Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #31 by kostas6a3 » Thu Jan 20, 2022 2:45 pm

Στην πυρά !!!!
Ιερά-Εξέταση.jpg
Ιερά-Εξέταση.jpg (95.83 KiB) Viewed 4138 times
Κώστας
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #32 by kostas6a3 » Thu Jan 20, 2022 7:48 pm

Και λίγο τέχνη για να μην ξεχνιόμαστε. [dance]

8KK_8555.jpg
8KK_8555.jpg (960.88 KiB) Viewed 4119 times


8KK_8555-1.jpg
8KK_8555-1.jpg (453.81 KiB) Viewed 4119 times


8KK_8554-2.jpg
8KK_8554-2.jpg (1.18 MiB) Viewed 4119 times
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #33 by Dr Pan K » Thu Jan 20, 2022 9:50 pm

Καλή η τέχνη αλλά εντυπώσεις από τον ML δεν βλέπω
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #34 by kostas6a3 » Thu Jan 20, 2022 10:23 pm

Dr Pan K wrote:Καλή η τέχνη αλλά εντυπώσεις από τον ML δεν βλέπω

Πλησιάζει το Hattor :lol:
Ακόμα δεν έχω ξεκάθαρη άποψη. Νομίζω ότι ο ML είναι πιο "ολοκληρωμένος" αλλά και ο Hattor πιο διαυγής.
Μια άλλη παράμετρος για οποιαδήποτε αγορά αν γίνει πέραν του οικονομικού είναι και η παλαιότητα και η μη ύπαρξη υποστήριξης του ML.
Θα μου έρθει και ένας Music First και αυτός παλαιός του 2008.
Κώστας
MILES
Posts: 167
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #35 by MILES » Fri Jan 21, 2022 10:32 am

Θα συνιστούσα να βάλετε και κανένα καλό λαμπάτο προ στην εξίσωση για να έχουμε κάποια συγκριτικά δεδομένα.
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #36 by kostas6a3 » Fri Jan 21, 2022 10:40 am

MILES wrote:Θα συνιστούσα να βάλετε και κανένα καλό λαμπάτο προ στην εξίσωση για να έχουμε κάποια συγκριτικά δεδομένα.

Που να βρεθεί . 8-)
Κώστας
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #37 by kostas6a3 » Fri Jan 21, 2022 8:32 pm

Έχω άποψη και θα την καταθέσω όταν φύγει ο Pass. [shrug]
Κώστας
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #38 by pankon » Sat Jan 22, 2022 10:11 am

Το ότι ο Hattor μπορεί έστω να συγκρίνεται με έναν φημισμένο και πολύ ακριβότερο προενισχυτή όπως ο ML είναι σημαντική επιτυχία. Στο δικό μου σύστημα, παρόλο που έχω και το συνοδευτικό active stage του Hattor, που μπορεί να παίζει σε σειρά με τον παθητικό, τελικά τις περισσότερες φορές αρκούμαι να ακούω μόνο τον παθητικό.
Σε γενικές γραμμές όμως πιστεύω ότι είναι σαφώς πιο δύσκολο να ταιριάξει κάποιος έναν παθητικό προενισχυτή σε ένα σύστημα σε σύγκριση με έναν ενεργό και γενικά απαιτείται να έχει αρκετά υψηλή έξοδο η πηγή (DAC ή phono stage).
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #39 by angpsi » Sun Jan 23, 2022 1:24 pm

Λοιπόν, χθες πήγαμε μαζί με τον Χρήστο στο σπίτι του Κώστα και είχα την ευκαιρία να ακούσω τον ML δίπλα δίπλα με τον Hattor. Η πρώτη εντύπωση ήρθε σχεδόν ακαριαία μόλις περάσαμε την πόρτα και ήταν θετική: το σύστημα έπαιζε σε σχετικά χαμηλές στάθμες και έδινε την εντύπωση μιας αβίαστης απόδοσης, με πολύ ξεκούραστο ήχο, που θα μπορούσε κανείς να ακούει με τις ώρες. Ο Hattor έδινε στη μουσική κάτι από την αύρα ενός καλού audiophile ηχοσυστήματος έκθεσης, που σε τραβάει με τις κλασικές audiophile ηχογραφήσεις χωρίς να χρειάζεται να μπαίνει κανείς απαραίτητα σε κατάσταση κριτικών ακροάσεων για να εκτιμήσει την εμπειρία. Ο ML του Χρήστου μου ήταν ήδη πολύ γνώριμος, τόσο ώστε να είμαι βέβαιος ότι ακούγμε κάτι διαφορετικό, αμέσως και χωρίς καν να δω ποιο μηχάνημα παίζει.

Από την άλλη μεριά, τα πράγματα άλλαξαν άρδην όταν πράγματι κάτσαμε να ακούσουμε κριτικά: ο ML έδωσε το σωστό σώμα στα πάντα, ενώ η σαφώς περισσότερη πληροφορία στα μπάσα ―ή, όπως έλεγε ο Χρήστος, ο μεγαλύτερος αρμονικός πλούτος― έβγαινε στα ATC ως η γνωστή συμπαγής και ακλόνητη περιγραφική εικόνα, με ολόσωστη απόδοση του ηχοχρώματος όλων των μερών της μουσικής (φωνών, οργάνων, κ.λπ.) αλλά και των διαστάσεων σκηνής, του ρυθμού και των μεταβατικών, της φόρτισης του δωματίου, κ.ο.κ. Συγκριτικά, ο Hattor εμφανιζόταν πιο 'ελαφρύς', αλλά έχανε ξεκάθαρα αρκετή πληροφορία από τις μεσαίες και κάτω, και ακόμα περισσότερο στο κατώτερο φάσμα του ήχου. Η σχετική υπεροχή του ML έγινε ακόμα πιο ξεκάθαρη όταν περάσαμε σε υψηλότερες εντάσεις, οπότε ο Hattor 'σκλήρυνε' αναπάντεχα στις υψηλότερες συχνότητες.

