Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

ATC Speakers

User avatar
Kostas k
Posts: 41
Joined: Thu Apr 28, 2016 10:20 pm

Re: ATC Speakers

Unread post #91 by Kostas k » Sat Mar 19, 2022 2:10 pm

Κϋριοι ερώτηση:

που μπορεί να δει κάποιος από κοντά κάποιο ηχείο της PRO σειράς (στην Αττική, οχι UK);
Το φινίρισμα θέλω να καταλάβω επειδή απο φωτογραφίες και video δεν φαίνονται και πολλά.

Thx
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ATC Speakers

Unread post #92 by Dr Pan K » Sat Mar 19, 2022 4:22 pm

Κώστα ηχεία pro μπορείς να δεις πιθανοτατα στην Athens Pro Audio, απο τα μέλη μας πχ έχουν πάρει ο Γιώργος (Geovar) και ο Δημήτρης (Dapost). Το φινίρισμα δεν είναι το black ash που βάζει αλλά ένα πιο "μονοτονο" ομοιόμορφα μαύρο.

Το θέμα είναι όμως ότι η ATC δεν πουλάει πια την σειρά προ σε ιδιώτες και θα δυσκολευτείς να τα αγοράσεις καινούργια. Άσε που δεν εχει και νοημα, η διαφορά στην τιμή είναι μικρή
Παναγιώτης
User avatar
Kostas k
Posts: 41
Joined: Thu Apr 28, 2016 10:20 pm

Re: ATC Speakers

Unread post #93 by Kostas k » Sat Mar 19, 2022 7:55 pm

Ευχαριστώ γιατρέ μου για την απάντηση.

Δεν είναι τα 500 ή τα 1000 EUR της διαφοράς το θέμα μου (που και αυτά με κόπο μαζεύονται).
Με την σύζυγο εγκαταλείψαμε το όνειρο αγοράς νέου μεγαλύτερου ακινήτου και πια κοιτάμε τι μπορούμε να κάνουμε για να βελτιώσουμε λίγο την ζωή μας στο μικρό διαστάσεων διαμέρισμα που έχουμε. Σε συνεργασία με μια φιλη αρχιτέκτονα, δρομολογούμε μια ανακαίνηση σε σαλόνι κουζίνα και παράλληλα θα κάνουμε κάποιες δραστικές αλλαγές στο τρόπο που ζούμε και κινούμαστε μέσα σε αυτό, Κοινή επιθυμία μας είναι να δώσουμε προτεραιότητα σε αυτά που έχουν πραγματικά σημειά σε εμάς αυτή την περιόδο όπως πχ να υπάρχει ένας χώρος παιχνιδιού με το παιδί ή μια dedicated γωνιά για εργασία μιας και το work from home ήρθε για να μείνει ή η δυνατότητα να μπορέσουμε να καλέσουμε κάποιους φίλους για να φάμε ΄όλοι μαζί αξιοπρεπώς.
Μοιραία η υψηλή πιστότητα έρχεται τουλάχιστον σε 2η μοίρα. Ο χώρος που καταλαμβάνει το ηχοσύστημα θα περιοριστεί και σίγουρα δεν θα κυριαρχεί ως εικόνα στον χώρο. Για να επιτευχθεί αυτό καταρχήν τα 40άρια μου θα φύγουν και θα αντικατασταθούν με βάσης. Ανάλογα με το πόσο θα μας κοστίσει το project της ανακαίνησης ο αντικαταστάτης τους θα είναι είτε τα νέα 19άρια είτε τα 20άρια. Θα εξετάζα όμως και την περίπτωση να πάω και σε μια πιο minimal προσέγγιση με ενεργά ηχεία ώστε να φύγουν τα 2 κουτιά του ASR. Δυστυχώς ΑΤC βάσης αυτοενισχυόμενα βγαίνουν μόνο τα 20άρια pro μιας και τα ενεργά 19άρια ή το 20αρια της classic σειράς είναι σαν δαπέδου κάτι το οποίο δεν εξυπηρετεί.

