Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #21 by Jim » Tue May 30, 2017 9:27 am

σε μαραγκό φίλο που φτιάχνει ξύλινες εσωτερικές σκάλες - δώρο :)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #22 by Dr Pan K » Tue May 30, 2017 9:40 am

Εντελώς ανοιχτή επάνω χωρίς δεσιματα μην το σκέφτεσαι καθόλου. Τα χαμηλό θα πάει περίπατο
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #23 by pankon » Tue May 30, 2017 2:33 pm

Dr Pan K wrote:Εντελώς ανοιχτή επάνω χωρίς δεσιματα μην το σκέφτεσαι καθόλου. Τα χαμηλό θα πάει περίπατο


Παναγιώτη,

τι εννοείς "εντελώς ανοιχτή"; Εννοείς χωρίς πάνω πλάκα ή κάτι άλλο;

Π.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #24 by Dr Pan K » Tue May 30, 2017 2:43 pm

pankon wrote:
Dr Pan K wrote:Εντελώς ανοιχτή επάνω χωρίς δεσιματα μην το σκέφτεσαι καθόλου. Τα χαμηλό θα πάει περίπατο


Παναγιώτη,

τι εννοείς "εντελώς ανοιχτή"; Εννοείς χωρίς πάνω πλάκα ή κάτι άλλο;

Π.


Και επανω και κατω πρεπει να υπαρχουν δεσιματα. Αν τα καδρόνια επάνω ειναι χωρίς δέσιμο θα επηρεαστεί το χαμηλό. Το σχεδιο στην φωτο που ειχε βαλει ο Δημητρης είναι ιδανικό κατ εμε.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #25 by pankon » Tue May 30, 2017 2:50 pm

Dr Pan K wrote:
pankon wrote:
Dr Pan K wrote:Εντελώς ανοιχτή επάνω χωρίς δεσιματα μην το σκέφτεσαι καθόλου. Τα χαμηλό θα πάει περίπατο


Παναγιώτη,

τι εννοείς "εντελώς ανοιχτή"; Εννοείς χωρίς πάνω πλάκα ή κάτι άλλο;

Π.


Και επανω και κατω πρεπει να υπαρχουν δεσιματα. Αν τα καδρόνια επάνω ειναι χωρίς δέσιμο θα επηρεαστεί το χαμηλό. Το σχεδιο στην φωτο που ειχε βαλει ο Δημητρης είναι ιδανικό κατ εμε.


Ναι, κατάλαβα και συμφωνώ. Σε πρώτη φάση θα παίξω λίγο με τα IKEA Oddvar και μετά μάλλον θα έχω καλύτερη εικόνα...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #26 by Dr Pan K » Tue May 30, 2017 3:10 pm

Κατι αλλο, δεν ξέρω πως τις έχει ο Δημήτρης αλλα κάλο θα ηταν να μπει λίγη bι-adhesive tape ανάμεσα στην βαση και το ηχείο.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #27 by Dr Pan K » Wed May 31, 2017 12:14 am

Και κατι τετοιο θα μου αρεσε..

web-MB2SE_passive-pair-rf.jpg
web-MB2SE_passive-pair-rf.jpg (324.42 KiB) Viewed 3661 times
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #28 by pankon » Wed May 31, 2017 8:45 am

Dr Pan K wrote:Και κατι τετοιο θα μου αρεσε..

web-MB2SE_passive-pair-rf.jpg


Ναι, οπτικά ταιριάζουν με τα PMC ηχεία, αλλά αναρωτιέμαι αν είναι καλό να υπάρχει τόση μάζα "συνδεδεμένη" με το ηχείο, ώστε να δονείται και η μάζα της βάσης μαζί.

Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα μια πολύ στιβαρή, αλλά ελαφριά (πολύ μικρής μάζας) βάση, ξύλινη ή μεταλλική. Αυτή που έδειξε ο Δημήτρης μου φαίνεται ιδανική σαν σχέδιο. Ή αντίστοιχα αυτή της Something Solid σε μέταλλο. Ή σαν τη δική σου, Παναγιώτη, της ATC.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #29 by Dr Pan K » Wed May 31, 2017 9:05 am

Μεγάλη κουβέντα, η βάση παγιδεύει ενέργεια, αποσβένει ενέργεια ή την μεταφέρει προς το πατωμα; Προφανώς και τα τρία αλλα αυτό που μας ενδιαφέρει είναι σε τι ποσοστό το πετυχαίνει το κάθε σχέδιο, συνδυασμός υλικών σε σχέση με τον τύπο ηχείο και το πάτωμα. Και αυτό είναι που κάνει την προσωπική εμπειρία μερικώς άχρηστη καθώς ο συνδυασμός του καθενός από εμάς διαφέρει και δεν ξέρω αν κάποιος έχει πραγματικά συγκρίνει διαφορετικές ποιοτικές βάσεις για να δώσει ουσιαστικό feedback. Οπότε εγώ κρατάω τις αυθεντικές της ATC έχοντας μόνο σηκώσει τα κέντρα με πλάκες από limestone .
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #30 by pankon » Wed May 31, 2017 11:08 am

Dr Pan K wrote:Μεγάλη κουβέντα, η βάση παγιδεύει ενέργεια, αποσβένει ενέργεια ή την μεταφέρει προς το πατωμα; Προφανώς και τα τρία αλλα αυτό που μας ενδιαφέρει είναι σε τι ποσοστό το πετυχαίνει το κάθε σχέδιο, συνδυασμός υλικών σε σχέση με τον τύπο ηχείο και το πάτωμα. Και αυτό είναι που κάνει την προσωπική εμπειρία μερικώς άχρηστη καθώς ο συνδυασμός του καθενός από εμάς διαφέρει και δεν ξέρω αν κάποιος έχει πραγματικά συγκρίνει διαφορετικές ποιοτικές βάσεις για να δώσει ουσιαστικό feedback. Οπότε εγώ κρατάω τις αυθεντικές της ATC έχοντας μόνο σηκώσει τα κέντρα με πλάκες από limestone .


Παναγιώτη, συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες. Εκτός από να τα κρατάει το ηχείο στο προβλεπόμενο, μπορεί ηθελημένα από τον κατασκευαστή (ή και άθελά του), η βάση να ακτινοβολεί ή να μεταφέρει ενέργεια προς το πάτωμα. (να αποθηκεύει δεν είναι δυνατόν)

Όταν η βάση εδράζεται σε καρφιά (spikes), θεωρώ ότι η μεταφορά ενέργειας προς το πάτωμα δεν μπορεί να είναι σημαντική, καθώς η επιφάνεια επαφής για αγωγή είναι ελάχιστη. Άρα, αν η βάση να απορροφά ενέργεια από το ηχείο πρέπει να την ακτινοβολεί. Αλλά κάτι τέτοιο μάλλον δεν θα το θέλαμε, γιατί η βάση είναι βάση και όχι ηχείο, σωστά;

Σε κάθε περίπτωση, προσωπικά θεωρώ, ότι η μεταφορά ενέργειας από το ηχείο προς τις βάσεις (και πάλι υπό την προϋπόθεση ότι αυτές εδράζονται σε spikes), πρέπει να ελάχιστη, ή ιδανικά μηδενική.

Return to “Ηχεία”



Login · Register