Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Πώς να βρείτε τη φάση σε ένα σύστημα Hi-Fi

User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Πώς να βρείτε τη φάση σε ένα σύστημα Hi-Fi

Unread post #1 by kostas6a3 » Thu Apr 20, 2023 7:56 am

Μέχρι σήμερα δεν με είχε πολυ-απασχολήσει το αντικείμενο. Το μόνο που είχα κάνει στο σύστημά μου ήταν να βρίσκω το low, μ' ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι και όλες οι συσκευές να έχουν την ίδια, ας πούμε, πολικότητα.
Κάτι που περιγράφεται εδώ : https://www.hifi-advice.com/blog/audiop ... the-sound/ σαν "Method 2".
Πηγαίνοντας λίγο παρακάτω υπάρχει και η "Method 3".
Αφού λοιπόν έκανα αυτά που λέει (αποσύνδεση όλων των μηχανημάτων κλπ κλπ), άρχισα να μετράω και προς έκπληξη μου σχεδόν όλα ήταν "ανάποδα" σε σχέση με τη μέθοδο 2. :lol:
Και εξηγώ: Όταν το AC είχε την πολικότητα σωστά [κοιτάζοντας το βύσμα IEC έχοντας το εξόγκωμα στην κάτω πλευρά, η αριστερή οπή πρέπει να είναι ενεργή (φάση)] πήρα την υψηλότερη ένδειξη στο πολύμετρο.

DAC με κανονικά την πολικότητα.
DAC-1-s.jpg
DAC-1-s.jpg (1005.11 KiB) Viewed 1595 times


DAC με ανεστραμμένη την πολικότητα.
DAC-2-s.jpg
DAC-2-s.jpg (1.3 MiB) Viewed 1595 times


Δεξί ενεργό ηχείο με κανονικά την πολικότητα.
SP R 1 s.jpg
SP R 1 s.jpg (993.62 KiB) Viewed 1595 times


Δεξί ενεργό ηχείο με ανεστραμμένη την πολικότητα.
SP R 2 s.jpg
SP R 2 s.jpg (1.17 MiB) Viewed 1595 times

Το ίδιο και στο αριστερό.

Γραμμικό Τροφοδοτικό HDplex 300W με κανονικά την πολικότητα.
PS-1-s.jpg
PS-1-s.jpg (1023.59 KiB) Viewed 1595 times


Γραμμικό Τροφοδοτικό HDplex 300W με ανεστραμμένη την πολικότητα.
PS-2-s.jpg
PS-2-s.jpg (1.1 MiB) Viewed 1595 times

Το μόνο που συμβάδισε με τη μέθοδο 2

Τώρα αν άκουσα διαφορά αφού τα έβαλα όλα "σωστά"; Δεν ξέρω ίσως .......

Υπάρχουν αρκετές αναφορές στο διαδίκτυο για όποιον θέλει να το ψάξει περισσότερο.
Κώστας

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register