Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Pre/Power Amplifier για Dynaudio Confidence C4

kmyl
Posts: 100
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Re: Pre/Power Amplifier για Dynaudio Confidence C4

Unread post #11 by kmyl » Tue Apr 30, 2019 6:00 pm

Έχω ακούσει τον Devialet 440 με τα Lawrence Violin και μου αρεσε παρά πολύ! Δεν τον προτίμησα λόγω του φτωχού phono module για κεφαλές MC και τη δύσκολια ενοποίησης με εξωτερικό. Για αυτό το λόγο δεν το βλεπω πλέον σαν επιλογή καθότι θα συνεχίσω να έχω το πικαπ σαν κυρία πηγή.

Καθότι οι αναζητήσεις συνεχίζονται, έχει κάποιος τη τύχη να ακούσει τους προ/τελικούς της Karan Acoustics?

Επίσης, είμαι μπερδεμένος σε σχέση με τις απαιτήσεις του ηχείου για damping factor. Είμαι πεπεισμένος πλέον ότι το υψηλό (η πολύ υψηλό) damping factor δεν είναι πανάκεια για όλα τα ηχεία. Σε σχέση με τα Confidence?
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Pre/Power Amplifier για Dynaudio Confidence C4

Unread post #12 by Dr Pan K » Tue Apr 30, 2019 7:36 pm

kmyl wrote:Έχω ακούσει τον Devialet 440 με τα Lawrence Violin και μου αρεσε παρά πολύ! Δεν τον προτίμησα λόγω του φτωχού phono module για κεφαλές MC και τη δύσκολια ενοποίησης με εξωτερικό. Για αυτό το λόγο δεν το βλεπω πλέον σαν επιλογή καθότι θα συνεχίσω να έχω το πικαπ σαν κυρία πηγή.

Καθότι οι αναζητήσεις συνεχίζονται, έχει κάποιος τη τύχη να ακούσει τους προ/τελικούς της Karan Acoustics?

Επίσης, είμαι μπερδεμένος σε σχέση με τις απαιτήσεις του ηχείου για damping factor. Είμαι πεπεισμένος πλέον ότι το υψηλό (η πολύ υψηλό) damping factor δεν είναι πανάκεια για όλα τα ηχεία. Σε σχέση με τα Confidence?


To πολυ υψηλό df ειναι μαλλον αρνητικο για τον ηχο, ισοδυναμει με μεγαλο αρνητικο feedback.

Το ρεαλιστικα υψηλο df ειναι επιθυμητό, ειδικα με ηχεια με μεγαλες μοναδες (πχ τα ATC μου)

Η Karan εχει σωστο house sound.
Παναγιώτης
kmyl
Posts: 100
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Re: Pre/Power Amplifier για Dynaudio Confidence C4

Unread post #13 by kmyl » Tue Apr 30, 2019 7:56 pm

Ευχαριστώ Παναγιώτη! Σημαντική μέτρηση που μάλλον χάνεται συνήθως στις διάφορες αναφορές. Υποθέτω πως κοιτάμε για κάτι γύρω στο 200 DF?
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Pre/Power Amplifier για Dynaudio Confidence C4

Unread post #14 by Dr Pan K » Tue Apr 30, 2019 9:11 pm

Στις εκατοντάδες ειναι καλα, αλλα αυτο πρεπει να συνοδεύεται και απο ακροαση. Πολλοι κατασκευαστες δηλώνουν οτι ναναι για λογους marketing.
Παναγιώτης
MILES
Posts: 167
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Pre/Power Amplifier για Dynaudio Confidence C4

Unread post #15 by MILES » Tue Apr 30, 2019 9:33 pm

Φίλε Km μη τρελαίνεσαι με τα DF γιατί μία απλά μεγάλη τιμή δε σου εξασφαλίζει οπωσδήποτε και καλό ηχητικό αποτέλεσμα.

Επειδή είχα τα Dynaudio Confidence C4, τα παλιά όχι τα Platinum, είναι ηχεία με καλό έλεγχο στα χαμηλά και πολύ ισορροπημένο ήχο. Πιστεύω ότι με 120 - 150 καλά τρανζιστοράτα watt θα είσαι οκ.

