Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #1 by kostas6a3 » Sat Jan 15, 2022 5:59 pm

Αφορμή γι' αυτό το νήμα οι ακροάσεις - συγκρίσεις που έγιναν από μένα και τον Χρήστο (Chris 1967) με το δικό μου παλιάς κοπής :lol: προενισχυτή Pass Labs X2.5, τον Hattor Passive Pre BIG που εγενικά μας παραχώρησε ο Παναγιώτης (pankon) και σε ρόλο προενισχυτή τον Schiit Mjolnir του Χρήστου.
Σε όλες τις ακροάσεις ο Hattor είχε πολύ καλύτερη τοποθέτηση των οργάνων - φωνών, εξαιρετική ευκρίνεια και το σώμα (μειονέκτημα κατά πολλούς των παθητικών) ελάχιστα έως καθόλου μας έλλειψε. Το μπάσο πιο σφιχτό και πιο σωστά, μεσαίες και υψηλές διαυγείς χωρίς να κουράσουν σε καμιά περίπτωση.
Ο Pass Labs ίσως να γέμιζε λίγο περισσότερο το χώρο αλλά όλα ήταν πιο θολά, πιο μπερδεμένα ίσως με κάποια μικρή ασάφεια του χώρου και λιγότερο εστιασμένα. Αξιοπρεπής με σωστό ήχο αλλά θα τον έβαζα κάτω από το Hattor.
Τέλος ο Mjolnir κοντά στον Pass αλλά ...... Εξάλλου δεν είναι αυτή η δουλειά του.
Εδώ να δώσω ένα παράδειγμα, ακούγοντας το No Moon At All της Diana Krall από το Turn Up The Quiet σε DSD128. Με Hattor όλα ήταν στη σωστή θέση και με το σωστό όγκο. Και όπως είπε ο Χρήστος με το Hattor άκουγες την Krall στο κέντρο και με τον Pass "ένα μεγάλο στόμα".

Εδώ να πω ότι οι οποίες απόψεις - αναφορές είναι καθαρά προσωπικές και αφορούν συγκρίσεις με "γήινους" προενισχυτές και όχι προενισχυτές που κοστίζουν ένα μέσο αυτοκίνητο.
Όχι πως δεν υπάρχουν και στους παθητικούς υλοποιήσεις TVC, που ξεπερνούν τα 10Κ όπως οι παθητικοί της Bespoke Audio (https://www.thebespokeaudiocompany.com) ή πιο κάτω (3-6Κ) της Music First (https://www.mfaudio.co.uk)

ΥΓ1. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Παναγιώτη (pankon) που μου έδωσε - εμπιστεύτηκε τον Hattor. [blueobey]
ΥΓ2. Θα ήθελα να είχαμε και τον Mark Levinson 380S του Χρήστου. Ίσως μια άλλη φορά.
ΥΓ3. Άγγελε ακόμα σε περιμένω ........ :-D
IMG_0272-1.jpg
IMG_0272-1.jpg (738.53 KiB) Viewed 4623 times
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #2 by Dr Pan K » Sat Jan 15, 2022 6:40 pm

Οποτε σας άρεσε περισσότερο ο Hattor από τον Pass? Με μόνη πηγή το Denafrips?
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #3 by kostas6a3 » Sat Jan 15, 2022 7:29 pm

Dr Pan K wrote:Οποτε σας άρεσε περισσότερο ο Hattor από τον Pass? Με μόνη πηγή το Denafrips?

Σωστά. Δεν έχω και άλλη. Denafrips Pontus II και Iris DDC και I2S. :-D
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #4 by Dr Pan K » Sun Jan 16, 2022 12:33 am

Υποψιάζομαι πως η έξοδος του Dac είναι σχετικά δυνατή οπότε μέρος των προβλημάτων του παθητικού καλύπτονται. Όπως και να εχει αν σου αρέσει αυτό που ακούς καλύτερα από τον Pass ίσως να έχεις μπροστά σου μια οικονομική αναβάθμιση.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #5 by Dr Pan K » Sun Jan 16, 2022 12:33 am

Chris εσένα πως σου φάνηκε αυτή η ακρόαση;
Παναγιώτης
MILES
Posts: 167
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #6 by MILES » Sun Jan 16, 2022 10:01 am

Πραγματικά ενδιαφέρον το γεγονός ότι ο Hattor ακούστηκε καλύτερα από τον Pass.
Εντάξει ο X2.5 δεν είναι κάτι τρομερό σαν προενισχυτής αλλά για τα λεφτά είναι καλός. Οπότε αν ο Hattor ακούγεται καλύτερα, τότε μπορεί να είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση, καθώς τα χρήματα που ζητούν οι Πολωνοί δεν είναι εξωπραγματικά.

