Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Vs series] Ethernet cables

User avatar
Errorist
Posts: 69
Joined: Wed Aug 22, 2018 10:50 pm

Re: [Vs series] Ethernet cables

Unread post #21 by Errorist » Mon Oct 08, 2018 8:58 pm

Ps. Το φίλτρο Baaske από που το πήρες;
Νίκος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: [Vs series] Ethernet cables

Unread post #22 by Chris1967 » Mon Oct 08, 2018 9:31 pm

Δεν διαφωνώ μαζί σου, αλλά έχω να κάνω μερικές παρατηρήσεις.

Κατά την άποψη μου ο περισσότερος θόρυβος έρχεται από το adsl router (ειδικά αν είναι και wireless wifi point), οπότε για μένα δεν υπάρχει κανένας λόγος να υπάρχει στην αλυσίδα του ήχου, παρά μονάχα να δίνει τις διευθύνσεις IP.

Αυτό επιτυγχάνεται μόνο εάν παρεμβάλλεται switch, και ιδανικά με σταθεροποιημένη τροφοδοσία (την οποία έχω στο πρόγραμμα να βάλω πολύ σύντομα). Δεν είναι ιδανική η χρήση router για να συνδέονται επάνω το streamer και το NAS κατευθείαν διότι εκεί είναι (στο router) και ο περισσότερος θόρυβος.

Εάν διαβάσεις το πιο πάνω ποστ που ως αναφορά την μετακίνηση δεδομένων στα switch, είπα ότι όταν κάνω κριτική ακρόαση σβήνω ΟΛΕΣ τις συσκευές που ενδεχόμενα να δίνουν κίνηση, οπότε τότε η διακίνηση δεδομένων αφορά αποκλειστικά και μόνο το NAS και streamer. Δεν γνωρίζω εάν τα switch δίνουν θόρυβο και πόσο, μάλλον είναι αμελητέος ειδικά αν τοποθετηθεί υψηλής ποιότητας σταθεροποιημένη τροφοδοσία.

Δεν βρίσκω τον λόγω αγοράς ενός πανάκριβου adsl router για να το χρησιμοποιείτε σαν ethernet hub (switch).

To NAS μου είναι πάμφθηνο (80 ευρώ στο amazon σε προσφορά χωρίς δίσκους), και κάνει την δουλειά του (6Τ, 2χ3Τ και είναι το maximum που παίρνει), στο μέλλον υπάρχει πρόγραμμα για αγορά ενός ποιο γρήγορου και ευρύχωρου.

Η Melco και κάθε "melco" λέει τα δικά της που συμβαδίζουν με την σχεδιαστική τους φιλοσοφία (και για να πουλάνε και τα δικά τους πράγματα ας μην ξεχνάμε). Ένα δίκτυο σαν το δικό μου με Odroid C2 με σταθεροποιημένες τροφοδοσίες, Archphile, δεν είναι για τον καθένα που δεν έχει κάποιες γνώσεις και δεν ασχολείται με το diy. To Melco είναι plug and play και αυτό το πληρώνεις.

Εν πάση περιπτώσει αυτή η συνδεσμολογία έχει για μένα μεγαλύτερη λογική παρά να έχω δύο δίκτυα στο σπίτι.

Επαναλαμβάνω ότι οι απόψεις είναι δικές μου και προκύπτουν μετά από δικές μου ακουστικές αξιολογήσεις αλλά και τις κάποιες γνώσεις που έχω από υπολογιστές και δίκτυα.

Το Baaske το αγόρασα μεταχειρισμένο από ebay στα 120 ευρώ περίπου από Αμερική. Νομίζω σε ένα άλλο νήμα κάποιος το βρήκε από Ολλάνδία (χωρίς μεταφορικά) στα 99 ευρώ ολοκαίνουργιο.
Χρήστος
User avatar
Errorist
Posts: 69
Joined: Wed Aug 22, 2018 10:50 pm

Re: [Vs series] Ethernet cables

Unread post #23 by Errorist » Mon Oct 08, 2018 9:46 pm

Εννοείται πως Κάνουμε τις δοκιμές μας οτι εφαρμόζουμε ότι θεωρούμε καλύτερο.

Απλά μερικές απόψεις χρηστών παρέθεσα.

Το switch πολλοί γράφουν ότι σηκώνει βελτίωση ειδικά με γραμμικά τροφοδοτικά.

