Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Audio Note, Harbeth ή Horning

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #1 by pankon » Thu Mar 30, 2017 9:51 pm

Κατ´ αρχήν θα ήθελα να ευχηθώ καλή αρχή και κάθε επιτυχία στο forum.

Όντας πολλά χρόνια στο "ευγενικό σπορ" του hi-fi, είχα την ευκαιρία (τύχη) να ακούσω αρκετές συσκευές, ενδιαφέρουσες και μη.

Βρίσκομαι σε φάση αναβάθμισης των ηχείων μου και ενδιαφέρομαι για τα εξής:

Audio Note AN-E/HE SPE
Harbeth SHL5 Plus ή M30.1
Horning Eufrodite PM65

Όποιος είχε την ευκαιρία να ακούσει ένα ή περισσότερα από τα παραπάνω ηχεία, θα παρακαλούσα να μοιραστεί τις εντυπώσεις του στο forum.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #2 by Dr Pan K » Thu Mar 30, 2017 11:12 pm

pankon wrote:Κατ´ αρχήν θα ήθελα να ευχηθώ καλή αρχή και κάθε επιτυχία στο forum.


Ευχαριστουμε!

pankon wrote:Όντας πολλά χρόνια στο "ευγενικό σπορ" του hi-fi, είχα την ευκαιρία (τύχη) να ακούσω αρκετές συσκευές, ενδιαφέρουσες και μη.

Βρίσκομαι σε φάση αναβάθμισης των ηχείων μου και ενδιαφέρομαι για τα εξής:

Audio Note AN-E/HE SPE
Harbeth SHL5 Plus ή M30.1
Horning Eufrodite PM65

Όποιος είχε την ευκαιρία να ακούσει ένα ή περισσότερα από τα παραπάνω ηχεία, θα παρακαλούσα να μοιραστεί τις εντυπώσεις του στο forum.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Πολυ ενδιαφέρουσες επιλογες. Απεχουν ομως αρκετά μεταξυ τους καθως τα ΑΝ ειναι ευαίσθητα ηχεια και κατάλληλα για μικρομεσαίες λαμπες, τα Horning ειναι ευαίσθητα αλλα θελουν το κατι παραπάνω λογω του cross over ενω τα Harbeth ειναι συμβατικά σε ευαισθησία. Επιπλεον τα Horning εχουν πολυ πιο βαθυ χαμηλό με την συστοιχία των woofer που κρύβουν πισω τους.

Οποτε η ερωτηση ειναι, τι ενισχυτή εχεις (ή σκέφτεσαι να αποκτήσεις) και βέβαια σε ποσα τετραγωνικά θα στηθεί το σύστημα?
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #3 by pankon » Fri Mar 31, 2017 6:50 am

Αγαπητέ συνονόματε,

ευχαριστώ για την απάντηση. Όλα τα αναφερθέντα ηχεία τα έχω ακούσει έστω και για λίγες ώρες. Τυχαίνει να έχω (από το 1990) τα ηχεία Snell E Type II, τα οποία είναι οι "παππούδες" των Audio Note, και τα οποία μου φαίνονται πολύ καλά, πιθανώς γιατί τα έχω συνηθίσει (;).

Όσον αφορά τα Horning, τα έχω ακούσει στο χώρο του αντιπροσώπου, κ. Μιχάλη Φουάση (mf audio), και ήταν πολύ εντυπωσιακά. Δεν έχουν crossover και πιθανώς αυτός είναι ο λόγος που ακούγονται τόσο φυσικά.

Οι ενισχυτές, με τους οποίους θα παίξω τα ηχεία είναι ένα ζεύγος Croft και συγκεκριμένα:

Προενισχυτής Croft Micro 25R (λαμπάτος)
Τελικοί ενισχυτές Croft 7R monoblock (υβριδικοί)

Στο μέλλον σκέφτομαι πιθανώς και τη χρήση του ολοκληρωμένου ενισχυτή Vinnie Rossi LIO με το DHT module στην προενίσχυση, το οποίο επιτρέπει τη χρήση πολλών διαφορετικών λυχνιών, π.χ. 300B, 211, 2A3, κτλ.