Οι δική μου εμπειρία από παθητικούς (δεν έχω ακούσει πανάκριβες κατασκευές) δεν είναι τόσο θετική. Είναι δύσκολο να τους παντρέψεις σωστά με τελικό και ακόμα και όταν ταιριάξουν, πάντα κάτι λείπει σε σχέση με έναν ενεργό. Είναι αυτή η οδήγηση (και τελικά η ενέργεια) που σου δίνει ένας ενεργός και η οποία κάνει τη μουσική που ακούς πιο ζωντανή και ρεαλιστική.
Γενικά μου φαίνεται ότι η μουσική με έναν παθητικό είναι τεχνικά καλή αλλά της λείπει η "ψυχή" [dance]

Οπότε αν ο Hattor ακούστηκε τόσο καλά, πιθανά αξίζει να το ψάξετε περισσότερο.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #7 by Dr Pan K » Sun Jan 16, 2022 2:14 pm

+1 Miles, και εμένα πάντα κάτι μου λειπει

Κάντε ένα κόπο να φτάσει ο ML 380S στο σύστημα του Κώστα.
Παναγιώτης
User avatar
geovar
Posts: 161
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:02 pm

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #8 by geovar » Sun Jan 16, 2022 2:54 pm

Το θέμα "Προενισχυτής Passive-Active" με είχε απασχολήσει από τη στιγμή που αγόρασα τα ενεργά ATC100. Φίλος μου και μέλος της Audio Engineering Society, με προέτρεπε για passive δεδομένου ότι οι κύριες πηγές μου , ΕΜΤ950,Studer A80, Sony SCD1, έχουν Ballanced εξόδους. Το επιχείρημα ήταν πως δε χρειάζεται για τις συγκεκριμένες πηγές να μεσολαβεί ενεργό στάδιο μεταξύ Πηγής - Τελικού των ATC, ένα Pachbay θα ήταν αρκετό. Το έψαξα αρκετά αλλά τελικά δεν τόλμησα να αντικαταστήσω τον AR SP11MKII μου, όμως παραμένει το "σκουλήκι"της δοκιμής. Είχα δει και το Hattor όμως ο συγκεκριμένος έχει και "NewClassD OPamp active stage " άρα μου κάνει να μην είναι αμιγώς παθητικός.
Τώρα παραμένει το θέμα:
Τα 250Ω σύνθετης αντίστασης εξόδου του AR είναι συμβατή με τα της εισόδου των ATC (10Kohm);; Η AR λέει πως καλό θα ήταν ο προ να βλέπει κάτι > 20Κ ή 30(;). Επ'αυτού ίσως θα έχω εικόνα σε λίγο καιρό.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #9 by Dr Pan K » Sun Jan 16, 2022 4:14 pm

Δεν υπάρχει ομόφωνη επιλογή για την σχέση μεταξύ αντίστασης εξόδου και εισόδου. Στις κεφαλές χ10 είναι καλα, στην ενίσχυση πάνε εύκολα και για χ100+, στα ακουστικά τα πράγματα είναι ρευστά ενώ στα ηχεία συνήθως πάνε για το μέγιστο δυνατό για να έχουμε flat ανταπόκριση
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #10 by kostas6a3 » Sun Jan 16, 2022 5:23 pm

[quote="geovar"] Είχα δει και το Hattor όμως ο συγκεκριμένος έχει και "NewClassD OPamp active stage " άρα μου κάνει να μην είναι αμιγώς παθητικός.

Γιώργο τα OPamp είναι προεραιτικά και έχουν έξτρα χρέωση. Αλλά και πάλι αν τα βάλει σου δίνει τη δυνατότητα να γυρίσεις σε παθητικό.
Κώστας

Return to “Ενισχυτές”



Login · Register