Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #1 by pankon » Sun May 28, 2017 7:49 pm

Προς ποια κατεύθυνση θα έπρεπε να κινηθώ όσον αφορά τις βάσεις για τα ηχεία Harbeth SHL5 Plus Anniversary;

    Βαριές με κούφιους σωλήνες για γέμισμα ή ελαφριές τύπου Someting Solid;
    Μέταλλο ή ξύλο;
    Από επώνυμο κατασκευαστή βάσεων ή ιδιοκατασκευή;

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη, για την οποία ευχαριστώ εκ των προτέρων
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #2 by Dr Pan K » Sun May 28, 2017 11:25 pm

Εμένα μου αρέσουν οι χοντρές ξύλινες βάσεις αλλά στα ATC έχω τις μεταλλικές της εταιρίας και δεν έχω σκεφτεί να τις αλλάξω.

Θυμήθηκα όμως ότι υπήρχαν κάτι πολύ ωραίες καναδικες ξύλινες για τα ηχεία σου Παναγιώτη που τις εγκρίνει και η Harbeth. Παρόμοιες είχαμε φτιάξει πιο παλιά για τον Γιώργο Blues εδώ στο φόρουμ, για κάτι Altec που είχε. Κόστος αν θυμάμαι καλα κάτω από 200 ευρω. Αισθητικά οι ξύλινες δένουν πολύ ωραία, μηχανικά δεν ξέρω ποιες είναι καλύτερες και ενδεχόμενος να έχει να κάνει και με το υλικό του πατώματος.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #3 by pankon » Mon May 29, 2017 6:48 am

Dr Pan K wrote:Εμένα μου αρέσουν οι χοντρές ξύλινες βάσεις αλλά στα ATC έχω τις μεταλλικές της εταιρίας και δεν έχω σκεφτεί να τις αλλάξω.

Θυμήθηκα όμως ότι υπήρχαν κάτι πολύ ωραίες καναδικες ξύλινες για τα ηχεία σου Παναγιώτη που τις εγκρίνει και η Harbeth. Παρόμοιες είχαμε φτιάξει πιο παλιά για τον Γιώργο Blues εδώ στο φόρουμ, για κάτι Altec που είχε. Κόστος αν θυμάμαι καλα κάτω από 200 ευρω. Αισθητικά οι ξύλινες δένουν πολύ ωραία, μηχανικά δεν ξέρω ποιες είναι καλύτερες και ενδεχόμενος να έχει να κάνει και με το υλικό του πατώματος.


Παναγιώτη,

ευχαριστώ για το feedback. Οι βάσεις οι καναδικές που λες είναι της Skylan http://www.skylanstands.com/stands.htm, και είναι αρκετά δημοφιλείς στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Ξύλινες, κούφιες, για γέμισμα με υλικό...

Στην Αγγλία ακούγονται συχνά, ιδιαίτερα τώρα τελευταία, οι βάσεις της HiFi Racks, που είναι από μασίφ ξύλο. http://www.hifiracks.co.uk/products/speaker-stands/Harbeth-and-Similar-Monitor. Μάλιστα έβγαλαν και ειδικές εκδόσεις για τα μοντέλα Anniversary της Harbeth, ώστε να ταιριάζουν με το ξύλο καρυδιάς των ηχείων. https://parttimeaudiophile.com/2017/01/06/breaking-news-harbeth-announces-40th-anniversary-models/

Υπάρχουν και τα Something Solid, τα οποία είναι φτιαγμένα από μασίφ, λεπτές μεταλλικές μπάρες. http://store.hificorner.co.uk/something-solid-xf-speaker-stand.html

Κάποιοι λένε ότι τα Harbeth, όπως και τα άλλα ηχεία της σχολής του BBC, τα οποία "πάλλονται", καλό είναι να μην κάθονται σε βάσεις με μασίφ πλάκα κάτω από το ηχείο, ώστε να μπορεί να πάλλεται το ηχείο ελεύθερα. Με άλλα λόγια η βάση να είναι όπως στα Skylan, δηλαδή open frame.

Και παρόλο που ο Alan Shaw της Harbeth λέει ότι δεν κάνουν διαφορά οι βάσεις των ηχείων, να πω την αλήθεια, δεν τον πιστεύω. Το ίδιο λέει και για τους ενισχυτές και για τα καλώδια. Τι να κάνουμε όμως, που όλα αυτά όντως κάνουν διαφορά;;;

Πρέπει να βρω έναν καλό μαραγκό κι έναν καλό σιδερά στην Αθήνα, ώστε να πάρω εναλλακτικές προσφορές. Άλλωστε Harbeth Anniversary είναι αυτά. Να κάνουμε μισές δουλειές και οι βάσεις να μην ταιριάξουν;

Ιδέες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #4 by Dr Pan K » Mon May 29, 2017 7:32 pm

pankon wrote:
Κάποιοι λένε ότι τα Harbeth, όπως και τα άλλα ηχεία της σχολής του BBC, τα οποία "πάλλονται", καλό είναι να μην κάθονται σε βάσεις με μασίφ πλάκα κάτω από το ηχείο, ώστε να μπορεί να πάλλεται το ηχείο ελεύθερα. Με άλλα λόγια η βάση να είναι όπως στα Skylan, δηλαδή open frame.



Skylan, σωστά. Κούκλες και με πολυ καλές κριτικές απ οσο θυμάμαι.

Στο θέμα του ανοιχτού σχεδίου έχω άποψη και θα συμφωνήσω, ιδανικά πρέπει να είναι απόλυτα ανοιχτές.

