Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ DEVIALET 200

Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ DEVIALET 200

Unread post #1 by Grandpa » Mon Sep 25, 2017 4:16 pm

Το ξερω ο,τι ειναι δυσκολο το ερωτημα, δοθεντος πως ελαχιστοι οι κατεχοντες τον dev (στο αλλο κλαμπ μονον 3 νομιζω), αλλα επιζητωντας λυση σας θετω το ...θεμα, ιδιως στον drPan που τον γνωρισε απο κοντα:
Η αιτια που θελω να αλλαξω τον devialet 200 ειναι τα υπαρχοντα ηχεια sonus faber venere 3.0,, και αιτια που θελω να αλλαξω τα ηχεια ειναι ...ο devialet!
Δυστυχως δεν ταιριαξε ο συνδυασμος, και ειδικα με το SAM επειδεινωθηκε η κατασταση με το φουσκωμα χαμηλα. Αν μειωσεις ποσοστιαια την επιδραση sam χαλαει ο ηχος, ασε που αναρωτιεσαι γιατι να το πληρωνεις αν ειναι να το αχρηστευεις!
Δεν ξερω... πεστε καμια ιδεα.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ DEVIALET 200

Unread post #2 by Dr Pan K » Mon Sep 25, 2017 7:16 pm

Τα ηχεία αυτά όντως έχουν ενα φουσκωματακι χαμηλά, ο Πάνος (pankar0) τα είχε δαμάσει με ASR.

Tον Devialet 200 αλλα και τον 400 (2χ200) τους ειχα δοκιμάσει πριν καποιο καιρό με τα ATC μου για αρθρο. Καθως το SAM δεν υποστήριζε τοτε τα 100SL έκανα μια βολτα μεχρι την Haus Musik και τα άκουσα και με Audio Physic, σε αυστηρό Α-Β και χωρίς κανέναν μεσα στο δωμάτιο (εξαιρετική φιλοξενία πρεπει να ομολογήσω). Σαν συνδυασμος με τα Audio Physic τα πηγαιναν μια χαρα, καλυτερα απο τα δικα μου ATC, οποτε μια ακροαση απο Orpheus μερια να την κανεις (εχουν και τα Devialet οποτε θα βγαλεις αμεσα συμπερασματα).

Εκτός των A.P, θα κοίταζα και Harbeth, PMC (που εχουν βελτιωθεί πολυ στις τελευταίες σειρές) και Vienna Acoustics. To SAM δεν θα το πολυανακατευα στις δοκιμές μου, η αίσθηση που ειχα αποκομίσει ηταν οτι πασπάτευε αρκετά τις μεσαίες, κατι που δεν μου άρεσε και τόσο.

Το άρθρο για όποιον θελει να το διαβάσει είναι εδω https://parttimeaudiophile.com/2015/11/ ... 0-and-400/

devialet-03958.jpg
devialet-03958.jpg (112.95 KiB) Viewed 4274 times
Παναγιώτης
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ DEVIALET 200

Unread post #3 by Grandpa » Mon Sep 25, 2017 8:16 pm

Ο περιορισμενος μου χωρος αποτρεπει τα AP (το μπασο θα τα χορευει ολα εδω μεσα), το ιδιο φοβαμαι πως θα συμβαινει με τα PMC λογω t.l. Harbeth ισως μα η εμφανιση... Παντως αρχιζει να ωριμαζει η ιδεα των ηχειων βασης γιατι ο χωρος ειναι "καπως" (με τον περιφημο μπουφε!). Αληθεια τι/ποια ηχεια θα ηταν πρόσφορα στον χωρο της φωτο;

σαλονι ηχεια.jpg
σαλονι ηχεια.jpg (933.73 KiB) Viewed 4270 times
leonidasgr
Posts: 93
Joined: Thu Jun 30, 2016 4:38 pm