Είπες ότι έχεις nas>switch>switch>streamer χωρίς WiFi.
(Εύκολη είναι και μια δοκιμή χωρίς 2 switch στη σειρά).
Ο χειρισμός του streamer χωρίς WiFi πως γίνεται;
Νίκος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: [Vs series] Ethernet cables

Unread post #24 by Chris1967 » Mon Oct 08, 2018 10:23 pm

Ναι γραμμικά τροφοδοτικά στα switch.

Ο λόγος που έχω δύο switch, είναι ότι το ένα είναι στο γραφείο και το άλλο στο σαλόνι, οπότε γίνεται αντιληπτό ότι είναι ο μοναδικός τρόπος να συνδεθούν όλα μαζί, πράγμα που θα ήταν αδύνατο μόνο με ένα επειδή είναι σε διαφορετικά δωμάτια οι διάφορες συσκευές.

Η ύπαρξη του wifi επάνω στο adsl router (στο χωλ), το οποίο συνδέεται με ethernet καλώδιο 8 μέτρα (cat6 πλαισίου) στο πρώτο switch, δεν επηρεάζει με θόρυβο την διαμεταγωγή δεδομένων ήχου από το NAS (που είναι στο γραφείο) προς το streamer (που είναι στο σαλόνι). Ας μην ξεχνάμε και το φίλτρο Baaske που είναι αμέσως πριν το streamer και κόβει ότι υψίσυχνο ενδέχεται να έρχεται προς τα κει.

Σαφέστατα υπάρχει λοιπόν το wifi αλλά δεν είναι απαραίτητο αφού ο κεντρικός υπολογιστής που είναι συνδεδεμένος στο switch στο γραφείο μπορεί να χρησιμοποιηθεί να δώσει εντολές με το web interface στο Archphile στο streamer (αν και δεν είναι το πιο βολικό).

Αυτή η συνδεσμολογία θεωρώ ότι είναι καλύτερη από το να ήταν όλα επάνω στο router κατευθείαν, και από πάνω και το wifi.

Συνήθως χρησιμοποιώ android tablet, το κινητό μου, ή το windows laptop μου μέσω wifi για να χειρίζομαι το streamer.
Χρήστος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Vs series] Ethernet cables

Unread post #25 by DomieMic65 » Thu Oct 11, 2018 9:45 pm

Errorist wrote:Ps. Το φίλτρο Baaske από που το πήρες;

https://www.reichelt.com/de/en/network- ... 25116.html
https://www.medicalitshop.nl/netwerk-is ... -1005.html
bagkyr
Posts: 61
Joined: Mon Nov 28, 2016 5:02 pm

Re: [Vs series] Ethernet cables

Unread post #26 by bagkyr » Thu Apr 04, 2019 7:16 pm

Είναι καλλίτερα, ηχητικά πάντα, μικρότερο τηλεφωνικό καλώδιο προς τον router και 10μετρο ethernet ή 10μετρο τηλεφωνικό και μεταφορά του router κοντα στα μηχανήματα αλλά 1 μέτρο ethernet?
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Vs series] Ethernet cables

Unread post #27 by Dr Pan K » Thu Apr 04, 2019 10:28 pm

Καλη ερωτηση. Εγω Βαγγελη στο μεγαλο συστημα δεν εχω δυνατοτητα επιλογης (γιατι θελω το ρουτερ μακριά απο το συστημα) και γιατι ειναι ετσι και οι μπριζες μου, οποτε εχω το ρουτερ πολυ κοντα στην μπριζα του και μετα 11 μετρα ethernet. Αν το ρουτερ ειναι μονο ενσύρματο και δεν εχεις ανοιχτο wifi (καθολου ομως) τοτε ισως να ειναι καλυτερα να γλιτωσεις τα πολλα μετρα καλωδιο ethernet. Εγω κραταω το ρουτερ μακρια γιατι ναι μεν το σύστημα παιζει με καλώδια αλλα το wifi ειναι αναμμένο για τις υπολοιπες συσκευες.
Παναγιώτης
BLUES
Posts: 267
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: [Vs series] Ethernet cables

Unread post #28 by BLUES » Fri Mar 22, 2024 8:16 pm

Αναθερμανση του νηματος με ενα εξαιρετο καλωδιο εθερνετ απο ασημι,κατασκευασμενο απο γιγαντα του χωρου,με εξαιρετη αποδοση και πολυ σωστα τιμολογημενο
Ανταγωνιστες του χωρου με τους ιδιους αγωγους χρεωνουν 10 πλασια
http://www.neotechcable.com/ethernet-ca ... cc-silver/
http://www.audiophonics.fr/en/ethernet- ... 15058.html
End game για τους περισσοτερους απο εμας

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register