Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #41 by Dr Pan K » Sat May 12, 2018 10:58 am

Πρόβλημα στην κονσόλα δεν έχει παρατηρηθεί, θα το ελέγξουμε όμως για σιγουριά.

Στο θέμα των ηχείων, και πέραν της εμφάνισης που είναι δεδομένο ότι οι Ιταλοί είναι κορυφαίοι, ηχητικά όντως τα δύο σχέδια αυτά είναι σχεδόν αντιδιαμετρικα. Πιο στρογγυλός ήχος, πιο ευγενικός τα SF, πιο ακριβείς και με μεγαλύτερη έκταση ψηλά τα Harbeth.

H έκταση τους ψηλά και θα έλεγα και η αυξημένη ενέργεια λόγω του διπλού tweeter ταιριάζει ιδανικά με λάμπα κατά την γνώμη μου οπότε καλά το σκέφτεσαι.

Στην Ελλάδα οι λάμπες τα πάνε πολύ καλα, αρκεί να αναφέρουμε τις Ypsilon, TLA, Tsakiridis, Lab12, Cosmos Labs κτλ. Νομίζω μπορούμε να σταθούμε επάξια σε όλες τις κατηγορίες τιμής.
Παναγιώτης
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #42 by Grandpa » Mon May 14, 2018 11:07 pm

Αποψε εκανα δοκιμες με τοποθετηση τωη ηχειων στον χωρο. Αρχικα διπλα στον... περιβοητο μπουφε, μετα στην στενη διασταση των 3,8Χ7,5μ (στα 3.8μ δηλ) με πλατη στο παραθυρο κι εγω καθημενος στη μεση περιπου του χωρου. Δυστυχως λογω επιπλων η αποσταση μεταξυ ηχειων με το ζορι ηταν 2,0μ, μαλιστα το ενα "πυροβολουσε" τον εν επαφη σχεδον μπουφε, το δε αλλο τον τοιχο στα 60εκατ. Αποτελεσμα ανομοιες/ανισες αντηχησεις, αλλα καλουτσικος ηχος. Αρση βαρων, και μετακινηση τους στο μεσον των 7,5μ, με ελευθερο πισω κι εγω στο παραθυρο (μετα κουρτινας). Μεταξυ τους αποσταση 2,20 κι εγω μεχρι 2,70μ (μετακινουσα τον καναπε!). Αποτελεσμα; ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ! Παρ΄ολο που υπηρχε μια μικρη αντηχηση, αφου "βαρουσαν" στον τοιχο/παραθυρο πισω μου, αλλα καλυμμενο με κουρτινα, κατι που φαινοταν μονο σε μεγαλη ενταση, οι αρετες των ηχειων φανερωθηκαν. Ακομη και το χαμηλο ηταν εκει - αρα εχει, απλα θελει προσοχη που θα "καθησει" - και δυστυχως στα σπιτια μας, δεν μπορει να "καθησει" μονιμα εκει, στη μεση του σαλονιου. Ακουσα, τα ...τεσταρισα, και ξανα πισω, εκει με τον μπουφε αναμεσα. Πολυ καλα ακουγονται - οποτε σε ...ξεχωριστες περιπτωσεις ξερουμε πλεον πως θα επιδειξουμε τα καλλη μας.
Τελικα, μου φαινεται απιστευτο πως απο αυτην την, φαινομενικα, απλη κατασκευη, βγαινει τετοιος ηχος! Δικαια λοιπον γνεται τοση φασαρια γι΄αυτα!

Περι εντασης, να προσθεσω: με το ανακριβες μη καλιμπραρισμενο dbmeter του κινητου επιαναν τα 80-84dβ. Υπολογιζω (οπως λενε οι οδηγιες της εφαρμογης) οτι ειχαμε 10-15db παραπανω εκει μεσα (σε στιγμες ενθουσιασμου -υπηρξαν!), δηλ τα 100db σιγουρα. Ανταποκριθηκαν τελεια. Αυτα, γιατι καποιοι εγραψαν αλλου πως μεχρι 85db παιζουν καλα, μετα τα ...χανουν! Μαλλον αυτοι τα εχουν χαμενα, γιατι δεν πρεπει να τα ακουσαν ποτε!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #43 by Dr Pan K » Mon May 14, 2018 11:45 pm

Οχι πως εχει νόημα αλλα ενα ηχεια σαν το 5+ τα 100dB τα πιανει σιγουρα. Βεβαια σε παρατεταμενη διαρκεια ακροασης σε τετοια σταθμη η παρμορφωση θα ανεβει γιατι δεν εχει σχεδιαστει για να κανουμε party αλλα σαν κορυφες τις εχει εύκολα.
Παναγιώτης
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #44 by Grandpa » Tue May 15, 2018 11:30 am

Της οποιασδηποτε παραμορφωσης προηγειται η κουραση! Παντως, πολυ καθαρος ηχος, ωραιοτατο χαμηλο, φυσικα συνολικα μεγαλη διαφορα απο τον ηχο των SF, και πιθανως, λογω αναλυσης, ελαχιστα, μετα απο 4ωρο, πιο κουραστικο!
MILES
Posts: 167
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #45 by MILES » Wed May 16, 2018 1:20 pm

Επειδή όπως ανέφερε ο Βαγγέλης τα Harbeth που πήρε ήταν δικά μου, να αναφέρω κάποια πράγματα σχετικά με αυτά για το διάστημα που έζησα μαζί τους (8 μήνες περίπου).