Ακόμα και υπό την απειλή του Doc Pan ότι θα διαγράψει όσους αιρετικούς θα έλεγαν το αντίθετο, υποθέτω πως το αποτέλεσμα είναι λογικό κι αναμενόμενο. Ο ML είναι ένας overengineered ενεργός προενισχυτής που έχει σαφώς την θέση του στα πιο πετυχημένα σχέδια της ιστορίας του χώρου, ενώ ο Hattor είναι ένας καλά υλοποιημένος παθητικός προενισχυτής με όλα τα θετικά της σχεδίασης του, που όμως παραδίδει τα όπλα όταν οι απαιτήσεις γίνονται μεγαλύτερες από μια καθημερινή απροβλημάτιστη ακρόαση. Η σύγκριση με βοήθησε να αποσαφηνίσω στο μυαλό μου μια στάση που έχω αποκτήσει τελευταία και οδηγεί τις απόψεις μου ανεξαρτήτως τιμής και κόστους: δέχομαι ότι το de gustibus (δηλ. το 'περί ορέξεως') ισχύει για τον καθένα μας, όμως την ίδια στιγμή ο 'σωστός' ήχος ανήκει σε ένα φάσμα απόδοσης που μπορεί ―έστω εμπειρικά― να το ορίσει κανείς σχετικά αντικειμενικά. Έτσι, άπαξ και ακούσαμε δίπλα δίπλα και τους δύο προενισχυτές, εγώ συνέχισα να ακούω τον ML ως καλύτερο ακόμα και σε πολύ χαμηλές στάθμες καθώς τα 'λάθη' του Hattor συνέχιζαν να γίνονται ακουστά εκ της συγκρίσεως.

Bottom line: νομίζω πως ο Hattor δεν προβληματίζει ως υλοποίηση και στα λεφτά του παίρνει θετικό πρόσημο για τον τρόπο που μπορεί να δώσει μια ξεκούραστη ακρόαση σε χαμηλές στάθμες. Ο ML είναι ξεκάθαρα ο καλύτερος προενισχυτής, και αποδίδει, χωρίς καν να ιδρώσει, το μουσικό κομμάτι που έχει να διαχειριστεί με φυσικότητα και σωστή περιγραφή, ακόμα και σε χαμηλές εντάσεις. Αν το θεωρήσουμε ως μειονέκτημα, η ικανόντητά του αυτή μοιάζει να σε κάνει να θέλεις να του δώσεις ένταση, να τον βάλεις να παίξει στα όριά του και να δεις πού μπορεί να φτάσει το αποτέλεσμα, διεκδικώντας έτσι το ενδιαφέρον του ακροατή πολύ περισσότερο συγκριτικά. Η υπεροχή του όμως εντέλει αποζημειώνει, και επιτρέπει σε ένα ικανό σύστημα όπως του Κώστα να αποδώσει όπως πραγματικά μπορεί.

Όπως είπα και πριν: το de gustibus είναι ένα θέμα, όμως το σωστό ήταν ξεκάθαρα υπόθεση του ML...

Υ.Γ. Έχω εξομολογηθεί πρόσφατα στον Δρ. ότι έχω κουραστεί να ακούω στις εντάσεις που ζητούν τα ATC και ότι ονειρεύομαι λίγο πιο 'ξεκούραστες' υλοποιήσεις. Όμως στο τέλος της ημέρας δεν γίνεται να αρνηθεί κανείς τις αντικειμενικές διαφορές μεταξύ των δύο προενισχυτών. Ακόμα λοιπόν κι αν το σωστό δεν είναι αυτοσκοπός, φοβάμαι πως όταν ακούσει κανείς τις διαφορές θα χρειαστεί μεγάλη αυτοπεποίθηση (χειραφέτηση;) για να επιλέξει το λιγότερο σωστό αποτέλεσμα...
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #40 by Dr Pan K » Sun Jan 23, 2022 2:34 pm

Παρότι δεν ήμουν εκεί η περιγραφή του Αγγέλου είναι η αναμενόμενη. Τον ML τον είχα προτείνει στον Chris σαν αναβάθμιση από ένα αρκετά καλό προενισχυτή της Meridian που είχε. Ο Meridian ήταν στα επίπεδα του Pass που έχει ο Κώστας, o ML είναι απλά καλύτερος.

Ο Hattor είναι παθητικος, και σαν τέτοιος έχει συγκεκριμένους περιορισμούς. Κανένας παθητικος δεν αποδίδει όπως ένας σωστός ενεργός προενισχυτής, σε χαμηλές στάθμες και με ψηλοεξοδες πηγές κρύβονται τα μειονεκτηματα αλλά μέχρι εκεί.

Για να το θέσω και αλλιώς, αν οι παθητικοί έπαιζαν καλύτερα θα είχαν κατακλύσει την αγορά. Είναι πολύ πιο φτηνό να υλοποιήσεις παθητικό αλλά σχεδόν όλοι αγοράζουν ενεργούς. Κάποιος λόγος θα υπάρχει που τόσοι και τόσοι κατασκευαστές δεν έχουν ούτε ένα μοντέλο παθητικου στον κατάλογο τους.

Άγγελε για να παίξει όμορφα και ισορροπημενα ένα ηχείο σε χαμηλή στάθμη πρέπει να είναι μεγάλο σε μονάδες. Πάει μακριά η βαλίτσα
Παναγιώτης

Return to “Ενισχυτές”



Login · Register