Ο χώρος ακρόασης είναι σχετικά μικρός της τάξης των 20m2. Γενικά προτιμώ να ακούω nearfield, ακόμα και σε μεγάλους χώρους. Στο συγκεκριμένο χώρο, θα κάθομαι σε περίπου 2m απόσταση από τα ηχεία.

Τελικά εκείνο που αναρωτιέμαι όσον αφορά τα προαναφερθέντα ηχεία είναι η ποιότητα του ήχου που προσφέρουν σε σχέση με την τιμή τους...

Γνώμες / Απόψεις;

Ευχαριστώ και πάλι για τη φιλοξενία.

Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #4 by Dr Pan K » Fri Mar 31, 2017 12:13 pm

Δεν είμαι σίγουρος αν το Horning είναι άνευ cross η παίζει ακροσαριστα μόνο το Lowther. Όπως και να έχει κάποια βατ τα θέλει.

Ο Quodrup της Audio Note UK παλιά πουλαγε τα Snell και προφανώς έχει εμπνευστει από εκεί τα σχέδια. Σαν value for money όμως δεν ξέρω αν θα τον προτιμούσα, μάλλον θα πήγαινα σε DeVore Fidelity.

Την harbeth την θεωρώ σταθερή αξία και πολύ καλό vfm
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #5 by pankon » Fri Mar 31, 2017 6:24 pm

Dr Pan K wrote:Δεν είμαι σίγουρος αν το Horning είναι άνευ cross η παίζει ακροσαριστα μόνο το Lowther. Όπως και να έχει κάποια βατ τα θέλει.


Παναγιώτη,
Είμαι (σχεδόν) σίγουρος ότι το Horning δεν έχει καθόλου crossover, ούτε για τα woofers ούτε για το Lowther, παρά μόνο ένα φίλτρο για το tweeter. Αυτό αναφέρει και ο Tommy Horning στο site του, αλλά και όλα τα σχετικά reviews των ηχείων.

Dr Pan K wrote:Ο Quodrup της Audio Note UK παλιά πουλαγε τα Snell και προφανώς έχει εμπνευστει από εκεί τα σχέδια. Σαν value for money όμως δεν ξέρω αν θα τον προτιμούσα, μάλλον θα πήγαινα σε DeVore Fidelity.

Την harbeth την θεωρώ σταθερή αξία και πολύ καλό vfm


Ναι, η προϊστορία της Audio Note είναι γνωστή, τουλάχιστον σε όσους έχουν παρακολουθήσει την εξέλιξή της. Όταν ο Peter Snell πέθανε, ο Quodrop αγόρασε τα πνευματικά δικαιώματα των ηχείων κι εκεί βάσισε τα δικά του σχέδια, τα οποία ήταν τα ίδια τα Snell με καλύτερο ξύλο για την καμπίνα (Russian birch ply wood αντί για MDF) και βελτιώσεις στις μονάδες.

Όσον αφορά για τα Devore, θα με ενδιέφερε να ακούσω κάποιον ουραγκοτάγκο (O/96 ή O/93), αλλά δυστυχώς δεν έχει τύχει μέχρι τώρα. Η Aphrodite's Vision που αντιπροσώπευε την Devore νομίζω έχει σταματήσει τη σχέση. Μάλλον δεν πρέπει να αντιπροσωπεύονται τώρα στην Ελλάδα.

Σε κάθε περίπτωση, λαμβάνοντας υπόψη τις τιμές, η εντύπωσή μου είναι ότι οι ουραγκοτάγκοι είναι αρκετά ακριβότεροι από τα ΑΝ-Ε, οπότε αναρωτιέμαι αν όντως ισχύει το καλύτερο VfM που λες...

Πολύ ενδιαφέρουσα θα ήταν μια άμεση σύγκριση των τριών ηχείων, ή έστω και δύο εξ' αυτών...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #6 by Dr Pan K » Fri Mar 31, 2017 6:55 pm

Δυστυχώς συγκρίσεις ηχείων είναι δύσκολο να γίνουν λόγω βάρους, αναγκών οδήγησης, ακουστικής χώρου και τοποθέτησης..

Δεν έχω και εγώ εμπειρία με τους ουρακοταγκους αλλά έμπειροι φίλοι από Αμερική πίνουν νερό στο όνομά τους. Και παρότι δεν είναι φτηνά ηχεία για κάποιους λόγους τα θεωρώ καλύτερο vfm από τα ΑΝ Αγγλίας.

