Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Vs series] Ethernet cables

User avatar
morfeas
Posts: 28
Joined: Sun Apr 17, 2016 8:40 pm
Contact:

Re: [Vs series] Ethernet cables

Unread post #11 by morfeas » Wed Jan 17, 2018 12:57 pm

Την ίδια έκφραση έχω και τώρα : )

Δεδομένα (για μένα):

- εφόσον ακούτε διαφορές υπάρχουν
- καμία περίπτωση το εν λόγω καλώδιο - ή οποιοδήποτε άλλο- να προσθέτει σφάλμα στα δεδομένα που μεταφέρει το σύστημα διασύνδεσης στο σύνολο του. Σφάλματα στην μετάδοση είναι σίγουρο ότι συμβαίνουν, τα οποία όμως "πιάνουν" οι έλεγχοι.
- για τα υπόλοιπο "τεχνικά" δεν θα σχολιάσω
- ασύγχρονο IP, USB
- buffers στο IP, MPD, USB transmit, USB receive, FPGA ...


Οπότε παίζοντας την πυθία, θα έβαζα τα χρήματα μου στην πιο αποτελεσματική θωράκιση του καλωδίου σε σχέση με την ευαισθησία των υπολοίπων στοιχείων του συστήματος στον θόρυβο.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Vs series] Ethernet cables

Unread post #12 by Dr Pan K » Wed Jan 17, 2018 1:21 pm

Αυτό μόλις πριν λεπτά ρώταγα τον Tuxx, αν δλδ οι διαφορές μπορεί να οφείλονται σε καλύτερή θωράκιση και γείωση; στα βύσματα. Αν δλδ μπορεί οι διαφορές να οφείλονται σε θόρυβο που τσιμπάνε τα καλώδια ethernet.
Παναγιώτης
User avatar
morfeas
Posts: 28
Joined: Sun Apr 17, 2016 8:40 pm
Contact:

Re: [Vs series] Ethernet cables

Unread post #13 by morfeas » Wed Jan 17, 2018 5:12 pm

Dr Pan K wrote:Αυτό μόλις πριν λεπτά ρώταγα τον Tuxx, αν δλδ οι διαφορές μπορεί να οφείλονται σε καλύτερή θωράκιση και γείωση; στα βύσματα. Αν δλδ μπορεί οι διαφορές να οφείλονται σε θόρυβο που τσιμπάνε τα καλώδια ethernet.


Μάλλον δεν το έγραψα καλά.

Το ethenet και ν αρπάξει θόρυβο το πολύ πολύ να αναγνωριστεί σαν λάθος στον προορισμό και να γίνει επανάληψη της αποστολής. Το θέμα είναι ο θόρυβος που αμολάει αν επηρεάζει άλλες συσκευές/καλώδια (αναλογικά) του συστήματος.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Vs series] Ethernet cables

Unread post #14 by Dr Pan K » Wed Jan 17, 2018 5:21 pm

Ενδιαφέρον αλλά δεν νομίζω να είναι η περίπτωση μου. Τρέχει μακρυά από το κυρίως σύστημα με τελικό προορισμό το streamer που κάθεται πολύ χαμηλά σε ξεχωριστή βάση στο πάτωμα.
Παναγιώτης
bagkyr
Posts: 61
Joined: Mon Nov 28, 2016 5:02 pm

Re: [Vs series] Ethernet cables

Unread post #15 by bagkyr » Fri Jul 27, 2018 11:39 pm

Αλλαγή σε καλλίτερο ρουτερ, καλλίτερο άκουσμα, αλλαγή στο καλώδιο ethernet καλλίτερο άκουσμα, οπότε γιατί να μην υπάρχουν διαφορές και στο τηλεφωνικό καλώδιο? και αυτό σήμα με πληροφορίες δεν μεταφέρει?
Και επεκτείνοντας τον προβληματισμό, το είδος της σύνδεσης adsl, vdsl κλπ δεν επηρρεάζουν?
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Vs series] Ethernet cables

