Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Cable or No Cable ?

User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Cable or No Cable ?

Unread post #1 by andreasecon » Thu Jun 16, 2016 11:20 am

Πολύ ενδιαφέρον άρθρο στο Part Time Audiophile σχετικά με επίδειξη της Wireworld στο Newport με θέμα την επίδραση των καλωδίων στην ποιότητα του ήχου.

Είχαν ενώσει ένα banana plug με ένα spade plug και είχαν βάλει τους τελικούς ενισχυτές (Belcanto) επάνω στα ηχεία ( Triad cinema Reference Surround 2) τα οποία εχουν τις υποδοχές στο επάνω μέρος τους !!

banana_spade.png
banana_spade.png (725.6 KiB) Viewed 4623 times


Δοκιμάστηκαν διάφορα καλώδια ηχείων (τόσο σε μήκος, διατομή και ποιότητα) και βέβαια καλύτερα έπαιξαν τα no cables !!! Η διάταξη δηλαδή με τα plugs απευθείας στο ηχείο.

Πολύ ενδιαφέρον άρθρο να διαβάσετε !


speaker.png
speaker.png (1.32 MiB) Viewed 4623 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Cable or No Cable ?

Unread post #2 by Dr Pan K » Fri Jun 17, 2016 12:45 am

Το ειχαμε συζητήσει λιγο το θέμα με τον Scot, οι διάφορες υπάρχουν και ειναι πιο αισθητές οταν κάθεσαι στο sweet spot.

Απο την αλλη δεν νομιζω να υπαρχει κάποιος που να εχει δοκιμάσει καλώδια ηχειων ή interconnect, να μην φοραει παρωπίδες και να μην εχει ακουσει διαφορές ανάμεσα τους. Το οποίο εχει και εξήγηση βαση της φυσικής και των χαρακτηριστικών (χωρητικότητα, αντίσταση, επαγωγη, θωράκιση ειναι ολα μετρήσιμα μεγέθη).

Αυτο που ειναι ενδιαφέρον και ισως καλο θεμα προς συζήτηση ειναι εαν το κοντύτερο καλώδιο ειναι παντα καλύτερο απο ενα ιδιο μεγαλύτερου μήκους. Το λογικό θα ηταν πως ναι. Παρολαυτα πολλοί φιλοι θελουν απο τα καλώδια το equalizer fx, δλδ επιδιώκουν τον χρωματισμό γιατι το τελικο αποτέλεσμα ειναι πιο κοντά στο υποκειμενικό τους γούστο.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1490
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Cable or No Cable ?

Unread post #3 by Chris1967 » Sat Jun 18, 2016 11:43 am

Τα πειράματα αυτά έχουν ξαναγίνει πριν από πολλά χρόνια.
Θυμάμαι στο μαγαζί που δούλευα πριν 30 και βάλε χρόνια όταν ήμουν φοιτητής, όπου επέτρεπε οι τελικοί να τοποθετηθούν ακριβώς πίσω από τα ηχεία (και ανάποδα ώστε οι μπόρνες να είναι αντικριστές, συνιστούσαμε λάμες χαλκού αντί για καλώδια.
Μάλιστα προμηθεύαμε τους πελάτες.
Δυστυχώς δεν κράτησα μια τετράδα τότε. Αλλά είναι πολύ εύκολο να κατασκευαστεί από καθαρό χαλκό πάχους 2-3 χιλιοστών και μήκους όσο χρειάζεται (ώστε να είναι όσο πιο κοντό γίνεται).

Οι διαφορές ήταν πάντα υπέρ των λαμών χαλκού.

Το περίεργο είναι ότι περισσότεροι ήθελαν καλώδια.
Χρήστος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Cable or No Cable ?

Unread post #4 by DomieMic65 » Sat Jun 18, 2016 4:37 pm

βέβαια εδώ τίθεται και το ερώτημα μακρύ interconect ή καλώδιο ηχείων;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Cable or No Cable ?

Unread post #5 by Dr Pan K » Sat Jun 18, 2016 4:43 pm

Το πιο "κοντο" στερεοφωνικό σετ απ είναι ένα DAC με έλεγχο στάθμης να οδηγεί δύο αυτοενισχυομενα ηχεία μέσω XLR...και δεν είναι καθόλου κακή μινιμαλ λύση
Παναγιώτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Cable or No Cable ?

Unread post #6 by Gojakla » Sat Jun 18, 2016 5:03 pm

Αυτό είναι ένα dream setup που γυροφέρνει το κεφάλι μου για το μέλλον.
Εντελώς minimal προσέγγιση.

My favourite.
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Cable or No Cable ?

Unread post #7 by DomieMic65 » Sun Jun 19, 2016 5:10 pm

Gojakla wrote:Αυτό είναι ένα dream setup που γυροφέρνει το κεφάλι μου για το μέλλον.
Εντελώς minimal προσέγγιση.

