeter ηταν ακριβος αυτη η σχεδόν ιδανικη πιστονικη κινηση σε μεγαλες συχνοτητες. Δεν κάνουν ομως self-damping και οταν πλησιάσουν το κριτικο τους σημειο παίζουν απαίσια, χειρότερα απο τα soft dome. Μια λύση προσπάθησε να δωσει η YG με σκελετό αλουμινιου να υποστηρίζειτο μετάξι του tweeter.

Παραπονο απο το Seas? Κανενα. Ο Χρηστος τις προάλλες μου ελεγε οτι το σύστημα μου του ακούγεται γλυκύτατο..

Οι ακροάσεις που εχω κανει με τα νεα tweeter δεν ειναι αντικειμενικές, οχι για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Εκθεσεις, περιστασιακές κτλ. Θα πρεπει να τα ακούσω με σοβαρα ενισχυτικά και σχετική πηγη, στο σύστημά μου ή σε κάποιο αλλο επιπέδου για να τοποθετηθώ.

Και με ολες τις παλινωδίες της ATC κρατάω μικρο καλάθι.
Παναγιώτης
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: ATC Speakers

Unread post #18 by dapost » Sat May 06, 2017 12:27 pm

Ισως μπορεί ο Θεμης να βοηθησει στη μεταφορα προς και απο το εργοστασιο σε περιπτωση που ειναι οριστικο οτι δεν μπορει να γινει η αναβάθμιση εδω. Ισως αν μαζευτουμε αρκετοι να ειναι και πιο οικονομικο.

Ουτε εγω βιαζομαι, αλλα θελω να κανω την αναβαθμιση καποια στιγμη. Για spotify που ακουω αποκλειστικά αυτο τον καιρο και για τα middle life crisis αυτια μου, μια χαρα ειναι και τα seas :-) . Και εχω και ενα εξτρα ζευγαρι...
Δημήτρης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: ATC Speakers

Unread post #19 by Gojakla » Sat May 06, 2017 12:41 pm

Εξτρα ζευγαρι αυτια;

:lol:
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ATC Speakers

Unread post #20 by Dr Pan K » Sat May 06, 2017 1:33 pm

Ο Δημήτρης ενώ τοποθετεί το νέο αυτι ποιότητας topaz. (Metabarons by Jodorowski)

5-58-Metabarons-Integrale-USlow-6_big.jpg
5-58-Metabarons-Integrale-USlow-6_big.jpg (107.1 KiB) Viewed 4573 times
Παναγιώτης

Return to “Ηχεία”



Login · Register