Unread post #16 by Dr Pan K » Sat Jul 28, 2018 12:31 am

bagkyr wrote:Αλλαγή σε καλλίτερο ρουτερ, καλλίτερο άκουσμα, αλλαγή στο καλώδιο ethernet καλλίτερο άκουσμα, οπότε γιατί να μην υπάρχουν διαφορές και στο τηλεφωνικό καλώδιο? και αυτό σήμα με πληροφορίες δεν μεταφέρει?
Και επεκτείνοντας τον προβληματισμό, το είδος της σύνδεσης adsl, vdsl κλπ δεν επηρρεάζουν?


Οι πληροφοριες στο συστημα μου μεταφέρονται απο το NAS στο router και απο εκει στο Linux streamer. Τηλεφωνικό καλώδιο δεν υπαρχει πουθενά σε αυτη την αλυσίδα Βαγγέλη. Το ειδος συνδεσης επισης δεν εχει καμια σχεση καθως το συστημα δεν ερχεται σε επαφη με το internet, ταξιδευει μονο μεσα στο εσωτερικο δικτυο του σπιτιου. Απλη δοκιμή, μπορείς να βγάλεις απο την σύνδεση του router το καλώδιο του ISP και θα δεις οτι μια χαρα συνεχίζει να παιζει μουσική το σύστημα.
Παναγιώτης
User avatar
Errorist
Posts: 69
Joined: Wed Aug 22, 2018 10:50 pm

Re: [Vs series] Ethernet cables

Unread post #17 by Errorist » Thu Oct 04, 2018 12:25 am

Dr Pan K wrote:
20171009_221923.jpg


Ο Chris έφυγε πριν λιγο. Κάναμε 2 δοκιμες, η βασική μας ήταν τα Nordost Heimdall 2 vs Supra Cat8 ethernet cables.



vs του cat6 απο το πλαίσιο κάνατε; εκεί οι διαφορές ήταν μεγαλύτερες;
Νίκος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Vs series] Ethernet cables

Unread post #18 by Dr Pan K » Thu Oct 04, 2018 12:47 am

Errorist wrote:
Dr Pan K wrote:
20171009_221923.jpg


Ο Chris έφυγε πριν λιγο. Κάναμε 2 δοκιμες, η βασική μας ήταν τα Nordost Heimdall 2 vs Supra Cat8 ethernet cables.



vs του cat6 απο το πλαίσιο κάνατε; εκεί οι διαφορές ήταν μεγαλύτερες;


Ναι, υπάρχουν διαφορές, ουσιαστικές θα έλεγα. Ο Chris μπορεί να μας πει περισσότερα γιατί έκανε την αλλαγή από απλά στα Supra Cat8
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: [Vs series] Ethernet cables

Unread post #19 by Chris1967 » Thu Oct 04, 2018 2:17 pm

Σε μένα η αλυσίδα είναι λίγο διαφορετική από του Πάνου.

Ο ένας λόγος είναι ότι δεν θέλω το ADSL router μου να είναι switch, θέλω να είναι μακρυά από το σύστημα, και δεύτερον έχω εκτενές δίκτυο με Smart TV/ KODI/Blueray επίσης στο δίκτυο όπως και τον κεντρικό υπολογιστή του σπιτιού.

Η αλυσίδα που αφορά τον ήχο είναι NAS/1m SupraCAT8/1gbSwitch(1)/10mSupra cat8/1gbswitch(2)/1mSupra cat8/φίλτρο Baaske/2mSupra cat8/OdroidC2Archphile streamer/USB DAC

Εννοείτε ότι για κριτικές ακροάσεις όλες οι άλλες συσκευές δικτύου που δεν αφορούν το δικάναλο σύστημα παραμένουν κλειστές για να μην επιβαρύνεται το δίκτυο και τα switch.