Πάνο για αυτό που είπες ότι δεν δινουν pro σε ιδιώτες από πότε ισχύει; Επί κ Θέμη σίγουρα δεν ίσχυε, Είναι ελληνική πατέντα; Ρωτώ διότι πολ΄ύ πρόσφατα εστειλα email στην ATC για να ρωτήσω κάποια πράγματα για τα 20άρια pro active και μάλιστα τους είπα ότι δεν είμαι επαγγελματίας και τα προωρίζω για το σαλόνι μου και απάντησαν κανονικά στις ερωτήσεις μου και δεν ανέφεραν ότι πολιτική της εταιρίας είναι πια pro ηχεία να μην πέφτουν σε χέρια ιδιωτών.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ATC Speakers

Unread post #94 by Dr Pan K » Sat Mar 19, 2022 9:51 pm

Κωστα οι προτεραιοτητες ειναι προτεραιοτητες και προφανως θα κοιταξετε τι βολευει καλυτερα αλλα αν μπεις σε διαδικασια αλλαγης ηχειων (και ενισχυτων) θα χασεις χρηματα και θα χασεις και σε ηχο. Τα ηχεια που πατανε επανω σε βασεις πιανουν οσο χωρο καταλμβανουν και τα 40ρια σου, ειναι πιο ευκολο να πεσουν ενω σε καμια περιπτωση δεν ειναι full range. Για να κερδισεις πραγματικα χωρο πρεπει οχι μονο να πας σε διδρομα αλλα να τα κρεμασεις απο το ταβανι ή να τα βαλεις σε βασεις τοιχου. Ο ASR οντως καταλαμβανει real estate αλλα αυτος ειναι και ο λογος της υπαρξης του, το σοβαρο τροφοδοτικο και το over engineering με την καλη έννοια.

Νομιζω καλύτερα να μιλησεις με τον Geovar καθως οταν απέκτησε τα δικα του ενεργα προ 100ρια το καθεστος που σου περιγραφω υποτίθεται πως ηταν ηδη εγκατεστημένο. Στειλε του ενα πμ, θα στα εξηγησει ο ιδιος

Προσωπικα θα κοιταζα πως μπορω να διευθετησω τον μελοντικο και ανανεωμένο χωρο για να συμπεριλαβω τα ηχεια, εστω και χωρις ιδανικη τοποθετηση
Παναγιώτης
STEREO
Posts: 66
Joined: Mon Aug 22, 2016 11:19 pm

Re: ATC Speakers

Unread post #95 by STEREO » Sun Mar 20, 2022 1:32 pm

Τα 40αρια θεωρούνται και είναι καλόβολα εύκολα στην τοποθέτηση και παίζουν και κοντά στον πίσω τοίχο , νομίζω ο Πάνος έχει δίκιο .
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: ATC Speakers

Unread post #96 by angpsi » Sun Mar 20, 2022 7:41 pm

Χαιρετώ κι εγώ με τη σειρά μου! Θα έλεγα κι εγώ Κώστα πως κάπως πρέπει να δεις τις προτεραιότητές σου. Καλώς ή κακώς, τα περισσότερα ηχεία του χόμπι παίζουν σε κάποια απόσταση από τον τοίχο ―το μόνο που θυμάμαι να ισχυρίζεται πως κάνει το αντίθετο είναι το TuneTot της Wilson, ενώ εξαιρώ όλα τα "χωνευτά" ηχεία που έχουν στούντιο με 'άπειρη μπάφλα' μιας και πρόκειται για ειδικές κατασκευές. Επομένως αν με τη σύζυγό σου δεχτείτε την παρουσία ενός ακόμα 'παιδιού' στην οικογένεια (σκέφτομαι πάντα τον "Μήτσο" του Ανδρέα, όπως ονομάζουν χαϊδευτικά το σύστημα μαζί με τη σύντροφο του) τότε αφιερώστε του τον χώρο που χρειάζεται και δεχτείτε το ως τέτοιο.