Κατ' αρχάς τα ηχεία αποτελούσαν τη 2η επιλογή μου (κάτι σαν 2ο σύστημα) σε συνεργασία με ένα ΤΣΑΚΙΡΙΔΗ ΑΙΟΛΟ PLUS τελευταίας γενιάς, με λάμπες όμως KT150 και πυκνωτές Jensen ελαίου, ο οποίος και τα οδηγούσε όπως επιβεβαίωσε και ο Βαγγέλης, εξαιρετικά. Σαν 1ο σύστημα παίζω με ένα σετ προενισχυτή Viva LF1 & τελικό CAT JL2 Signature MK2, με ηχεία τα KHARMA 3.2F

Τα Harbeth λοιπόν όπως αναφέραμε και εγώ και ο Βαγγέλης, έπαιζαν πολύ καλά με τον ΑΙΟΛΟ και το αποτέλεσμα ήταν πραγματικά καλό. Τα νέα 5άρια (τα plus) είναι σαφώς καλύτερα από τα παλιά. Ο ήχος τους είναι πιο σωστός (έφυγε το μικρό φούσκωμα στα μεσο-χαμηλά) και τα άκρα τους πολύ πιο σωστά. Δεν αναφέρομαι στα μεσαία γιατί είναι σε όλους γνωστό πόσο καλά είναι.

Εκεί όμως που το ηχείο πραγματικά ξεφεύγει, είναι όταν οδηγηθεί από ένα κορυφαίο τελικό όπως είναι ο CAT. Τότε παραγματικά παίζει σαν ηχείο πολύ υψηλής κατηγορίας. Αν ακούσετε δε το χαμηλό του, δε νομίζω ότι θα υπάρξει κάποιος που θα έχει να πει κάτι αρνητικό. Το μόνο που του λείπει είναι το πολύ βαθύ χαμηλό. Κατά τα άλλα είναι άψογο.

Πιστεύω ότι ο κύριος λόγος για όποια αρνητικά σχόλια έχουν ειπωθεί κατά διαστήματα για τα Harbeth, είναι επειδή τα ηχεία είναι σχετικά φθηνά (σε σχέση με άλλα ηχεία high end κατηγορίας), αυτοί που τα αγοράζουν τα συνοδεύουν τις περισσότερες φορές με ενισχυτές χαμηλής - μέτριας κατηγορίας και σχετικά χαμηλής ισχύος. Λοιπόν φίλοι μου δεν έχετε ακούσει τα Harbeth αν δεν τα βάλετε να παίξουν με κάποιο πραγματικά καλό και ισχυρό ενισχυτή!!!

Και σας το λέω υπεύθυνα, μετά από ακούσματα 43 ετών και εμπειρία από "άπειρα" ηχεία στο χώρο μου (εξ' άλλου τα έχω ήδη πουλήσει 8-) )
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #46 by Dr Pan K » Wed May 16, 2018 4:50 pm

MILES wrote:Επειδή όπως ανέφερε ο Βαγγέλης τα Harbeth που πήρε ήταν δικά μου, να αναφέρω κάποια πράγματα σχετικά με αυτά για το διάστημα που έζησα μαζί τους (8 μήνες περίπου).

Κατ' αρχάς τα ηχεία αποτελούσαν τη 2η επιλογή μου (κάτι σαν 2ο σύστημα) σε συνεργασία με ένα ΤΣΑΚΙΡΙΔΗ ΑΙΟΛΟ PLUS τελευταίας γενιάς, με λάμπες όμως KT150 και πυκνωτές Jensen ελαίου, ο οποίος και τα οδηγούσε όπως επιβεβαίωσε και ο Βαγγέλης, εξαιρετικά. Σαν 1ο σύστημα παίζω με ένα σετ προενισχυτή Viva LF1 & τελικό CAT JL2 Signature MK2, με ηχεία τα KHARMA 3.2F

Τα Harbeth λοιπόν όπως αναφέραμε και εγώ και ο Βαγγέλης, έπαιζαν πολύ καλά με τον ΑΙΟΛΟ και το αποτέλεσμα ήταν πραγματικά καλό. Τα νέα 5άρια (τα plus) είναι σαφώς καλύτερα από τα παλιά. Ο ήχος τους είναι πιο σωστός (έφυγε το μικρό φούσκωμα στα μεσο-χαμηλά) και τα άκρα τους πολύ πιο σωστά. Δεν αναφέρομαι στα μεσαία γιατί είναι σε όλους γνωστό πόσο καλά είναι.

