Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands on] SPL Phonitor X προενισχυτής / ενισχυτής ακουστικών

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

[Hands on] SPL Phonitor X προενισχυτής / ενισχυτής ακουστικών

Unread post #1 by angpsi » Wed Feb 03, 2021 3:18 pm

tempImagexrhT2i.gif
tempImagexrhT2i.gif (5.57 MiB) Viewed 4201 times

Μετά από την επιτυχημένη συμβίωση μου με τον εξαιρετικό Auditor από την γερμανική SPL, μου δόθηκε η ευκαιρία να αναβαθμίσω το σύστημα που έχω στο γραφείο με τον μεγάλο Phonitor X, έναν προενισχυτή και ενισχυτή ακουστικών που έχει εδραιωθεί τα τελευταία χρόνια ως σημείο αναφοράς για πολλούς και γνωστούς χομπίστες του χώρου. Στην πραγματικότητα, η αναβάθμιση από τον Auditor στον Phonitor X δεν είναι και παρά μια αναβάθμιση από την πρώτη γενιά του Phonitor στην δεύτερη, μιας και ο Auditor ήταν απλώς μια μινιμαλιστική εκδοχή εκείνου του ενισχυτή χωρίς το ιδιότυπο κύκλωμα crossfeed (Phonitor Matrix) με το οποίο ήταν εξοπλισμένος.

Οι διαφορές μεταξύ του Auditor και του Phonitor Χ έχουν να κάνουν τόσο με την εξέλιξη του επίσης ιδιότυπου για την SPL κυκλώματος 120V rail των πατενταρισμένων op-amp που χρησιμοποιεί, όσο και με την εμπέδηση εξόδου η οποία στον Auditor βρίσκεται στα 9Ω και επομένως εξυπηρετεί πολύ καλύτερα ακουστικά από 300Ω και πάνω αποκαλύπτοντας ανερυθρίαστα τις στουντιακές της καταβολές ενώ, αντιθέτως, στον Phonitor X κατεβαίνει στα 0,18Ω για την single-ended έξοδο και στα 0,36 για την balanced, προσπαθώντας να καλύψει την πλέον ευρέως διαδεδομένη κατηγορία των ακουστικών περί τα 32Ω. Φυσικά ο Phonitor X διαθέτει επιπλέον το κύκλωμα Matrix, όπως και δύο πολύ ψαρωτικά VU-μετρα που θυμίζουν έναν 'επαγγελματικό' χαρακτήρα αλα Nagra.

Ο παλιός και ο νέος: ο Auditor θυμίζει έντονα άλλα μηχανήματα που η SPL έχει αναπτύξει για το στούντιο, ενώ ο Phonitor X αποτελεί πλέον ένα κανονικό consumer προϊόν με την δική του ξεχωριστή αισθητική.

tempImageWQ3AJP.gif
tempImageWQ3AJP.gif (4.95 MiB) Viewed 4201 times
Τα VU-μετρα σε κατάσταση mute: μια εξαιρετικά χρήσιμη λειτουργία καθώς πολλοί Phonitor είναι γνωστό πως έχουν καεί επειδή κάποιος έβαλε βύσμα ακουστικών σε 'ζωντανό' σήμα!
tempImageGLUalo.gif
tempImageGLUalo.gif (4.97 MiB) Viewed 4201 times

Ο Phonitor X δεν υπολείπεται σε δύναμη σε σχέση με το μέσο επίπεδο άλλων ενισχυτών ακουστικών που θεωρούνται ρωμαλέοι. Στο manual εμφανίζονται οι παρακάτω μετρήσεις, χωρίς να διευκρινίζονται διαφορές μεταξύ unbalanced και balanced εξόδου:

Max. Output Power (at +30 dBu @ 1 kHz)
1 W x 2 @ 600 Ohm impedance
2 W x 2 @ 300 Ohm impedance
3.7 W x 2 @ 120 Ohm impedance
2.9 W x 2 @ 47 Ohm impedance
2.7 W x 2 @ 32 Ohm impedance

Αντιθέτως, στο site τους εμφανίζονται μετρήσεις με κάποιες διαφοροποιήσεις ως προς την κατανομή της ισχύος, δείχνοντας μια έμφαση σε ακουστικά με μεσαία και υψηλή εμπέδηση:

