Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #51 by pankon » Thu Jan 23, 2020 2:23 pm

Ναι, σωστά, σωστά. Θυμάμαι τις μετρήσεις μας. Με τον Χάρη (zakman) αρκετά πρόσφατα βρήκαμε ότι υπάρχει ένας χώρος κάτω από τον καναπέ που απορροφάει μπάσα και καλό θα ήταν να τον γεμίσω (δεν το έχω κάνει ακόμα).

Η REL υποστηρίζει σθεναρά τη σύνδεση από τις εξόδους του ενισχυτή. Αλλά αν ακολουθήσω τη συγκεκριμένη συνδεσμολογία, επειδή έχω monoblocks, θα πρέπει να συνδέσω σ' ένα monoblock το subwoofer (δεν γίνεται και στα δύο). Άρα θα έχω μονοφωνικό sub (χμμμ), ώσπου να πάρω κι ένα δεύτερο. Κι επίσης δεν έχει PEQ. Αναρωτιέμαι αν όντως η σύνδεση στην έξοδο των ηχείων αξίζει τόσο όσο ισχυρίζεται η REL. Και πώς θα μπορούσα να κάνω την καλύτερη ρύθμιση στον χώρο, όπου δεν έχω και πολλές εναλλακτικές λύσεις τοποθέτησης.

Η SVS δεν έχει σύνδεση στα ηχεία, αλλά μόνο στο line. Έχει όμως PEQ, που θεωρώ ότι είναι πολύ βοηθητικό για να εξομαλύνει τυχόν ηχητικές ανωμαλίες του χώρου. Το SB2000 Pro δεν είναι πολύ μεγάλο (είναι πρακτικά σαν αυτό που είχα παλιότερα), αλλά μπορεί να ρυθμιστεί με πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια και με τη βοήθεια του mobile app. Αργότερα μπορεί να προστεθεί και 2ο subwoofer, αν επιτρέψουν οι συνθήκες. Μακάρι να έβγαινε το SB-1000, που είναι πιο μικρό σε μέγεθος, με PEQ. Φαντάζομαι ότι κάποια στιγμή θα το κάνουν κι αυτό.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #52 by angpsi » Thu Jan 23, 2020 2:35 pm

Να ρωτήσω κι εγώ ο άσχετος: μετά απ' όλο αυτόν τον κόπο, όταν μεγαλώσουν τα Falcon σου δηλαδή θα γίνουν Harbeth; Αφού έχεις ήδη ένα (πολύ καλό) full range ηχείο γιατί τα πειράζεις;

Επίσης, δεν κινδυνεύεις να βρεις τρύπα στις ανώτερες χαμηλές; Αφού τα Falcon δεν κατεβαίνουν χαμηλά, μέχρι πού θα συμπληρώσει το sub;

Γενικά φοβάμαι πως οτιδήποτε κι αν αγοράσεις, το αποτέλεσμα θα είναι ανομοιογενές. Αυτό, χωρίς να υπολογίζω τα μπερδέματα που περιγράφεις παραπάνω... Και επίσης χωρίς να υπολογίζω την ηχητική ταυτότητα των ενισχυτικών σου, που δεν είναι και ο,τι πιο στακάτο υπάρχει εκεί έξω, επομένως κινδυνεύεις να πάρεις ένα σχετικά λασπωμένο χαμηλό.

My two cents...
Άγγελος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #53 by pankon » Thu Jan 23, 2020 2:58 pm

Άγγελε, πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου. Παρόλα τα ρίσκα που αναφέρεις, έχοντας ζήσει αρκετά και με τα Harbeth και με τα Falcon, πιστεύω ότι τα τελευταία, με κατάλληλο 'γέμισμα' στα χαμηλά μπορούν να καταλήξουν να παίζουν καλύτερα από τα Harbeth, τουλάχιστον για τα δικά μου αυτιά. Μπορεί βέβαια και όχι..
Θέλω να πιστεύω ότι ένα πείραμα με κάποιο sub, που θεωρητικά θα μπορούσε να ρυθμιστεί λεπτομερώς, είναι κάτι που θα μου λύσει την απορία. Και στο κάτω κάτω, κάποιος θα θελήσει να πάρει ένα ελάχιστα μεταχειρισμένο sub σε καλή τιμή...
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #54 by dapost » Thu Jan 23, 2020 4:15 pm

Θα υπενθυμίσω την αρχική μου πρόταση:

https://www.thomann.de/gr/dynaudio_18s. ... 9dEALw_wcB

Σύγχρονο σαμπ, με αντικρυστά γούφερς για μείωση κραδασμών, μικρές μονάδες για να παίζουν άνετα και ψηλότερες συχνότητες, πλήθος ρυθμίσεων, καλή τιμή και καλό όνομα. Και αν δε σου κάνει, το παίρνω εγώ ;-)
Δημήτρης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #55 by pankon » Fri Jan 24, 2020 10:51 pm

Ενδιαφέρουσα η πρόταση του Dynaudio 18S, Δημήτρη.
Μου αρέσει το 2x9.5", που παραπέμπει σε ταχύτητα σε σχέση με μεγαλύτερες μονάδες (π.χ. 12"). Δεν μου αρέσει -αν έχω καταλάβει καλά- η δυνατότητα ρύθμισης του PEQ μέσω mobile εφαρμογής. Φαίνεται να έχει προρυθμίσεις για τα ηχεία της Dynaudio, αλλά τι γίνεται με τις άλλες μάρκες; Και η τιμή είναι κάπως τσιμπημένη σε σχέση με αυτό που θέλω να δώσω, ειδικά αν πάρω 2 κουτιά.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #56 by pankon » Thu Feb 06, 2020 4:23 pm

Και τώρα, εκτός όλων των άλλων, μπαίνουν στο παιχνίδι και τα subwoofers με ανοιχτή μπάφλα και servo control. Καμία ιδέα ή κανένα σχόλιο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #57 by Dr Pan K » Thu Feb 06, 2020 6:12 pm

Πολυ πιο δυσκολο το στησιμο, πολυ πιο ιδιαιτερος ο χαρακτηρας, δενουν ακομα χειροτερα με τα ηχεια σου. Αρα ειναι η επιλογη που θα κανεις !!!
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #58 by pankon » Thu Feb 06, 2020 6:13 pm

χαχαχαχαχα, πόσο με ξέρεις!!!!

Return to “Ηχεία”



Login · Register