Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #31 by pankon » Wed Aug 28, 2019 8:24 pm

Ξέρει κανείς την Αγγλική BK; Υποτίθεται ότι έφτιαχναν subs γισ τη REL...

Πουλάνε direct

https://www.bkelec.com
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #32 by Grandpa » Fri Sep 20, 2019 2:58 pm

Δοκιμασα ενα svs2000, αρχικα "σκετο", δηλ συνδεση απο τον προ σε αυτο, απο εκει στον τελικο. Αποτελεσμα μη αρεστο!
Οταν ρυθμισθηκε με minidsp αυτο εδω "
" ακουσθηκε ...μαματα!
Λεω για το 1000, μικροτερο και πιο ταιριαστο εδω μεσα (παντα με dsp)
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #33 by pankon » Fri Sep 20, 2019 4:47 pm

Μου αρέσουν τα μαμάτα! Πόσο κόστισε το DSP και πόσο ευκολο ήταν να το ρυθμίσει κανεις;

Εγώ έχω και δυο διαφορετικά μοντέλα ηχείων που θα ήθελα να υποστηρίξω με το subwoofer, δηλ. Falcon Ls3/5a και (πιθανως) Harbeth SHL5 Plus 40th Anniversary. Πόσο ρεαλιστικό είναι να μπορώ να τα μπορεί το dsp να έχει δυο διαφορετικές ρυθμίσεις που να εφαρμόζονται εύκολα;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #34 by Dr Pan K » Fri Sep 20, 2019 5:51 pm

Καποια DSP εχουν μνημες για αμεση αλλαγή απο την μια ρύθμιση στην αλλη. Κανενα DSP δεν εισέρχεται στην αλυσίδα χωρις να αλλοιώσει τον ηχο.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #35 by pankon » Fri Sep 20, 2019 6:11 pm

Dr Pan K wrote:Καποια DSP εχουν μνημες για αμεση αλλαγή απο την μια ρύθμιση στην αλλη. Κανενα DSP δεν εισέρχεται στην αλυσίδα χωρις να αλλοιώσει τον ηχο.


Σωστό περί της αλλοίωσης του ήχου. Εάν τελικά αποφασίσω να να πάρω ένα sub με DSP, η ιδέα είναι να επηρεάσουμε τη συμπεριφορά ΜΟΝΟ του sub, αφήνοντας τα ηχεία να δουλεύουν full-range (ανεπηρέαστα).
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #36 by Dr Pan K » Fri Sep 20, 2019 6:40 pm

pankon wrote:
Dr Pan K wrote:Καποια DSP εχουν μνημες για αμεση αλλαγή απο την μια ρύθμιση στην αλλη. Κανενα DSP δεν εισέρχεται στην αλυσίδα χωρις να αλλοιώσει τον ηχο.


Σωστό περί της αλλοίωσης του ήχου. Εάν τελικά αποφασίσω να να πάρω ένα sub με DSP, η ιδέα είναι να επηρεάσουμε τη συμπεριφορά ΜΟΝΟ του sub, αφήνοντας τα ηχεία να δουλεύουν full-range (ανεπηρέαστα).


To σημα θα περναει μεσα απο το DSP? Τοτε ο ηχος χαλαει. Γινονται μετατροπες (απο αναλογικο σε ψηφιακο και παλι σε αναλογικο, εξαρταται απο την εφαρμογη) απο φτηνα ADC-DAC και τα σχετικα software και το τελικο αποτελεσμα ειναι κατ'εμε σχεδον παντα απαραδεκτο.

Σε ενα απο τα καλυτερα συστήματα της Ελλαδας ειχε μπει (δεν ξερω αν παιζει ακομα ετσι) τo κορυφαιο ισως DSP εκανε πιο πολυ ζημια στον ηχο απ'οτι βελτίωνε την ακουστικη.

Βεβαια εσυ ακους με τα ηχεια στο ενα μετρο, οποτε...
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #37 by pankon » Fri Sep 20, 2019 7:14 pm

Μάλλον κάπου έχω παρανοήσει το setup με το DSP. Θεωρώ ότι παρεμβάλλεται μόνο μεταξύ προενισχυτή και subwoofer, ενώ δεν υπάρχει καμία παρέμβαση στα ηχεία. Οπότε φαντάζομαι ότι το DSP δεν πρέπει να επηρεάζει τον ήχο των ηχείων καθόλου, παρά μόνο του subwoofer.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #38 by Dr Pan K » Fri Sep 20, 2019 11:03 pm

pankon wrote:Μάλλον κάπου έχω παρανοήσει το setup με το DSP. Θεωρώ ότι παρεμβάλλεται μόνο μεταξύ προενισχυτή και subwoofer, ενώ δεν υπάρχει καμία παρέμβαση στα ηχεία. Οπότε φαντάζομαι ότι το DSP δεν πρέπει να επηρεάζει τον ήχο των ηχείων καθόλου, παρά μόνο του subwoofer.


Έτσι όπως το θέτεις δεν χρειάζεσαι DSP, λίγο πολύ όλα τα sub έχουν τέτοιες ρυθμίσεις (συχνότητα λειτουργίας κτλ)
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #39 by pankon » Fri Jan 17, 2020 12:01 am

Νέα χρονιά, παλιές σκέψεις αναβιώνουν.
Έχει δοκιμάσει κανείς REL subwoofer (π.χ. T7/i ή T9/i); Πώς θα συγκρινόταν με το SVS SB-3000 άραγε;
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #40 by angpsi » Fri Jan 17, 2020 7:56 am

Είχα δοκιμάσει εγώ κάποτε όταν ξεκινούσα με τα ATC αλλά δεν ήμουν αρκετά ώριμος για να τ’ αξιολογήσω σωστά.

Btw, είδα ότι στον Θέμη πρέπει να βρίσκεται σε προσφορά ένα ATC C4, όπως κι ένα αντίστοιχο του C6 από την pro σειρά. https://locationsound.gr/special-offers/
Άγγελος

Return to “Ηχεία”



Login · Register