Unbalanced Max. Output Power
2.7W x 2 @ 600 Ohm
5W x 2 @300 Ohm
1W x 2 @ 32 Ohm

Balanced Max. Output Power
8W x 2 @ 600 Ohm
3.5W x 2 @300 Ohm
0.7 x 2 @ 32 Ohm

Σε επικοινωνία μου με την SPL σχετικά με τις διαφορές αυτές, όπως και για το μπέρδεμα που προκύπτει με κάποιες μετρήσεις που αναφέρονται σε άλλο review του Phonitor X, η εταιρεία διευκρίνισε πως οφείλεται σε μια σιωπηλή βελτίωση που έκαναν στο κύκλωμα προκειμένου να προσθέσουν προστασία από βραχυκυκλώματα, και ότι για τα περισσότερα κομμάτια που κυκλοφορούν στην αγορά ισχύουν οι μετρήσεις που έχει ανεβάσει στο site. Όσον αφορά στο μπέρδεμα που τυχόν προκαλείται, η εταιρεία ούτως ή άλλως επιφυλάσσεται για αλλαγές στο κύκλωμα χωρίς προειδοποίηση, επομένως έκριναν πως δεν χρειάστηκε να διευκρινίσουν για αυτή τη διαφοροποίηση στο ευρύ κοινό.

Συμπληρωματικά ο Phonitor X έχει τρία στάδια gain στο επίπεδο του σήματος, αν και δεν μπορώ να φανταστώ πού μπορεί να χρειαστεί δεδομένης της ήδη διαθέσιμης ισχύος:
DIP switch 1: ON = The headphone output is boosted to +22 dB.
DIP switch 2: ON = The headphone output is boosted to +12 dB.
DIP switch 1 and 2: ON = If both DIP switches 1 and 2 are ON, a boost of +24 dB is applied.

Συγκριτικά ο Auditor έχει αρκετά μικρότερη ισχύ, διαθέτοντας όμως υπέρ επαρκή αποθέματα όταν φτάνουμε στα ακουστικά υψηλής εμπέδησης για τα οποία είναι σχεδιασμένος (λέγε με Beyerdynamic, Sennheiser, AKG, κ.α.):
Unbalanced Max. Output Power
1,7 W (+32,2 dBm) @ 1 kHz and 600 Ohm connection
360 mW (+25,6 dBm) @ 1 kHz and 30 Ohm connection

Φυσικά, και οι δύο ενισχυτές επωφελούνται από τον ιδιαίτερο σχεδιασμό του βασικού ενισχυτικού κυκλώματος που προσφέρει πραγματικά μεγάλα αποθέματα peak όπως και φοβερά χαμηλό noise floor. Αυτό είναι κάτι που με είχε εντυπωσιάσει στον Auditor καθώς έβγαινε προς τα έξω μ' έναν πολύ διακριτικό τρόπο σαν ένας εντελώς ξεκούραστος χαρακτηρας, ενώ στον Phonitor X εμφανίζεται σε συνδυασμό με την αξιοσημείωτη ονομαστική ισχύ του μάλλον εμφατικά, σαν μια τρομακτική ικανότητα ανάλυσης αλλά και απόδοσης του μουσικού σήματος που δέχεται. Αντί άλλων αναλύσεων, παραθέτω χαρακτηριστικά τα δύο βίντεο που χρησιμοποιεί η SPL για να εξηγήσει την ιδιότυπη τεχνολογία της:



Κάπου εκεί λοιπόν είναι που τελειώνουν οι ομοιότητες. Ο Phonitor X δείχνει ξεκάθαρα ότι είναι ο ανώτερος ενισχυτής, παίρνοντας τον αβίαστο ουδέτερο ήχο της πρώτης γενιάς και εκτοξεύοντάς τον στην στρατόσφαιρα. Προσοχή: δεν είναι ένας ενισχυτής που επιβάλλεται στο τελικό αποτέλεσμα αλλά που 'σωπαίνει βοερά' ―η ησυχία του Phonitor X αναδεικνύει με έμφαση τον ουδέτερο χαρακτήρα του όσο και τα τεράστια αποθέματα ισχύος του, μαχαιρώνοντας αλύπητα όσα ακουστικά δεν καταφέρνουν να ανταποκριθούν στις αξιώσεις που θέτει. Αντιθέτως ο Auditor 'ακούγεται', προτείνοντας μια περισσότερο ξεκούραστη εκδοχή της ουδετερότητας που ίσως να ταιριάζει και περισσότερο σε ακουστικά όπως τα HD600, συμπληρώνοντάς τα διακριτικά αντί να τα εκθέτει.