Σε αυτό το πλαίσιο, νομίζω κι εγώ πως τα 40άρια λόγω κλειστής καμπίνας έχουν την σχεδιαστική προδιαγραφή να παίζουν ακόμα και αρκετά κοντά στον τοίχο, ενώ καταλαμβάνουν τον ίδιο χώρο με ένα ηχείο bookshelf σε βάσεις. Φυσικά είναι γνωστό στην παρέα ότι για τους ίδιους λόγους χρειάζονται γκάζια, όμως σε αυτό ο Emitter δεν έχει κανένα πρόβλημα. Με λίγη υπομονή θα μπορέσω να σου το πω μετά λόγου γνώσης μέσα από την δική μου έμπρακτη εμπειρία, μιας και μέσα στις ερχόμενες εβδομάδες θα παραλάβω, εκτός απροόπτου, ένα τέτοιο ζευγάρι στο πολύ στενό μου σαλόνι όπου θα παίζουν το πολύ στα 20-30 εκατοστά από τους πίσω τοίχους.

Από την άλλη μεριά, αν η αισθητική αυτή δεν χωράει πια στο σπίτι, ίσως η καλύτερη λύση είναι να το αντικαταστήσεις εξ' ολοκλήρου με κάποιο πιο βολικό all-in-one σύστημα τύπου Naim, Devialet, ή ακόμα και με κάποια ηχόμπαρα υψηλού επιπέδου. Παράλληλα, ίσως θα μπορούσες να ικανοποιήσεις και το hi-end βίτσιο περνώντας παράλληλα στον χώρο των προσωπικών ακροάσεων με ακουστικά.
Άγγελος
User avatar
Kostas k
Posts: 41
Joined: Thu Apr 28, 2016 10:20 pm

Re: ATC Speakers

Unread post #97 by Kostas k » Mon Mar 21, 2022 11:39 pm

Πάνο Άγγελε και Στέρεε (συγνώμη δεν γνωρίζω το μικρό σου) σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Πάνο συμφωνώ σε ΟΛΑ όσα λες μέχρι κεραίας. Δεν σου’χω πει και το χειρότερο: τα ATC βάσης θα κάτσουν πάνω σε ένα κοντό μακρόστενο custom made έπιπλο πάνω στο οποίο θα υπάρχουν και οι πηγές μου και ο ενισχυτής. Από θέμα κραδασμών είναι ότι χειρότερο αλλά θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ. Το έπιπλο από μόνο του θα ζυγίζει 100+ kg, βάλε και το βάρος από τα μηχανήματα συν το βάρος από καμια 300 βινύλια, θα έχουμε κάποια ικανή μάζα. Κάτι κάνα αντικραδασμικό κάτω από τα μηχανήματα που θα μπει, κάτι οι μικρο-μεσσαίες εντάσεις στις οποίες αρέσκομαι να ακουω μουσική, ίσως τα πράγματα να μην είναι τόσο τραγικά. Ίδωμεν. Η απόφαση όμως έχει ληφθεί. Σκέφτομαι να προσθέσω heavy duty ροδάκια με φρένο στο έπιπλο που θα μου επιτρέπει όταν οι συνθήκες το ευνοούν, να τραβάω το όλο σύστημα τουλάχιστον μισό μέτρο από τον τοίχο.

Εστειλα PM στον Geovar για λεπτομέρειες σχετικά με την δυσκολία που αντιμετώπισε για να αγοράσει από την pro σειρά. Κάποια στιγμή φαντάζομαι θα το δει και θα μου πει περισσότερα.

