Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Dedicated γραμμή ρεύματος

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #1 by Dr Pan K » Thu Dec 28, 2017 2:06 pm

Μετα απο χρονιά που το συζηταω αποφάσισα να προχωρήσω σε ξεχωριστή γραμμή ρεύματος για το σύστημα, οποτε με την ευκαιρία ανοιγω το σχετικό νημα για ανταλλαγή απόψεων και πληροφοριών.

Καθως η σοφιτα μου ειναι προσφατης ανεγερσης ο πινακας ειναι ποιοτικος (Hager) οπως και οι ρελεδες, διακοπτες ραγας κτλ. Επισης εχω τριφασικο, οποτε η μια φαση θα παει στο συστημα.

Αυτο που εχω στο μυαλο μου ειναι να βγαλω τρεις νεες μπριζες, δυο για τελικους (προς το παρον θα χρησιμοποιηθει η μια για το σταδιο εξοδου του ASR) και μια για το πολυμπριζο που αναλαμβανει ολες τις υπολοιπες συσκευες (σταδιο οδηγησης, DAC, phono stage, κινητηρας πικαπ, streamer). To phono stage και το σταδιο οδηγησης του ASR ειναι με μπαταριες οποτε μπορουν να μπουν οπουδηποτε καθως οταν λειτουργουν δεν τραβανε ρευμα απο το δικτυο αλλα αποφορτιζουν τις μπαταριες τους.

Η παρουσα κατάσταση απεχει πολυ απο το ιδανικό γιατι αναγκάζομαι να τραβήξω ρευμα απο 2 πριζες, την κοντινή την δίνω στον ASR και απο την αλλη παίρνει το πολυμπριζο μου. Αυτο θα αλλάξει σύντομα οποτε θα κινηθώ και για ενα καλο καλώδιο ρεύματος για το πολυμπριζο :mrgreen:

Στην ολη υπόθεση εχω και βοήθεια απο τον Νίκο της Signal Projects καθώς μου έταξε ποιοτικό 3x6mm2 99.99% OFC καλώδιο. Προμηθεύτηκα ήδη τις τρεις μπριζες (ABB πορσελανινες) και την ασφαλεια (Ferraz Shawmut επισης πορσελανη) για τον πινακα.

20171228_134609.jpg
20171228_134609.jpg (740 KiB) Viewed 4295 times


Επεσαν και ιδεες για παρατηρητη τασης, για μικροδιακοπτες και αλλα, οποτε οποιος εχει κατι να προτεινει ας δωσει feedback. Επισης ανεβαστε καμια φωτο να δουμε τι εχετε φτιαξει.
Παναγιώτης
User avatar
Kostas k
Posts: 41
Joined: Thu Apr 28, 2016 10:20 pm

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #2 by Kostas k » Thu Dec 28, 2017 2:20 pm

Δεν είμαι ειδικός, απλά σου έλεγα να σκεφτείς την περίπτωση για τους 2 τελικούς να μην χρησιμοποιήσεις μπρίζα.
Το καλώδιο ρευματος από την πίνακα να καταλήγει σε ένα IEC βύσμα και μετά στους ASR κατεθυείαν.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #3 by Dr Pan K » Thu Dec 28, 2017 2:52 pm

Kostas k wrote:Δεν είμαι ειδικός, απλά σου έλεγα να σκεφτείς την περίπτωση για τους 2 τελικούς να μην χρησιμοποιήσεις μπρίζα.
Το καλώδιο ρευματος από την πίνακα να καταλήγει σε ένα IEC βύσμα και μετά στους ASR κατεθυείαν.


H σκέψη έπεσε στο τραπέζι και για τους τελικούς αλλα και για το πολυμπριζο (να βγαινει δλδ ενα 20Α IEC και να κουμπώνει κατευθείαν επάνω του). Δεν ειναι κακη, αλλα δεν ειναι πρακτική. Εχει το καλό βεβαία οτι γλιτώνεις απο κάποια πολυ ακριβά καλώδια ρεύματος...
Παναγιώτης
bagkyr
Posts: 61
Joined: Mon Nov 28, 2016 5:02 pm

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #4 by bagkyr » Fri Dec 29, 2017 11:29 pm