Στην τρέχουσα γκάμα της SPL, μπορεί να βρει κανείς τον Phonitor σε διάφορες γεύσεις και βαλάντια:
  • περί τα 1Κ€ κυκλοφορεί ο Phonitor SE (που είναι και η φθηνότερη εκδοχή) που έχει μόνο το ενισχυτικό στάδιο και μια single-ended έξοδο
  • στα 1,4Κ€ κυκλοφορεί ως end-of-life product o Phonitor E, με 1x single-ended και 1x balanced εξόδους
  • τέλος, στα 2-2,5Κ€ κυκλοφορούν ο Phonitor X και ο Phonitor XE, με τον πρώτο να έχει επιπλέον κύκλωμα προενίσχυσης ενώ ο δεύτερος λειτουργεί αμιγώς ως ενισχυτής ακουστικών προσφέροντας όσες περισσότερες εξόδους μπορεί γι αυτόν τον σκοπό (single-ended, balanced, 2xbalanced πίσω)
Για εμένα η επιλογή του Phonitor X έφερε και μια αναπάντεχη υπεραξία ως ενεργός προενισχυτής, καθώς οδήγησε εξαιρετικά τα desktop monitors Fostex PM-04d που έχω πάνω στο γραφείο μου. Αυτό το τελευταίο ομολογουμένως δεν το φανταζόμουν, μιας και ο Auditor ήδη πρόσφερε ένα είδος pass-through διόδου του σήματος αφήνοντας την οδήγηση στο ενισχυτικό κύκλωμα των Fostex. Όμως η βελτίωση που πήρα από την ενεργή οδήγηση ήταν τόσο μεγάλη, ώστε σχεδόν να οφείλω να καταγγείλω την ανεπάρκεια του ενισχυτικού σταδίου των Fostex σε αυτόν τον ρόλο!

IMG_0234.JPG
IMG_0234.JPG (1.03 MiB) Viewed 4194 times

Εδώ κλείνω και τις πρώτες μου εντυπώσεις από τη νέα αυτή γνωριμία. Με το πέρασμα των ημερών γίνεται ολοένα και περισσότερο σαφές ότι ο Phonitor δεν είναι ένας ενισχυτής που θα μασκαρέψει τις αδυναμίες των υπόλοιπων συνοδών που βάζεις πάνω του, κάτι που πιθανώς να με φέρει στη θέση να εκποιήσω τόσο τα HD600 όσο και τα HiFiMan x Massdrop Model XX που έχω στο ρόστερ μου. Ως εκ τούτου οι πρώτες εντυπώσεις είναι αναμφίβολα θετικές, όμως η ιδιότητά του να αποκαλύπτει αλύπητα τα σφάλματα είναι κάτι που υπό προϋποθέσεις θέτει τον ιδιοκτήτη του σε μια αρκετά άβολη θέση. Συγκριτικά, ο Auditor είναι αρκετά πιο φιλικός, κρατώντας τα περισσότερα από τα θετικά στοιχεία του warm-neutral house sound της SPL χωρίς να προσβάλλει τα συνοδά του. Ακόμα κι έτσι όμως, ήδη από τις πρώτες ακροάσεις ο Phonitor X υπόσχεται πως μπορεί να αποτελέσει ένα σημείο αναφοράς για πολλά από τα ερχόμενα χρόνια ακροάσεων και να οδηγήσει τις μελλοντικές αναζητήσεις μου σε συνοδά με απόλυτη αξιοπιστία και ασφάλεια. Κρίνοντας δε από την εμπειρία των ATC, είναι βέβαιο πως στο τέλος αυτού του ταξιδιού ο Phonitor X μπορεί να αποζημιώσει με μια απόδοση που μόνο άλλες, περισσότερο εκλεπτυσμένες και ιδιαίτερες υλοποιήσεις μπορούν να προσφέρουν. Σαν ήχος αναφοράς, είμαι ήδη πεπεισμένος ότι θέτει ένα benchmark που δύσκολα μπορεί να αμφισβητηθεί...

