Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Τροφοδοσία. Αξίζει να ασχοληθώ;

User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Τροφοδοσία. Αξίζει να ασχοληθώ;

Unread post #1 by kostas6a3 » Sun Aug 16, 2020 10:24 am

Αφού τελειώσαμε με DAC, προενισχυτή, γραμμικά τροφοδοτικά, switch σκέφτομαι να ασχοληθώ λίγο παραπάνω με το ρεύμα και θα ήθελα τις συμβουλές σας και τις γνώσεις σας.

Τα δεδομένα είναι ότι το σπίτι που μένω δεν είναι δικό μου, οπότε δεν μπορώ να κάνω πολλές παρεμβάσεις.
Έχει μονοφασικό ρεύμα και στο χώρο που έχω το σύστημα μου (viewtopic.php?f=18&t=1067) έρχονται δύο γραμμές με 2,5αρι καλώδιο μάλλον.
Τώρα όλα είναι συνδεδεμένα στην ίδια μία γραμμή.

Η πρώτη σκέψη μου είναι στη μια γραμμή να συνδέσω μόνο τα μηχανήματα ήχου (ενεργά ηχεία, DAC, CD, προενισχυτή άντε και το γραμμικό τροφοδοτικό του Ideon Odroid. Έχω ένα πολύπριζο Supra προς το παρόν 6 θέσεων.
Στην άλλη γραμμή ότι "ψηφιακό" έχω (δίσκοι σκληροί, iMac, NAS).
Καλώδια ρεύματος, στα ηχεία και DAC, έχω κάποια DIY από to Θ. Τζιάφη και ένα Supra στον προ.

Η δεύτερη η αγορά ενός φίλτρου ρεύματος.

Το ερώτημα που με βασανίζει είναι "Ένα ακριβό καλώδιο ρεύματος ή ένα ακριβό πολύπριζο τι θα προσφέρει στο ρεύμα που έρχεται από τον πίνακα, μ' ένα άντε το πολύ 2,5αρι καλώδιο;"
Αν υπάρχει ένα φίλτρο ρεύματος μπορεί να το καταλάβω άλλα από τη σούκο του τοίχου ;;;

Τι κάνουμε λοιπόν ; [oldtimer]
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Τροφοδοσία. Αξίζει να ασχοληθώ;

Unread post #2 by Dr Pan K » Sun Aug 16, 2020 9:29 pm

Φίλτρο όχι..

Ρεύματα ναι.
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Τροφοδοσία. Αξίζει να ασχοληθώ;

Unread post #3 by kostas6a3 » Mon Aug 17, 2020 5:52 am

Dr Pan K wrote:Φίλτρο όχι..

Ρεύματα ναι.


Το φίλτρο όχι το κατάλαβα. Το "ρεύματα", να κάνω αυτό που περιγράφω με τις γραμμές. Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής Παναγιώτη.
Ευχαριστώ
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Τροφοδοσία. Αξίζει να ασχοληθώ;

Unread post #4 by Dr Pan K » Mon Aug 17, 2020 8:30 am

Φιλτρο μονο οταν εχουμε συγκεκριμενο προβλημα (τα ψυγεια ενος supermarket στο ισογειο πχ), σε αυτη την περιπτωση κοιταμε καποιο Torus που πρεπει να ειναι πολλαππλασιας ισχυος της καταναλωσης του τελικου ενισχυτη μας.

Ρευματα ναι, δλδ καλωδια ρευματος κανουν διαφορα, ακομα και στο τελευταιο μετρο δυστυχώς. Προσωπικα προτιμω αυτα μεγαλης διατομης γιατι εχω δει τα καλυτερα αποτελεσματα.

Επισης αν μπορουμε απομονωνουμε καποια γραμμη (αν υπαρχει τριφασικο ακομα καλυτερα). Μια σχετικη προσοχη στην ασφαλειοθηκη (κεραμικη?, υπαρχουν και high end αλλα εγω ειχα βαλει βιομηχανικου τυπου πολυ καλης ποιοτητας). Αν αποφασισεις να περάσεις νεα γραμμη βαλε 3χ4 ή 3χ6 μονοκλωνο αν μπορεις. Εγω ειχα βαλει υποπινακα πίσω απο το σύστημα με μπριζες ραγας.

Και παντου γραμμικά τροφοδοτικά.
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Τροφοδοσία. Αξίζει να ασχοληθώ;

Unread post #5 by kostas6a3 » Mon Aug 17, 2020 9:39 am

Dr Pan K wrote:Φιλτρο μονο οταν εχουμε συγκεκριμενο προβλημα (τα ψυγεια ενος supermarket στο ισογειο πχ), σε αυτη την περιπτωση κοιταμε καποιο Torus που πρεπει να ειναι πολλαππλασιας ισχυος της καταναλωσης του τελικου ενισχυτη μας.

Ρευματα ναι, δλδ καλωδια ρευματος κανουν διαφορα, ακομα και στο τελευταιο μετρο δυστυχώς. Προσωπικα προτιμω αυτα μεγαλης διατομης γιατι εχω δει τα καλυτερα αποτελεσματα.

