Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Πρώτες ύλες για DIY καλώδιο ακουστικών

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Πρώτες ύλες για DIY καλώδιο ακουστικών

Unread post #11 by angpsi » Tue Feb 06, 2018 2:12 pm

Dr Pan K wrote:Θερμοσυστελωμενα και είμαι έτοιμος..

Τι έχεις βάλει εδώ; Ρίξε μια περιγραφή και για μας που διψάμε για γνώσεις;
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Πρώτες ύλες για DIY καλώδιο ακουστικών

Unread post #12 by Dr Pan K » Tue Feb 06, 2018 2:27 pm

Άγγελε μου τα φτιάχνει ο Nick της Signal Projects. Κορυφαίος χαλκός με τεφλον κτλ για τα Susvara. Retail περίπου 2Κ ευρώ αλλά δεν υπάρχουν ακόμα στον κατάλογο.. Θέλω να δω που φτάνει το συγκεκριμένο ακουστικό (μια που όντος τα ακουστικά ακούνε πολύ σε καλώδια)
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Πρώτες ύλες για DIY καλώδιο ακουστικών

Unread post #13 by Dr Pan K » Tue Feb 06, 2018 9:34 pm

Για πειραματισμο εχει ενδιαφερον και ενα καλωδιο απο stranded silver plated teflon. Stranded και οχι μασιφ για να ειναι εύκαμπτο, silver plated copper για εξτρα λεπτομέρεια και teflon γιατι ειναι η καλύτερη βασική μόνωση των αγωγών. Στο Ebay υπαρχουν πολλες αγγελίες, οι τιμες ειναι χωμα.

Μετά απο τους Κινέζους του ebay χτυπάμε θερμοσυστελωμενο 2:1 και 3:1, κούφιο τεφλον σωλήνα για να ντύσουμε το όλο (κατω απο τοδίχαλο) και καμιά όμορφη κάλτσα για το μάτι και είμαστε έτοιμοι.

s-l1600.jpg
s-l1600.jpg (27.12 KiB) Viewed 3899 times


Το μονο πρόβλημα είναι το κοστος. Το πρώτο πείραμα ειναι σχετικά φτηνο, μετα αν κάνουμε καμπόσα αρχίζει να χάνεται το νόημα. Αν κάποια στιγμή εχουμε δώσει πανω απο 100 ευρω για πειράματα καλύτερα να παμε εξ αρχης σε κατι επώνυμο (Wireworld πχ εχει καλώδια για ολα τα βαλάντια)
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Πρώτες ύλες για DIY καλώδιο ακουστικών

Unread post #14 by Chris1967 » Thu Feb 08, 2018 12:28 pm

¨Έχω φτιάξει πολλά καλώδια diy για ακουστικά.

Το συμπέρασμα μου είναι ότι δεν αξίζει εκτός και αν θες ένα δεύτερο/πρόχειρο κλπ καλώδιο.

Το πρόβλημα εστιάζεται κυρίως στο μέγεθος και την ακαμψία των αγωγών, διότι δεν υπάρχει κανένα έτοιμο καλώδιο αποκλειστικά για χρήση ακουστικών.

Τα starquad είναι βαριά και έχουν θωράκιση που αυξάνει την χωρητικότητα και το βάρος. Επίσης δεν είναι αρκετά εύκαμπτα.

Θερμοσυστελόμενα δεν χρησιμοπιώ διότι έχουν και αυτά μεγάλη ακαμψία και κουράζουν μετά από ολιγόλεπτη ακρόαση επειδή στέκονται σαν ξύλα.

Τα ασημοκαλώδια με τεφλόν είναι επίσης σχετικά δύσκαμπτα.

Αγωγοί μεγαλύτερης διαμέτρου έχουν αυξημένο βάρος.

Αρκετές φορές έντονοι μικροφωνισμοί ειδικά αν βάλετε συνθετική κάλτσα.

Τα βυσματάκια είναι ακριβά αν θέλετε κάτι ποιοτικό.

Τα τελευταία που έφτιαξα (και δεν πρόκειται να ξαναφτιάξω) ήταν δύο balanced σε καρφί 2,5mm, το ένα για Sennheiser HD800 και το άλλο για HiFiMan HE500 από καλώδια συναγερμού πλεγμένα. (Δύσκολες οι κολλήσεις στο πολύ μικρό βύσμα).

Μια καλή λύση σε έτοιμα, είναι τα ZY Cables, φτηνά με καλά βύσματα, αρκετά εύκαμπτα και σχετικά ελαφριά.