Μέχρι την επόμενη αναφορά λοιπόν, με περισσότερες ακουστικές εντυπώσεις και λεπτομέρειες από τη χρήση!
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: SPL Phonitor X προενισχυτής / ενισχυτής ακουστικών

Unread post #2 by kostas6a3 » Wed Feb 03, 2021 5:14 pm

Καλοάκουστος Άγγελε. Θα ήθελα να τον ακούσω με τα 40άρια όταν θα ελευθερωθούμε. :lol: [beer]
Κώστας
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands on] SPL Phonitor X προενισχυτής / ενισχυτής ακουστικών

Unread post #3 by angpsi » Mon Feb 08, 2021 3:11 pm

Λοιπόν, επικοινώνησα με την SPL και μου εξήγησαν πως η πλακέτα του Phonitor έχει τροποποιηθεί σιωπηρά, από τις προδιαγραφές που έδωσαν στον εν λόγω reviewer στις προδιαγραφές που αναρτούν στο site τους. Απ' ό,τι μου είπαν, ο λόγος είναι για να προσθέσουν στον Phonitor προστασία από βραχυκυκλώματα.
Hi Angelos, (...)
We had other values in the past. This is because we did some optimizations at the circuit so that it is short curt protected. Also the “old” measurements was given for unbalanced stages. Nevertheless it was a circuit for older devices with other electronic parts.
Please refer to the current comparison list at our web site.

Παρ' ότι η συντριπτική πλειοψηφία των Phonitor κυκλοφορεί με τις τελευταίες προδιαγραφές, επέλεξαν να μην κάνουν ειδική μνεία στο manual καθώς κυκλοφορούν επίσης και τα κομμάτια με το πρώτο αυτό κύκλωμα. Όλως περιέργως, φαίνεται πως ήμουν ένας από τους ελάχιστους ανθρώπους που ασχολήθηκαν με αυτό το ζήτημα. Όπως μου είπαν σε περεταίρω επικοινωνία, κανείς δεν έχει ασχοληθεί ιδιαίτερα με το ζήτημα των μετρήσεων ώστε να επικοινωνήσει μαζί τους! Προσωπικά αυτό το εκλαμβάνω ως ότι ο κόσμος επιλέγει να διαβάζει από τις προδιαγραφές που κυκλοφορούν εκείνες που τους βολεύουν... [musicphones]

Θα διορθώσω την αρχική μου αναφορά για να δείχνει πρώτα τις τρέχουσες μετρήσεις.
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands on] SPL Phonitor X προενισχυτής / ενισχυτής ακουστικών

Unread post #4 by angpsi » Fri Feb 12, 2021 3:07 pm

Βγάλαμε πρωτοσέλιδο στο Head-Fi! :-D
https://www.head-fi.org/showcase/spl-ph ... view-25282

Στιγμιότυπο 2021-02-12, 3.02.17 μμ.png
Στιγμιότυπο 2021-02-12, 3.02.17 μμ.png (945.83 KiB) Viewed 3948 times
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] SPL Phonitor X προενισχυτής / ενισχυτής ακουστικών

Unread post #5 by Dr Pan K » Fri Feb 12, 2021 6:00 pm

Πολυ ωραια. Νομιζω πως απο ενισχυτη έκλεισες. Παμε για ακουστικα ;-)
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: [Hands on] SPL Phonitor X προενισχυτής / ενισχυτής ακουστικών

Unread post #6 by Chris1967 » Fri Feb 12, 2021 9:24 pm

Συγχαρητήρια Άγγελε!!
Χρήστος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands on] SPL Phonitor X προενισχυτής / ενισχυτής ακουστικών

Unread post #7 by DomieMic65 » Wed Feb 17, 2021 11:42 pm

wow... τι λες τώρα!!
πολλά μπράβο!!!
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: [Hands on] SPL Phonitor X προενισχυτής / ενισχυτής ακουστικών

Unread post #8 by Chris1967 » Sat Feb 20, 2021 3:47 pm

Να πω κι εγώ μερικά λόγια γι αυτόν τον ενισχυτή!

20210220_151247.jpg
20210220_151247.jpg (563.39 KiB) Viewed 3402 times


Σαν πρώτο άκουσμα είναι ένας από τους πιο διαυγείς και ισορροπημένους ενισχυτές που έχω ακούσει, φυσικά το λέω αυτό από μνήμης, αφού το μόνο σημείο αναφοράς που έχω σπίτι είναι ο αγαπημένος μου Schiit Mjolnir 1.