Επισης αν μπορουμε απομονωνουμε καποια γραμμη (αν υπαρχει τριφασικο ακομα καλυτερα). Μια σχετικη προσοχη στην ασφαλειοθηκη (κεραμικη?, υπαρχουν και high end αλλα εγω ειχα βαλει βιομηχανικου τυπου πολυ καλης ποιοτητας). Αν αποφασισεις να περάσεις νεα γραμμη βαλε 3χ4 ή 3χ6 μονοκλωνο αν μπορεις. Εγω ειχα βαλει υποπινακα πίσω απο το σύστημα με μπριζες ραγας.

Και παντου γραμμικά τροφοδοτικά.


[thumbup] Ευχαριστώ Παναγιώτη και επ' ευκαιρία Χρόνια σου Πολλά !!!
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Τροφοδοσία. Αξίζει να ασχοληθώ;

Unread post #6 by Dr Pan K » Mon Aug 17, 2020 12:49 pm

Tnx Κωστα.

Κοιτα, αλλα μελη εχουν φιλτρα χωρις να εχουν καποιο ιδιαιτερο προβλημα. Εμενα ποτε δεν μου εκατσαν, ακομα και το πολυμπριζο που χρησιμοποιω (Signal Projects Poseidon) το εχω ζητησει με 6 απο τις 8 μπριζες αφιλτραριστες.

Στο συστημα του νησιου εχω ενα Lab12 Gordian (πολυεργαλειο), στην Αθηνα δεν το χρησιμοποιουσα αλλα εδω πιανει τοπο γιατι το ρευμα στην Ελληνικη επαρχεια ειναι ανεκδοτο. Προσφατα εβαλα νεα γειωση στο σπιτι που ανακαινιζω (τριγωνο με μπαρες απο την Ελεμκο (http://www.elemko.gr/earthing.html) που ειναι το πρωτο βημα για καλο ρευμα.
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Τροφοδοσία. Αξίζει να ασχοληθώ;

Unread post #7 by kostas6a3 » Mon Aug 17, 2020 1:57 pm

Αν έδινα για πολύμπριζο 4000 θα άλλαζα ηχεία Παναγιώτη. :-D
Τώρα γειώσεις κλπ δεν μπορώ να κάνω κάτι αφού δεν είναι δικό μου το σπίτι. Άντε βαριά να τραβήξω από τον πίνακα μια γραμμή με εξωτερικό καλώδιο και αυτό πολύ δύσκολο.
Για κανένα πολύμπριζο τύπου Hercules Plus του Τσακιρίδη, αστεροειδους διαταξης το συζητάμε.
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Τροφοδοσία. Αξίζει να ασχοληθώ;

Unread post #8 by Dr Pan K » Mon Aug 17, 2020 11:09 pm

Κάποια στιγμή που προσπαθούσα να το μελετήσω ηλεκτρικά το θεμα αστεροειδούς διάταξης κάτι δεν κιυ έβγαινε στο path of least resistance αλλα θεωρείται ιδανικό.

Τώρα με το σπιτι, αν δεν είναι δικό σου δεν αξίζει ούτε χρήματα να χαλάσεις ούτε να σου ζητάει κανεις τα ρέστα για τυχών τροποποιήσεις. Γενικά μιλώντας όμως πριν βάλουμε αγωγούς φίδια κοιτάμε την γείωση μας.

Για φτηνή λύση σε πολυμπριζο κάποια στιγμη είχαμε πάρει ένα συναυλιακο από τον Thomann, τίμιο αλλα μέχρι εκεί.
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Τροφοδοσία. Αξίζει να ασχοληθώ;

Unread post #9 by kostas6a3 » Thu Aug 27, 2020 2:10 pm

Διαβάζω σε "αντίπαλο site" [cussing] σχετικά με καλώδια και :-D :-D :-D .
Εδώ βλέπω ότι οι πιο πολλοί έχουν προσέξει το ρεύμα ανάλογα.
Προχθές λοιπόν, μετά από την επιμονή φίλου, μου έφερε γνωστός σε άλλους κύκλους ντιούης ένα καλώδιο ρεύματος.
Φίδι που λέει και ο Παναγιώτης.
Το έβαλα στον Pass X2.5 και άκουσα διαφορά όπως και η γυναίκα μου και δύο φίλοι μου καθηγητές φυσικής οι οποίοι δεν ήξεραν τι έκανα και όταν τους είπα προσπαθούσαν να τεκμηριώσουν επιστημονικά τη διαφορά αλλά δεν τα κατάφεραν.
Όπως και να έχει κάτι συμβαίνει που δεν μπορώ να το εξηγήσω.
Κώστας
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Τροφοδοσία. Αξίζει να ασχοληθώ;

Unread post #10 by angpsi » Sat Aug 29, 2020 7:21 pm

Το ότι τα καλώδια ακούγονται το έχουμε ακούσει επί του πρακτέου κι εδώ, πέραν πάσης αμφιβολίας. Το μόνο ζήτημα είναι αν η αλλαγή είναι προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο, και πάντα βέβαια αναλογικά με το σύστημα και το κόστος.
Άγγελος

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register