Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Τροφοδοσία. Αξίζει να ασχοληθώ;

User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Τροφοδοσία. Αξίζει να ασχοληθώ;

Unread post #11 by kostas6a3 » Sun Oct 25, 2020 5:59 am

Χθες λοιπόν, για άλλο λόγο επισκέφθηκα, γνωστό rewier τεχνικό του χώρου, "ορκισμένο" για την ποιότητα του ρεύματος, οπότε η συζήτηση έφτασε στα DC blocker. Ψάχνοντας λοιπόν, σε άλλο γνωστό site βρήκα αυτό:
https://www.atlhifi.com/shop/fully-asse ... d-in-case/ και αυτό
https://www.atlhifi.com/shop/fully-asse ... d-in-case/ .
Οι τιμές δεν είναι απαγορευτικές για μια δοκιμή. Υπάρχει κάποια άποψη επί του θέματος;
Κώστας
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Τροφοδοσία. Αξίζει να ασχοληθώ;

Unread post #12 by andreasecon » Sun Oct 25, 2020 11:13 am

Εγω εβαλα dc blocker πριν απο ενα χρονο περιπου επειδη ειχα προβλημα και απο τοτε λυθηκε το προβλημα
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Τροφοδοσία. Αξίζει να ασχοληθώ;

Unread post #13 by kostas6a3 » Sun Oct 25, 2020 2:35 pm

andreasecon wrote:Εγω εβαλα dc blocker πριν απο ενα χρονο περιπου επειδη ειχα προβλημα και απο τοτε λυθηκε το προβλημα

Ποίο Αντρέα ;
Κώστας
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Τροφοδοσία. Αξίζει να ασχοληθώ;

Unread post #14 by andreasecon » Sun Oct 25, 2020 7:05 pm

Ιδιοκατασκευή
MILES
Posts: 167
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Τροφοδοσία. Αξίζει να ασχοληθώ;

Unread post #15 by MILES » Sun Oct 25, 2020 10:23 pm

Φίλε Κώστα ότι έχει σχέση με το ρεύμα ακούγεται και ας υποστηρίζουν το αντίθετο σto "άλλο site".

Και η δική μου εμπειρία συμφωνεί με αυτή του Παναγιώτη. Όχι σε φίλτρα, ναι στα καλώδια, ασφάλειες αλλά μόνο με δοκιμή, γιατί κάποια μπορεί να σου χαλάσουν τον ήχο αντί να τον φτιάξουν.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Τροφοδοσία. Αξίζει να ασχοληθώ;

Unread post #16 by angpsi » Sun Oct 25, 2020 10:47 pm

andreasecon wrote:Εγω εβαλα dc blocker πριν απο ενα χρονο περιπου επειδη ειχα προβλημα και απο τοτε λυθηκε το προβλημα

Τι πρόβλημα είχες Αντρέα; Εγώ έχω πρόβλημα στο γραφείο μου με αρκετό θόρυβο που δεν έχω εντοπίσει από πού προέρχεται (μπορεί από τις led λάμπες γραφείου, αλλά παίζει να είναι και από αλλού στο διαμέρισμα). Είχα βάλει ένα φίλτρο Schaffner που είχα πάρει κάποτε κατά τύχη πριν το πολύπριζο αλλά δεν έγινε τίποτα ιδιαίτερο. Πιστεύεις ότι το DC blocker κάνει δουλειά για κάτι τέτοιο;
Άγγελος
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Τροφοδοσία. Αξίζει να ασχοληθώ;

Unread post #17 by andreasecon » Mon Oct 26, 2020 11:39 am

Ακούγονταν ένας θόρυβος από τον μετασχηματιστή του ενός μονομπλόκ (τυχαία και όχι πάντα από τον ίδιο μονομπλόκ και όχι απο τα ηχεία) που είνα χαρακτηριστικό ότι περνάει κάπου dc, οπότε έβαλα το dc blocker και σταμάτησε το πρόβλημα
SouthKops
Posts: 247
Joined: Fri Mar 03, 2017 11:06 am

Re: Τροφοδοσία. Αξίζει να ασχοληθώ;

Unread post #18 by SouthKops » Mon Oct 26, 2020 12:22 pm

Ανδρέα με ένα Torus RM16 έχεις καθαρίσει......
Audio Soul Ultra - South Sounds
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Τροφοδοσία. Αξίζει να ασχοληθώ;

Unread post #19 by Dr Pan K » Thu Oct 29, 2020 8:35 am

SouthKops wrote:Ανδρέα με ένα Torus RM16 έχεις καθαρίσει......


Μα στην ουσια το DC μπλοκαρουν τα Torus, το ιδιο και ολα τα φιλτρα που στηριζονται σε μετασχηματιστες. Το μονο προβλημα ειναι το κοστος γιατι πρεπει ο μετασχηματιστης του φιλτρου να ξεπερνα κατα πολυ την καταναλωση ρευματος. Αν δλδ το θεμα ειναι σε καποια πηγη τοτε πεφτουμε στα μαλακα, αν ειναι σε τελικο ομως τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα.
Παναγιώτης
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Τροφοδοσία. Αξίζει να ασχοληθώ;

Unread post #20 by andreasecon » Thu Oct 29, 2020 11:39 am

To Torus που έχω , επειδή είναι μικρό το χρησιμοποιώ μόνο στις πηγές και οι μονομπλοκ παίρνουν απευθείας από την γραμμή, για αυτό και το πρόβλημα και η λύση του με dc blocker

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register