Αυτά είναι τα καλώδια που χρησιμοποιώ με balance 4 pin με τα Sennheiser HD800 στον Schiit Mjolnir, και τα συνιστώ ανεπιφύλακτα ως το καλύτερο καλώδιο με απόδοση/ποιότητα σε σχέση με την οικονομική τιμή τους.

Κατά τα άλλα έχω χρησιμοποιήσει Sommer και Mogami, καλά καλώδια με τα προβλήματα που ανέφερα πιο πριν.
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Πρώτες ύλες για DIY καλώδιο ακουστικών

Unread post #15 by angpsi » Thu Feb 08, 2018 6:56 pm

Πάντως το Cardas Cross είναι νομίζω 24AWG σε Litz διάταξη με μονώσεις κ.λπ. Δεν λέω, βαρύ είναι σε σχέση με το μαμά Sennheiser αλλά δεν μου δημιουργεί πρόβλημα. Πάντως η Neotech έβγαλε φέτος και καλώδιο ειδικά γι αυτή την δουλειά: http://www.neotechcable.com/product17.php

Απ' ό,τι βλέπω υπάρχει και αντιπρόσωπος στην Θεσσαλονίκη.

Εν τω μεταξύ εμένα με έπιασε η μ@λακία και παρήγγειλα αυτό (link για την Onso εδώ, εμφανίζεται ως θυγατρική της Hisago που είναι από παλιά στον χώρο και φαίνεται να έχει όλη την διαδικασία στα χέρια της). [shrug] Έχει 30 ημέρες επιστροφή, οπότε βλέπουμε πώς θα πάει και πράττουμε αναλόγως...
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Πρώτες ύλες για DIY καλώδιο ακουστικών

Unread post #16 by Chris1967 » Fri Feb 09, 2018 6:04 pm

Τα καλώδια που αναφέρεις δεν είναι diy.

Τα cardas γενικά δεν μου αρέσουν, έχουν ένα μουντό χαρακτήρα (άλλοι το χαρακτηρίζουν πλούσιο, αλλά τέλος πάντων).
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Πρώτες ύλες για DIY καλώδιο ακουστικών

Unread post #17 by angpsi » Fri Feb 09, 2018 6:30 pm

Chris1967 wrote:Τα καλώδια που αναφέρεις δεν είναι diy.

Τα cardas γενικά δεν μου αρέσουν, έχουν ένα μουντό χαρακτήρα (άλλοι το χαρακτηρίζουν πλούσιο, αλλά τέλος πάντων).

Για τα Neotech λες; Δηλαδή έρχονται τερματισμένα; Δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο. Για τα Onso, ναι είναι ολοκληρωμένη λύση.

Για το Cardas δεν διαφωνώ, ωστόσο νομίζω ότι κάθεται πολύ καλά στα HD600.
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Πρώτες ύλες για DIY καλώδιο ακουστικών

Unread post #18 by Dr Pan K » Fri Feb 09, 2018 6:35 pm

Χμμ, έχω κάποιες επιφυλάξεις για το που κάθονται καλά τα Cardas, ειδικά με το ρολαρισμα στα άκρα και ένα ακουστικό που δεν φημίζεται για τα άκρα του.. Πιστεύω πως ένα οποιοδήποτε στουντιακο καλώδιο θα πάει καλύτερα, ειδικά στις ψηλές συχνότητες
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Πρώτες ύλες για DIY καλώδιο ακουστικών

Unread post #19 by Dr Pan K » Mon Feb 19, 2018 2:54 pm

Έψαχνα τα υλικά που έχω στην αποθήκη και έπεσα επάνω σε "παντελονια" και βύσματα Amphenol. Εξαιρετικά βύσματα, αν είχα ένα μέτρο star quad και ένα jack θα το έφτιαχνα το καλωδιακι που συζητάγαμε στο άλλο νήμα..

20180219_145039.jpg
20180219_145039.jpg (794.44 KiB) Viewed 3810 times
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Πρώτες ύλες για DIY καλώδιο ακουστικών

Unread post #20 by Chris1967 » Mon Feb 19, 2018 5:23 pm

Έχω να σου δώσω εγώ ένα μέτρο ή όσο θες, αλλά από Mogami που δεν σου αρέσει [wavegreen]

ΥΓ. το παντελονι είναι για καλώδια ηχείων, θα σου βαρύνει το καλώδιο, εκτός και αν το κόψεις κοντύτερο.
Χρήστος

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register