Άγγελε, για μια και μόνο στιγμή είχε περάσει από το μυαλό μου να τα ξεφορτωθώ όλα πλυν πικάπ και να πάω σε καμία λύση τύπου Meridian ή Devialet. Όμως είμαι σίγουρος πως αν και πρακτική λύση και lifestyle κλπ κλπ, στο τέλος της ημέρας θα μου λείπει αφόρητα ο ήχος του συστήματος μου. Δεν πρόκειται να το κάνω. Να κάνω μια έκπτωση σε έκταση χαμηλού για να γίνει λίγο πιο λειτουργική και καλαίσθητη η ζωή στο σπίτι, ναι να το κάνω, αλλά μέχρι εκεί. Ούτε απομακρύνομαι από τον χώρο, ούτε βαρέθηκα το σύστημα μου ούτε τίποτα παρόμοιο.
Και επειδή ξέρω πολύ καλά και τι μου αρέσει να ακούω και πως να το ακούω είμαι σχεδόν βέβαιος ότι με τα βάσης (ειδικά με τα 20αρια) ότι χάσω σε έκταση χαμηλών θα το κερδίσω αλλού. Το μόνο σημείο που με φοβίζει ότι μπορεί να στραβώσει η φάση είναι με τους κραδασμούς από το ενιαίο έπιπλο όπου θα εδράζουν όλα. Αν ναι, θα δω τι θα κάνω σε αυτή την περίπτωση. Το πολύ πολύ να το σπάσω κάθετα σε 3 διακριτά κομμάτια, 2 για τα ηχεία και ένα για τα μηχανήματα.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ATC Speakers

Unread post #98 by Dr Pan K » Mon Mar 21, 2022 11:44 pm

Αν το επιπλο είναι custom γιατί δεν το σχεδιάζεται με τρόπο τέτοιο ώστε να δένει με τα μηχανήματα και να παραμείνουν και αυτα; Ο ενισχυτής επανω (είναι ντιζαινατος) το τροφοδοτικό εσωτερικά να μην φαίνεται και τα ηχειαστις άκρες ή το επιπλο σπαστό..
Παναγιώτης
User avatar
Kostas k
Posts: 41
Joined: Thu Apr 28, 2016 10:20 pm

Re: ATC Speakers

Unread post #99 by Kostas k » Tue Mar 22, 2022 10:24 am

Ετσι το έχουμε σχεδιάσει. Η τροφοδοσια κρυφή, στο κεντρο χαμηλα ο ενισχυτης, αριστερα δεξια βινύλια, κ στην πανω επιφανεια ηχεια πiκαπ cd player. Απλα σκεφτηκα κ την περίπτωση των ενεργών αν με έπαιρνε οικονομικα κ ως πιο λιτή προσεγκιση αλλα κ γιατι εκτιμω όσο καλός κ να είναι ο asr , οι αγγλοι θα έχουν φροντήσει η ενεργή εκδοση να παίρνει απο τα μεγάφωνα οτι καλυτερο μπορουν να δώσουν.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ATC Speakers

Unread post #100 by Dr Pan K » Tue Mar 22, 2022 11:45 am

Κωστα ο ενσωματωμένος ενισχυτης ειναι λυση αναγκης για studio, με χαμηλο κοστος, χαμηλη καταναλωση ρευματος και χαμηλη "ποσοτητα" βατ σε ταξη Α/ ΑΒ για να μεινει χαμηλα και η θερμικη απωλεια. Ο ηχος ειναι ΟΚ απο drive, δεν ειναι "high end" απο θεμα ηχοχρωματος.

Το οικονομικο, εαν πουλησεις 40ρια και ενισχυτη, προφανως θα το καλυψεις, θα χασεις ομως σε χρηματα γιατι αν θυμαμαι καλα τα ειχες αγορασει και καινουργια.

Προσωπικα και θα το λήξω εδω, ο ASR με την industrial εμφανιση του, τα μεγαλα LED και τις ψυκτρες μου αρεσει παρα πολυ και αισθητικα, δειχνει αποψη και σωστα τοποθετημενος επανω σε ενα επιπλο αποτελει conversation starter ακομα και για τους μη μυημένους. Δεν θα αλλαζα τπτ, θα σκεφτομουν πως να κρατησω το σετ απ, να μην χαλασω/ χασω χρηματα που δεν περισσεύουν και να ταιριαξω αισθητικα τα υπαρχοντα μηχανηματα και ηχεια με την ανανεωση του χωρου.
Παναγιώτης

Return to “Ηχεία”



Login · Register