Πάνο φυσικά και έπρεπε να το είχες κάνει αυτό το βήμα. Από την εμπειρία μου το 6mm καλώδιο δεν δουλεύται εύκολα και σε IEC εστω και 20αμπερο δεν είναι ευκολο. Επίσης πολύκλωνο vs μονόκλωνο, υπάρχουν διαφορές πρέπει να κάνεις δοκιμές. Και φυσικά η αλλαγή που βγάζει μάτια είναι γραμμή κατευθείαν απεξω απο το ρολόι χωρις ασφάλειες κατευθείαν σε πολύμπριζο, αλλά όμως SOS είναι ρισκο μεγάλο, φίλος που το έκανε ο KRELL και τα audio research απεκτησαν λόγο ύπαρξης. Εγώ δεν το κρατησα, οταν το δοκίμασα είδα το φως το αληθινό, αλλά φοβηθηκα και δεν το κρατησα.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #5 by Dr Pan K » Sat Dec 30, 2017 2:57 am

Πέραν του ότι η γραμμή εκτός ρολογιού είναι παράνομη, είναι και άκρως επικίνδυνη και δεν το σκέφτομαι καν. Νομίζω ότι μια ασφαλειοθηκη από πορσελάνη είναι η χρυσή τομή ανάμεσα στο καλύτερο ιδανικό αποτέλεσμα και την ασφάλεια μας.
Παναγιώτης
MILES
Posts: 167
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #6 by MILES » Sat Dec 30, 2017 11:15 am

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!

Πάνο έχω παιδευτεί αρκετές φορές με το συγκεκριμένο θέμα. Έχω τραβήξει ξεχωριστές γραμμές σε 3 διαφορετικά σπίτια τόσα χρόνια (πάνω από 40!!!) που ασχολούμαι με το χόμπι αυτό.

Οι δικές μου εμπειρίες έχουν ως εξής:
- Καλώδια κατά προτίμηση μονόκλωνα και όχι πάνω από 2,5 καρέ. Όταν χρησιμοποίησα 4 ή 6 καρέ, ο ήχος “βάρυνε” πολύ και έχασε τη σπιρτάδα του.
- Η ποιότητα της ασφαλειοθήκης αλλά και της ασφάλειας που θα χρησιμοποιήσεις παίζει σημαντικό ρόλο. Δες κάτι σε HiFi Tuning, Furutech, Silent Wire και άλλες εξειδικευμένες εταιρίες που κυκλοφορούν σχετικά προϊόντα. Και οι ασφάλειες καλύτερα να είναι τύπου φυσιγγίου γιατί έτσι έχεις πολλές εναλλακτικές λύσεις.
- Το ίδιο σημαντική είναι και η ποιότητα για τις πρίζες στον τοίχο, από τις οποίες παίρνουν τα μηχανήματα ή το πολύπριζο. Ισχύει εδώ ότι και παραπάνω για τις επιλογές σου.
- Όλα τα μηχανήματα πρέπει να παίρνουν ρεύμα από την ίδια φάση.
- “To phono stage και το σταδιο οδηγησης του ASR ειναι με μπαταριες οποτε μπορουν να μπουν οπουδηποτε καθως οταν λειτουργουν δεν τραβανε ρευμα απο το δικτυο αλλα αποφορτιζουν τις μπαταριες τους”
Σχετικά με αυτό, η δική μου εμπειρία λέει ότι ακόμα και συσκευές που λειτουργούν με μπαταρία ακούνε στο ρεύμα (αν είναι στη πρίζα την ώρα που παίζουν). Μη με ρωτήσεις γιατί, το έχω δει όμως σε τουλάχιστον 3-4 διαφορετικά μηχανήματα που είχα κατά καιρούς. Οπότε καλό είναι να υπολογίζεις ότι και αυτές θα χρειαστούν πρίζα.
- Και φυσικά διατηρούμε πάντα όλες τις τεχνικές προδιαγραφές σχετικά με την ασφάλεια των μηχανημάτων/ανθρώπων!!!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #7 by Dr Pan K » Sat Dec 30, 2017 2:46 pm

Καλησπέρα Μιχάλη.

Το θέμα των μηχανημάτων μπαταρίας που επηρεάζονται από την παροχή θα το τσεκάρω σύντομα. Δεν ξέρω κατά πόσο θα παρατηρησω διαφορές αλλα είμαι πάντα ανοιχτός σε πειραματισμούς.

