Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

User avatar
geovar
Posts: 161
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:02 pm

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #11 by geovar » Sun Jan 16, 2022 8:50 pm

Κώστα,
Δεν το είχα προσέξει όταν τον έβλεπα πριν κάνα χρόνο.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #12 by pankon » Sun Jan 16, 2022 9:28 pm

Με μεγάλο ενδιαφέρον διαβάζω τα σχόλια του Κώστα και αναμένω και τις εντυπώσεις του Χρήστου. Τυχαίνει να είμαι στην (ευχάριστη) θέση να έχω και το active stage του Hattor (με 2 λάμπες ECC82), ώστε απλά με το σήκωμα ενός διακόπτη να μπορώ να περνάω από την παθητική στην ενεργή προενίσχυση. Αυτό μου δίνει την ευκαιρία να μπορώ να συγκρίνω τις δυο διαφορετικές προσεγγίσεις με την ίδια μουσική και όσο πιο άμεσα γίνεται (συνημμένο φωτο).

Συμφωνώ με τον Παναγιώτη ότι η καθαρά παθητική προενίσχυση χρειάζεται πηγή με αρκετά υψηλή έξοδο, ώστε να μπορεί να οδηγεί τον τελικό ενισχυτή με την ελάχιστη δυνατή μείωση του σώματος.

Όποτε βέβαια θέλω το "κατιτίς" παραπάνω (π.χ. rock), σηκώνω το διακοπτάκι και βάζω τις λάμπες στο παιχνίδι.

IMG_7178.jpg
IMG_7178.jpg (1.11 MiB) Viewed 3454 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #13 by Dr Pan K » Sun Jan 16, 2022 10:49 pm

Χμμ αυξήθηκαν μηχανήματα και δίσκοι,σωστά Πανο;
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #14 by pankon » Mon Jan 17, 2022 11:02 am

Μπα, οι δίσκοι είναι οι ίδιοι, Παναγιώτη. Όσον αφορά τα μηχανήματα, η πιο πρόσφατη προσθήκη (πριν μερικούς μήνες) ήταν ο τελικός Lab12 Suono με αναβαθμισμένα υλικά (επιλεγμένα από τον Στράτο) σε σχέση με το μοντέλο παραγωγής. Οι προενισχυτές είναι Hattor (παθητικός και ενεργητικός). Τα υπόλοιπα παραμένουν τα γνωστά.

Εσύ καμιά αλλαγή έκανες; :lol: :lol:
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #15 by kostas6a3 » Mon Jan 17, 2022 1:17 pm

Περιμένοντας τις εντυπώσεις - παρατηρήσεις του Chris κάποιες απορίες, ίσως ανόητες, προς τους κατέχοντες τα τεχνικά. [oldtimer]
Το ποντασιόμετρο που έχει ο Hattor είναι 10Κ (default). Μπορεί να γίνει μέχρι 200K.
Σε περίπτωση αγοράς, για να ξέρουμε :-D , είναι καλά τα 10Κ, όταν η ευαισθησία των ηχείων είναι 1V και η έξοδος XLR του DAC είναι 4.0Vrms, 1250 Ω.
Όσο έχω τον Hattor του Παναγιώτη άκουγα σε στάθμες από 40 έως 55, με το ποντασιόμετρο να τερματίζει στο 63.
Κώστας
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #16 by pankon » Mon Jan 17, 2022 2:11 pm

Σημειώνω ότι ο Hattor που δοκιμάζει ο Κώστας έχει αντιστάσεις Zfoil σε διάταξη shunt (και όχι ladder). Ο Arek (κατασκευαστής των Hattor) επέμενε ότι η διάταξη shunt είναι απλούστερη (με λιγότερα υλικά) και έχει καλύτερη ποιότητα ήχου. Τα μεταφέρω όπως μου τα είπε...
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #17 by kostas6a3 » Mon Jan 17, 2022 2:14 pm

pankon wrote:Σημειώνω ότι ο Hattor που δοκιμάζει ο Κώστας έχει αντιστάσεις Zfoil σε διάταξη shunt (και όχι ladder). Ο Arek (κατασκευαστής των Hattor) επέμενε ότι η διάταξη shunt είναι απλούστερη (με λιγότερα υλικά) και έχει καλύτερη ποιότητα ήχου. Τα μεταφέρω όπως μου τα είπε...

Το σημειώνω. :-D
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #18 by Dr Pan K » Mon Jan 17, 2022 4:04 pm

Ας τα πάρουμε λίγο από την αρχή. Ένας κανονικός προενισχυτής, ενεργός δλδ, αφαιρεί από την στάθμη εξόδου της πηγής μέχρι περίπου στην μεση του ποτ και προσθέτει από εκεί και πέρα, ανάλογα με το σχέδιο. Άρα σε λογικές στάθμες δεν προσφέρει κέρδος αλλά μόνο καίει μέρος του σηματος επανω σε κάποιες αντιστάσεις. Το έχω υπεραπλουστευσει αλλά έτσι θα γίνει κατανοητό από όλους.

Άρα ο παθητικος για όσους παίζουν σε λογικές εντάσεις προσφέρει χαμηλό κόστος, ελάχιστη διαδρομή στο σήμα μέσα από κυκλώματα κτλ σρα και καλύτερο ήχο.

Έλα όμως που τα πράγματα είναι πιο σύνθετα, οπότε 99% των περιπτώσεων ο ενεργός ακούγεται καλύτερα.

Στα 1250 Ohm έξοδο θα πηγαινα για 20 με 50 Κ είσοδο, χωρις να μπορώ να ξέρω με ακρίβεια το αποτέλεσμα.

Υπόψιν, εγώ παίζω με παθητικό καθώς ο ASR έχει μόνο drive και output stage χωρίς προενισχυση. Επίσης δεν έχει αντιστάσεις στο ποτενσιομετρο καθώς μεταβάλει το gain μέσω ρελε εκτός του κυκλώματος ενίσχυσης. Best of both worlds που λένε, εμένα τουλάχιστον μου κανει
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #19 by Chris1967 » Mon Jan 17, 2022 6:37 pm

Τα αποτελέσματα την ακρόασης είναι αυτά που είπε ο Κώστας.

Καλύτερος ο Hattor παντού, δεν αισθάνθηκα ότι έπαιξε ξεψυχισμένα πουθενά.

Μου έκανε εντύπωση η ευκρίνεια και σαφέστατη περιγραφή στον χώρο. Δεν έλλειψαν τα δυναμικά.

Ήταν έκπληξη αυτό το αποτέλεσμα.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ενεργός ή Παθητικός Προενισχυτής;

Unread post #20 by Dr Pan K » Tue Jan 18, 2022 4:59 am

Αν είχατε phono stage και πικάπ θα ήταν αλλιώς. Η τον προενισχυτή του Chris. Η κάποιον άλλο καλό προενισχυτή (έλεγα στον Χρήστο πως πχ ένας Spectral)
Παναγιώτης

Return to “Ενισχυτές”



Login · Register