Δεν έκανα Α-Β όταν έβαλα τα Supra, με τα οποία μπήκε μαζί και το φίλτρο Baaske που δεν το είχα με τα cat6, αλλά σίγουρα είναι προς το καλύτερο από τα σκέτα Cat6 του Πλαισίου που είχα πριν.

Μελλοντική αναβάθμιση είναι η αντικατάσταση των τροφοδοτικών των switch με υψηλής ποιότητας γραμμικά.

Το κόστος των Supra είναι τέτοιο που τα κάνουν μάλλον value for money για ένα ψηφιακό σύστημα αναφοράς.

Λίγο περισσότερη λεπτομέρεια και "ξεθόλωμα" είναι τα κύρια χαρακτηριστικά της αλλαγής.
Χρήστος
User avatar
Errorist
Posts: 69
Joined: Wed Aug 22, 2018 10:50 pm

Re: [Vs series] Ethernet cables

Unread post #20 by Errorist » Mon Oct 08, 2018 8:56 pm

Οκ Χρήστο, ευχαριστω για την ανάλυση. Είναι λίγος καιρός που ανακάλυψα την ποιότητα του streaming. Είχα ήδη τις σχετικες συσκευές και αφού έβγαλα τα μάτια μου στο computeraudiophile και στο Ίντερνετ γενικότερα εφάρμοσα όσα περισσότερα μπορούσα και η διαφορα σε σχέση με απλό pc+USB είναι χαοτική. Τόση που αν είχα πληρώσει Hiend συσκευή να μου τη δώσει θα ήμουν και πάλι ευχαριστημένος.
Η σύνδεση με pc& usb κουβαλά ένα κάρο θόρυβο (γνωστό σε όλους εκτός από εμένα) για αυτό και οι περισσότεροι χρήστες στο computeraudiophile φαίνεται να παίζουν με sotm sms 200 ultra (Linux based streamer) σαν roon endpoint που δίνει ψηφιακό σήμα σε dac.

Η σύνδεση με switch δεν είναι ιδανική (κάτι που ισχυρίζεται και η melco) διότι υπάρχει unwanted traffic από τις άλλες συσκευές του δικτύου αλλά και γιατι τα switch κουβαλούν θόρυβο.
Nas με ανεμιστήρες, μηχανικοί δίσκοι, διακοπτικά τροφοδοτικά όλα συντελούν στην ενίσχυση του παραπάνω effect.
Αν εχεις πολλά χρήματα να ρίξεις στο πρόβλημα, αγοράζεις έναν ακριβό music server που Έχει γραμμικη τροφοδοσια σε ssd δίσκους κ συνηθως Παραπάνω από ένα γραμμικά τροφοδοτικά.
Έχει δυο θύρες Ethernet, με τη μια συνδέεται με το δίκτυο του σπιτιού και το Ίντερνετ, και με την άλλη κατευθείαν σε streamer στο οποίο παρέχει ip ξεχωριστά από την άλλη παροχή. Φίλτρα Ethernet φίλτρα ρεύματος και usb purifiers.
Η auralic φαίνεται να υποστηρίζει ότι καλύτερα να χρησιμοποιήσει κανεις ασύρματη σύνδεση (γιατί ποιος δίνει τόσα χρήματα σε ένα server) και εξοπλίζει τις συσκευές της με διπλές κεραίες.

Εγώ, για να δοκιμάσω τα παραπάνω ως ένα βαθμό, Έφτιαξα ένα δεύτερο δίκτυο μόνο για το roon. Pc με roon core και βιβλιοθήκη συνδεδεμένο σε router που δίνει ασύρματα στο streamer roon endpoint και το αποτέλεσμα αποζημιώνει. Το δοκίμασα και με το router (χωρίς τίποτα άλλο επάνω του) απευθείας στο streamer και είναι πολύ κοντά.(καλύτερο τροφοδοτικό στο router το βελτιώνει).

Μελλοντικά. Server στα πρότυπα του roon nucleus fanless με ssd.
Ξεχωριστό router.
Γραμμικά τροφοδοτικά παντού.
Νίκος

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register