Re: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ DEVIALET 200

Unread post #4 by leonidasgr » Mon Sep 25, 2017 9:05 pm

Καλησπέρα έχω ακούσει τον ενισχυτή δυο τρεις φορές και δεν μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.
Μου φάνηκε πολύ κλινικός και σε καμία περίπτωση δεν έδινε την εικόνα δυνατού ενισχυτή.
Τον άκουσα με Wilson and AP Που είναι σοβαρές κατασκευές, για τα sf έχω και εγώ την άποψη ότι μπουμαρουν χαμηλά τουλάχιστον σε ποιο μεγάλες εντάσεις τουλάχιστον για τα olympica 3 που εχω καποια γνώμη .
Τα cremona και liuto δεν ήταν τέτοια θέματα .
Τα θεωρώ πολύ καλά σαν κατασκευές και ήμουν πολύ κοντά στο να τα αποκτήσω .
Έχω παγιδευτεί και εγώ με ατυχίες στις επιλογές μου όποτε σε νιώθω .
Μην βιαστείς να αγοράσεις κάτι χωρίς να είσαι σίγουρος τον ενισχυτή τον πέρνεις παραμάσχαλα και πας όπου θες για να ακούσεις .
Τα dynaudio είναι πολύ δυνατά και θα σου πρότεινα να τα δεις.
Τα ηχεία βάσεις είναι μια λύση αν και έχουν περιορισμούς για να καταλάβεις αυτό που έκανα ήταν να συγκρίνω τα Olympica 3 με τα guarneri που ήταν στα ίδια χρήματα μεταχειρισμένα και κατέληξα στα μικρά .
Τα AP αν μπορείς να τα βάλεις συμμετρικά είναι αρκετά καλά αλλά να έχεις χωροταξικά λύσει το θεμα .
Καλή δύναμη και προσπάθησε να απολαύσεις το ψάξιμο
.
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ DEVIALET 200

Unread post #5 by Grandpa » Mon Sep 25, 2017 9:15 pm

Δυνατος ειναι, οσο για "κλινικος" με τα venere 3 δεν υπαρχει τετοιο θεμα - εκτος κι αν ειναι αυτη η "ψυχροτης" που με κανει να αναζητησω πιο "θερμο" ηχο. Θυμαμαι με τον Hegel 360 απολαμβανα με τις ωρες, τωρα...(ο Χεγκελ αντικατασταθηκε για αλλους λογους, ο ενισχυτης ειναι υπεροχος και σκεπτομαι να ξαναγυρισω μα φοβαμαι για τους "αλλους λιγους" εδω μεσα).
Dynaudio ε; με μπερδευουν οι αλλαγες που κανουν σε καθε σειρα (λενε προς το χειροτερο...)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ DEVIALET 200

Unread post #6 by Dr Pan K » Mon Sep 25, 2017 9:17 pm

Εαν ο χώρος δεν εχει ικανοποιητική συμπεριφορά μια λύση θα ηταν τα ηχεία ακουστικής ανάρτησης, οπως τα ATC 40 (οχι απαραίτητα αυτα γιατί ηχητικά δεν θεωρώ οτι ταιριάζουν απόλυτα). Εναλλακτικά θα κοίταζα και κατι σε βάσης απο Chario, JBL (κάποια μοντέλα αξίζουν ακόμα) και ίσως και την νεα σειρά της B&W (που ακόμα δεν έχω ακούσει).

Απο θεμα χαρακτηρα θα πηγαινα σε κατι με "στρωτο" tweeter και ισως προς το ζεστο, ο Devialet ειναι αρκετά αυστηρός και λιγη γλύκα στο ηχείο δεν θα του έκανε κακό.
Παναγιώτης
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ DEVIALET 200

Unread post #7 by Grandpa » Mon Sep 25, 2017 9:37 pm

Το "στρωτο" tweeter αποκλειει τα βηρυλλιο (πχ focal 1008be);
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ DEVIALET 200

Unread post #8 by Dr Pan K » Mon Sep 25, 2017 9:44 pm

Grandpa wrote:Το "στρωτο" tweeter αποκλειει τα βηρυλλιο (πχ focal 1008be);


Ω, ναι ..
Παναγιώτης
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ DEVIALET 200

Unread post #9 by Grandpa » Mon Sep 25, 2017 10:16 pm

KEF R900 - ELAC 407 ειναι υπο σκεψιν...
leonidasgr
Posts: 93
Joined: Thu Jun 30, 2016 4:38 pm

Re: ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ DEVIALET 200

Unread post #10 by leonidasgr » Mon Sep 25, 2017 10:26 pm

Δηλαδή με Hegel παίζανε καλά ? δεν τους έχω ακούσει αλλά πολύ λένε τα καλύτερα για αυτούς .

Return to “Ηχεία”



Login · Register