Αν έφτιαχνα θα έκανα κατι σαν τις Skylan σε εμφανιση (δλδ με χοντρα ποδια) αλλα ισως να πήγαινα σε ξυλο (80mm πηχάκι) και χωρίς να εχουν top/ bottom plate. Ενα ξύλινο σκελετό δλδ. Τέτοιες είχε κάνει ο Blues.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #5 by pankon » Mon May 29, 2017 8:10 pm

Dr Pan K wrote:
pankon wrote:
Κάποιοι λένε ότι τα Harbeth, όπως και τα άλλα ηχεία της σχολής του BBC, τα οποία "πάλλονται", καλό είναι να μην κάθονται σε βάσεις με μασίφ πλάκα κάτω από το ηχείο, ώστε να μπορεί να πάλλεται το ηχείο ελεύθερα. Με άλλα λόγια η βάση να είναι όπως στα Skylan, δηλαδή open frame.



Skylan, σωστά. Κούκλες και με πολυ καλές κριτικές απ οσο θυμάμαι.

Στο θέμα του ανοιχτού σχεδίου έχω άποψη και θα συμφωνήσω, ιδανικά πρέπει να είναι απόλυτα ανοιχτές.

Αν έφτιαχνα θα έκανα κατι σαν τις Skylan σε εμφανιση (δλδ με χοντρα ποδια) αλλα ισως να πήγαινα σε ξυλο (80mm πηχάκι) και χωρίς να εχουν top/ bottom plate. Ενα ξύλινο σκελετό δλδ. Τέτοιες είχε κάνει ο Blues.


Παναγιώτη,

δεν μπορώ να το δικαιολογήσω με επιχειρήματα, αλλά διαισθητικά θα προτιμούσα βάσεις που να μην έχουν μασίφ πάνω πλάκα, αλλά να μοιάζουν πιο πολύ με δικτύωμα. Με άλλα λόγια, θα πήγαινα μάλλον σε κατασκευή τύπου Something Solid (βλέπε σχετικό link στο νήμα), παρά σε βάσεις τύπου Skylan, ή άλλες παρόμοιες. Και θέλω να πιστεύω ότι δεν πρέπει ένα σχέδιο τύπου Something Solid είναι δύσκολο στην κατασκευή...

Σχόλια που έχω διαβάσει από διάφορους χρήστες των Harbeth γενικά παραθέτουν καλά σχόλια για τα Something Solid. Βέβαια, υπάρχουν κι άλλοι που υμνούν τα Skylan. Άντε βγάλε άκρη...
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #6 by pankon » Mon May 29, 2017 8:20 pm

Dr Pan K wrote:
Skylan, σωστά. Κούκλες και με πολυ καλές κριτικές απ οσο θυμάμαι.

Στο θέμα του ανοιχτού σχεδίου έχω άποψη και θα συμφωνήσω, ιδανικά πρέπει να είναι απόλυτα ανοιχτές.

Αν έφτιαχνα θα έκανα κατι σαν τις Skylan σε εμφανιση (δλδ με χοντρα ποδια) αλλα ισως να πήγαινα σε ξυλο (80mm πηχάκι) και χωρίς να εχουν top/ bottom plate. Ενα ξύλινο σκελετό δλδ. Τέτοιες είχε κάνει ο Blues.


Συμφωνώ ότι καλό είναι να μην υπάρχουν top και bottom plate. Άλλη μια υλοποίηση είναι η εξής... http://soundfoundations.in/wp-content/uploads/harbeth-stands-5.jpg από τη Sound Foundations... Κάτι τέτοιο θα το έβλεπα με ενδιαφέρον.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #7 by Dr Pan K » Mon May 29, 2017 8:26 pm

Αυτη η τελευταία της Sound Foundations θυμιζει καπως τις εργοστασιακές της ATC αλλά αισθητικά δεν μου αρέσουν τοσο πολύ γιατι ειναι ψηλές και λεπτές. Δες λιγο τι εχω εγω

20170529_202214.jpg
20170529_202214.jpg (658.54 KiB) Viewed 5242 times
Παναγιώτης
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #8 by Jim » Mon May 29, 2017 9:52 pm

μία quick and dirty λύση (και cheap)
ειναι τα οddvar από ikea ..
απλά στην συναρμολόγηση δεν τοποθετείς την πάνω επιφάνεια
και έχεις μία light, open frame βάση να πειραματιστείς - παίξεις ...


http://www.ebay.de/itm/IKEA-ODDVAR-Holz ... SwxYxU1auI




http://www.harbeth.co.uk/usergroup/file ... 1483384152
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #9 by Jim » Mon May 29, 2017 10:06 pm

*να πειραματιστεί με μασίφ βάση vs open frame ...
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #10 by pankon » Tue May 30, 2017 3:51 am

Jim wrote:μία quick and dirty λύση (και cheap)
ειναι τα οddvar από ikea ..
απλά στην συναρμολόγηση δεν τοποθετείς την πάνω επιφάνεια
και έχεις μία light, open frame βάση να πειραματιστείς - παίξεις ...


http://www.ebay.de/itm/IKEA-ODDVAR-Holz ... SwxYxU1auI




http://www.harbeth.co.uk/usergroup/file ... 1483384152


Jim,

νομίζω ότι η ιδέα σου είναι πολύ καλή, ειδικά καθώς δίνει τη δυνατότητα να δοκιμάσει κανείς τη συγκεκριμένη "βάση" με και χωρίς την πάνω επιφάνεια. Και το κόστος δεν είναι άξιο λόγου για ένα τέτοιο ενδιαφέρον πείραμα.

Το μόνο πρόβλημα είναι τα ODDVAR δεν υπάρχουν στο Ελληνικό ΙΚΕΑ... :shock:

Return to “Ηχεία”



Login · Register