Επειδή εδώ και αρκετά χρόνια έχω γυρίσει σε λάμπες δεν έχω άποψη για τρανζίστορ νέας γενιάς. Θα σου πω μερικά παλιά τρανζίστορ που για τα δικά μου δεδομένα έδωσαν καλά αποτελέσματα με τα Dynaudio Confidence C4 για να πάρεις μια ιδέα:

- YBA Passion 1000 (το καλύτερο και πιο ολοκληρωμένο αποτέλεσμα)
- MARK LEVINSON 331 (αρκετά μουσικός, δυναμικός αλλά με περιορισμένο "αέρα" στα υψηλά)
- SYMPHONIC LINE RG7 (μουσικός, γρήγορος, άριστα υψηλά, με λίγο πίσω τα μεσαία).

Αυτό που πρέπει να προσέξεις με τα Dynaudio Confidence C4, όπως και με όλα τα μεγάλα ηχεία D'appolito σχεδίασης, είναι ότι πρέπει να έχεις αρκετή απόσταση ακρόασης από αυτά, τουλάχιστον 3,0 - 3,5 μέτρα ή και περισσότερο για να έχεις καλή στερεοφωνική εικόνα.
leonidasgr
Posts: 93
Joined: Thu Jun 30, 2016 4:38 pm

Re: Pre/Power Amplifier για Dynaudio Confidence C4

Unread post #16 by leonidasgr » Fri May 24, 2019 8:11 am

Burmester 911mk3 Δεν έχει πάψει να με εντυπωσιάζει σε καμία περίπτωση δεν θα έχεις πρόβλημα οδήγησης εγώ δεν τον θεωρώ λαμπρό όπως τον παρουσιάζουν Τα μπάσα του είναι πάρα πολύ καλά. Τον έχω ακούσει με μεγάλα ηχεία της Γουίλσον και το αποτέλεσμα ήτανε πολύ γοητευτικό! Δεν τον θεωρώ ουδέτερο όπως ο asr του Παναγιώτη
Έχει δικό του χαρακτήρα σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι αξίζει τον ακούσεις Θετικά η πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.
music matters...
Posts: 1
Joined: Sat Oct 03, 2020 6:15 pm

Re: Pre/Power Amplifier για Dynaudio Confidence C4

Unread post #17 by music matters... » Sat Oct 03, 2020 6:23 pm

Κάνε δύο monoblocks με το module Hypex NC-1200, 1200Watt/2Ω (θα βγουν γύρω στις 2500 ευρώ πάνω-κάτω-υπάρχει αντιπρόσωπος της Hypex στην Αθήνα) και θα λύσεις το πρόβλημα της ενίσχυσης φτηνά, αξιόπιστα, "ελαφρά", χωρίς να "καίει" ο τόπος γύρω από τους ενισχυτές και φυσικά με ηχητικό αποτέλεσμα θαυμάσιο!
Το ανωτέρω module είναι το κορυφαίο της Hypex και αυτό που χρησιμοποιεί μη εταιρεία στον ενισχυτή Mola Mola Kaluga (εδώ μπορείς να διαβάσεις μια κριτική του ενισχυτή από τον Δημ. Σταματάκο: http://www.avmentor.gr/reviews/2017/mola_mola_makua_kaluga_0.htm
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Pre/Power Amplifier για Dynaudio Confidence C4

Unread post #18 by DomieMic65 » Sun Oct 04, 2020 10:59 am

music matters... wrote:Κάνε δύο monoblocks με το module Hypex NC-1200, 1200Watt/2Ω (θα βγουν γύρω στις 2500 ευρώ πάνω-κάτω-υπάρχει αντιπρόσωπος της Hypex στην Αθήνα) και θα λύσεις το πρόβλημα της ενίσχυσης φτηνά, αξιόπιστα, "ελαφρά", χωρίς να "καίει" ο τόπος γύρω από τους ενισχυτές και φυσικά με ηχητικό αποτέλεσμα θαυμάσιο!
Το ανωτέρω module είναι το κορυφαίο της Hypex και αυτό που χρησιμοποιεί μη εταιρεία στον ενισχυτή Mola Mola Kaluga (εδώ μπορείς να διαβάσεις μια κριτική του ενισχυτή από τον Δημ. Σταματάκο: http://www.avmentor.gr/reviews/2017/mola_mola_makua_kaluga_0.htm

viewtopic.php?f=7&t=1079
από τον B. Putzeys (Mola-Mola, Hypex) .... ότι και αν σημαίνει αυτό :lol:
kmyl
Posts: 100
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Re: Pre/Power Amplifier για Dynaudio Confidence C4

Unread post #19 by kmyl » Wed Nov 04, 2020 5:07 pm

Ευχαριστώ όλους. τα Dynaudio είναι ήδη εκτός σπιτιού και πλεον σε νέο ιδιοκτήτη.

Return to “Ενισχυτές”



Login · Register