Για ασφάλειες high end θα το κοιταξω σε δεύτερο χρονο, οι μπριζες είναι πορσελάνη ΑΒΒ με συμπαθητικός αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο αγωγούς. Κάποια στιγμή μπορεί να το δω το θέμα αλλά να πω την αλήθεια μπριζες με ανθρακονηματα δεν θέλω να βάλω. Τα θεωρώ λίγο δούλεμα. Θα δω όμως το θέμα των αγωγών με ησυχία.

Δώσε κανένα λινκ απο ασφάλειες και μπριζες που χρησιμοποιείς εσυ
Παναγιώτης
MILES
Posts: 167
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #8 by MILES » Mon Jan 01, 2018 11:08 am

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους!!!

Πάνο και εγώ δεν έχω δώσει ιδιαίτερα λεφτά για τις ασφάλειες. Απλά αγόρασα σε προσφορά κάποιες της Silent Wire:

https://www.silent-wire.de/en/installat ... kdose.html
https://www.silent-wire.de/en/installat ... -fuse.html

Από δοκιμές που έχω κάνει (σε ασφάλειες μόνο), οι διαφορές ήταν ακουστές σε σχέση με τις απλές που συνήθως έχουν τα μηχανήματα.
Οι HiFi Tuning θεωρούνται καλές αλλά υπάρχουν πολλές εταιρίες που βγάζουν. Πεδίο για δοκιμές λαμπρό!!!
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #9 by johnVO » Mon Jan 01, 2018 11:36 pm

Καλησπέρα και από εμένα και καλή χρονιά. :-)

Θα ήθελα να πω και την δική μου εμπειρία από την ενασχόληση και υλοποίηση της "αποκλειστικής", για audio, γραμμής.
Χρησιμοποιήθηκε ασφαλειοθήκη Ferraz Shawmut με ασφάλεια φυσίγγι, "χρυσή" hifi tuning (προσοχή στην φορά όταν την τοποθετήσετε) και καλώδιο 3χ6 καρέ, κατευθείαν από τον πίνακα του ορόφου, όπου έρχεται η μία φάση του τριφασικού...
Το καλώδιο αυτό δεν πάει σε μπρίζα αλλά σε ΙΕC Oyaide που τροφοδοτεί απευθείας το Torus Power Isolation Transformer.
Από αυτό στη συνέχεια, τροφοδοτούνται όλες οι συσκευές του συστήματος...
Ως εδώ ακολούθησα σχεδόν την πεπατημένη όλων,όσων κάνουν μια dedicated γραμμή.
Επειδή, με αυτή την ηλεκτρολογική συνδεσμολογία είχα ξεκινήσει το hobby, δεν μπορώ να σας πω αν κέρδισα κάτι...Δεν έκανα ποτέ Α-Β για να διαπιστώσω κάτι, απλά το έκανα γιατί είναι σωστό...

Αυτό που στο δικό μου σύστημα έκανε διαφορά, ήταν όμως άλλο...ή μάλλον κάτι συμπληρωματικό.
Η αποκλειστική γραμμή γείωσης του συστήματος. (Κάτι το οποίο έγινε τον τελευταίο χρόνο).
Εκμεταλλευόμενος την "είσοδο" ground του torus, "τράβηξα" αγωγό μεγάλης διατομής απευθείας σε χάλκινη ράβδο βυθισμένη στον κήπο...εννοείται ότι αποσυνδέθηκε η γείωση από το κεντρικό καλώδιο που τροφοδοτεί το torus.
Αποτέλεσμα; Αυτό που ονομάζουμε εμείς οι " άρρωστοι " : dead silence!

IMG_20171231_200811.jpg
IMG_20171231_200811.jpg (900.41 KiB) Viewed 4173 times


IMG_20171231_201120.jpg
IMG_20171231_201120.jpg (920.87 KiB) Viewed 4173 times


IMG_20171231_201047.jpg
IMG_20171231_201047.jpg (1.04 MiB) Viewed 4173 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Dedicated γραμμή ρεύματος

Unread post #10 by Dr Pan K » Mon Jan 01, 2018 11:50 pm

Γιαννη γιατι βλεπω να βγαινουν 2 καλωδια γειωσης απο το Torus?
Παναγιώτης

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register