Τώρα το θέμα του κρος/ φίλτρου είναι σχετικό. Κάποιοι κατά καιρούς το έχουν τραβήξει στα άκρα αλλά η απώλεια ενέργειας είναι πολύ πιο μικρή από αυτήν που αναφέρουν. Η ευαισθησία καθορίζεται από άλλους παράγοντες.

Tune Audio έχεις ακούσει; Το "μικρό" Prime ίσως να σου πηγαίνει γάντι
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #7 by pankon » Fri Mar 31, 2017 8:52 pm

Dr Pan K wrote:Δυστυχώς συγκρίσεις ηχείων είναι δύσκολο να γίνουν λόγω βάρους, αναγκών οδήγησης, ακουστικής χώρου και τοποθέτησης..
...
Tune Audio έχεις ακούσει; Το "μικρό" Prime ίσως να σου πηγαίνει γάντι


θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ακούσουμε ένα σετ από ουρακοτάγκους... Αναρωτιέμαι εάν κάποιος έχει τέτοια ηχεία στην Ελλάδα...

Τα Tune Audio Prime τα άκουσα πέρσι, αλλά ομολογώ ότι δεν με εντυπωσιάσαν. Δεν θυμάμαι ακριβώς τι δεν μου άρεσε, απλά μάλλον δεν μου ταίριαξαν...

Μέχρι στιγμής τα Horning είναι τα πλέον εντυπωσιακά ηχεία που έχω ακούσει. Κατά τη δική μου άποψη, σαφώς καλύτερα κι από τα Rockport που βρίσκονταν στον ίδιο χώρο και μπορούσα να κάνω μια σχετικά άμεση σύγκριση...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #8 by Dr Pan K » Sat Apr 01, 2017 1:29 am

pankon wrote: Τα Tune Audio Prime τα άκουσα πέρσι, αλλά ομολογώ ότι δεν με εντυπωσιάσαν. Δεν θυμάμαι ακριβώς τι δεν μου άρεσε, απλά μάλλον δεν μου ταίριαξαν...


Στα ανεφερα γιατι εχουν καποια κοινα χαρακτηριστικα (δλδ ενα wide bander με εξτρα τουιτερ και φυσικα ικανοποιητικη ευαισθησια για χαμηλοεξοδους ενισχυτες, ευκολο κρος κτλ).

pankon wrote:θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ακούσουμε ένα σετ από ουρακοτάγκους... Αναρωτιέμαι εάν κάποιος έχει τέτοια ηχεία στην Ελλάδα...


Ω, ναι. Αλλα μαλλον θα περιμενω να συνατησω τον σχεδιαστη και να ακουσω τους πιθηκους στο Μοναχο καποια στιγμη. Εδω η αγορα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ετοιμη για αυτα τα ηχεια


pankon wrote:Μέχρι στιγμής τα Horning είναι τα πλέον εντυπωσιακά ηχεία που έχω ακούσει. Κατά τη δική μου άποψη, σαφώς καλύτερα κι από τα Rockport που βρίσκονταν στον ίδιο χώρο και μπορούσα να κάνω μια σχετικά άμεση σύγκριση...


Εντυπωσιακά ναι, ειδικα στο χαμηλό αλλα καλύτερα απο τα Rockport δεν θα το ελεγα. Θεμα γούστου ισως αλλα το Rockport εχει μεγάλο ηχο και κάποια γενικότερα χαρακτηριστικά (ομοιογένεια, διαφάνεια, ταχύτητα) που δεν βρίσκεις εύκολα.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #9 by pankon » Sat Apr 01, 2017 11:13 am

Εμένα προσωπικά με εντυπωσίασε η αληθοφάνεια των Horning. Τα Rockport μου φάνηκαν -συγκριτικά- λιγότερο πειστικά στο συγκεκριμένο θέμα. Αλλά όλα αυτά είναι θέμα προσωπικής εντύπωσης και προτιμήσεων. Οτιδήποτε κάνει κλικ στον κάθε ακροατή.

Άλλωστε, perception is reality...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #10 by Dr Pan K » Sat Apr 01, 2017 12:12 pm

Παναγιώτη νομίζω έχεις βρει το επόμενο ηχείο σου..
Παναγιώτης

Return to “Ηχεία”



Login · Register