Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

ATC Speakers

User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: ATC Speakers

Unread post #81 by andreasecon » Wed Jul 22, 2020 7:03 pm

Γιώργο, εντυπώσεις από τη χρήση των πλακών πωρόλιθου ?
User avatar
geovar
Posts: 161
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:02 pm

Re: ATC Speakers

Unread post #82 by geovar » Wed Jul 22, 2020 7:33 pm

andreasecon wrote:Γιώργο, εντυπώσεις από τη χρήση των πλακών πωρόλιθου ?

Δεν έχω προφτάσει να ακούσω ακόμη Αντρέα
User avatar
geovar
Posts: 161
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:02 pm

Re: ATC Speakers

Unread post #83 by geovar » Wed Jul 22, 2020 8:55 pm

Λοιπόν:
Ακούω τώρα από αρχείο και Soekris "The Rite of Spring" Minnesota Orchestra,Eiji Oue, RR.
Έχει Γκρανκάσες σε πολλά σημεία. Υπήρχε δύναμη και έλεγχος και πριν τώρα νομίζω πως έφτασε σε όρια απίστευτα και πρωτάκουστα.
SouthKops
Posts: 247
Joined: Fri Mar 03, 2017 11:06 am

Re: ATC Speakers

Unread post #84 by SouthKops » Thu Jul 23, 2020 3:13 pm

-Που βρίσκουμε τέτοιους πωρόλιθους σε αυτή την μορφή?

- Γιώργο δοκίμασες 5 μοίρες κλίση για χρονική ευθυγράμμιση?
Audio Soul Ultra - South Sounds
User avatar
geovar
Posts: 161
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:02 pm

Re: ATC Speakers

Unread post #85 by geovar » Thu Jul 23, 2020 8:17 pm

SouthKops wrote:-Που βρίσκουμε τέτοιους πωρόλιθους σε αυτή την μορφή?

- Γιώργο δοκίμασες 5 μοίρες κλίση για χρονική ευθυγράμμιση?

-Για τις πλάκες πρέπει να ρωτήσεις το Παναγιώτη (Dr.Pan K)
-Για την τοποθέτηση των ηχείων ακολούθησα με ακρίβεια τις οδηγίες της ATC. Νομίζω πως για τη χρονική ευθυγράμμιση των μονάδων έχουν φροντίσει με το Χοβερ.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ATC Speakers

Unread post #86 by Dr Pan K » Fri Jul 24, 2020 8:22 am

SouthKops wrote:-Που βρίσκουμε τέτοιους πωρόλιθους σε αυτή την μορφή?


O Geovar εχει να λαμβανει τις πετρες που ειχα κοψει εγω για τα 100ρια μου. Δεν ειναι πωρόλιθος αλλα κανονικη πετρα (που καποιοι πετραδες χαρακτηρησαν και σαν συγκεκριμένη ποιοτητα μαρμαρου, παροτι δεν εχει την χαρακτηρηστικη δομη αυτου). Ειναι απο ενα λατομειο στην Ζακυνθο, το ιδιο που προμηθεύει με πετρα την αναστήλωση του ναου του Επικούρειου Απόλλωνα και οχι μονο. Λευκη, εξαιρετικής καθαρότητας, χωρις νερα, χωρις προσμίξεις, χωρις τπτ. Την ιδια ειχα βαλει και στο Garrard.
Παναγιώτης
mulder
Posts: 2
Joined: Sun Jan 24, 2021 3:41 pm

Re: ATC Speakers

Unread post #87 by mulder » Sun Jan 24, 2021 3:53 pm

dapost wrote:Να πω και από εδώ ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Γιώργο για την άψογη εξυπηρέτηση κατά την αγορά ενός ζευγαριού scm 19. Πολύ όμορφα από κοντά (σε σχέση με τις γνωστές γκουμούτσες) και γνώριμος, απλός και κατανοητός ήχος. Τα πήρα για surround αλλά δεν ξέρω που θα καταλήξουν. Πολύ ωραίες και βολικές οι μαγνητικές σίτες που έχουν, όπως και κάποια άλλα σύγχρονα ηχεία.

A, τα μέτρησα από απόσταση 1.5 μέτρο περίπου και η απόκριση του ενός πέφτει πάνω στου άλλου. Τελείως όμως. Έτυχε, πέτυχε, δεν ξέρω. Καλό πάντως.


Γεία σου dapost.
Με γεία τα ηχεία σου ! Είχα τα 19 αρκετό καιρό.
Μπορείς να μου πεις πώς μετρησες την απόκριση;
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: ATC Speakers

Unread post #88 by dapost » Sun Jan 24, 2021 6:58 pm

mulder wrote:
dapost wrote:Να πω και από εδώ ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Γιώργο για την άψογη εξυπηρέτηση κατά την αγορά ενός ζευγαριού scm 19. Πολύ όμορφα από κοντά (σε σχέση με τις γνωστές γκουμούτσες) και γνώριμος, απλός και κατανοητός ήχος. Τα πήρα για surround αλλά δεν ξέρω που θα καταλήξουν. Πολύ ωραίες και βολικές οι μαγνητικές σίτες που έχουν, όπως και κάποια άλλα σύγχρονα ηχεία.

A, τα μέτρησα από απόσταση 1.5 μέτρο περίπου και η απόκριση του ενός πέφτει πάνω στου άλλου. Τελείως όμως. Έτυχε, πέτυχε, δεν ξέρω. Καλό πάντως.


Γεία σου dapost.
Με γεία τα ηχεία σου ! Είχα τα 19 αρκετό καιρό.
Μπορείς να μου πεις πώς μετρησες την απόκριση;


Ευχαριστώ. Τη μέτρησα με REW και DIRAC στη θέση ακρόασης για ισοστάθμιση. Δηλ. μέτρησα κυρίως χώρο και λιγότερο ηχεία.
Δημήτρης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: ATC Speakers

Unread post #89 by DomieMic65 » Mon May 24, 2021 5:17 pm

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: ATC Speakers

Unread post #90 by angpsi » Mon Jun 28, 2021 9:54 pm

Άντε, κι εις ανώτερα... custom εγκατάσταση της ATC στο Disney Concert Hall. Το άρθρο είναι από το 2004 αλλά το διάβασα τώρα και είπα να το μοιραστώ! https://www.lightsoundjournal.com/2004/ ... s-it-gets/

disney2.jpg
disney2.jpg (43.92 KiB) Viewed 3305 times
Άγγελος

Return to “Ηχεία”



Login · Register