Όπως είπε και ο Άγγελος πιο πάνω, διάφανος, φλατ, δυνατός αβίαστος, με εξαιρετική σκηνή τόσο σε πλάτος όσο και ύψος. Δεν έχει απολύτως κανένα ίχνος σκληράδας και η έκταση του είναι πέραν των δυνατοτήτων των ακουστικών που δοκίμασα.

20210220_151328.jpg
20210220_151328.jpg (574.88 KiB) Viewed 3402 times


Τα ακουστικά που δοκίμασα είναι τα αγαπημένα μου reference Sennheiser HD800 (Anax1/SDR), HifiMan HE500, και HiFiMan EditionXX.

20210220_151305.jpg
20210220_151305.jpg (645.63 KiB) Viewed 3402 times


Σε σχέση λοιπόν με το Mjolnir πως ακούγεται?

Περιέργως οι δύο αυτοί ενισχυτές έχουν περισσότερα κοινά χαρακτηριστικά παρά διαφορές.

Με μια γρήγορη εναλλαγή μεταξύ των δύο ενισχυτών μπορεί κανείς να την πατήσει και να πει πως ακούγονται σχεδόν ίδιοι.

Όταν όμως προχωρήσει κανείς σε εκτενείς ακροάσεις και με διαφορετικό υλικό, οι διαφορές τους παρότι μικρές γίνονται και ξεκάθαρες.

Ο Mjolnir δεν υπολείπεται σε ισχύ σε καμία περίπτωση ούτε χάνει σε δυναμικά πουθενά σε σχέση με τον Phonitor, ούτε σε έκταση.

Οι συχνοτικές αποκρίσεις και η μουσική παρουσίαση και των δύο είναι πάρα πολύ κοντά.

Εκεί που υπάρχουν διαφορές υπέρ του Phonitor είναι η ελαφρώς πιο ολογραφική σκηνή, η ελαφρώς πιο βελούδινη παρουσία των υψηλών που δίνουν μια πιο refined παρουσίαση στο μουσικό δρώμενο.

Είναι όμως πολύ μικρές οι διαφορές αυτές.

Και οι δύο ενισχυτές φαίνεται να μην μεροληπτούν υπέρ κάποιου από τα τρία ακουστικά.

Σε γενικές γραμμές ο Phonitor X είναι ένας εξαιρετικός ενισχυτής.

Από την άλλη ο Mjolnir επιβεβαιώθηκε ότι είναι ένας άριστος ενισχυτής που τελικά δεν έχει τόσο λαμπρό ή μεταλλικό χαρακτήρα θέλαμε να πιστεύουμε όλα αυτά τα χρόνια, παρά είναι από την ελαφρώς σκληρούτσικη πλευρά του ουδέτερου, κάτι που είναι το μεγαλύτερο ατού του Phonitor, όντας εξευγενισμένα ουδέτερος.

20210220_151328.jpg
20210220_151328.jpg (574.88 KiB) Viewed 3402 times


Δεν έπαιξα εκτενώς με τα εργαλεία του Phonitor, δηλαδή με το crossfeed και το matrix. Σϊγουρα μπορεί να έχουν κάποιες επιδράσεις κυρίως σε ηχογραφήσεις παλαιότερου τύπου που τα κανάλια είναι πολύ αριστερά δεξιά, και ίσως σε κάποιοες ηχογραφήσεις που έχουν στενότερη (η πλατύτερη) εικόνα εγγραφής.

Δεν τα θεωρώ απαραίτητα, όπως επίσης ούτε απαραίτητα είναι τα VU meters, αλλά σίγουρα προσθέτουν στην εικόνα ποιότητας και επαγγελματικού εργαλείου που σίγουρα είναι ο Phonitor.

Άγγελε είναι ένας καταπληκτικός ενισχυτής, έκανες διάνα με την αγορά του, και σου ευχομαι καλοάκουστος!!! [wavegreen]

ΥΓ(edit). Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι ο Phonitor είναι απολύτως αθόρυβος, ασχέτως από την ευαισθησία των ακουστικών που συνδέονται, ενώ ο Mjolnir μπορεί να έχει βόμβο σε inear ή πολύ ευαίσθητα ακουστικά. Πιθανολογώ ότι αυτό μπορεί να οφείλεται και στους μετασχηματιστές του που έχουν έναν πολύ χαμηλό βόμβο. Ο βόμβος βέβαια είναι πολύ χαμηλός αλλά δυστυχώς ακούγεται.
Χρήστος

Return to “Ενισχυτές”



Login · Register