Εκεί όμως που το ηχείο πραγματικά ξεφεύγει, είναι όταν οδηγηθεί από ένα κορυφαίο τελικό όπως είναι ο CAT. Τότε παραγματικά παίζει σαν ηχείο πολύ υψηλής κατηγορίας. Αν ακούσετε δε το χαμηλό του, δε νομίζω ότι θα υπάρξει κάποιος που θα έχει να πει κάτι αρνητικό. Το μόνο που του λείπει είναι το πολύ βαθύ χαμηλό. Κατά τα άλλα είναι άψογο.

Πιστεύω ότι ο κύριος λόγος για όποια αρνητικά σχόλια έχουν ειπωθεί κατά διαστήματα για τα Harbeth, είναι επειδή τα ηχεία είναι σχετικά φθηνά (σε σχέση με άλλα ηχεία high end κατηγορίας), αυτοί που τα αγοράζουν τα συνοδεύουν τις περισσότερες φορές με ενισχυτές χαμηλής - μέτριας κατηγορίας και σχετικά χαμηλής ισχύος. Λοιπόν φίλοι μου δεν έχετε ακούσει τα Harbeth αν δεν τα βάλετε να παίξουν με κάποιο πραγματικά καλό και ισχυρό ενισχυτή!!!

Και σας το λέω υπεύθυνα, μετά από ακούσματα 43 ετών και εμπειρία από "άπειρα" ηχεία στο χώρο μου (εξ' άλλου τα έχω ήδη πουλήσει 8-) )


Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Ποιοτική ενίσχυση σε ηχεία μεσαίας οικονομικής κατηγορίας μπορεί να δώσει αναπάντεχα καλά αποτελέσματα. Τα ATC40 τα είχα με τον ίδιο ενισχυτή που έχω τώρα τα 100ρια, κλασσικό παράδειγμα ηχείο που απαιτεί σοβαρή ενίσχυση και ας κοστίζει "μονο" 3.5Κ.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #47 by pankon » Sat May 19, 2018 1:20 pm

Welcome to the (Harbeth) club!
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #48 by Grandpa » Sun May 20, 2018 8:33 pm

Χαιρετω σας!
Διαβαζοντας το επισημο φορουμ της Harbeth, μου προξενει εντυπωση οτι δεν συναινουν καθολου για λαμπατους ενισχυτες - τους ολιγοβατους ιδιως τους αποκαλουν ...λαμπτηρες φωτισμου. Συνιστουν δε απαντες τρανζιστορατους ανω των 100w!
Οποτε αναρωτιεμαι, μηπως εχουν δικαιο και αυτο που ακουγεται με τους λαμπατους ΔΕΝ ειναι οντως η πληρης αξιοποιηση του ηχειου; Γιατι αν ακολουθησουμε την τεχνολογικη τους αποψη περι ρευματων κλπ, φαινεται οτι εχουν δικαιο (για πολλα βατ), γιατι οντως πως να τα βγαλει περα μια 300Β των 9w με τα μεγαλυτερα τροφοδοτικα των 500KVA πχ; Απο την αλλη βεβαια, αν η σχεδιαση των μεγαφωνων το επιτρεπει, γιατι οχι; Ο Αλαν Σω βεβαιως ειναι κατηγορηματικα αντιθετος: 100w+!
Παντω ο CAT του Μιχαλη εδειξε τι δυναμικα εχει το ηχειο, πως μπορει να παιξει (και ωραιο χαμηλο - αλλα σε φτιαγμενο χωρο!), οποτε αναζητειται αξιοποιηση!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #49 by Dr Pan K » Sun May 20, 2018 8:50 pm

9W η 300Β δεν βγάζει. 6.5 με 7 και ας λένε ότι θέλουν. Άρα headroom δεν έχεις(και δεν θα έχεις ούτε με 20) και από έλεγχο με τριοδο το αφήνουμε.

Οι λάμπες που συζητάμε είναι πιο πολύ προς το push pull με άνω των 50 Watt ισχύ και πιστεύω πως ένα εύκολο κρος θα το κουμανταρουν.
Παναγιώτης
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #50 by Grandpa » Sun May 20, 2018 8:52 pm

500VA εννοω oxi ...KVA - τι στο καλο καν... τρενο θα μετακινησουμε;:)

Return to “Ηχεία”



Login · Register