My favourite.


+1!!!
Αν κάποια στιγμή έχω την οικονομική δυνατότητα ακριβώς αυτό θέλω να κάνω .. (οκ ίσως κ με έναν προενισχυτή..).
Αλλά τα scm20asl είναι ακριβά τα άτιμα....
User avatar
Zakman35
Posts: 137
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: Cable or No Cable ?

Unread post #8 by Zakman35 » Mon Jun 20, 2016 8:40 pm

Εγώ νομίζω πως η κατάσταση είναι "προς γκρεμός και πίσω ρέμα", δηλαδή ναι μεν είναι καλό να έχουμε κοντά καλώδια ή και καθόλου, αλλά από την άλλη τι γίνεται με τους κραδασμούς?

Στο συγκεκριμένο τεστ ο ενισχυτής είναι επάνω στο ηχείο, τα καλώδια σε μορφή κουλούρας στηρίζονται και αυτά πάνω στο ηχείο, δηλαδή φουλ κραδασμοί και στα δύο.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Cable or No Cable ?

Unread post #9 by Dr Pan K » Mon Jun 20, 2016 9:01 pm

Zakman35 wrote:Εγώ νομίζω πως η κατάσταση είναι "προς γκρεμός και πίσω ρέμα", δηλαδή ναι μεν είναι καλό να έχουμε κοντά καλώδια ή και καθόλου, αλλά από την άλλη τι γίνεται με τους κραδασμούς?

Στο συγκεκριμένο τεστ ο ενισχυτής είναι επάνω στο ηχείο, τα καλώδια σε μορφή κουλούρας στηρίζονται και αυτά πάνω στο ηχείο, δηλαδή φουλ κραδασμοί και στα δύο.


Οι κουλούρες κανουν κατι πηνία μούρλια! Και ο ενισχυτής επανω στο ηχειο προφανώς δεν ειναι προτεινόμενη λυση αλλα αναγκη για το τεστ. Δεν υπαρχει χειρότερη τοποθέτηση.

Το μονο πραγματικό "χωρις καλώδιο" ειναι ενα αυτοενισχυομενο ηχείο (που και παλι την πηγή κάτι θα πρεπει να την συνδέει). Σε αυτο το μινιμαλ σετ απ υπαρχει και σοβαρη εξοικονόμηση χρημάτων αλλα πρέπει να ειμαστε σίγουροι για τις επιλογές καθώς δεν παιρνει και μεγαλο ψαξιμο/ ματσαρισμα με τους υπολοίπους κρικους της αλυσίδας. Αν βεβαια σου αρεσει ο ηχος της ATC ή της Adam, KEF, Focal κτλ τοτε κλείνεις..

Προσωπικά μιλωντας προτιμώ να μπορω να διαλεξω τον ενισχυτή και ενδεχομένως να τον αλλάξω και κάποια στιγμή απο να παντρευτώ τον ενσωματωμένο της εταιριας ο οποίος υποψιν για να ειναι κατασκευασμένος μεσα στο ηχειο σίγουρα εχει και κάποιους περιορισμούς σε ογκο, ισχυ, τροφοδοσία κτλ.
Παναγιώτης
User avatar
Zakman35
Posts: 137
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: Cable or No Cable ?

Unread post #10 by Zakman35 » Mon Jun 20, 2016 10:11 pm

Τα studio monitors, φτιάχνονται συνήθως για near -field ακρόαση (1 μ). Σε αυτήν την απόσταση και σε χαμηλές έως και μέτριες στάθμες (έως 90 db κορυφές), οι παραγόμενοι κραδασμοί από τα γούφερ ίσως να είναι λίγοι και να μην επηρεάζουν σε απαγορευτικό βαθμό το ηχητικό αποτέλεσμα.

Όταν όμως κληθούν να παίξουν σε συνθήκες Hi-End, δηλαδή με θέση ακρόασης τα 3m κατά μέσο όρο, τότε τα πράγματα αλλάζουν άρδην. Οι κραδασμοί πολλαπλασιάζονται, όπως πολλαπλασιάζονται και οι απαιτήσεις από τους ενισχυτές.

Ο σημαντικότερος κατά την γνώμη μου συμβιβασμός των Studio-monitors, είναι ότι δεν έχουν φτιαχτεί για να δημιουργούν τρισδιάστατη στερεοφωνική εικόνα, κάτι που είναι απαραίτητο στο Hi-End.
Αυτό το καταλαβαίνουμε από το σχήμα της μπροστινής μπάφλας, η οποία συνήθως είναι φαρδιά και επίπεδη, πολλές φορές μάλιστα το πλάτος της είναι μεγαλύτερο από το ύψος της, κάτι που βέβαια δεν συμβαίνει βέβαια στα ηχεία που προσανατολίζονται στο Hi-End.

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register